Jump to content

Νεο θαλασσινό 210 λίτρα


aiasgeorge

Recommended Posts

ωραίο το στήσιμο... αν εχεις τον κατάλληλο βράχο...κανεις παππάδες....

Link to comment
Share on other sites

On 8/30/2018 at 8:15 PM, aiasgeorge said:

Καλησπέρα, χθες έγινε παραλαβή τέστ, βακτήρια  και μπήκαν όλα σε λειτουργία. Skimmer, κυκλοφορητές,αντλίες, ριάκτορες και σήμερα έγιναν κάποιες ρυθμίσεις. Μέχρι αρχή της άλλης εβδομάδας θα έχω και το βράχο οπότε κάνοντας και το scape θα είμαι κομπλέ για ξεκίνημα

 

 

20180830_184336.jpg

 

 

Όπως τη βλέπω αυτή τη κατασκευή στο σαλόνι, η παντόφλα θα έρθει με μεγάλη ισχύ.... Καλή δύναμη!

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

invisiblesurfer  προς το παρών είναι ελεγχόμενη η κατάσταση - τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω - χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσθήκη πρωί πρωί, επειδή το σημείο ανάμεσα στις δυο σπηλιές μου φαινόταν λίγο άδειο και αφού είχα ένα κομμάτι νεκρού βράχου το τοποθέτησα εκεί. Στα δικά μου μάτια φαίνεται πιο όμορφο. Επίσης έβαλα πάλι το εξωτερικό φίλτρο με υαλοβάμβακα για να φύγει η θολούρα πιο γρήγορα

 

 

20180905_084747.jpg

20180905_084800.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα το πρωί έγιναν μετρήσεις μετά από 5 ημέρες που τρέχει το ενυδρείο με τον βράχο. Οι μετρήσεις είναι οι εξής οι οποίες με παραξένεψαν γι΄αυτό και τις έκανα 2 φορές. 

Αλατότητα 1025

PH 8.2

KH/ALK 7.7

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 10

Po4 O.25

Είναι δυνατόν να έχω αυτές τις μετρήσεις μετά από 5 ημέρες μόνο; Ο βράχος βέβαια είναι όλος ζωντανός αλλά ξέρω γω τι να πω;  Θα βάλω λίγο τροφή σε διχτάκι και θα ξαναμετρήσω σε δυο τρείς μέρες και βλέπω. Εσας ποια είναι η γνώμη σας;

 

 

 

20180908_183437.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο. Η μετρήσεις σου φυσιολογικές μου φαίνονται αφού έχεις ζωντανο βράχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

οπότε μπορώ να βάλω κανένα ψαράκι ή να το τρέξω με τροφή καμιά 15αρια μέρες ακόμα;

Πολύ ωραίο στήσιμο ελπίζω να είναι σταθερό Εγώ θα έλεγα να περιμένεις λίγο, συνέχισε βακτήρια και τον αντιφωσφωρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Πολύ ωραίο στήσιμο ελπίζω να είναι σταθερό Εγώ θα έλεγα να περιμένεις λίγο, συνέχισε βακτήρια και τον αντιφωσφωρο. 

 

Είναι σταθερό. Το επάνω κομμάτι που είναι στην αριστερή σπηλιά είναι και κολλημένο για να σταθεροποιηθεί και ο αριστερός βράχος. Οπότε όπως είπα και παραπάνω συνεχίζω με την τροφή για αμμωνία κάνω μετρήσεις και βλέπω. Και βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σημερινές μετρήσεις:

Αλατότητα 1025

PH 8.0

KH/ALK 5,4

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 0

Po4 O

Εν τω μεταξύ σε μερικά βραχάκια όπως στα δυο δεξιά που είναι το επάνω μέρος του στησίματος έχει κάνει την εμφάνισή της μια καφέ πράσινη άλγη αλλά σε ανεκτά επίπεδα. Επίσης έχω την εντύπωση ότι κάνει την εμφάνισή της και κοραλλίνη γιατί βλέπω πάποια κόκκινα στίγματα διάσπαρτα. Επίσης ο φωτισμός ανέβηκε στις τρεις ώρες και βλέπουμε. Για πείτε μου ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις μου; Και δυο σημερινές φωτογραφίες.

 

 

20180916_121533.jpg

20180916_121552.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε το kh.Kοραλινη τοσο νωρις αποκλειετε,μετρα ca ,mg,επισεις βαλε αντιφωσφωρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ανεβασε το kh.Kοραλινη τοσο νωρις αποκλειετε,μετρα ca ,mg,επισεις βαλε αντιφωσφωρο.

 

ποιο buffer προτείνεις να αγοράσω για να το παραγγείλω μαζί με τεστ ασβεστίου και μαγνησίου γιατί δεν έχω. Θα χρειαστεί να πάρω και κάτι για το ασβέστιο ή το μαγνήσιο άν είναι να το πάρω τώρα για να μην πληρώνω συνέχεια μεταφορικά (προτιμώ να τα έχω και ας μην χρειαστούν). Αντιφώσφορος τρέχει από την πρώτη μέρα - τι περίεργο είδες και σε έκανε να πιστεψεις ότι δεν έχω αντιφώσφορο;

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

 

ποιο buffer προτείνεις να αγοράσω για να το παραγγείλω μαζί με τεστ ασβεστίου και μαγνησίου γιατί δεν έχω. Θα χρειαστεί να πάρω και κάτι για το ασβέστιο ή το μαγνήσιο άν είναι να το πάρω τώρα για να μην πληρώνω συνέχεια μεταφορικά (προτιμώ να τα έχω και ας μην χρειαστούν). Αντιφώσφορος τρέχει από την πρώτη μέρα - τι περίεργο είδες και σε έκανε να πιστεψεις ότι δεν έχω αντιφώσφορο;

Κοίτα δεν θυμαμαι ακριβώς το χρόνο που τρέχει και λέγοντας για την άλγη για αυτό και ανέφερα αντιφωσφωρο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Κοίτα δεν θυμαμαι ακριβώς το χρόνο που τρέχει και λέγοντας για την άλγη για αυτό και ανέφερα αντιφωσφωρο. 

 

12 μέρες έχει το ενυδρείο που τρέχει

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

12 μέρες έχει το ενυδρείο που τρέχει

 

Φυσιολογική αντίδραση τότε υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

To Reef complete και το Reef carbonate είναι μια καλή λύση. 

Έχει και άλλων εταιρειών. 

seachem δουλεύω και στου γλυκού και την εμπιστεύομαι

αλάτι βάζω το tropic marin pro reef

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

seachem δουλεύω και στου γλυκού και την εμπιστεύομαι

αλάτι βάζω το tropic marin pro reef

Θα ήθελα και τις άλλες δύο μετρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Θα ήθελα και τις άλλες δύο μετρήσεις. 

 

Το πρωί θα παραγγείλω οπότε πιστεύω  μεθαύριο να έχω τα τέστ για να κάνω μετρήσεις. Τέστ θα πάρω salifert

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και οι μετρήσεις που χρωστούσα στον niknik

ca 390

Mg 1170

 

οπότε εκτός από το reef carbonate να ρίξω και reef complete για να ανεβάσω το ασβέστιο

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

και οι μετρήσεις που χρωστούσα στον niknik

ca 390

Mg 1170

 

οπότε εκτός από το reef carbonate να ρίξω και reef complete για να ανεβάσω το ασβέστιο

Λίγο μέχρι 420 και το μαγνήσιο μέχρι 1350

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Λίγο μέχρι 420 και το μαγνήσιο μέχρι 1350

 

να ρίξω από μισές δόσεις λες για να ανέβουν σιγά σιγά και να ρίχνω ανά 4 ημέρες; Στα μπουκάλια λεει για 2 φορές την εβδομάδα και μετά από 2 βδομάδες μετρήσεις

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...