Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα βρε παιδια, ειδα σε κατι παλια αρθρα και σε ενα ζωντανο παραδειγμα οτι κανει να τρωνε γατοτροφη, με ψαρι κυριως, οι χελωνες.το εχει δοκιμασει κανεις?ειδα τις αναλογιες με μια χελωνοτροφη του εμποριου και σε σχεση με μια κοινη γατοτροφη χωρις σιτηρα ειναι πανω κατω οι ιδιες.λετε να το δοκιμασω?πετυχα μια κυρια που ειχε χελωνα 18 χρονια ειχε γινει ενα μικρο τερατακι και ηταν υδιεστατη μονο με γατοτροφη και λιγες γαριδουλες που και που. Σε σχεση ποσοτητα και τιμη παντως συμφερει παρα πολυ!

Μπορείς να δώσεις. Αλλά όχι για μεγάλο διάστημα και σαν αποκλειστική διατροφή. Οι χελώνες μεγαλώνοντας είναι περισσότερο φυτοφάγες. Οι ανήλικες θέλουν περισσότερη ζωική πρωτεΐνη. Επομένως σαν Λιγουδια αντί για φρεσκο ψάρι μπορείς να δώσεις. Γενικά η γατοτροφη συστήνεται σε άρρωστες χελώνες και ειδικά σε αυτές που έχουν ανορεξία. 

Edited by gmarbel
  • Like 1

πριν 7 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Μπορείς να δώσεις. Αλλά όχι για μεγάλο διάστημα και σαν αποκλειστική διατροφή. Οι χελώνες μεγαλώνοντας είναι περισσότερο φυτοφάγες. Οι ανήλικες θέλουν περισσότερη ζωική πρωτεΐνη. Επομένως σαν Λιγουδια αντί για φρεσκο ψάρι μπορείς να δώσεις. Γενικά η γατοτροφη συστήνεται σε άρρωστες χελώνες και ειδικά σε αυτές που έχουν ανορεξία. 

Ναι την γνωρίζω την αναλογία , ουτος η άλλος δίνω 4 φορές την εβδομάδα περίπου φρέσκα λαχανικά μαζί με τη βασική τροφή (πελετ).

• Like 1

πριν 7 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ :D

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Kleis Gry
      Καλησπερα στο φορουμ, ετοιμαζομαι για red cherry χρειαζονται τροφη; καπου διαβασα οτι τρωνε αλγη αρκει να τις ταιζω μονο αλγη; αρκει ενα κοπαδακι των 4;
    • By Huawei Y7
      Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος εδώ. Η χελώνα μου είναι μια κοινή χελώνα. Την έχω 3 χρόνια. Μπορεί μερικές φορές να ξεχνάω να την ταϊζω άλλα από προχθές μέχρι και σήμερα (που την ταϊζω) δεν τρώει. Μήπως επειδή είναι έξω και κάνει λίγο κρύο; Μήπως έχει πέσει σε χειμερινή νάρκη; Μήπως δεν της προσφέρω τα απαραίτητα; 
      Τί φθηνό και προσιτό μου προτείνετε να τις πάρω;
    • By Peyote
      Fish food for tropical community aquarium???
      Γεια σας παιδιά τώρα τελευταία βλέπω πόλους να προωθούν το DENNERLE COMPLETE FLAKES που είναι και ποιο ακριβή απο τις "παρόμοιες" τροφές τις Tetra,Sera,JBL

Κάποιος μου είπε ότι η καλύτερη επιλογή είναι να πάρω όλες τις μάρκες τις μικρές συσκευασίες και να ταΐζω κάθε ήμερα και διαφορετική μάρκα
      έτσι τα ψάρια θα έχουν διαφορετική τροφή καθημερινά...  

Εσείς τι λέτε; τι τροφή χρησιμοποιείτε; 
      (εγώ έχω τις Tetra την TetraMin)

• By Ειρήνη Σκλαβούνου
      Ρε παιδιά τι τροφή χρησιμοποιείται εσείς; Εδώ και ένα χρόνο είχα της ζουμεντ αλλά είναι αρκετά μακριά το πετ και τη βρίσκω λίγο ακριβή, έχετε κάτι να προτείνετε; Βέβαια είδα διαφορα στις δικες μου από τους πρώτους μήνες.επισης για ζωντανή τροφή σκεφτόμουν κατεψυγμένα bloodworms η ζωντανά mealworms τι γνώμη έχετε ;
    • By Ειρήνη Σκλαβούνου
      Καλησπέρα, εδώ και αρκετό καιρό είμαι σε αναζήτηση φίλτρου για 3 χελώνες και ενυδρείο σχεδόν 120 λίτρα.  Εψαχνα κάτι οικονομικό αλλά παράλληλα δυνατό και σκέφτομαι συγκεκριμένα για sun sun. κοίταξα και για eheim η fluval αλλά είναι αρκετά ακριβά για μένα δεδομένου οτι θέλω φίλτρο να γυρνά το ενυδρείο τουλάχιστον 3 φορές την ώρα..έχετε κάτι να μου προτείνετε?έχει κανείς κάποια άποψη για τα sun sun ? Κάθε ἀποψη ευπρόσδεκτη.

• By νικος123
      Καλησπερα στην ομαδα!Μηπως εχει καποιος λιγο μπολι απο grindal ή να ξερει καποιο μαγαζι απο Αθηνα που να εχουν,γιατι θελω να ξεκινησω την δικια μου καλλιεργεια μα δεν βρισκω πουθενα.Ευχαριστω
    • By Husky_Jim
      1ο Ερπετολογικό Συμπόσιο - Έκθεση Ερπετών και Αμφίβιων στο μουσείο Γουλανδρή

Ένα υπέροχο γεγονός έφτασε εχθές στο τέλος του.
      Όμορφες εικόνες, ωραία συναισθήματα και απορίες από πιτσιρικάδες για το τί είναι ένα ενυδρείο....

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το κατάστημα ReptiliaNostra για την παραχώρηση των χελώνων Podocnemis Unifilis και για όλη την συνεργασία και βοήθεια τους.

Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στο κατάστημα @aquario για την παραχώρηση (για ακόμη μία φορά) του φωτιστικού Kessil που στόλιζε το ενυδρείο μας!

• By polter
      Λοιπόν είπαμε με την γυναίκα μου να ξαναπροσπαθήσουμε για χελωνάκι, να το πάρουμε και να το μεγαλώσουμε .... θα ξαναγράψω άλλη μια φορά το ενυδρείο  (βάζοντας κάπια στοιχεία που είχα παραλήψει τις προάλες και θα σας επισινάψω και φωτό με τις λάμπες που αγόρασα και έβαλα στο ενυδρείο, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΙΩΝ απλα αυτες εβαλα και θα ηθελα να μου πείτε την γνώμη σας.

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
      (Είδος χελώνας)π.χ (Red eared slider, common snapping turtle …)

Γενικές Πληροφορίες:
      Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 60χ30χ30
      Συνολικά Λίτρα: μέσα εχω βάλει 15 λιτρα νερό
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
      Χελώνες:
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
      Φόντο:
      Πέτρες: είχα χαλικάκι αλλα διαβασα οτι οι μυκιτες κανουν παρτυ οπότε ειπα να μην βαλω  αυτήν την φορα
      Ξύλα:
      Ψεύτικα Φυτά: 1
      Στεριά: 1
      Άλλα διακοσμητικά :
      Βυθός:

Φωτισμός:
      UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):
      Άλλες λάμπες: θερμαντική
      Διάρκεια φωτισμού: περίπου 10 ώρες
      Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 25-30 εκ.

Υποστήριξη οργανισμών :
      Φίλτρανση: "ενεργού άνθρακα"
      Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 50 watt
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: ξηρά γαριδάκια, μίδια , σικότι , φρέσκο γαριδάκι , και λεω αυτην την φορα να του δόσω ντοματούλα,μαρουλάκι (διαβασα οτι ειναι καλα και τους αρέσουν)

Παράμετροι:
      pH:
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3):
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:
      Αλλαγές νερού: κατι λιγότερο απο 2 βδομαδες
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο και βιταμίνες
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες: σας επισινάπτω παρακατω διαφορες φωτό   

ΣΧΟΛΙΑ και ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΑ γιατι δεν θελουμε να χασουμε και 3ο....αμαρτία είναι

• By Carp82
      καλησπερα, ημερα πηγα να αγορασω τεστ για το νερο του ενυδρείου μου. μετα απο διαβασμα πολλων αρθρων εδω στο φορουμ καταλαβα οτι πρεπει να αγορασω υγρα και οχι στικ, λοιπον αυτο που βρηκα ηταν μονο της Sera για Ph , NO3. το ενυδρείο μου είναι 60 χ 30 χ 30 με 2 χρυσόψαρα μαλλον comet και 2 fantail goldfish και αρκετο πλαστικο μπιχλιμιπιδι ( φυτα, ένα καραβακι σε 2 κομμάτια) το οποίο σύντομα θα φυγει
      - Η πρώτη ερώτηση είναι η εξης: τι άλλο τεστ χρειάζομαι ετσι ώστε να είμαι καλημένος για το νερο του ενυδρείου μου (προληπτεικά για οσο φαινεται να μην υπάρχη πρόβλημα )
      - δευτερη ερωτηση :μετα από σχεδόν 1 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου οι μετρησεις εδειξαν
      Ph 7,5, NO3​ 10 (στο νερο βρύσης είναι Ph 7,5, NO3​ 0)
      επίσης πήρα τροφή tetra goldfish sticks, υποτήθετε μου την έδωσε το κατάστημα για βυθιζόμενη (είναι πελλετακια και όχι φυλλα ) αλλα και αυτά επιπλέουν , αν τα μουλιάζω όπως κάνω τα φυλλαράκια θα υπαρχει πρόβλημα ή θα είναι οκ;
  • Create New...