Jump to content

Νεο θαλασσινό 210 λίτρα


aiasgeorge

Recommended Posts

Μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης με το χόμπυ αποφάσισα να το παω λίγο παραπέρα και να ασχοληθώ επιτέλους με θάλασσα. Και λεω επιτέλους επειδή το γυροφέρνω εδώ και 3 χρόνια περίπου αλλά δεν ήθελα να κάνω βιαστικές κινήσεις γι΄αυτό και όλον αυτό τον καιρό το είχα ρίξει στο διάβασμα. Ήρθε η ώρα λοιπόν για την αγορά του εξοπλισμού. Σιγά σιγά βέβαια γιατί τα έξοδα είναι πολλά. Να αναφέρω επίσης ότι ο εξοπλισμός θα είναι εξ ολοκλήρου καινούργιος, δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω τίποτα από τα ενυδρεία του γλυκού νερού που έχω.
Στην ουσία τώρα: Το ενυδρείο προορίζεται για reef με εύκολα κορράλια. Όπως προανέφερα θα είναι 210 λίτρα και με διαστάσεις 70Χ60Χ50 και θα έχει sump πλάτης. Το κυρίως ενυδρείο θα ειναι 70Χ45.
Τώρα από εξοπλισμό έχω πάρει και έχουν γίνει τα εξής:
- 2 Jecod-Jebao RW-8 WAVEMAKER
- Σκιμμερ Deltec MCX 300
- Eheim/Jager automatic heater - 200 watt
- Αντλία Sicce Syncra 2,5 λίτρα
- Grotech Refractometer
- Κοντρόλερ θερμοκρασίας
- Ανεμιστηράκια για ψύξη
- Έχει γίνει η βάση με γαλβανιζέ κοιλοδοκό 40Χ40 μένει να γίνει η επένδυση 
με μελαμίνη
- Κατασκευή ηλεκτρολογικού πίνακα με τις πρίζες. Φωτογραφίες των 
κατασκευών εντός των ημερών.
Υπολείπονται ακόμα:
- Αντίστροφη όσμωση. Υπάρχει μια 3ων σταδίων αλλά θα αγοραστεί μια 5 
σταδίων με μοναδα απιονισμού.
- Αυτόματη αναπλήρωση.
- 2 media reactors με έναν μικρό κυκλοφορητή (θα μπουν σε σειρά)
- Άνθρακα και αντιφώσφορο
- Αλάτι λεω να πάρω αυτό 
https://www.aquario.gr/frontida/salt...sea-coral-pro- 
salt.html
- Αραγονίτη με 20 κιλά πιστεύω είμαι καλυμμένος https://www.bluefishaquariums.gr/%CE...ink-10kgd.html
- Γύρω στα 15 κιλά ζωντανό βράχο
Και το καλύτερο το άφησα για το τέλος. Είναι κάτι που με έχει πονοκεφαλιάσει, ο φωτισμός. Εδώ θέλω την βοήθειά σας αν και ηλεκτρολόγος
Λοιπόν εάν λόγω του ότι θα έχω εύκολα κοράλλια εάν με καλύπτουν τα 90w θα παω σε κάτι τέτοιο:
https://www.aquario.gr/fotismos/led/...n-hydrahd.html ή
https://www.aquario.gr/fotismos/led/...360-a360w.html
εάν πάλι θέλουμε κάτι παραπάνω έχω δει αυτό στα 120w:
http://www.abyssos.gr/exoplismos-eny...-malibu-s-120/

Περιμένω γνώμες, και συγνώμη για το σεντόνι

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και καλή αρχή. 

 

Εγω θα πήγαινα στο 120 w που το δουλευω αυτη την στιγμή και είμαι ευχαριστημένος. Και σιγουρα δινει και προοπτικές για το μέλλον σε περίπτωση που θα θες να βάλεις και κανένα σκλήρο.

 

Η κυκλοφορία σου θα ειναι πολύ καλή πάντως. Δεν νομιζω να χρειαστεί να της βάλεις πάνω απο την μέση (την ένταση). 

Οριακά ίσως να μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου και με RW4.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα!

και εγώ για το malibu λεω, είναι πιο ακριβό βέβαια αλλά καλύτερα να γίνει ένα έξοδο παραπάνω από την αρχή παρά να τρέχω αργότερα και μου βγει πιο ακριβό!

καλύτερα να δουλεύουν πιο χαλαρά οι κυκλοφορητές και να έχω και μια ανοχή παρά να είμαι στα όρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, aiasgeorge said:

καλώς σας βρήκα!

και εγώ για το malibu λεω, είναι πιο ακριβό βέβαια αλλά καλύτερα να γίνει ένα έξοδο παραπάνω από την αρχή παρά να τρέχω αργότερα και μου βγει πιο ακριβό!

καλύτερα να δουλεύουν πιο χαλαρά οι κυκλοφορητές και να έχω και μια ανοχή παρά να είμαι στα όρια.

Καλώς όρισες... Μία χαρά από εξοπλισμό...καλοταξιδο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλημέρα και καλός όρισες στα αλάτια.

Έχουμε κοντινά λίτρα  <250> και έχω και εγώ sump πλάτης.

Δεν έχω πείρα στο θαλασσινό <μόλις 4 μήνες > όμως μια και είμαι και εγω καινούργιος εχω φρέσκα κάποια θέματα στο ξεκίνημα .

Το sump πλάτης καλό χρυσό και Άγιο κάνει δουλειά αλλά δεν δίνει λύσεις σε βασικά προβλήματα.

1 δεν κρύβεται ότι βάζουμε ….είναι σε κοινή θεα σε όλους .<η χαρά της γυναίκας >

2 όταν και αν αρχίσεις με δοσομετρικες θα έχεις θέμα πως θα στείλεις τα υγρά και που θα κρύψεις τα μπουκάλια .

3 που θα βάλεις τους ριακτορες και πως θα φαίνονται.

4 αυτόματη πλήρωση <άλλο ένα σωληνάκι στα πολλά>

Μην ξεχνάς ότι η εικόνα του ενυδρείου είναι συνολική και σε άμεση συνάρτηση με το υπόλοιπο σπίτι.

Σύντομα στο δικο μου θέμα θα ανεβάσω φωτογραφίες που δείχνουν το πρόβλημα.

Εγω για να καταλάβεις ενώ έχω δοσομετρικη και αυτόματη πλήρωση δεν τα εχω βάλει γιατι ετσι και βάλω  και αυτά τοτε θα χορέψω τον χορό του Ζαλόγγου μόλις τα δει η γυναίκα.

Για αυτό εχω ετοιμάσει sump από κατω και μετα το καλοκαίρι θα το βάλω .

Εκεί θα μπουν τα πάντα όμορφα και νοικοκυρεμένα.

Καταλαβαίνεις ότι ο συντελεστής W.A.F <wife acceptance factor-Συντελεστής αποδοχής συζύγου> θα εκτοξευτεί .

Οποτε σου προτείνω μαζι με το sump πλάτης να εχεις έτοιμη την δυνατότητα να βάλεις και κάτω αν νομίζεις ότι στην πορεία θα χρειαστεί.

Επίσης μια τελευταία παρατήρηση .

Γιατι ο βράχος όλος ζωντανός ? ανεβάζεις τραγικά το κόστος .

Εγω θα σου πρότεινα νεκρό και αν θέλεις να επιταχύνεις τις διαδικασίες λίγα κιλά ζωντανό.

Η οικονομική διαφορά είναι τεράστια και αν θες την γνώμη μου δεν αξίζει.

Απλά θα περιμένεις περισσότερο χρόνο< υπέροχο χρόνο παρατηρήσεως >  να φορτώσεις ζωντανά .

 Εκτος και αν δεν τον πάρεις από μαγαζί αλλά από χομπιστα.

Τοτε μπορεί να είναι όλα φθηνότερε αλλα μπορεί να πάρεις και διάφορα παράσιτα μαζι.

Ότι και να αποφασίσεις εχει τα συν και τα πλην .

Είναι φανταστική εμπειρία το θαλασσινό.

Θα χαρεις να ζεις τα προβλήματα του και να δίνεις λύση.

Είναι ένα χομπι πανέμορφο με πάρα πολλές όμορφες στιγμές.

Αν σου άρεσε να βλέπεις κοραλλιογενής ύφαλους στην τηλεόραση τώρα θα τον έχεις στο σπίτι σου.

Σε λιγο καιρό θα βλέπεις ψάρια και κοράλλια σε ντοκιμαντέρ και θα ξέρεις τα ονόματα τους<πολλα μάλιστα θα τα έχεις μέσα στο ενυδρείο σου>

Ένας μικρός κουστω θα γίνεις .

Θα σου πω και ένα τελευταίο<σε ζάλισα> που έμαθα εδώ.

Θα κάνεις καλούς φίλους με αυτό το χομπι . ανθρώπους που το αγαπούν πολύ και θα θέλουν να βοηθήσουν.

Δεν τους ξέρεις ακόμα αλλα μόλις ξεκινήσεις θα τους γνωρίσεις.

Καλός όρισες στην μαγεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. Η αλήθεια είναι ότι ο παράγοντας γκρίνια είναι ένα σοβαρό πρόβλημα :). Όμως στο έπιπλο θα είναι ο πίνακας με τις πρίζες και μόλις δεις φωτογραφίες θα καταλάβεις τι εννοώ, κλείνει όλη η πλάτη. Όσον αφορά για να μην φαίνεται ο εξοπλισμός θα φτιάξω καπάκι στο sump με κάποιο τρόπο οπότε θα τα καλύψω και τέλος εάν φτάσω στο σημείο να χρειαστώ δοσομετρικές θα μπουν στο ντουλάπι που θα είναι ήδη η αυτόματη αναπλήρωση. Δυστηχώς δεν υπάρχει επαρκής χώρος στο σπίτι για αυτό το λόγο κατέφυγα σε αυτή τη λύση, ειδάλλως υπάρχει κολλήμένο sump 80 λίτρα που δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ. Έπειτα ένας άλλος λόγος είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με υπερχειλύσεις και τα σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τότε .καταλαβαίνω ότι πας συνειδητοποιημένος στο χόμπι. Αυτό με το καπάκι μου άρεσε σαν ιδέα. Εγώ θα το αφήσω χωρίς ώστε να το έχω σαν επιχείρημα για αλλαγή σε μεγαλύτερο.

Όλα θα πάνε καλά .εύχομαι να κάνεις ένα ενυδρείο σαν το παρακάτω.

Η κοπέλα έτυχε να περνά ,δες τι υπέροχα ψαράκια έχει.

 

 

image.png.56ab73e0e49ee68cfb205d18f2cc4929.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στα αλατια υπομονή και διάβασμα θα χρειαστεί σίγουρα και για αυτό θα ανταμιφθεις.Σαν αρχή θεωρώ ότι το σκιμερ είναι λίγο. Εγώ θα σου έλεγα το mc 600 η το mc 500.

 Όσο για το φως θεωρω ότι θα είσαι καλά οχι βέβαια εάν μπορείς για ποιο μεγάλο προφανώς πάρτο .

Τον βράχο θα σου πρότεινα για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου 100%ΖΩΝΤΑΝΟ γιατί θα έχεις πολλά θέματα μέχρι να στρώσει.

Με το καλο Γιωργο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

νικολα οι γνωσεις σου ειναι δεδομενες ,μπορεις να αναλυσεις λιγο το θεμα του ζωντανου βραχου?.

φυσικα γιωργο οτι σου εγραψα για νεκροβραχο το παιρνω πισω μετα την απαντηση του νικου. βλεπεις ο νεος θελει να πει αλλα ο παλιος ξερει γιατι θα το πει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ζωντανο βράχο Γιωργο μιλάμε για την ποικιλία των ζωντανών μικροοργανισμών που μας προσφέρει.Αυτη οι ποικιλία των μικροοργανισμών θα μας βοηθήσει σε βάθος χρόνου να έχουμε ένα σταθερό και ώριμο ενυδρειο.

Επισείς ο ζωντανός βράχος αποτελείτε από ανθρακικό ασβέστιο το οποίο θα βοηθήσει τη σταθεροποίηση του ph .

Τα βακτήρια θα αρχίσουν να  κάνουν την απόνιτροποιηση (για αυτό και λέμε ότι εξωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια η siporax κλπ)Δεν χρειαζόμαστε διότι θέτουμε από μόνοι μας τον βράχο σε αδράνεια με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Όσο ποιο μεγαλες πορώδες πλάκες έχουμε ελαφριές τόσο καλύτερο για το σύστημα μας.

Βέβαια βάζοντας ζωντανο βράχο δεν αποκλείεται να περάσουμε στο σύστημα μας διαφορά pest.

(Αστερινες,nudis,απταζιες κ.λ.π)

Βάζοντας τώρα νεκρό βράχο έχουμε σχεδόν μηδενίσει την περίπτωση εισροής στο σύστημα μας οποιοδηποτε pest.

Ο βράχος με το πέρασμα του χρονου θα αρχίσει να γίνετε φούξια πιάνοντας κοραλινη αφού περάσει από διάφορα στάδια πρώτα.

Αυτό θα πάρει περίπου 8 με 12 μήνες.

Φυσικά ο βράχος θα ζωντανέψει με το πέρασμα του χρονου αλλά για μενα δεν θα γίνει ποτέ ίδιος με τον ζωντανο η σχεδόν ποτε(άποψη μου)

Εδώ σε αυτή τη φάση περίπου 12 με 18 μήνες ενδέχεται να έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλά θέματα (πχ κυανο κοκκινο-πρασινο)

Επισείς υπάρχει και ο τεχνητός βράχος ο οποίος είναι πεντακάθαρος από pest ,νιτρικα-φωσφωρικα.Χαρις αυτόν και φυσικά( του νεκρού που ξέχασα να αναφέρω ότι μέχρι να επανέλθει θα βγάζει νιτρικά και φωσφωρικα)μπορούμε να κατασκευάσουμε ένα υπέροχο aquascape χωρίς να μας κυνηγάει ο χρόνος και όχι μονο.

Όλες οι περιπτώσεις έχουν υπέρ και κατά.

Εάν έχεις καλο καθαρό σε εικόνα και μυρωδιά ζωντανο βράχο θα σου έλεγα πάρε 70%νεκρό (για καθαρα οικονομικους λογους) και 30%ζωντανο και καλο στήσιμο.

Εάν έχεις βράχο ζωντανο πεντακάθαρο πορώδες ελαφρύ και με υπέροχη μυρωδιά θάλασσας και ίοδιου τον βάζεις.

Η επιλογή δικιά σου ,ελπίζω να βοήθησα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ζωντανός τεχνητός βράχος με γλύτωσε από πολλούς μπελάδες αξίζει το έξοδο 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε και καλή αρχή.

Ό εξοπλισμός σου είναι μια χαρά. 

Όσο για το βράχο και εγώ δύσκολα θα πήγαινα μόνο σε νεκρό. 

Αν ήταν θέμα οικονομικό θα έβαζα σίγουρα λιγότερο από 50% νεκρό.

Τα οφέλη του ζωντανού είναι πολλαπλάσια από τον νεκρό.

 

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου στην παρέα!

  Φίλε Νίκο(niknik) για skimmer και εγώ για το mc500 πήγαινα αλλά με πρόλαβαν και μου έκαναν δώρο αυτό, οπότε για αρχη θα ξεκινήσω με αυτό και αργότερα που θα φορτωθεί το ενυδρείο θα πάρω το mc500. Τα οφέλη και την χρησιμότητα του ζωντανού βράχου τα έχω κατανοήσει πλήρως, παρόλα αυτά σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για να μου τα υπενθυμίσεις. Γι' αυτό και στην αρχή αναφέρω για αγορά ζωντανού βράχου. Έκανα υπομονή τοσον καιρό, θα κάνω λίγο ακόμα αλλά το ενυδρείο θα το κάνω όπως θέλω ή μάλλον καλύτερα όπως πρέπει!

  Χθές πήρα και τα τζάμια για το ενυδρείο τα οποία ξέχασα να αναφέρω ότι είναι 10αρια ρονταρισμένα. Τώρα για κόντρες επάνω δεν ξέρω εάν θα μπούνε, θα το δείξει το γέμισμα. Παρόλα αυτά εγώ έχω κόψει για παν ενδεχόμενο.  Φωτογραφίες δυστηχώς δεν με αφήνει να ανεβάσω!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου..εγώ έχω μια ένσταση όσο αφορά τον ζωντανό βράχο γιατί μαζί με αυτόν μπορείς να κουβαλήσεις 100 ανεπιθύμητους οργανισμούς...με λίγα λόγια ο ζωντανός είναι ότι καλύτερο για βιολογία αλλά έχω την εντύπωση ότι κανένας χομπύστας ή κατάστημα δεν πρόκειται να σου εγγυηθεί ότι θα είναι 100% καθαρός...αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι το πας πολυ καλα,εγω θα σου ελεγα για το σαμπ να το ξανασκεφτείς,έχει πάρα πολλά οφέλη που θα σου λύσει τα χέρια στην πορεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάνο έχεις δίκιο για το sump αλλά έχω περιορισμένο χώρο, και δεν έχω που να βάλω τον πίνακα με τα ηλεκτρικά. Ο πίνακας είναι όσο είναι η πλάτη

 

20180624_223215.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μερικές φωτογραφίες ακόμα:

 

 

 

20180624_223331.jpg

20180626_171822.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά έχεις κάνει μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

 Πριν κανά 2 ώρες κόλλησα μια κόντρα κάτω και τα διαμερίσματα του sump. Στο δεξί θα μπει το skimmer και έχει κολληθεί με πρόβλεψη αργότερα να χωράει το mce 500. Στο κέντρο θα μπει ο θερμοστάτης και αριστερά η αντλία και εαν χωράνε οι media reactors αλλιώς θα μπουν εξωτερικά πίσω από την πλάτη. Αυτό το λρω επειδή δεν ξέρω τις διαστάσεις από τους ριάκτορες, οι οποίοι είναι αυτοι:

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&amp;product_id=30350

Οπότε τώρα οι επόμενες κινήσεις είναι να αφήσω το ενυδρείο μέχρι την Πέμπτη ήσυχο για να τραβήξουν οι σιλικόνες. Την Παρασκευή θα το γεμίσω για τον έλεγχο διαρροών και θα το αφήσω έτσι μέχρι την Δευτέρα και μετά άδειασμα και θα κολλήσω από ένα μαύρο φιλέτο από pvc επάνω και κάτω καθώς επίσης με τον ίδιο τρόπο θα κάνω και στην πλάτη την οποία φυσικά θα την καλύψω όλη

 

20180701_170353.jpg

20180701_170404.jpg

20180701_170422.jpg

20180701_170439.jpg

20180701_170455.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά,οι κόντρες σώνουν πολλές φορές από το σάλτο κυρίως των Wrasse.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2018 at 11:22 AM, dano23 said:

καλή αρχή φίλε μου..εγώ έχω μια ένσταση όσο αφορά τον ζωντανό βράχο γιατί μαζί με αυτόν μπορείς να κουβαλήσεις 100 ανεπιθύμητους οργανισμούς...με λίγα λόγια ο ζωντανός είναι ότι καλύτερο για βιολογία αλλά έχω την εντύπωση ότι κανένας χομπύστας ή κατάστημα δεν πρόκειται να σου εγγυηθεί ότι θα είναι 100% καθαρός...αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Ζωντανό τεχνητό όμως? Από σωστό μαγαζί θα είναι καθαρός 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ζωντανό τεχνητό όμως? Από σωστό μαγαζί θα είναι καθαρός 

Άμα μπορείς να βρεις κατάστημα που στο εγγυάται όχι στα λόγια αλλά με χαρτί ότι είναι ζωντανός καθαρός πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

Άμα μπορείς να βρεις κατάστημα που στο εγγυάται όχι στα λόγια αλλά με χαρτί ότι είναι ζωντανός καθαρός πάω πάσο...

Με χαρτι φιλε Γιώργο κανεις προφανως και ειναι και λογικο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...