Jump to content

Νεο ενυδρειο 90λιτρων


Recommended Posts

 ε ναι τωρα μαλιστα !! μολις μπουν και οι κατοικοι μεσα κανε μας ενα update !! :) 

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια μπορει να μου δημιουργήσουν καποιο προβλημα?

Επιπλέον μιας και αυτος εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ απο οτι ειδα. Εσυ τι θα μου προτεινες

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια δεν δημιουργούν ουσιαστικό πρόβλημα, παρά μόνο οπτικό όταν γίνουν πολλά. Παίζουν και αυτά ένα μικρό ρόλο, μέσα στο κλειστό οικοσύστημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

Οσο αναφορα τα φυτα τι εχεις να προτεινεις σε εμενα που θα ασχοληθω πρωτη φορα ουσιαστικα με αυτα ( υποψιν οτι δεν εχω καποιο ειδικο υποστρωμα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος nikoszarkadas έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ.

Οσο αναφορα τα φυτα τι εχεις να προτεινεις σε εμενα που θα ασχοληθω πρωτη φορα ουσιαστικα με αυτα ( υποψιν οτι δεν εχω καποιο ειδικο υποστρωμα)

Εχεις πολυ χοντρο χαλικι (5-6mm;) για να φυτευεις τα φυτα στο υποστρωμα, παρε καποια που δενονται πανω σε πετρες. Οπως ειπε ο @Georgis, anubias, moss, ακομα microsorum pteropus(trident, Windelow), monosolenium tenerum (θελει προσοχη- σπαει ευκολα), φυτα επιφανειας σαν limnobium laevigatum.

Για τα corydoras(αν θα παρεις) , ελεγα να βαλις αμμο σ΄ενα σημειο(καπου μπροστα- τους αρεσει). Και για τα φυτα, κοιτα στις αγγελιες, μπορει να βρεις κατι.

Καλη αρχη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ. Ναι το χαλικι πιστευω ειναι καπου εκει και γυρω στα 5 εκατοστα υψος ( για αυτο δεν ειμαι σιγουρος). Αυριο θα μιλησω με το μαγαζι στην κρητη και θα κανω uptade . Για τα φυτα πανω σε πετρες λαβας τι αποψης εχεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δέσεις στο ξύλο πάνω από την anubia κανά δυο ρίζες microsorum pteropus narrow ή windelov αν προτιμάς πιο μικρό φύλλο.:)

Link to comment
Share on other sites

Να αφήσω μια μικρή απόσταση από την anubia και λίγο πιο πάνω να βάλω microsorum pteropus narrow?

Για έτοιμο πάνω φυτό πάνω σε πέτρα λάβας τι αποψη έχεις? ( Πχ https://misirlis-aquarium.gr/50-zontanoi_organisnoi/2333-monosolenium-tenerum-σε-πέτρα-λάβας-9780201300376.html )

Link to comment
Share on other sites

Α

πριν 3 λεπτά, το μέλος nikoszarkadas έγραψε:

Να αφήσω μια μικρή απόσταση από την anubia και λίγο πιο πάνω να βάλω microsorum pteropus narrow?

Για έτοιμο πάνω φυτό πάνω σε πέτρα λάβας τι αποψη έχεις? ( Πχ https://misirlis-aquarium.gr/50-zontanoi_organisnoi/2333-monosolenium-tenerum-σε-πέτρα-λάβας-9780201300376.html )

Ακριβώς από πάνω ώστε να την σκιάζει, για να την προφυλάξεις και από τις άλγες.

Να σου πω την αλήθεια δεν με ενθουσιάζει το monosolenium πάνω στη λάβα αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Nikos Zarkadas έγραψε:

 

Καλημέρα παιδιά. Άλλη μια ερώτηση από εμένα . Οι λάμπες είναι μια Sylvania grolux FHO24w/T5/GRO και μια Leucine 24WT5

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikos Zarkadas έγραψε:

Καλημέρα παιδιά. Άλλη μια ερώτηση από εμένα . Οι λάμπες είναι μια Sylvania grolux FHO24w/T5/GRO και μια Leucine 24WT5 

Το ερώτημα ποιό είναι? :)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δίκιο :heheΗ ερωτηση ειναι αν ο φωτισμός είναι καλός για τα φυτά. 

Επιπλέον χρειάζεται να χρησιμοποιήσω κάτι για τα φυτά (πχ ταμπλέτες ή υγρό)?

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη έντασης  48watt σε 80lt νερό θεωρώ πως είναι ικανοποιητικός για τα περισσότερα εύκολα και μέτριων απαιτήσεων φυτά.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...