Jump to content

Νεο ενυδρειο 90λιτρων


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα. 

Χτες ξαναγεμισα το ενυδρειο μου με καινουργιο νερο(βρύσης εννοείται ). Απο το προηγουμενο νερο κρατησα το 1/5 ή και λιγοτερο.

Λογω φορτου διαβασματος δεν θα μπορω για τον επομενο χρονο να αφιερώνω πολυ ωρα στο ενυδρειο. Για αυτο θα ηθελα τις συμβουλες σας σχετικα με την συσταση του ενυδρειου μου και το τι θα χρειαστει να ριξω πριν βαλω ψαρια. Εκτος απο το Tetra Safestart ( https://www.pet4u.gr/tetra-safestart.html ) και το Seachem Prime ( https://www.pet4u.gr/seachem-prime.html ) ειναι και αλλο που χρειαζομαι?

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι; 60 εκ μηκος 

                                                                 35 εκ πλατος

                                                                 40 εκ ύψος

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Έγινε επεξεργασία - nikoszarkadas
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου είναι στρωμένο? Αν ναι τοτε δεν χρειαζεται να κάνεις κάτι άλλο. Ακολούθησε τις οδηγίες του safe start! 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο λειτουργεί με κυκλοφορητή. Αυτός αρχικά περνάει το νερό από σφουγγάρι και στην συνέχεια από υαλοβάμβακα και ενεργό άνθρακα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος nikoszarkadas έγραψε:

Το ενυδρείο λειτουργεί με κυκλοφορητή. Αυτός αρχικά περνάει το νερό από σφουγγάρι και στην συνέχεια από υαλοβάμβακα και ενεργό άνθρακα. 

Αν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει ας απαντήσει προκειμένου αύριο να προμηθευτώ ότι είναι απαραίτητο

 

Έγινε επεξεργασία - nikoszarkadas
Link to comment
Share on other sites

Οπως ρωτησε και ο Husky υπαρχει βιολογια στο φιλτρο ?δλδ κυκλο αζωτου εχεις ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Εφόσον είναι στρωμένο το φίλτρο, για μένα αρχικά βγάλε τον άνθρακα και βάλε siporax ως βιολογικό υλικό. Επίσης, για να βεβαιωθείς, αν έχεις αμφιβολίες ότι είναι στρωμένο το φίλτρο σου πάρε λίγο νερό και πήγαινε το στο πετ που θα πάρεις τα ψαράκια, να σ κάνουν τις μετρήσεις που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος nikoszarkadas έγραψε:

Εκτός από siporax και υαλοβάμβακα  μου είπαν και για ζεόλιθο χρειάζεται??

Όχι φιλε μου. Με αυτά τα δύο είσαι κομπλέ. και με το σφουγγάρι του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τα υλικά τοποθετήθηκαν. Επιπλέον έβαλα αντιχλωριο και βακτήρια. Τώρα όταν το νερό είναι έτοιμο τι μου προτείνετε για την σύνθεση του ενυδρείου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει εσύ αρχικά κάποια ψαράκια που να σου αρέσουν; Αν ναι πες μας εδώ και θα δούμε αν μπορούν να μπούνε στο ενυδρείο σου κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου. Θα προτιμούσα να βαλω πολλα μικρα (κοπαδακια στην ουσια) και καποια Corydoras.

 

Έγινε επεξεργασία - nikoszarkadas
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον το ενυδρείο ως τώρα έχει αυτή την μορφή ( τα φυτά είναι μεταξωτά). Τι αλλά προτείνετε να βάλω,αν χρειάζεται κάτι βέβαια

1530277371988-960665314.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος nikoszarkadas έγραψε:

Επιπλέον το ενυδρείο ως τώρα έχει αυτή την μορφή ( τα φυτά είναι μεταξωτά). Τι αλλά προτείνετε να βάλω,αν χρειάζεται κάτι βέβαια

1530277371988-960665314.jpg

 

εγω θα σου προτεινα να βγαλεις απο μεσα τα ψευτικα φυτα και να βαλεις αληθινα , τωρα το τι ψαρακια θα βαλεις ειναι δικια σου επιλογη , μιας και εχεις καταληξει σε corydoras παρε και κατι για την μεσαια , επανω ζωνη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Για το υπόστρωμα σαν χρώμα τι αποχή έχεις πως σου φαίνεται

Και τι φυτά θα μου προτείνες να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω εχω 2 αποχες μια μαυρη και μια πρασσινη ! :hehe πλακιτσα προφανως θα εννοεις αποψη ! 

Τωρα για φυτα μπορεις να δεσεις / κολλησεις καποιο moss (java, christmas ,weeping) επανω στο ξυλο , επανω στις πετρα/πετρες bucephalandra η καποια anubia nana η anubia petite οτι σου αρεσει καλυτερα εσενα. Υστερα εαν εχεις δει εσυ καποιο που σου αρεσει αλλα χρειαζεται φυτεμα κατω μπορεις απλα να το παρεις potted απλα δεν θα εχει την ιδια αναπτυξη οσο με το να το εβαζες κατω.

 

Εν αναμονη της δημιουργιας σου !! :)  

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ

Θα πάω να δω τι υπάρχει διαθέσιμο στο pet shop μου και θα κινηθώ αναλόγως. 

Σύντομα και φωτογραφίες (ελπίζω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι λοιπόν σκέφτομαι να συνεχίσω προς το παρών. 

Πείτε μου την γνώμη σας ή τυχόν αλλαγές που πρέπει να γίνουν και έπειτα κάποια ιδέα για την σύνθεση του ενυδρείου

15303499946041266893208.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος nikoszarkadas έγραψε:

Κάπως έτσι λοιπόν σκέφτομαι να συνεχίσω προς το παρών. 
Στα Γιάννενα δυστυχώς ποικιλία φυτών ειναι πολύ περιορισμένη. Αρχικα πιστευω οτι θα χρειαστει να βαλω λιγο ακομα χαλικι (1-2 εκ). Moss στα γιάννενα δεν υπαρχουν. Τι φυτο βυθού εχετε να προτείνετε. Υπόψιν οτι δεν υπαρχει υποστρωμα με χωμα ή κατι

Για τα φυτα τωρα τι χρειαζεται να βάζω? 

Πείτε μου την γνώμη σας ή τυχόν αλλαγές που πρέπει να γίνουν και έπειτα κάποια ιδέα για την σύνθεση του ενυδρείου. 

15303499946041266893208.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nikoszarkadas έγραψε:

 

Μιας και δεν εχεις υποστρωμα μια λυση ειναι potted φυτα (ειναι φυτα που ειναι σε γλαστρακι), και για moss μπορεις να βρεις απο ιντερνετ εγω συνηθως παιρνω απο ενα μαγαζι Κρητη και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος μιας και εχει την μεγαλυτερη ποικιλια σε σχεση με μαγαζια εδω στην Αθηνα,

Βρε Νικο... τα ψευτικα δεν τα εβγαλες απο μεσα? Μου χαλανε ολη την εικονα ! Ειναι ευκολα φυτα η ανουμπια και η βαλισνερια ισως κανενα seachem flourish εαν χρειαστεις 

 

ΥΣ νερο σου ειναι θολο ? η το τζαμι βρωμικο? :) 

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η συσκευή Καλή:hehe. Θα ανεβάσω σε λίγο από το κινητό μου φωτογραφία ( χωρίς τα ψεύτικα φυτά.)

Μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ από το pet shop στην Κρήτη?

Link to comment
Share on other sites

https://misirlis-aquarium.gr/ εχει επισης και φυτα παραγωγης του και σε σχεση με tropica ειναι διπλες η "μεριδες" και πολυ οικονομικοτερες απλα θελουν κανα δυο ματιες για κανενα σαλιγγαρακι ! :hehe

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια μπορει να μου δημιουργήσουν καποιο προβλημα?

Επιπλέον μιας και αυτος εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ απο οτι ειδα. Εσυ τι θα μου προτεινες?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Μιας και δεν εχεις υποστρωμα μια λυση ειναι potted φυτα (ειναι φυτα που ειναι σε γλαστρακι), και για moss μπορεις να βρεις απο ιντερνετ εγω συνηθως παιρνω απο ενα μαγαζι Κρητη και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος μιας και εχει την μεγαλυτερη ποικιλια σε σχεση με μαγαζια εδω στην Αθηνα,

Βρε Νικο... τα ψευτικα δεν τα εβγαλες απο μεσα? Μου χαλανε ολη την εικονα ! Ειναι ευκολα φυτα η ανουμπια και η βαλισνερια ισως κανενα seachem flourish εαν χρειαστεις 

 

ΥΣ νερο σου ειναι θολο ? η το τζαμι βρωμικο? :) 

ελπιζω καλυτερα τωρα

36434306_2151768715101921_613421479916208128_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...