Jump to content

Νεο θαλασσινό 210 λίτρα


aiasgeorge

Recommended Posts

πριν 51 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

 

να ρίξω από μισές δόσεις λες για να ανέβουν σιγά σιγά και να ρίχνω ανά 4 ημέρες; Στα μπουκάλια λεει για 2 φορές την εβδομάδα και μετά από 2 βδομάδες μετρήσεις

Ναι ρίξε μέτρα και βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού 40% σήμερα και μετρήσεις πριν και μετά την αλλαγή νερού

Αυτές είναι πριν την αλλαγή νερού

PH 8.0

KH/ALK 5,4

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 0

Po4 O

Ca 390

Mg 1140

Και αυτές μετά 

PH 8.2

KH/ALK 6,4

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 0

Po4 O

Ca 420

Mg 1170

έριξα από μια δόση reef carbonate και reef complete

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο χαμηλό το Mg είναι ακόμα. 

Για μέτρησε το και σήμερα και βλέπεις. Τα άλλα οκ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Λίγο χαμηλό το Mg είναι ακόμα. 

Για μέτρησε το και σήμερα και βλέπεις. Τα άλλα οκ. 

και το kh δεν είναι χαμηλό ακόμα; Τέλος πάντων όπως ανέφερα χθές έριξα buffer στο νερό και βλέπω. Που υπάρχει κατανάλωση Mg και το κρατάει τόσο χαμηλά; Το λεω αυτό επειδή την βδομάδα που μας πέρασε είχα ξαναρίξει reef complete αλλά πάλι χαμηλά ήταν σύμφωνα με τις μετρήσεις

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

και το kh δεν είναι χαμηλό ακόμα; Τέλος πάντων όπως ανέφερα χθές έριξα buffer στο νερό και βλέπω. Που υπάρχει κατανάλωση Mg και το κρατάει τόσο χαμηλά; Το λεω αυτό επειδή την βδομάδα που μας πέρασε είχα ξαναρίξει reef complete αλλά πάλι χαμηλά ήταν σύμφωνα με τις μετρήσεις

Έχεις δίκιο και το kh αλλά μετά σκέφτηκα το Red sea το απλό σιγά σιγά θα το φέρει. 

Μαγνήσιο θα τραβάει ο βράχος σιγά σιγά. Υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

Όταν λες red sea εννοείς το αλάτι ή κάποιο άλλο σκεύασμα;

 

 

Το αλάτι λεω

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Το αλάτι λεω

Να φταίει το αλάτι; Δεν το νομίζω. Πάντως σήμερα παρήγγειλα το Seachem Reef Advantage Magnesium να δοκιμάσω και βλέπω. Λεω να κόψω το Seachem Complete και να ρίχνω από αυτό για το μαγνήσιο

Link to comment
Share on other sites

 

σημερινές μετρήσεις:
ΚΗ 6,4
Ca 430
Mg 1140

Οπότε σταματάω το complete και θα ρίχνω ανάλογα το ασβέστιο που θα μετράω, συνεχίζω το carbonate για το KH και ξεκινάω και πρώτη δόση για το μαγνήσιο, ήδη άρχισε να πέφτει

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2018 at 8:10 ΜΜ, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

και 2 φωτογραφίες από τους πρώτους κατοίκους του ενυδρείου

 

 

 

20180924_194045.jpg

20180924_194059.jpg

Καθαρό και όμορφο φαίνεται, να τους χαίρεσαι αγόρι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σημερινές μετρήσεις:

PH 8.0

KH/ALK 5,1

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 0

Po4 O

Ca 400

Mg 1110

Έριξα πάλι από μια δόση carbonate, complete και reef advantage. Παρόλα αυτά το ΚΗ και το μαγνήσιο δεν λένε να ανέβουν. Επίσης αυτή την εβδομάδα έκανε και την εμφάνισή της και διατομική άλγη η οποία εξαπλώνεται. Έλεγα να αυξήσω σήμερα τον φωτισμό από 4 σε 5 ώρες αλλά θα τον αφήσω λίγο ακόμα ως έχει. Άνθρακας και αντιφώσφορος τρέχουν κανονικά. Για την άλγη προτείνετε να κάνω κάτι ή να την αφήσω να κάνει τον κύκλο της;

 

 

20180930_190648.jpg

20180930_190655.jpg

20180930_190700.jpg

20180930_190707.jpg

20180930_190725.jpg

Έγινε επεξεργασία - aiasgeorge
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ δεν είμαι σαν τα παιδιά παλιός στα Reef αλλά από προσωπική εμπειρία στο 50λιτρο με 10 ώρες φωτισμό η διατομική μαζί με ένα Bicolour Bleny εμφανίστηκε σε 5 μέρες και έφυγε σε 10. Επίσης οι ζωανθοί μπήκαν την 5η 6η μέρα και ακολούθησαν γρήγορα και άλλα κοράλλια. Είχα και γω καλά κομμάτια βράχου.... ΑΛΛΑ το ενυδρείο ξεστήθηκε σε περίπου 40 μέρες για να μπεί σε μεγαλύτερο....

Εγώ το έψαξα και βρήκα μαζί με την υπομονή και μία άλλη άποψη σε διάφορα ξένα φόρουμ ότι τη διατομική δεν τη γλυτώνεις. Άρα γιατί να μην επισπεύσουμε τις διαδικασίες με το φωτισμό; Εξάλλου η διατομική θρέφεται με silicate το οποίο βρίσκεται στο νερό της βρύσης... ε ας κάνει τον κύκλο της πιο γρήγορα! 

 

Και ο ζωντανός βράχος... αν είναι πράγματι ζωντανός... αν δε σηκώσει αμμωνία λόγω της μεταφοράς του γιατί να μην μπορεί να κάνει άμεσα τη δουλειά του όπως εκεί που βρίσκονταν;

 

Εγώ φίλε το πάω σφαίρα. Επιλογή μου βέβαια και δεν θέλω να σε παρασύρω με τις αιρετικές μου κινήσεις γιατί εμένα ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ πάει καλά σε κάποιον άλλον μπορεί να μήν πάει....

 

Το κH σου νομίζω πολύ χαμηλό... και μένα τρώει αβέρτα ο βράχος... αν μπορέσεις με μία δοσομετρική λύνεις τα χέρια σου... (Jebao for ever)

 

Πολύ ωραίο aquascape και να σου ζήσουν τα νεμάκια :)

 

 

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η διατομικη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει. Τώρα ανέβασε το kh και το Mg ρίχνοντας μεχρι να ακούσει. Εάν δουλεύεις όσμωση καλά κάνεις και δώσε ένταση στο φωτισμό για να τελειώνεις. 

Ίσως μια αλλαγή σε ποιο πλούσιο αλάτι να σε διευκόλυνε αυτή την στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο, όμορφοι και οι κλοουν. Έχεις πάρει σωστά μεγέθη και θα γίνουν γρήγορα ζευγάρι. 

Η διατομικη είναι παιδική ασθένεια που την περνάμε όλοι. Κρατά τον φωτισμο σου σταθερό και με σωστές ρουτίνες θα περάσει. 

Τελος, θεωρώ και εγώ προτιμότερο να έχεις ένα πιο πλούσιο αλάτι και να μην χρειάζεται να συμπληρώνεις όλη την ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

magman δεν είμαι και από τους ανθρώπους που φημίζονται για την υπομονή τους αλλά εδώ είπα να ακολουθήσω τους κανόνες. Εγώ ξέρω τι παθαίνω όταν βλέπω τα κορράλια στα site των petshop, αλλά είπα να ωριμάσει λίγο το ενυδρείο και μετά. Εξάλλου από ότι βλκέπεις ακόμα παλεύω να ρυθμίσω τις παραμέτρους.  niknik και bbetta βλέπω προτείνετε και οι δυο να αλλάξω αλάτι, πιστεύετε ότι το Red Sea Coral Pro θα μου κάνει δουλειά; Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω άλλον ένα κουβά αλάτι 10ακιλο tropic marin αχρησιμοποιήτο. Τα φώτα στις πόσες ώρες να τα παω, 10 είναι καλά ή χρειάζεται περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2018 at 10:12 ΜΜ, το μέλος aiasgeorge έγραψε:

magman δεν είμαι και από τους ανθρώπους που φημίζονται για την υπομονή τους αλλά εδώ είπα να ακολουθήσω τους κανόνες. Εγώ ξέρω τι παθαίνω όταν βλέπω τα κορράλια στα site των petshop, αλλά είπα να ωριμάσει λίγο το ενυδρείο και μετά. Εξάλλου από ότι βλκέπεις ακόμα παλεύω να ρυθμίσω τις παραμέτρους.  niknik και bbetta βλέπω προτείνετε και οι δυο να αλλάξω αλάτι, πιστεύετε ότι το Red Sea Coral Pro θα μου κάνει δουλειά; Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω άλλον ένα κουβά αλάτι 10ακιλο tropic marin αχρησιμοποιήτο. Τα φώτα στις πόσες ώρες να τα παω, 10 είναι καλά ή χρειάζεται περισσότερο;

Κοίτα η αλλαγή είναι τώρα που την θες για να ανέβουν οι τιμές. 

8 με 10 ωρες είσαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ποιο Tropic Marin έχεις;

Το pro reef. Παρήγγειλα από Παρασκευόπουλο διττανθρακική σόδα, χλωριούχο μαγνήσιο και χλωριούχο ασβέστιο να δοκιμάσω. Εάν δεν καταφέρω πάλι να ανεβάσω τις τιμές τότε θα αλλάξω αλάτι

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μήπως κάτι παίζει με το τεστ σου; Μπορείς να διπλοτσεκαρεις με τεστ από κάποιον φίλο ή κατάστημα; Πολύ περίεργο να βγάλει τέτοια τιμη αυτό το αλάτι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ρε συ μήπως κάτι παίζει με το τεστ σου; Μπορείς να διπλοτσεκαρεις με τεστ από κάποιον φίλο ή κατάστημα; Πολύ περίεργο να βγάλει τέτοια τιμη αυτό το αλάτι 

 

Μπα δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση στην Λαμία δυστυχώς. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω καινούργιο τέστ για το KH 

Link to comment
Share on other sites

Το Μαγνήσιό σου μου φαίνεται πολύ χαμηλό. Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το θέμα σου, έχεις μετρήσει και στον κουβά της αλλαγής να δεις τι βγάζει;

 

Έχει πάρει πολύς κοσμος το ενυδρείο στο χέρι από λάθος μετρήσεις. Ήταν όλα οκ, τα τεστ έδειχναν το αντίθετο και στο τέλος χάλασε όλη η ισορροπία με τις διάφορες επεμβάσεις των χομπιστων. Εφόσον δεν έχεις σκοπο να βάλεις κοράλλια άμεσα, θα έλεγα να το ξεχάσεις μέχρι να σου δωθει η ευκαιρία να μετρήσεις με άλλο τεστ. Τι αλατοτητα έχεις; 

 

Οι περισσότεροι έχουν θέμα με τα Ρεφρακτόμετρα και πάνε μετά όλα τα αλλά κατά διαόλου  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Το Μαγνήσιό σου μου φαίνεται πολύ χαμηλό. Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το θέμα σου, έχεις μετρήσει και στον κουβά της αλλαγής να δεις τι βγάζει;

 

Έχει πάρει πολύς κοσμος το ενυδρείο στο χέρι από λάθος μετρήσεις. Ήταν όλα οκ, τα τεστ έδειχναν το αντίθετο και στο τέλος χάλασε όλη η ισορροπία με τις διάφορες επεμβάσεις των χομπιστων. Εφόσον δεν έχεις σκοπο να βάλεις κοράλλια άμεσα, θα έλεγα να το ξεχάσεις μέχρι να σου δωθει η ευκαιρία να μετρήσεις με άλλο τεστ. Τι αλατοτητα έχεις; 

 

Οι περισσότεροι έχουν θέμα με τα Ρεφρακτόμετρα και πάνε μετά όλα τα αλλά κατά διαόλου  

Το ρεφρακτόμετρο είναι ATC και το τσέκαρα με το νερό της όσμωσης είναι ΟΚ. Η αλατότητα είναι 1026. Το μαγνήσιο εκεί έπαιζε από όταν μέτρησα για πρώτη φορά. Ήταν στο 1170. Και το τέστ για το ΚΗ από ότι είδα λήγει το 2023 και το 2021 το μαγνήσιο, όχι ότι λέει κάτι αυτό αλλά τι να πω. Εκτός και εάν πάρω και δεύτερα τέστ άλλης εταιρίας για να συγκρίνω τις τιμές.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ φτιάξε μια δόση 10λιτρα νέο νερό με αλατοτητα 1026 και πες μας τι τιμές βγάζει.

 

Παρόλο που οι τιμές σου δεν μου φαίνονται παράλογες είναι καλό να γνωρίζεις ένα αλάτι τι τιμές βγάζει πριν το βάλεις στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Φϊλε το kH το βλέπω σε κρίσιμο επίπεδο...

εγώ...

1. Πήρα της Seachem συμπλήρωμα για kH σε σκόνη

2. Γέμισα ένα 4λιτρο μπετόνο Α/Ο και έβαλα 7 κουταλιές σκόνη και ανακάτεψα. 

3. Μετράς kH ... κρίσιμο!! Βάζεις μία Α ποσότητα....

4. Μετράς kH το απόγεμα.... Ανέβηκε; Βάζεις την ίδια ποσότητα την άλλη μέρα....

5. Μετράς μέχρι να φτάσει 8+ και κόβεις ποσότητα μέχρι η ποσότητα που συμπληρώνεις να διατηρεί το kH 8+

 

Άποψή μου χωρίς δοσομετρική.... δύσκολα....

 

Καλά λένε τα παιδιά να μετρήσεις το αλάτι και να τσεκάρεις το τεστ κλπ αλλά επίσης παρατήρησε ότι το κH έχει πάρει φόρα και θέλει συμπλήρωμα....  φυσιολογικότατο....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...