Jump to content

Νεο θαλασσινό 210 λίτρα


aiasgeorge

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Με χαρτι φιλε Γιώργο κανεις προφανως και ειναι και λογικο .

Οπότε Νίκο σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι κουβαλάει...όποιος αγοράζει ζωντανό παίρνει και το ανάλογο ρίσκο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Τι εννοείται ρε παιδιά με χαρτί ?

@submarine1981 ότι άμα αγοράσεις ζωντανό βράχο από κατάστημα Ευγένειε να φέρει κάποιο χαρτί ότι είναι πεντακάθαρος απο πεστς κτλ κτλ και αυτό το ανέφερα επειδή ο φίλος πιο πάνω είπε ότι άμα βρεις σωστό κατάστημα θα πάρεις σωστό βράχο....όταν αγοράζεις ζωντανό πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το τι μπορεί να αντιμετωπίσεις και φυσικά δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανένα κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

ξαναλέω, αλλο ζωντανός βράχος αλλο τεχνητός ζωντανός βράχος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ξαναλέω, αλλο ζωντανός βράχος αλλο τεχνητός ζωντανός βράχος.

και πάλι από που απέκτησε βιολογία???το ότι είναι τεχνητός δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει πάνω του ανεπιθύμητους οργανισμούς...

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

και πάλι από που απέκτησε βιολογία???το ότι είναι τεχνητός δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει πάνω του ανεπιθύμητους οργανισμούς...

 

Γιώργο ο ζωντανός βράχος από την φύση είναι άλλο πράγμα από τον τεχνητό.

Ο φυσικός βράχος μπορεί να κουβαλάει ανεπιθύμητους οργανισμούς πχ θηρευτές ή άλγες. 

Ο τεχνητός αν είναι όπως παράγεται σε εργαστήριακες συνθήκες έχει μόνο βακτήρια και όχι τα υπόλοιπα. 

Συνεχίζω να επιμένω ότι ο ζωντανός βράχος έχει πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα από τον νεκρό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Γιώργο ο ζωντανός βράχος από την φύση είναι άλλο πράγμα από τον τεχνητό.

Ο φυσικός βράχος μπορεί να κουβαλάει ανεπιθύμητους οργανισμούς πχ θηρευτές ή άλγες. 

Ο τεχνητός αν είναι όπως παράγεται σε εργαστήριακες συνθήκες έχει μόνο βακτήρια και όχι τα υπόλοιπα. 

Συνεχίζω να επιμένω ότι ο ζωντανός βράχος έχει πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα από τον νεκρό. 

συμφωνώ αλλά αυτό που ρωτάω Διονύση και δεν μου λέει κάποιος είναι το κατά πόσο μου το εγγυάται αυτός που θα μου το δώσει και που μπορώ να το βρω????γιατί αν πραγματικά υπάρχει τέτοιος βράχος είναι πολύ ενδιαφέρον....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο άμα έχει κάνει χαζομάρα το κατάστημα αλλά όποιος εμπορεύεται τεχνητό βράχο είναι τουλάχιστον χαζός αν δεν τον κρατήσει καθαρό. Δεν είναι και τόσο δύσκολο εξάλλου. Υπάρχει κατάστημα στην Αττική που τον έχει χώρια δεν παίζει να μην το ξέρετε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

συμφωνώ αλλά αυτό που ρωτάω Διονύση και δεν μου λέει κάποιος είναι το κατά πόσο μου το εγγυάται αυτός που θα μου το δώσει και που μπορώ να το βρω????γιατί αν πραγματικά υπάρχει τέτοιος βράχος είναι πολύ ενδιαφέρον....

Γιώργο δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος πάρα μόνο το κατάστημα.

Αν πάλι δεν εμπιστεύεσαι το κατάστημα τον παραγγέλνει μόνος σου ή τον παίρνεις από το κατάστημα πριν το βάλει στο ενυδρείο του !

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μόνο άμα έχει κάνει χαζομάρα το κατάστημα αλλά όποιος εμπορεύεται τεχνητό βράχο είναι τουλάχιστον χαζός αν δεν τον κρατήσει καθαρό. Δεν είναι και τόσο δύσκολο εξάλλου. Υπάρχει κατάστημα στην Αττική που τον έχει χώρια δεν παίζει να μην το ξέρετε. 

 

Καλά μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά!!!!

Ξέρεις πόσο κράζω στο να μην βάζουν ψάρια μέσα στα κοραλια !!!!

Ή ψάρια στα βράχια!!!!

Τώρα τι άλλο να σου πω ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στην παρέα. Βράχο θα ψάξω να βρώ από χομπίστα, είδα ήδη στις αγγελίες κάποιος που πουλάει 15 κιλά, είναι ότι πρέπει για μένα! Παρόλο που έχω καιρό να γράψω οι εργασίες προχωρούν καναονικά. Έφτιαξα ένα φωτιστικό 6Χ24W ( την αγορά του led την άφησα για αργότερα όταν το επιτρέψουν τα οικονομικά). Βάφτηκε και ντύθηκε η βάση και τοποθετήθηκε στην θέση της. Επίσης τοποθετήθηκε φωτιστικό στο ντουλάπι και έγιναν και οι συνδέσεις του controller και των ενδεικτικών λυχνιών. Συνδεθήκαν και δοκιμάστηκαν οι ριάκτορες για τυχόν διαρροές. Έγινε η συνδεσμολογία της αυτόματης αναπλήρωσης. Τοποθετήθηκε φελιζόλ στην βάση και μπήκε πάνω του το ενυδρείο αφού πρώτα τοποθετήθηκε σε αυτό μαύρη πλάτη και μαύρα πλαστικά φιλέτα επάνω και κάτω για αισθητικούς λόγους.Τοποθετήθηκε και δοκιμάστηκε το φωτιστικό. Έγινε παραγγελία αραγωνίτη και αλατιού. Ούφ αυτά!

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/αραγωνίτης-1-3-mm-5-kg/

https://aquariumshop.gr/shop/frontida/tropic-marin-pro-reef-sea-salt-10kg/

και μερικές φωτογραφίες:

 

 

20180723_095828.jpg

20180723_104714.jpg

20180723_180454.jpg

20180723_184453.jpg

20180724_183119.jpg

20180724_183702.jpg

20180724_184650.jpg

20180801_122808.jpg

20180808_203153.jpg

20180808_203202.jpg

20180808_203217.jpg

20180808_203231.jpg

20180808_204305.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νοικοκυρεμενο. Καλογεμιστο και απροβληματιστο να ειναι. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα πάρα πολύ ωραία. 

Κάνεις μια πολύ καλή αρχή. 

Και ο φωτισμός θα σε αποζημιώσει .

6 Τ5 σηκώνουν τα πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξαναείδα μια παρατηρηση μόνο: θα άλλαζα την μια aqua blue special με μια blue plus.

To χρώμα σου τώρα θα βγάζει αρκετό λευκό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τώρα που το ξαναείδα μια παρατηρηση μόνο: θα άλλαζα την μια aqua blue special με μια blue plus.

To χρώμα σου τώρα θα βγάζει αρκετό λευκό. 

Και η αλλη εκτος και αλλαγη με blue και η purple εκτος αλλαγη με coral

.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Και η αλλη εκτος και αλλαγη με blue και η purple εκτος αλλαγη με coral

.

άρα μου προτείνετε να δουλέψω τον φωτισμό με 3 blue plus 2 coral και την ακτινική. Εγώ τις πήρα έτσι για να προρομιώσω το φάσμα του φωτός όσο μπορώ καλύτερα. Τέλος πάντων εσείς ξέρετε καλύτερα! εν τω μεταξύ η σειρά που τις έβαλα κοιτόντας το φωτιστικό από μπροστα είναι η εξής:

Aqua blue special
Blue plus
True actinic
Coral plus
Purple plus
Aquablue special

και επειδη το φωτιστικό μπορώ να το ανάβω σε 2 βαθμίδες επέλεξα να ανάβουν πρώτα η ακτινική με την κόραλ και μετά οι υπόλοιπες. Εσείς πως προτείνετε τώρα την καινούργια διάταξη στην τοποθέτηση από εμπρος προς τα πίσω και τον τρόπο ανάματος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

άρα μου προτείνετε να δουλέψω τον φωτισμό με 3 blue plus 2 coral και την ακτινική. Εγώ τις πήρα έτσι για να προρομιώσω το φάσμα του φωτός όσο μπορώ καλύτερα. Τέλος πάντων εσείς ξέρετε καλύτερα! εν τω μεταξύ η σειρά που τις έβαλα κοιτόντας το φωτιστικό από μπροστα είναι η εξής:

Aqua blue special
Blue plus
True actinic
Coral plus
Purple plus
Aquablue special

και επειδη το φωτιστικό μπορώ να το ανάβω σε 2 βαθμίδες επέλεξα να ανάβουν πρώτα η ακτινική με την κόραλ και μετά οι υπόλοιπες. Εσείς πως προτείνετε τώρα την καινούργια διάταξη στην τοποθέτηση από εμπρος προς τα πίσω και τον τρόπο ανάματος;

Κοίτα η αλήθεια ειναι οτι σε 6αρι φωτιστικό το ιδιο έχω θα έβγαζα και την ακτινικη και θα έβαζα blue.

Έτσι το τρέχω και εγω 

Τώρα εάν δεν σου αρέσει το μπλε 3 coral και 3 blue

Ξεκινάς με blue coral blue blue coral blue

Αλλιώς coral blue coral blue coral blue

Άποψη μου φιλε μου.

Ότι σου αρέσει και όπως σου αρέσει θα το φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος συνδυασμός είναι 3 blue plus 2 coral plus και μια purple plus. Θεωρώ την ακτινικη άχρηστη και τις aquablue special πολύ άσπρες τις έχω βάλει και εννοείται ότι θα τις βγάλω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Κοίτα η αλήθεια ειναι οτι σε 6αρι φωτιστικό το ιδιο έχω θα έβγαζα και την ακτινικη και θα έβαζα blue.

Έτσι το τρέχω και εγω 

Τώρα εάν δεν σου αρέσει το μπλε 3 coral και 3 blue

Ξεκινάς με blue coral blue blue coral blue

Αλλιώς coral blue coral blue coral blue

Άποψη μου φιλε μου.

Ότι σου αρέσει και όπως σου αρέσει θα το φτιάξεις.

οπότε Νίκο προτείνεις 4 blue και 2 coral και να ανάβουν πρώτα οι 2 blue και μετά οι υπόλοιπες. Τώρα όσον αφορά το μπλε χρώμα δεν με χαλάει καθόλου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες παρέλαβα αλάτι, αραγωνίτη, βεντούζες και τα μπαστούνια της eheim για τα σωληνάκια από τους ριάκορες. Σήμερα πλύθηκε ο αραγωνίτης με νερό όσμωσης και τοποθετήθηκε στο ενυδρείο, επίσης μπήκαν τα μπαστούνια οπότε και οι ριάκτορες συνδέθηκαν με το ενυδρείο και είναι έτοιμοι για χρήση όταν μπουν τα υλικά. Kαι τέλος τοποθετήθηκε το skimmer και ο ένας wavemaker. Τον δεύτερο τον περιμένω τέλος της εβδομάδος μαζί με το ρεφρακτόμετρο και δεν θα είναι ο sw 8 που είχα παραγγείλει για να είναι ίδιος με αυτόν αλλά ο ow 40. Αυτό το έκανε το κατάστημα για να με αποζημοιώσει για την καθηστέρηση. Είναι αρκετά μεγάλος για τα λίτρα μου αλλά θα τον δουλέψω χαμηλά.
Σήμερα παρήγγειλα τέστ της api και βακτήρια.

20180822_200718.jpg

20180822_201102.jpg

20180822_201120.jpg

20180821_142756.jpg

20180821_142804.jpg

20180821_142742.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλεια εύχομαι να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά, υπομονή δεν έχω αλλά τι να κάνω θα το υποστώ και αυτό. Εξάλλου μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος :hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...