Jump to content

Αλλαγή set up


kando

Recommended Posts

Καλησπερα σας έχω 5 χρόνια ενυδρείο με κι χλιδές multifaciatous neolambrologus κ σκέφτομαι να αλλάξω setup κ να φιλοξενήσω στο ενυδρείο cardinal tetra έχω σκεφτεί λοιπόν  ( αφού καθαρίσω την γυάλα κ στρώσω από την αρχή με αμμωνία το νερό) να βάλω αρκετά εύκολα φυτά φυτεμένα ως επι το πλείστον.και κάποιες ανουμπιες δεμένες σε ξύλα μαύρο υπόστρωμα χωρίς κάποιο χαλίκι κ μερικές πέτρες θα ήθελα να μου πείτε αν το aquascape που έχω κατα νου ταιριάζει με τα ψαράκια αυτά το ενυδρείο είναι 110 λίτρα μικτά ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν και δεν έχω κάνει ποτέ τέτοια εναλλαγή για να σου πω στα σίγουρα.

Μπορώ να φανταστώ όμως ότι θα θέλει πολύ καλό καθάρισμα σε όλα τα σημεία του ενυδρείου. Για ποιό λόγο θα πρέπει να στρώσεις από την αρχή? Το φίλτρο σου σίγουρα θα έχει την απαραίτητη βιολογία και αν με κάποιο τρόπο μπορείς να σώσεις την αποικία, δεν βλέπω το λόγο να στρώνεις πάλι από την αρχή.  Για καρδινάλιους τα λίτρα είναι οκ όπως και το στήσιμο αν και θα πρέπει να προσέξεις αρκετά πλέον τις σκληρότητες με τις πέτρες μιας και τα ψαράκια θέλουν μαλακό νερό και άρα θα πρέπει να το επεξεργάζεσαι.  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση όσο αναφορά την σκληρότητα του νερού με τις πέτρες δεν θα το κάνω νταμάρι λίγες πέτρες θα βάλω δεν ξέρω ποσό επηρεάζουν την σκληρότητα τώρα για το ξεστρωσιμο εκ νέου αν το ξεστησω όλο δεν θα χαλάσει η βιολογία ; 

Link to comment
Share on other sites

θέλεις να καθαρίσεις την γυάλα από θέμα βρωμιάς και να αλλάξεις βυθό/υπόστρωμα? ή για κάποιο άλλο λόγο?γιατί να μην καθαρίζεις τα τζάμια με τηλεκάρτα και υαλοβάμβακα και να αρχίσεις να μαλακώνεις το νερό σου μέχρι να ισσοροπήσει το ενυδρείο με τα φυτά σου και το φωτισμό σου και μετά βάζεις και τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω υπόστρωμα ναι κ επειδή έχω σκληρό νερό έχει άλατα κ το τζαμί κ τα πλαστικά του φίλτρου γενικά θέλω να το ξεστησω κ να το στήσω εντελώς διαφορετικά 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω τοτε όπως θες..απλα αν θες κράτα βιολογια σε κανενα βαρελι με το φιλτρο σε λειτουργια.τωρα δεν ξερω εσυ πως το εχεις στο μυαλο σου μιας και αν το ξεστησεις τελειως εξαλιφεις και την πιθανοτητα ασθενειων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκριση θα το ξεστησω κ θα το στρώσω από την αρχή άλλωστε δεν βιάζομαι κ μαρεσει η διαδικασία εγώ πιο πολύ είχα ερωτήματα για το aquascape κ αν είναι εντάξει έτσι όπως το έχω στο μυαλό νου για τα ψαράκια που θα βάλω αν δηλ είναι εντάξει το μαύρο υπόστρωμα για τα cardinal 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας:welcome:.

Αν βάλεις το φίλτρο να τρέχει μόνο του, σε κουβά η βαρέλι με νερό δεν θα χάσεις βιολογία!(1-2 ημέρες) και μπορείς να καθαρίσεις το ενυδρείο να το στήσεις από την αρχή (με μαύρο βυθό θα τονίζονται τα χρώματα των cardinal). Δοκίμασε τις πέτρες μήπως ανεβάζουν τη σκληρότητα...

  Καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2018 at 12:18 ΠΜ, το μέλος kando έγραψε:

Καλησπερα σας έχω 5 χρόνια ενυδρείο με κι χλιδές multifaciatous neolambrologus κ σκέφτομαι να αλλάξω setup κ να φιλοξενήσω στο ενυδρείο cardinal tetra έχω σκεφτεί λοιπόν  ( αφού καθαρίσω την γυάλα κ στρώσω από την αρχή με αμμωνία το νερό) να βάλω αρκετά εύκολα φυτά φυτεμένα ως επι το πλείστον.και κάποιες ανουμπιες δεμένες σε ξύλα μαύρο υπόστρωμα χωρίς κάποιο χαλίκι κ μερικές πέτρες θα ήθελα να μου πείτε αν το aquascape που έχω κατα νου ταιριάζει με τα ψαράκια αυτά το ενυδρείο είναι 110 λίτρα μικτά ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλως ηρθες! Τα cardinal θελουν μαλακο νερο, σκοπευεις να παρεις Α/Ο φιλτρο ; Μαυρο υποστρωμα εννοεις aqua soil ; Πολλα ξυλα ειναι καλο να βαλεις στο ενυδρειο με τετρα, απο πετρες βαλε λαβα - ειναι καλο βιολογογικο υλικο. Ποσο σκληρο νερο εχεις ; Μπορεις να μετρησεις ΚΗ;

Αν θελεις, βαλε μια φωτο απο το ενυδρειο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω πολύ σκληρό νερό λόγο του ότι έχω κι χλιδές πέτρες αυτές θέλω να βάλω λάβα κ ξύλα α/o δεν ξέρω αν χρειάζεται κ αν χρειάζεται δεν ξέρω πως δουλεύει 

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο υπόστρωμα εννοώ  black soil  ναι 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.

Εγω θα εβαζα μπεζ αμμο χαλαζιακη λιγα ξυλα κατω και θα προτιμουσα φυτα τυπου echinodorus tenellus,Sagittaria subulata.

τους αρεσει πολυ να κολυμπουν αναμεσα στα στελεχη αυτων των φυτων, νοιωθουν ασφαλεια.

τωρα αν σου αρεσουν οι ανουμπιες θα τις εβαζα μπροστα δενοντας τις στα ξυλα.

το ιδιο στησιμο θα εκανα και αντικαθιστωντας τα ξυλλα με μεγαλες ποταμισιες πετρες, και αυτο ειναι ενα πολυ ωραιο στησιμο.

για υποστρωμα παντος θα εβαζα μπεζ αμμο, δεν ξερω πως θα φαινοταν το μαυρο κατω, το φοβαμαι λιγο να σου πω την αληθεια μηπως χασει την φυσηκοτητα του.

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμουσα φυτα τυπου echinodorus tenellus,Sagittaria subulata.

τους αρεσει πολυ να κολυμπουν αναμεσα στα στελεχη αυτων των φυτων, νοιωθουν ασφαλεια.

 

τα φυτά αυτά τα έψαξα στο διαδύκτιο δεν βρήκα κάτι είναι εύκολα μέτρια ; Δεν τα έχω ξανά ακούσει όσο αναφορά φίλε billaus το μπεζ χαλαζία κι υπόστρωμα έχω διαβάσει ότι ο βιότοπος τους από τέτοιο αποτελείται και ομολογώ ότι με έβαλες σε σκέψεις θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kando έγραψε:

θα προτιμουσα φυτα τυπου echinodorus tenellus,Sagittaria subulata.

τους αρεσει πολυ να κολυμπουν αναμεσα στα στελεχη αυτων των φυτων, νοιωθουν ασφαλεια.

 

τα φυτά αυτά τα έψαξα στο διαδύκτιο δεν βρήκα κάτι είναι εύκολα μέτρια ; Δεν τα έχω ξανά ακούσει όσο αναφορά φίλε billaus το μπεζ χαλαζία κι υπόστρωμα έχω διαβάσει ότι ο βιότοπος τους από τέτοιο αποτελείται και ομολογώ ότι με έβαλες σε σκέψεις θα δουμε

Επισης θελω να προσθεσω αν χρειαστεις καποια ποσοτητα ευκολων φυτων να βαλεις μεσα στειλε μου πμ εχω να σ δωσω καποια οπως και πετρες λαβας!! Μπορεις να δεις και ενυδρεια μελων να παρεις μια ιδεα οσον αφορα το ακουασκειπ αλλα γνωμη μου μην βαλεις απο τις πετρες που ειχες στο κιχλιδαδικο γιατι οντως οι σκληροτητες θα ανεβουν στον θεο.. ξυλα φυλλα catapa και νομιζω η μπεζ αμμος θα κανει την διαφορα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που σου εγραψα ειναι ευκολα χωρις να χρειαζονται διοξειδιο.

Αν εχεις λιγο υπομονη τα βρισκεις και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...