Jump to content

Φωτισμός help


Burhi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά μια μικρή βοήθεια θα ήθελα έχω ένα ενυδρείο 300 λίτρα που φιλοξενώ μερικά φυτά όπως 

Rotala Rotundifolia

Vallisneria Americana

hygrophyla diformis 

echinodorus

anubia θα ήθελα να βάλω ακόμη 2-3 εύκολα φυτα και θα ήθελα την βοήθεια σας για των φωτισμό 

Υπόστρωμα έχω μόνο ψιλό χαλίκι 

και βάζω μόνο ταμπλέτες στα υπάρχων φυτά μέχρι τώρα τα φυτά τα βλέπω μια χαρά αλλά από το πολύ διάβασμα σε διαφορά σάιτ έχω μπερδευτεί.οι λάμπες που έχω είναι 

1) Sun-glo 40w Τ8

1)Aqua-glo 40w Τ8

Φτάνουν για τα φυτά η να προσθέσω και καμία 

Τ5 Sylvania Grolux 54w

 

Link to comment
Share on other sites

Τί ύψος έχει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2018 at 12:51 ΜΜ, το μέλος Burhi έγραψε:

60cm αδερφε

 

 

Δέν την είχα δεί την απάντηση σου... Εγώ θα έβαζα και την 54w για να μπορώ να βάλω και άλλα φυτά λίγο ποιο απαιτητικά. Και δέν χρειάζεται να την έχεις συνέχεια ανοικτή. 

 

Για διοξείδιο βάζεις κάτι? 

 

Επίσης θα μπορούσες (άν δεν έχεις) να προσθέσεις και ανακλαστήρες. Θα δείς αρκετή διαφορά! 

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε διοξειδιο δεν βαζω...ανακλαστηρες μαλλον θα βαλω και κατι ακομη που σκεφτηκα ειναι να βγαλω την SunGlo T8 40w να κρατησω την Aqua glo T8 40w  Και να βαλω οπως ειπα Sylvania grolux T5 54w και να βαλω και μια Sylvania Aquaster 54w T5...δεν εχω χρονο να ασχοληθω με δυσκολα φυτα αδερφε για ευκολα ειμαι αλλα θελω τουλαχιστον να εχω καλο φωτισμο για τα φυτα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Αδερφε διοξειδιο δεν βαζω...ανακλαστηρες μαλλον θα βαλω και κατι ακομη που σκεφτηκα ειναι να βγαλω την SunGlo T8 40w να κρατησω την Aqua glo T8 40w  Και να βαλω οπως ειπα Sylvania grolux T5 54w και να βαλω και μια Sylvania Aquaster 54w T5...δεν εχω χρονο να ασχοληθω με δυσκολα φυτα αδερφε για ευκολα ειμαι αλλα θελω τουλαχιστον να εχω καλο φωτισμο για τα φυτα :)

Μιά χαρά θα είσαι και συμφωνώ με το πλάνο σου! Θα πρότεινα να βάζεις και Flourish Excel για να καλύψεις και το θέμα του διοξειδίου και να σε προστατέψει από κάποιες άλγες! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δε ξέρω τι χρήματα θέλεις να διαθέσεις αλλά αν πάρεις μια μπουκάλα co2 θα σε βοηθήσει να έχεις πιο σταθερό σύστημα. Βασικά ο λόγος που το λέω είναι γιατί εγώ προσωπικά προσπαθώ να μειώσω όσο μπορώ τα τρέχοντα έξοδα του ενυδρείου . Πχ λιπάσματα (υγρά που τα θεωρώ πανάκριβα) Excel και τα λοιπά. Η μπουκάλα είναι ακριβή είναι η αλήθεια αλλά σε βάθος χρόνου "μηδενίζει" τα έξοδα. Βέβαια εάν θέλεις μόνο εύκολα φυτά μάλλον είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2018 at 11:47 ΠΜ, το μέλος Burhi έγραψε:

Αδερφε διοξειδιο δεν βαζω...ανακλαστηρες μαλλον θα βαλω και κατι ακομη που σκεφτηκα ειναι να βγαλω την SunGlo T8 40w να κρατησω την Aqua glo T8 40w  Και να βαλω οπως ειπα Sylvania grolux T5 54w και να βαλω και μια Sylvania Aquaster 54w T5...δεν εχω χρονο να ασχοληθω με δυσκολα φυτα αδερφε για ευκολα ειμαι αλλα θελω τουλαχιστον να εχω καλο φωτισμο για τα φυτα :)

Ανακλαστηρες πρεπει να βαλεις 1000% με τετοιο βαθος ενυδρειου, αλλιως μονο ανουμπιας θα αντεξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...