Jump to content

χρυσοψαρα σε λαθος ενυδρειο


Recommended Posts

και μια και δυο πηρα και εγω εσπευσμένα το δρομο για το Pet shop της γειτονιας, μετα απο πολλά κλαμματα μιας μικρουλας που ειχε χασει το πανηγυριωτικο χρυσοψαρακι που της ειχε παρει η γιαγια της (πρωτοτυπο) 

 

ακολουθωντας λοιπον η εντελώς αμαθη απο χρυσοψαρα τις οδηγιες του πωλητη ....... κατεληξα στο σπιτι με ενα ενυδρειακι (να το κανει ο Θεος) 13λτ και δυο common μέσα. 
ευτυχως η (σχετικα μικρή εμπειρια μου με εσωσε) πήρα και μια αξιοπρεπή για το μεγεθος του ενυδρειου εσωτερική αντλια 60λτ (Dophin F800), ετοιμασα το νερο, εβαλα και το σχετικο αντιχλωριο, εριξα και "βοτσαλο" πολυχρωμο (ευτυχως οχι βαμμενο, ειναι τύπου γυαλί) και εστησα ενα ενυδρειο καταληληλο να υποδεχτει ......ενα μονομαχο! 
 

Τωρα ειμαστε στην εξης φάση: εκανα τεστ στο νερο μου (αυτο με τα στικ, δεν βρηκα αλλο σε πρωτη φαση) και εχουμε ΝΟ3 >10 και  ΝΟ2 σχεδον 5, GH, KH, pH και χλώριο ειναι οκ. 
το φίλτρο εχει μεσα το κλασσικο μαυρο σφουγγαράκι και παρήγγειλα siporax mini για να αντικαταστησω το carbon, αν και καπου εδω μεσα πήρε καπου το ματι μου πως το carbon ίσως δεν πρεπει να το βγαλω ακομα και θελω τα φωτα σας και για αυτο το θεματακι. Ψαχνω να βρω και μια μινι anubia αλλα δεν εχω ακομα. Ταϊζω με φειδώ. 

καμια ιδεα για να σωσουμε τα πορτοκαλι μωρα μου μεχρι να βρουμε αξιοπρεπή χωρο διαβιωσης τους; 

 

ψαρακια.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινές αλλαγές νερού 30~50% και προσθήκη βακτηριδίων! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καθημερινές αλλαγές νερού 30~50% και προσθήκη βακτηριδίων! 

Ευχαριστώ πολύ.
εκτος απο siporax θα πρεπει να βαλω και κατι αλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Στο δια ταύτα, όπως προαναφερθηκε καθημερινές αλλαγές νερού 30% η 50%, προσθήκη βακτηριδίων, τάισμα ελάχιστο μέχρι τουλάχιστον να μηδενιστούν τα No2 και να μετράς μόνο No3. Νομίζω καταλαβαίνεις βαση τιτλου και εσύ ότι είναι πολύ μικρό το ενυδρείο για ένα χρυσόψαρο πόσο μάλλον για δύο. Εάν εξακολουθείς και θέλεις να τα κρατήσεις πρέπει αναγκαστικά να πάρεις ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί το καθε ένα από αυτά θέλει τουλάχιστον 40 λίτρα. Με αυτόν τον τρόπο και εσύ θα το απολαμβάνεις καλύτερα καθώς και η μικρή σου. Σωστά παρήγγειλες Mini Sιporax το οποιο θα αντικαταστήσει τον άνθρακα (στην φάση που είσαι τώρα δεν χρειάζεσαι άνθρακα, τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε για να αφαιρέσουμε φάρμακα από το νερό εάν τύχει και αρρωστήσει κάποιο ψάρι). Αυτή την στιγμή την οποία βιολογία την κρατάει το μαύρο σφουγγαράκι και αργότερα και τα Sιporax τα οποία θα προσθέσεις. Όταν με το καλό βρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, τότε απλά μεταφέρεις το φίλτρο σου από το ένα στο άλλο. Δεν πλένεις το φίλτρο η τα υλικά του με νερό βρύσης (το χλώριο θα σκοτώσει τα ωφέλιμα βακτηρια τα οποία εσύ χρειάζεσαι) και πάντα προσθέτεις αντιχλωριο στο νερό που αλλάζεις. Ρίξε και μια ματιά σε αυτό εδώ, νομιζω θα σου λυθούν πολλές απορίες. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Εάν εξακολουθείς και θέλεις να τα κρατήσεις πρέπει αναγκαστικά να πάρεις ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί το καθε ένα από αυτά θέλει τουλάχιστον 40 λίτρα........

 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό εδώ, νομιζω θα σου λυθούν πολλές απορίες. 

 

 

ποσο χρόνο πιστεύεις εχω ως να αλλαξω ενυδρειο με ασφαλεια; τηρώντας εννοείται τις προυποθεσεις για αξιοπρεπή διαβιωση τους στα ενδιαμεσα; 

 

το είχα διαβάσει το "εγχειρίδιο" σου, πολυ κατατοπιστικό. ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

το siporax χωραει μεσα στο φιλτρο?

θελω να πιστευω πως ναι, το φιλτρακι μου ειναι μικρό αλλα το υλικο ειναι μικρουλι σε μεγεθος, δεν ξερω ποσο (και εαν διογκωνεται) η εμπειρια μου απο ενυδρειο δεν ειχε φτασει ποτε ως εκει. αν ξερεις κατι καλυτερο, εννοείται δεχομαι υποδείξεις καθοτι ......νουμπας.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω και εγω με τη σειρα μου αφου αντεχεις! το να διατηρησεις βιολογια σε λιγα λιτρα ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.για τα ψαρακια σου εινα λιγα τα λιτρα,και μαλλον θα αναγκαστεις να πας,σε κατι μεγαλυτερο.οταν καλλιεργουμε βακτηρια ,δεν κανει κανονικα,να κανουμε και αλλαγες ταυτοχρονα.θα ταιζεις ελαχιστα εως καθολου,και θα συμπληρωνεις βακτηρια,μεχρι να εξαφανιστει η ενδειξη no2.τα βακτηρια,αν τους δωσεις τον χρονο τους,θα "πιασουν"και σε αλλα μερη του ενυδρειου.και κυριως στο υποστρωμα! τοτε θα κανεις αλλαγη 30-50%!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως η λυση του να μην κανω συνεχεια αλλαγες μεχρι να στρωσει με βολευει και εχει λογική πως θελω να φτιαξω τα ενζυμα, αλλα απ την αλλη αν ανεβει πολύ το ΝΟ3 δε θα πρεπει να αλλάξω επιτοπου; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ανεβει το no3 θελουμε!!!να εξαφανιστει το no2,και τοτε κανουμε αλλαγη!προσπαθησε,να αναταρασεις με το φιλτρο την επιφανεια!ετσι θα εξατμιζεται νερο,και θα ψυχεται το ενυδρειο!το νερο που εξατμιζεται,θα το συμπληρωνεις,με αποχλωριωμενο!υπολογιζω γυρω στα 500ml /24 ωρες.ετσι θα σου ανεβει το ph,πραγμ που το θελουμε για τα χρυσοψαρα.να τοπθετησεις μεσα καποιο πηλινο,για μεγαλυτερη επιφανεια να πιασουν τα βακτηρια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Evdokia Augusta έγραψε:

η αληθεια ειναι πως η λυση του να μην κανω συνεχεια αλλαγες μεχρι να στρωσει με βολευει και εχει λογική πως θελω να φτιαξω τα ενζυμα, αλλα απ την αλλη αν ανεβει πολύ το ΝΟ3 δε θα πρεπει να αλλάξω επιτοπου; 

Ας βαλουμε προτεραιότητες! Η θελουμε γρηγορα να στρωθει το ενυδρειο(χωρις αλλαγες νερου και ψοφια ψαρια), η θελουμε τα ψαρια μας ζωντανα....

Γινεται  να πετυχουμε και τα δυο! Οπως ειπε ο @Husky_Jim, αλλαγες νερου 30% καθε ημερα!  Το ενυδρειο θα στρωθει μια χαρα και με αλλαγες νερου! Απλα θ΄αργησει λιγο (δεν μας περαζει).Απλα για να στρωθει, πρεπει τα βακτηρια να εχουν ενα μεγαλο σπιτι, το Siporax δεν αρκει και το γυαλινο χαλικι δεν βοηθαει. Αγαπητη @Evdokia Augusta, πεταξε τα  "γυαλινα" χαλικια και παρε ενα ειδικο, πορωδες υλικο (χαλικι Aquael 2kg- 2,8 €, η ... θρυμματισμενη λαβα(λιγο) για  κατω και απο πανω απλο χαλικακι 3mm (Europet Bernina  1-3mm 5kg - 4-5€). Αυτο το υποστρωμα θα ειναι η πρωτη(δευτερη μετα το siporax) και η μεγαλυτερη κατοικια για τα βακτηρια. Καλη συνεχεια! :)

 

 

 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ας βαλουμε προτεραιότητες! Η θελουμε γρηγορα να στρωθει το ενυδρειο(χωρις αλλαγες νερου και ψοφια ψαρια), η θελουμε τα ψαρια μας ζωντανα....

Γινεται  να πετυχουμε και τα δυο! Οπως ειπε ο @Husky_Jim, αλλαγες νερου 30% καθε ημερα!  Το ενυδρειο θα στρωθει μια χαρα και με αλλαγες νερου! Απλα θ΄αργησει λιγο (δεν μας περαζει).Απλα για να στρωθει, πρεπει τα βακτηρια να εχουν ενα μεγαλο σπιτι, το Siporax δεν αρκει και το γυαλινο χαλικι δεν βοηθαει. Αγαπητη @Evdokia Augusta, πεταξε τα  "γυαλινα" χαλικια και παρε ενα ειδικο, πορωδες υλικο (χαλικι Aquael 2kg- 2,8 €, η ... θρυμματισμενη λαβα(λιγο) για  κατω και απο πανω απλο χαλικακι 3mm (Europet Bernina  1-3mm 5kg - 4-5€). Αυτο το υποστρωμα θα ειναι η πρωτη(δευτερη μετα το siporax) και η μεγαλυτερη κατοικια για τα βακτηρια. Καλη συνεχεια! :)

 

 

 

το ενυδρειακι ειναι μολις δεκα λιτρα!τι να στρωσεις σε δεκα λιτρα με αλλαγες?μονο το υποστρωμα αυτο που προτεινεις,μπορει να σωσει την κατασταση!αν δεν ταιζει για λιγες μερες,η ταιζει με φειδω,δεν θα υπαρξει προβλημα!!!ο τροπος που προτεινεις στην κοπελα,ειναι σωστος,αλλα για λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο!!!

Link to comment
Share on other sites

αρα καταλήγουμε να βαλω υποστρωμα Aquael και απο πάνω απλό κανονικο χαλικάκι για να βοηθησει στη βιολογια
επιπλεον εγω σήμερα εστησα το φιλτρο με biopearl (siporax mini δεν βρισκω τελικα, μαθαινω πως ειναι ελλειψη) και δεν ξέρω αν εκανα καλά αλλή πήρα μια anubia και την εδεσα σε μια πετρα και την βουτηξα μεσα. ελπίζοντας οτι θα κανει καλο στο μικρο μου οικοσυστημα

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Evdokia Augusta said:

αρα καταλήγουμε να βαλω υποστρωμα Aquael και απο πάνω απλό κανονικο χαλικάκι για να βοηθησει στη βιολογια
επιπλεον εγω σήμερα εστησα το φιλτρο με biopearl (siporax mini δεν βρισκω τελικα, μαθαινω πως ειναι ελλειψη) και δεν ξέρω αν εκανα καλά αλλή πήρα μια anubia και την εδεσα σε μια πετρα και την βουτηξα μεσα. ελπίζοντας οτι θα κανει καλο στο μικρο μου οικοσυστημα

 

Εγώ στο είπα και πιο πάνω, συμφωνώ με όσα έγραψε ο @Husky_Jim και η @natateo. Μπορεί να πάρει πιο πολύ χρόνο να στρώσει το φίλτρο σου, το βασικό μέλημα σου θα πρέπει να είναι να μην ταλαιπωρηθουν τα ψάρια από τις αμμωνίες και τα νιτρώδη. Σου φαίνεται πολύ το 30% αλλαγής του νερού; Κάνε έστω 10% έτσι ώστε να μην φτάνουν σε τοξικά επίπεδα οι τιμές που πρέπει να είναι μηδενικές στο ενυδρειο. Σε 13 λίτρα με 2 χρυσόψαρα μέσα οι συνθήκες είναι εξαιρετικά ως και επικίνδυνα ευμεταβλητες. Κατ'εμέ δεύτερο σου βασικό μέλημα είναι να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, έτσι ώστε όλα όσα θέλεις να προσθέσεις, φυτά, υπόστρωμα και χαλίκι να γίνουν στο πιο μεγάλο ενυδρείο. Εάν τα κάνεις στο μικρο και διπλή δουλειά για σένα και διπλή ταλαιπωρία για τα ψαράκια σου. Μπορεί με τις αλλαγές νερού να σου πάρει πιο πολύ χρόνο αλλά εάν κατάλαβα σωστά και εσένα ή βασική σου προτεραιότητα είναι να σώσεις τα ψαράκια σου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2018 at 5:05 ΜΜ, το μέλος Evdokia Augusta έγραψε:

αρα καταλήγουμε να βαλω υποστρωμα Aquael και απο πάνω απλό κανονικο χαλικάκι για να βοηθησει στη βιολογια
επιπλεον εγω σήμερα εστησα το φιλτρο με biopearl (siporax mini δεν βρισκω τελικα, μαθαινω πως ειναι ελλειψη) και δεν ξέρω αν εκανα καλά αλλή πήρα μια anubia και την εδεσα σε μια πετρα και την βουτηξα μεσα. ελπίζοντας οτι θα κανει καλο στο μικρο μου οικοσυστημα

 

Της Aquael μονο του μπορεις να βαλεις( οσο και το αλλο χαλικακι),  2-3 εκ παχους αρκει για το μικρο ενυδρειο. Καλα κανεις, που σκεφτεσαι να βαλεις φυτα στο ενυδρειο σου, αλλα Anubias ειναι ενα φυτο αργης αναπτυξης, θελεις Egeria densa(νομιζω δεν το τρωνε χρυσοψαρα) για να ρουφαει νιτρικα, αλλα χωρις καλο φωτισμο.... δεν γινεται.

Θα ελεγα πρωτα παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και μετα θα δουμε για φυτα. Τωρα δεν εχουν χωρο για κολυμπι και εμεις τους βαζουμε και πετρες με φυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...