Jump to content

Νεο θαλασσινό 210 λίτρα


aiasgeorge

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Άλλαξε τα τεστ με salifert.

τα api τα δουλεύω από όταν ξεκίνησα το χόμπυ χωρίς κανένα πρόβλημα και τα εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια

 

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά παρέλαβα τον περιβόητο 2ο wavemaker  και το ρεφρακτόμετρο. Οπότε συνδέθηκε η αντίστροφη όσμωση και βγάζει ήδη νερό, καλιμπράρισα το ρεφρακτόμετρο με νερό όσμωσης, και τοποθέτησα και τους wavemakers 

 

 

20180824_200121.jpg

20180824_200128.jpg

20180824_200134.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα. Ελπιζω να μην σε πεδεψει πολυ το sump πισω. Κατα τα αλλα σοβαρη δουλεια και μελετημενη

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2018 at 7:17 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Άντε να αρχίσει να ομορφαίνει σιγά σιγά.:thumbsu:

 Εγώ να δεις πως το περιμένω. Δυόμιση χρόνια υπομονή έκανα, πόσο ακόμα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ σήμερα γέμισε το ενυδρείο νέρο ρυθμίστηκε η αλατότητα στο 1026 και μπήκαν μπροστά οι κυκλοφορητές και ένα fluval 306 με φούλ υαλοβάμβακα για να καθαρίσει η θολούρα. Νερό στο sump δεν έβαλα ακόμα θα βάλω τον βράχο αύριο και αυτό που θα περισσέψει θα το ρίξω πίσω και μετά θα συμπληρώσω αυτό που θα λείπει. Επίσης αύριο έρχονται και τα τέστ με τα βακτήρια. Επιτέλους θα ξεκινήσει η μαγεία του θαλασσινού!

Και μια ερώτηση κρίσεως πόσο γραμμάρια άνθρακα και αντιφώσφορο πρέπει να βάλω; Κάπου το είχα διαβάσει πως βγαίνει για τα λίτρα σου αλλά δεν μπορώ να το βρώ τώρα

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Εν τω μεταξύ σήμερα γέμισε το ενυδρείο νέρο ρυθμίστηκε η αλατότητα στο 1026 και μπήκαν μπροστά οι κυκλοφορητές και ένα fluval 306 με φούλ υαλοβάμβακα για να καθαρίσει η θολούρα. Νερό στο sump δεν έβαλα ακόμα θα βάλω τον βράχο αύριο και αυτό που θα περισσέψει θα το ρίξω πίσω και μετά θα συμπληρώσω αυτό που θα λείπει. Επίσης αύριο έρχονται και τα τέστ με τα βακτήρια. Επιτέλους θα ξεκινήσει η μαγεία του θαλασσινού!

Και μια ερώτηση κρίσεως πόσο γραμμάρια άνθρακα και αντιφώσφορο πρέπει να βάλω; Κάπου το είχα διαβάσει πως βγαίνει για τα λίτρα σου αλλά δεν μπορώ να το βρώ τώρα

100 γραμμαρια 200 λίτρα 

Ζωντανός η νεκρός? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Από 100 γραμμάρια και τα δυο;Ο βράχος θα είναι ζωντανός από χομπίστα

 

Ναι για μένα βάλε περισσότερο αντιφωσφωρο και στις 25 μέρες περίπου αλλαξετον. 

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα που είχα διαβάσει για την αντιστοιχία των υλικών. Εκεί προτείνουν 4 γραμμάρια  άνθρακα ανά 1 λίτρο νερού και 35 γραμμάρια αντιφωσφορο ανά 100 λίτρα νερού. Ποια είναι η γνώμη σας; Υπάρχει καταρχάς κάποιος κανόνας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε σαιτ διαβάζεις κάτι διαφορετικό. Εγώ ακολουθώ στο περίπου αυτό που λέει ο Νίκος. 

Αν το σκεύασμα που πήρες αναγράφει οδηγίες, ακολουθείς αυτές. 

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα παραπάνω όσον αφορά την ποσότητα των υλικών και ο niknik έχει δίκιο:bowdown: η πλειοψηφία προτείνει 4 γραμμάρια ανά 10 λίτρα και από τα δύο υλικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες έγινε παραλαβή τέστ, βακτήρια  και μπήκαν όλα σε λειτουργία. Skimmer, κυκλοφορητές,αντλίες, ριάκτορες και σήμερα έγιναν κάποιες ρυθμίσεις. Μέχρι αρχή της άλλης εβδομάδας θα έχω και το βράχο οπότε κάνοντας και το scape θα είμαι κομπλέ για ξεκίνημα

 

 

20180830_183923.jpg

20180830_183931.jpg

20180830_183941.jpg

20180830_183956.jpg

20180830_184023.jpg

20180830_184336.jpg

20180830_184348.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Χαμήλωσε λίγο το σκιμερ, τι λάμπες φοράς? 

 

Νίκο τι εννοείς να χαμηλώσω το skimmer. Να το χαμηλώσω στο ύψος, ή τον αέρα; Όσον αφορά το ύψος το skimmer το έχω ένα πόντο πιο πάνω από την γραμμή max. Λάμπες παρήγγειλα σήμερα άλλες 2 blue και μια coral για να αλλάξω τις blue plus και την ακτινική όπως μου προτείνατε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

 

Νίκο τι εννοείς να χαμηλώσω το skimmer. Να το χαμηλώσω στο ύψος, ή τον αέρα; Όσον αφορά το ύψος το skimmer το έχω ένα πόντο πιο πάνω από την γραμμή max. Λάμπες παρήγγειλα σήμερα άλλες 2 blue και μια coral για να αλλάξω τις blue plus και την ακτινική όπως μου προτείνατε.

Nα κατέβει ο αφρός λίγο ποιο κάτω δηλ στο λαιμό του περίπου 

Φουλ αέρα και ρύθμισε την στάθμη του νερού 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Nα κατέβει ο αφρός λίγο ποιο κάτω δηλ στο λαιμό του περίπου 

Φουλ αέρα και ρύθμισε την στάθμη του νερού 

 

Επομένως πρέπει να σηκώσω το skimmer για να πέσει ο αφρός πιο χαμηλά. Απ΄ότι είδα για να παει ο αφρός εκεί που λες πρέπει να βάλω το skimmer στην γραμμή min. Πρέπει να βάλω προσθήκη στην βάση, θα το κάνω το πρωί

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έφτιαξα ένα κομμάτι βάση και το πρόσθεσα επάνω στην άλλη.Επίσης γύρισα και τον αέρα στο full. Το skimmer τώρα είναι στην ένδειξη min και δουλεύει έτσι. Είναι καλά τώρα σε αυτό το σημείο;

 

 

20180831_120449.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

άρα να μειώσω λίγο τον αέρα

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

Το πρωι παρέλαβα τις λάμπες που είχα παραγγείλει για να κάνω την αλλαγή στο φωτισμό. Τώρα το φωτιστικό φοράει 3 blue plus 2 coral plus και μια purple plus και το αποτέλεσμα είναι αυτό: 

 

 

20180901_102010.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μια ερώτηση, με αυτό το chiller πιστεύετε ότι θα είμαι εντάξει για ψύξη; Εάν ναι να το βάλω στο πρόγραμμα σιγά σιγά για του χρόνου το καλοκαίρι. Το ενυδρείο είναι γύρω στα 200 λίτρα μικτά.

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/teco-tk-150/

Το site είναι ενδεικτικό θα κάνω έρευνα αγοράς πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι νομιζω και θεμα τυχης... εχουμε μαγαζια που δεν θελω να διαφημισω που εχουν δυνατο βραχο αλλα και κει μπορει να παρεις καποιο παρασιτο...

 

Υπαρχει ομως λυση για ολα τα παρασιτα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα ήρθε και ο βράχος (15 κιλά) έγινε το aquascape και μπήκε και η απαιτούμενη ποσότητα βακτηρίων. Θέλω να ευχαριστήσω τον manos23 για τον βράχο και να με συνχωρήσει που τον έστειλα σε λάθος πρακτορείο και αναγκάστηκε να παει και δεύτερη φορά για την αποστολή! Τα κομμάτια είναι όμορφα και μετά από πολλές παραλλαγές το αποτέλεσμα είναι αυτό:

 

 

20180904_195333.jpg

20180904_195341.jpg

20180904_195352.jpg

20180904_195408.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Καλησπέρα, σήμερα ήρθε και ο βράχος (15 κιλά) έγινε το aquascape και μπήκε και η απαιτούμενη ποσότητα βακτηρίων. Θέλω να ευχαριστήσω τον manos23 για τον βράχο και να με συνχωρήσει που τον έστειλα σε λάθος πρακτορείο και αναγκάστηκε να παει και δεύτερη φορά για την αποστολή! Τα κομμάτια είναι όμορφα και μετά από πολλές παραλλαγές το αποτέλεσμα είναι αυτό:

 

 

20180904_195333.jpg

20180904_195341.jpg

20180904_195352.jpg

20180904_195408.jpg

Πανέμορφο aquascape μου αρέσει πολύ!

σιγα μην ευχαριστείς χαρά μου που σε εξυπηρέτησα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...