Jump to content

Kοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο 60lt με guppies και red cherry γαρίδες.


red shrimp

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη επαφή με ενυδρείο.Το έστησα σήμερα και το στρώνω μέχρι να υποδεχθεί τους πρώτους ενοίκους. Ελπίζω να σας αρέσει.  

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου

φυτεμένο(προς το παρόν)

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (59x33.5x49cm)

Συνολικά Λίτρα60 

 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μαύρο χαρτόνι

Βυθός: Aquadecoris Χαλίκι ενυδρείου Basalt 0,1-0,5mm

 

Φωτισμός

24 Watt

Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

 

Οργανισμοί
Φυτά: echinodorus cordifolius, cryptocoryne walkeri, anubias barteri var. nana

 

20180630_214450.jpg

20180630_213814.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο βγαινει, ομως γιατι τοσο μπλε φαινεται; Μηπως εχεις λαμπα για reef; Αν ειναι μπλε, τοτε δεν κανει για φυτεμενο.

Καλη αρχη!:)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα ειναι λόγω του φοντου. Αναφερει πως εχει βαλει μαυρο χαρτονι στην πλατη 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μπραβο καλη αρχη.

ομολογω οτι νομισα οτι ειναι reef μολις περασα τις φωτογραφιες μια στα γρηγορα.

βγαλε και μια φωτο ολο το ενυδρειο απο μπροστα να το δουμε.

με αμμωνια στρωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. Έχει μια διπλή άσπρη και μια μπλε . Στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο μπλε όσο φαίνεται στις φώτο. Δυστυχώς μέσα στο πρώτο 12ωρο το νερό θολωσε και μύριζε άσχημα. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα προκλήθηκε από τα βακτήρια που μου είπαν να βάλω από το pet  σε συνδυασμό με την τροφή που έβαλα και το λίπασμα για τα φυτά. Άλλαξα όλο το νερό σήμερα αλλά πάλι έχει μια ελαφριά μυρωδιά ακόμα. Θα ανεβάσω και άλλη φώτο όπως μου ζήτησε ο φίλος billaus .

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αν ειναι η πρωτη σου φορα με ενυδρειο και εχεις κανει αυτη την προετοιμασια και επισης γραφεις εδω, εισαι τουλαχιστον πολυ μπροστα απο εμενα απο οταν ξεκινησα. Και μονο που το ψαχνεις ετσι δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Οσο για το σχεδιο εμενα μου αρεσει πολυ. Μπραβο σου για ενα παρα πολυ ωραιο ξεκινημα. Τωρα πας στο β μερος διαβασματος που αφορα η καταλληλη επιλογη ψαριων που να συνδυαζει προσωπικη επιλογη και συμβιωση

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις από εμένα.

Οι πέτρες από πού αγοράστηκαν ή πάρθηκαν 

Και 

Τι έριξες στο ενυδρείο μετά το γέμισμα?

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες δεν τις αγόρασα. τις πήρα από το φυσικό περιβάλλον. Εννοείται ότι δεν τις έβαλα μέσα ετσι. Τις έτριψα τις έπλυνα και τις έβρασα. ελπίζω αυτό να είναι αρκετό. 

Για το στρώσιμο έβαλα αντιχλωριο  και βακτηρια με λίγη τροφή. Στο πρώτο γέμισμα έβαλα και λίπασμα για τα φυτά την προβλεπόμενη δόση. Η οσμή άρχισε να υποχωρεί αλλά για σιγουριά θα ξέρω πως θα πάει αύριο.

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες θα μπορούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην σύσταση του νερού. Ας περιμένουμε όμως μια απάντηση και από κάποιον πιο έμπειρο

Link to comment
Share on other sites

Πριν τις βάλω έριξα ξύδι για να δω αν είναι ασβεστολιθικες αλλά δεν ήταν. Τώρα αν υπάρχουν βακτηρία τα οποία δεν σκοτώθηκαν στο βράσιμο τι να πω. Αλλα ό,τι έβαλα μέσα από το χαλίκι μέχρι και το υπόστρωμα πλύθηκαν πολύ καλά. Γνωρίζω βέβαια ότι, ο,τι συμβαίνει εκεί μέσα συμβαίνει σε  μικροβιακό επίπεδο. 

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ας περιμένουμε από κάποιον πιο έμπειρο απάντηση λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες τις δοκιμαζουμε με ακουαφορτε[υδροχλωρικο οξυ].

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μμμμμ, δεν το ήξερα. αλλά και πάλι υποθετικά αν ήταν ασβεστολιθικες θα μπορούσαν να κάνουν τέτοια ζημιά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Οι ασβεστολιθικες πετρες ανεβαζουν απλα το ph του νερου.Αναλογα με την επιλογη  ψαριων , αυτο μπορει να ειναι και επιθυμητο.Τι μυρωδια σου βγαζει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

παπουτσιών που έχουν βραχει και μυρίζουν χάλια. Ή καλύτερα ένα βρεγμένο πανί που κάποιος άφησε στο αυτοκίνητο μια βδομάδα  

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος red shrimp έγραψε:

παπουτσιών που έχουν βραχει 

Για ψαριλα εχω ακουσει πολλες φορες ,παπουτσιλα πρωτη!Οι πετρες μαζευτηκαν κοντα απο θαλασσα?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ!Δε νομιζω η μυρωδια να ειναι απο τις πετρες και σιγουρα δεν παιζει ρολο αν ειναι ασβεστολιθικες η οχι.Παρεπιπτοντως το aquascaping μου αρεσε πολυ!Αν μπορεις βγαλε μια πετρα και μυρισε την.Αν προερχεται απο εκει η μυρωδια νομιζω οτι θα το καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...