Jump to content

DIY βάση κοιλοδοκού


DeLk

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα!

Έχω βάλει μπροστά ένα εγχείρημα για δημιουργία ενός καινούριο ενυδρείου, το οποίο θα προσπαθήσω τα περισσότερα μέρη να είναι φτιαγμένα από μένα.

Η απορία και βοήθεια που θα ήθελα είναι αρχικά στη βάση την οποία θέλω να κάνω πρώτη να φεύγει από τη μέση. Επειδή δεν έχω ξαναφτιάξει κάτι αντίστοιχο φοβάμαι μην έχω θέμα με το βάρος (το μέγεθος του ενυδρείου παίζει ακόμα). Θα παραθέσω ένα σχήμα που έφτιαξα όπως φαντάζομαι εγώ τη βάση, πιο πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας στο σχέδιο και αν θα χρειαζόταν να προσθέσω κάτι για περαιτέρω ενίσχυση.

790250302_.thumb.png.585a2da57d271f45ead03e51c91ff5c3.png.

 

Το συγκεκριμένα σχήμα είναι για διαστάσεις 60*35, αλλά επειδή το όλο εγχείρημα θα ολοκληρωθεί τέλος καλοκαιριού ακόμη σκέφτομαι μήπως φτιάξω ένα μεγαλύτερο.

Ο κοιλοδοκός είναι 3χ3 υποθέτωντας πως 100-150 κιλά που θα ζυγίζει το ενυδρείο και ό,τι μπει από κάτω θα τα αντέχει, καλά υπέθεσα; Αν όχι θα ήθελα τα φώτα σας.

Τέλος, επειδή θα επενδύσω με ξύλα (ή τουλάχιστον αυτός είναι ο σκοπός μου τώρα), αυτό που ξέρω είναι για κόντρα πλακέ θαλάσσης. Για τι πάχος ψάχνω, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;;

 

Γενικά ό,τι βοήθεια έχετε θα ήταν ευχαρίστως ευπρόσδεκτη. :D

ΥΓ. Δεν παίζει τόσο θέμα με το πάχος του κοιλοδοκού από άποψη κόστους όσο βάρους για να μπορεί σχετικά εύκολα να μεταφερθεί.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Ναί μιά χαρά θα είσαι!

 

Ωραίο και το sketch!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κόντρα πλακέ θαλάσσης χρειάζεσαι μόνο στην επιφάνεια που θα ακουμπά το ενυδρείο.Για τα υπόλοιπα θα πάς σε μελαμίνη, σωστά?

Τον κοιλοδοκό ποιός θα τον κολλήσει?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Husky_Jim said:

Επίσης κόντρα πλακέ θαλάσσης χρειάζεσαι μόνο στην επιφάνεια που θα ακουμπά το ενυδρείο.Για τα υπόλοιπα θα πάς σε μελαμίνη, σωστά?

Τον κοιλοδοκό ποιός θα τον κολλήσει?

Κόντρα πλακέ θαλάσσης πάνω ναι μόνο. Περίπου τι πάχος διαλέγω ή είναι ψιλοστάνταρ αυτά;

Τον κοιλοδοκό θα τον κολλήσει ένας φίλος του πατέρα μου σιδεράς, γενικά επειδή ο πατέρας μου έχει τέτοια υλικά θα την βρω την άκρη με την υλοποίηση δεν το φοβάμαι, απλά ήθελα να κάνω ένα σχήμα να δω πως θα πάει το όλο εγχείρημα πριν το δώσω σε αυτόν να το φτιάξει. 

 

Κάτι άλλο που με απασχολεί και δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς. 

Επειδή θα μπω που θα μπω στον κόπο, έλεγα να ανέβω αν τα καταφέρω σε λίτρα επιτέλους και να πάω σε διαστάσεις 120*55. Το μόνο θεματάκι είναι το έπιπλο, το οποίο επειδή είμαι φοιτητής ακόμα δεν ξέρω κατά πόσο θα βολέψει στο μέλλον να είναι μονοκόμματο. Σκεφτόμουν λοιπόν να έκανα 2 όμοιες βάσεις 60*55 και να τις έχω ενωμένες δίπλα δίπλα ώστε εκεί να μπει ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Από άποψη σταθερότητας θα είναι το ίδιο ;

Και για να καταλάβετε τι εννοώ

1836309428_2.thumb.png.8674e3e548ad9745df9278eedf613172.png

Ουσιαστικά είναι κάποιες παραπάνω κολλήσεις και περίπου 4 μέτρα σίδερο παραπάνω, δεν ξέρω αν αξίζει ή όχι να το κάνω από άποψη χρηστικότητας απλά μου ήρθε σαν ιδέα και την μοιράζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά θα είναι και "το κόλπο" μα την διπλή βάση.Το κόντρα πλακέ θαλάσσης πάρτο 12αρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε δες επίσης το πάτωμα σου και αν έχεις κλίσεις βάλε ποδαράκια βιδωτά. Βασικά γνώμη μου είναι να βάλεις θα σου λύσουν τα χέρια κάποια στιγμή. Επίσης αυτό στην μέση αν το κάνεις για ράφι οκ αν το κάνεις για αντοχή δεν χρειάζετε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salamander said:

Καλησπέρα φίλε δες επίσης το πάτωμα σου και αν έχεις κλίσεις βάλε ποδαράκια βιδωτά. Βασικά γνώμη μου είναι να βάλεις θα σου λύσουν τα χέρια κάποια στιγμή. Επίσης αυτό στην μέση αν το κάνεις για ράφι οκ αν το κάνεις για αντοχή δεν χρειάζετε. 

Για ράφι κυρίως για να μπορώ να αποθηκεύσω εξοπλισμό και λοιπά πράγματα από κάτω! Για ποδαράκια βιδωτά είδα και σε ένα άλλο θέμα κάπου σήμερα, πως είναι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Για ράφι κυρίως για να μπορώ να αποθηκεύσω εξοπλισμό και λοιπά πράγματα από κάτω! Για ποδαράκια βιδωτά είδα και σε ένα άλλο θέμα κάπου σήμερα, πως είναι αυτά;

Αυτα είναι τα δικά μου π.χ

 

0-02-04-322bcc057f45ea4a6d2cf165cc58564746a137ab8b6f047bb6316a7c8bb3c8ba_1c6d8e15387c4e.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το έχεις σκεφτεί και σχεδιάσει!!

Αυτά που θα σου πρότεινα σαν αλλαγές είναι να μην βάλεις τα περιμετρικά σίδερα που έφτιαξες για να στηρίξεις

το ράφι γιατί δεν χρησιμεύουν κάπου και είναι επιπλέον κόστος αλλά και βάρος.

Το ραφάκι που θέλεις να κάνεις μπορείς να το στηρίξεις με 4 γωνίες στις κολώνες.

Επίσης αντί για 30x30 κοιλοδοκό θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις 40x40 βαρέως τύπου. . .

Τέλος αν φτιάξεις 2 ίδιες θα πρέπει να τις δέσεις μεταξύ τους με βίδες πριν βάλεις

πάνω οτιδήποτε για να ευθυγραμιστούν απόλυτα και μετά να τις τακάρεις σαν μια για να πάρεις

όποιες στραβομάρες έχει το πάτωμα. . .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κόλληση έγινε και τελικά με διαφορετικό σχέδιο από αυτό που είχα ανεβάσει.

Πήγα σε 40χ40 3χιλιοστά περιμετρικά αλλά έπαιξα και με 20χ20 για να φτιάξω 2 ραφάκια ( θα μπουν βιβλία ή/και ενυδρειακά) .

Ο θείος μου που τη φτιάξαμε σήμερα (σιδεράς) μου είπε ότι η κατασκευή που έφτιαξα ήταν υπερβολική και δεν χρειαζόταν για τα 800 κιλά μαξ που θέλω να σηκώσει και καταλήξαμε σε αυτό το σχέδιο.

Από πάνω θα μπει κόντρα πλακέ θαλάσσης 15ή18mm

 

1388024933_21.thumb.jpg.57fff3f98affe24136ca21d12423a932.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι υπερβολικό αλλά είναι ποιο light από το αρχικό. . .

Τα 20ρακια γιατί τα έβαλες από πάνω και όχι μέσα??Έτσι όπως είσαι τώρα δεν θα σου πατάει

σωστά το ξύλο. . .

Link to comment
Share on other sites

Ωπ όντως τώρα το προσέχω.. έχεις δίκιο. Λογικά θα βάλω το ξύλο εφαρμοστό, θα δείξει.

Υπερβπλικό εννοούσε το άλλο σχήμα που είχα κάνει δεν ξέρω αν το έβαλα εδώ , κάθε 40 πόντους είχα σίδερο. Εδώ αυτό είναι ήδη αρκετά βαρύ. 

Μένει τώρα ξύσιμο και πέρασμα με ένα υλικο που δε θυμαμαι πως λεγεται (μινιο;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο δεν θα το βάλεις εφαρμοστό σε καμία περίπτωση γιατί μόλις αρχίσει να παίρνει συστολες-διαστολές θα πετσικάρει.

Θα το κόψεις 2-3 χιλιοστά μικρότερο.

Για να πάρεις την διαφορά του ύψους ή θα κόψεις τεσσερις λωρίδες ξύλου 40mm x 20mm στο μήκος που χρειάζεται ή

θα βρεις τεσσερα  20ράκια και θα τα βάλεις βιδωτά μέσα στα πλαίνα. Ότι και να προτιμήσεις από τις παρπάνω περιπτώσεις

δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς στο μήκος :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πιο εύκολο μου ακούγεται, μάλλον έτσι θα γίνει :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...