Jump to content

Κατασκευή φωτιστικού LED για έλεγχο με Arduino


Aquadominus

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα...

 

Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να φτιάξω ένα φωτιστικό με 3W LED, το οποίο θα συνδεθεί στο Robotank το οποίο σκέφτομαι να μου κάνω δώρο:thumbsu:....

Πρίν ξεκινήσω την παραγγελία σκέφτηκα να το συζητήσω λιγάκι εδώ μαζί σας να ανταλλάξουμε απόψεις και να καταλήξω... Το ενυδρείο μου είναι 150x50x60 και όπως το σκέφτομαι μιας και θα και θα το φτιάξω δεν θέλω να λάβω υπόψη μου μόνο το τωρινό setUp (Δίσκοι) αλλά να μπορώ αργότερα μιας και έχω τον εξοπλισμό να το κάνω και full φυτεμένο.... Το σχέδιο που έχω στο μυαλό είναι αυτό που φαίνεται στις φώτο όλες οι προτάσεις και γνώμες θα ληφθούν υπόψη θα ήθελα την γνώμη σας και για Drivers κλπ.

Aquarium Led Light Hood 2.jpg

Aquarium Led Light Hood.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ το καλό!Η πρώτη παρατήρηση είναι ότι είναι πολλά τα λέντ/βάττ για αυτό που θές...89χ3=267watt!!!

 

Από arduino τί σκέφτεσαι να πάρεις?Θα βασιστείς σε κάτι έτοιμο από πλευράς λογισμικού?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έναν χρόνο που αγόρασα το Robotank, μόλις σήμερα βρήκα το χρόνο και έκανα τις παραγγελίες σε Led, Led Driver, Τροφοδοτικά και Ψύκτρες.

Προηγήθηκε (πέρυσι) η εγκατάσταση στο ενυδρείο του μεγάλου γιου και, αφού βοηθήσαμε τον Rob να διορθώσει μερικά προβληματικά σημεία στον κώδικα, τώρα ήρθε και η σειρά μου να το εγκαταστήσω.

 

Η προσέγγισή μου σε φωτισμό για κάθε ένα από τα δύο φωτιστικά είναι η εξής:

5  3-up star με

Deep Red (2,00V/0,35A)    660-670nm    σε Σειρά    5 x 2 Volt    =    10 Volt & 350 mA    (Luxeon ES)

Royal Blue (2,75V/0,35A)    445-450nm    σε Σειρά    5x 2,75 Volt    =    13,75 Volt & 350 mA    (Luxeon ES)

Cool White (2,5V/0,70A)    6,500K    σε Σειρά    5 x 2,5 Volt    =    12,5 Volt & 700 mA    (Luxeon ES)

 

5  3-up star με

Hyper Violet (3,6V/0,70A)    415-425nm    σε Σειρά    5 x 3,6 Volt    =    18 Volt & 700 mA    (Luxeon ES)

Lime (2,7V/0,70A)    567nm*    σε Σειρά    5 x 2,7 Volt    =    13,5 Volt & 700 mA    (Luxeon ES)

Orange (2,8V/0,70A)    587nm    σε Σειρά    5 x 2,8 Volt    =    14 Volt & 700 mA    (Luxeon ES)

 

4 Warm White (27,6V/0,50A)    3000K    Παράλληλα    2 channel 2 x 500 mA    =    27,6 Volt & 1.000 mA    (Bridgelux Décor Series™ Ultra Vero® 10)

4 Cool White (27,6V/0,50A)    5000K    Παράλληλα    2 channel 2 x 500 mA    =    27,6 Volt & 1.500 mA    (Bridgelux Vero® 10 Array)

*(broad full spectrum from 490nm - 750nm)

 

Και μιας που είχα τη δυνατότητα να προσθέσω στη σχεδίαση πρόσθεσα και άλλα 4 Luxeon ES Warm WHITE 3 Watt LEDs 4,000K.

 

Η τοποθέτησή τους θα γίνει κάπως έτσι στα 90 εκατοστά της ψύκτρας:

1836943751_ScreenShot2018-07-02at22_43_31.thumb.png.7e6199c116dfa726b0249416979660ec.png

 

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι και ιδιαίτερα στην αναλογία LED και αποχρώσεων, είμαι εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Husky_Jim said:

ΜΕ το καλό!Η πρώτη παρατήρηση είναι ότι είναι πολλά τα λέντ/βάττ για αυτό που θές...89χ3=267watt!!!

 

Από arduino τί σκέφτεσαι να πάρεις?Θα βασιστείς σε κάτι έτοιμο από πλευράς λογισμικού?

Σκέφτομαι να πάρω το RoboTank, βέβαια έχω ασχοληθεί 4 χρόνια με μια δική μου κατασκευή, αλλά το επίπεδο του RoboTank νομίζω ξεπερνάει ακόμα και κάποια γνωστών εταιρειών οπότε σκέφτομαι να πάω σε αυτή την λύση, σε συνδυασμό με τα κυκλωματάκια της Atlas Scientific.

Τώρα για το φωτιστικό η επιλογή του χρώματος και του αριθμού των LED είναι προς συζήτηση αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι να μπορώ κάποια στιγμή αν θελήσω να το κάνω full φυτεμένο!!!!

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, elatos said:

Μετά από έναν χρόνο που αγόρασα το Robotank, μόλις σήμερα βρήκα το χρόνο και έκανα τις παραγγελίες σε Led, Led Driver, Τροφοδοτικά και Ψύκτρες.

Προηγήθηκε (πέρυσι) η εγκατάσταση στο ενυδρείο του μεγάλου γιου και, αφού βοηθήσαμε τον Rob να διορθώσει μερικά προβληματικά σημεία στον κώδικα, τώρα ήρθε και η σειρά μου να το εγκαταστήσω.

 

Η προσέγγισή μου σε φωτισμό για κάθε ένα από τα δύο φωτιστικά είναι η εξής:

5  3-up star με

Deep Red (2,00V/0,35A)    660-670nm    σε Σειρά    5 x 2 Volt    =    10 Volt & 350 mA    (Luxeon ES)

Royal Blue (2,75V/0,35A)    445-450nm    σε Σειρά    5x 2,75 Volt    =    13,75 Volt & 350 mA    (Luxeon ES)

Cool White (2,5V/0,70A)    6,500K    σε Σειρά    5 x 2,5 Volt    =    12,5 Volt & 700 mA    (Luxeon ES)

 

5  3-up star με

Hyper Violet (3,6V/0,70A)    415-425nm    σε Σειρά    5 x 3,6 Volt    =    18 Volt & 700 mA    (Luxeon ES)

Lime (2,7V/0,70A)    567nm*    σε Σειρά    5 x 2,7 Volt    =    13,5 Volt & 700 mA    (Luxeon ES)

Orange (2,8V/0,70A)    587nm    σε Σειρά    5 x 2,8 Volt    =    14 Volt & 700 mA    (Luxeon ES)

 

4 Warm White (27,6V/0,50A)    3000K    Παράλληλα    2 channel 2 x 500 mA    =    27,6 Volt & 1.000 mA    (Bridgelux Décor Series™ Ultra Vero® 10)

4 Cool White (27,6V/0,50A)    5000K    Παράλληλα    2 channel 2 x 500 mA    =    27,6 Volt & 1.500 mA    (Bridgelux Vero® 10 Array)

*(broad full spectrum from 490nm - 750nm)

 

Και μιας που είχα τη δυνατότητα να προσθέσω στη σχεδίαση πρόσθεσα και άλλα 4 Luxeon ES Warm WHITE 3 Watt LEDs 4,000K.

 

Η τοποθέτησή τους θα γίνει κάπως έτσι στα 90 εκατοστά της ψύκτρας:

1836943751_ScreenShot2018-07-02at22_43_31.thumb.png.7e6199c116dfa726b0249416979660ec.png

 

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι και ιδιαίτερα στην αναλογία LED και αποχρώσεων, είμαι εδώ.

Ναι θα ήθελα βοήθεια σε αυτό που σχεδιάζω αλλά και λεπτομέρειες για το Robotank... Αρχικά πως το έφερες και πως το πέρασες απο το τελωνείο;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Aquadominus said:

Ναι θα ήθελα βοήθεια σε αυτό που σχεδιάζω αλλά και λεπτομέρειες για το Robotank... Αρχικά πως το έφερες και πως το πέρασες απο το τελωνείο;;;;;;;

Σχετικά με το Robo-tank θα σου έλεγα να περιμένεις.

Έρχονται σύντομα νέες πλακέτες και προσθαφαιρεί δυνατότητες.

Με την παραλαβή του πακέτου δεν είχα πρόβλημα. Προσπαθώ να θυμηθώ αν ζήτησα κάτι να κάνει. Το κουτί το έχω, οπότε με φως θα το ελέγξω μήπως και θυμηθώ.

 

Ψύκτρες βρήκες, τροφοδοτικά, και τα υπόλοιπα για να λειτουργήσεις το σύστημα φωτισμού; Ή μήπως είσαι ακόμη στον σχεδιασμό;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elatos said:

Σχετικά με το Robo-tank θα σου έλεγα να περιμένεις.

Έρχονται σύντομα νέες πλακέτες και προσθαφαιρεί δυνατότητες.

Με την παραλαβή του πακέτου δεν είχα πρόβλημα. Προσπαθώ να θυμηθώ αν ζήτησα κάτι να κάνει. Το κουτί το έχω, οπότε με φως θα το ελέγξω μήπως και θυμηθώ.

 

Ψύκτρες βρήκες, τροφοδοτικά, και τα υπόλοιπα για να λειτουργήσεις το σύστημα φωτισμού; Ή μήπως είσαι ακόμη στον σχεδιασμό;

Ακόμα στο σχέδιο είμαι αλλά έχω βρεί μέσω eBay  ένα μαγαζί από Αγγλία για LED και ψύκτρες για τα υπόλοιπα ακόμα δεν έχω καταλήξει...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Aquadominus said:

Ακόμα στο σχέδιο είμαι αλλά έχω βρεί μέσω eBay  ένα μαγαζί από Αγγλία για LED και ψύκτρες για τα υπόλοιπα ακόμα δεν έχω καταλήξει...

Στείλε μου διεύθυνση για να δω τι προσφέρει ο Άγγλος,

μιας και έχουμε αρκετή εμπειρία στη συγκεκριμένη πλακέτα και τα υλικά για την καλή λειτουργία της.

 

Μερικές φωτογραφίες μέσα στο κουτί της και των 8 εξόδων ρεύματος.

 

IMG_20180121_195122.thumb.jpg.63f306a20a88566953717f69ae5ce4af.jpg IMG_20180121_195257.thumb.jpg.59c0dd1a48793619ec5a7a3481977764.jpg

 

IMG_20180121_195016.thumb.jpg.c56e2e6e18fae4b116c85e1144bad910.jpg IMG_20180121_210008.thumb.jpg.f3afaae04fb74f07343196e51394c9b0.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, elatos said:

Στείλε μου διεύθυνση για να δω τι προσφέρει ο Άγγλος,

μιας και έχουμε αρκετή εμπειρία στη συγκεκριμένη πλακέτα και τα υλικά για την καλή λειτουργία της.

 

Μερικές φωτογραφίες μέσα στο κουτί της και των 8 εξόδων ρεύματος.

 

IMG_20180121_195122.thumb.jpg.63f306a20a88566953717f69ae5ce4af.jpg IMG_20180121_195257.thumb.jpg.59c0dd1a48793619ec5a7a3481977764.jpg

 

IMG_20180121_195016.thumb.jpg.c56e2e6e18fae4b116c85e1144bad910.jpg IMG_20180121_210008.thumb.jpg.f3afaae04fb74f07343196e51394c9b0.jpg

 

 

 

Οι φωτογραφίες είναι απο το Robotank;;;; 

 

Το μαγαζί που έχω βρεί είναι μόνο για τα LED και τις ψύκτρες.... Εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Με το καλο να προχωρησει το project σου, ειμαι σε παρομοια φαση και εγω, για πειραματισμο κυριως, μιας και με εχει τραβηξει αρκετα ο κοσμος του Arduino απο περσι προπερσι, αλλα δυστυχως χρονος ελευθερος δεν υπαρχει αρκετος. Υπαρχουν πολλα builds με DIY LED controllers απο διαφορα παλικαρια στο ιντερνετ, θα φτιαξω εναν ή δυο στο επομενο διαστημα. Αν τους πετυχω σωστα, θα χαρω να τους παρουσιασω. Θα παιξεις με LDD drivers; Απο Future Eden δεν ξερω αν θα ξαναεπαιρνα, θα ελεγα οτι η ποιοτητα των LEDs τους ειναι παρομοια με των φτηνων κινεζικων απο το eBay και εκει ειναι σχετικα πιο φτηνα. Βρισκεις και φτηνοτερα heatsinks με λιγο ψαξιμο. Σε αυτο ομως δεν γνωριζω αν εχουν διαφορα στην ποιοτητα. Θελεις ο controller σου να ειναι μονο τυπου all-in-one; Δεν πολυμπαινω εδω στο φορουμ, ειναι η αληθεια, αλλα το διαβαζω που και που, ετσι κι αλλιως οπως ολα τα φορουμ, εχουν παντα κατι χρησιμο για να μαθαινουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι σχετικά πρόσφατες με τον controller και όλα τα παρελκόμενα μέσα σε κουτί (κύβο) υπολογιστή.

Στην 1η και 2η βλέπεις την μία από τις δύο πλακέτες του ολοκληρωμένου πακέτου, το arduino με μπλε χρώμα και όλες τις επεκτάσεις βυσματωμένες!!

Στην 3η βλέπεις στο πάνω μέρος τους LDD DRIVER (για το LED Dimming) στις πλακέτες τους (LDD DRIVER ARRAY). Στο κάτω μέρος βλέπεις τα 2 τροφοδοτικά που δίνουν ζωή στο σύστημα φωτισμού, 350 W στα 36 Volt.

Και για το τέλος, στην 4η έχουμε το πολύμπριζο (από το ΠΛΑΙΣΙΟ) που παρέμεινε πολύμπριζο, αλλά με πολύ πείραγμα.

Αντικαταστήσαμε τις μπρίζες και προσθέσαμε την πλακέτα με τα ρελέ για τον έλεγχο της κάθε μίας εξόδου.

 

Ο Rob ετοίμασε το δικό του κουτί, με νέα υλοποίηση, αλλά προς το παρών για την Βόρεια Αμερική και τα βύσματά τους. Ελπίζουμε να το δούμε και για το Ευρωπαϊκό πρότυπο.

 

DSCN7041-Optimized.thumb.jpg.6a8b1770ddb74130b6f62d1c326a6d6a.jpg

 

Σχετικά με το site που μου έστειλες. Δεν είναι κακές οι τιμές για τα LED, αλλά για ψύκτρες και ειδικά προφίλ για καλύτερη απαγωγή της θερμότητας και προστασία των LED από την υγρασία θα πας αλλού.

 

Αυτά θα τα πούμε όμως όταν θα έρθει αυτή η ώρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stanisalus18 said:

Καλησπερα. Με το καλο να προχωρησει το project σου, ειμαι σε παρομοια φαση και εγω, για πειραματισμο κυριως, μιας και με εχει τραβηξει αρκετα ο κοσμος του Arduino απο περσι προπερσι, αλλα δυστυχως χρονος ελευθερος δεν υπαρχει αρκετος. Υπαρχουν πολλα builds με DIY LED controllers απο διαφορα παλικαρια στο ιντερνετ, θα φτιαξω εναν ή δυο στο επομενο διαστημα. Αν τους πετυχω σωστα, θα χαρω να τους παρουσιασω. Θα παιξεις με LDD drivers; Απο Future Eden δεν ξερω αν θα ξαναεπαιρνα, θα ελεγα οτι η ποιοτητα των LEDs τους ειναι παρομοια με των φτηνων κινεζικων απο το eBay και εκει ειναι σχετικα πιο φτηνα. Βρισκεις και φτηνοτερα heatsinks με λιγο ψαξιμο. Σε αυτο ομως δεν γνωριζω αν εχουν διαφορα στην ποιοτητα. Θελεις ο controller σου να ειναι μονο τυπου all-in-one; Δεν πολυμπαινω εδω στο φορουμ, ειναι η αληθεια, αλλα το διαβαζω που και που, ετσι κι αλλιως οπως ολα τα φορουμ, εχουν παντα κατι χρησιμο για να μαθαινουμε :)

Όπως έγραψα έχω κάνει μια κατασκευη με Arduino αλλά το Robotank είναι πολύ καλό και ναι θέλω έναν ολοκληρωμένο "all in one" Controller. Θα παίξω με LDD αλλα ακόμα είμαι στο ψάξιμο για αυτό γράφω εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες για πές κανένα eshop από ευρώπη αν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elatos said:

Οι φωτογραφίες είναι σχετικά πρόσφατες με τον controller και όλα τα παρελκόμενα μέσα σε κουτί (κύβο) υπολογιστή.

Στην 1η και 2η βλέπεις την μία από τις δύο πλακέτες του ολοκληρωμένου πακέτου, το arduino με μπλε χρώμα και όλες τις επεκτάσεις βυσματωμένες!!

Στην 3η βλέπεις στο πάνω μέρος τους LDD DRIVER (για το LED Dimming) στις πλακέτες τους (LDD DRIVER ARRAY). Στο κάτω μέρος βλέπεις τα 2 τροφοδοτικά που δίνουν ζωή στο σύστημα φωτισμού, 350 W στα 36 Volt.

Και για το τέλος, στην 4η έχουμε το πολύμπριζο (από το ΠΛΑΙΣΙΟ) που παρέμεινε πολύμπριζο, αλλά με πολύ πείραγμα.

Αντικαταστήσαμε τις μπρίζες και προσθέσαμε την πλακέτα με τα ρελέ για τον έλεγχο της κάθε μίας εξόδου.

 

Ο Rob ετοίμασε το δικό του κουτί, με νέα υλοποίηση, αλλά προς το παρών για την Βόρεια Αμερική και τα βύσματά τους. Ελπίζουμε να το δούμε και για το Ευρωπαϊκό πρότυπο.

 

DSCN7041-Optimized.thumb.jpg.6a8b1770ddb74130b6f62d1c326a6d6a.jpg

 

Σχετικά με το site που μου έστειλες. Δεν είναι κακές οι τιμές για τα LED, αλλά για ψύκτρες και ειδικά προφίλ για καλύτερη απαγωγή της θερμότητας και προστασία των LED από την υγρασία θα πας αλλού.

 

Αυτά θα τα πούμε όμως όταν θα έρθει αυτή η ώρα.

 

 

Την είδα την καινούργια πλακέτα για το powerbar και εντυπωσιάστηκα!!!! Δεν με πειράζει που δεν έχει πρίζες για Ευρώπη μιας και θα το βάλω σε δική μου κατασκευή μέσα σε ντουλάπι που από κάτω θα βγαίνουν βύσματα για να συνδέονται οι πρίζες που βρίσκονται μέσα στο έπιπλο του ενυδρείου...

 

20161103_123442.jpg.db31b18e22b566b41fc7c50d6466ddc5.jpg

20161031_144331.jpg.1039485c34b2ae9c12565f8c11403c6d.jpg

 

Θα γίνουν φυσικά οι ανάλογες τροποποιήσεις....στο ντουλάπι.

 

Για πές και κανένα άλλο site  να δώ LED και Ψύκτρες.... το arrangement τον LED τελικά λές να το αλλάξω έχεις καμια πρόταση;;;; 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jarduino, iAqua, Ferduino κτλ. Ειναι τυπου all-in-one controllers. Ριξε μια ματια σε αυτα στον Google αν θελεις. Αυτα, στην παρουσα φαση, δεν με ενδιαφερουν. Για εναν σκετο LED controller κοιταω εγω. Του στυλ Typhon, Storm κτλ. Την δικια σου κατασκευη την εχεις παρουσιασει μηπως; Για το Robotank θα σε βοηθησει ο φιλος elatos που φαινεται εδω οτι γνωριζει κατι παραπανω. Για ηλεκτρονικα και τετοια εχω παρει καποια κομματια απο tme.eu και εμεινα ευχαριστημενος, σε τρεις μερες ηταν στο σπιτι μου. Αν υπαρχει κατι καλυτερο πανω σε αυτα, θα ηθελα να μαθω και εγω. Σχετικα καινουργιος ειμαι αλλωστε, τωρα προσπαθω να μαθω καποια πραγματα σιγα σιγα.

 

φαινεται μονο μια εικονα απο τις τεσσερις που παρεθεσες φιλε elatos.

Έγινε επεξεργασία - stanisalus18
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stanisalus18 said:

Jarduino, iAqua, Ferduino κτλ. Ειναι τυπου all-in-one controllers. Ριξε μια ματια σε αυτα στον Google αν θελεις. Αυτα, στην παρουσα φαση, δεν με ενδιαφερουν. Για εναν σκετο LED controller κοιταω εγω. Του στυλ Typhon, Storm κτλ. Την δικια σου κατασκευη την εχεις παρουσιασει μηπως; Για το Robotank θα σε βοηθησει ο φιλος elatos που φαινεται εδω οτι γνωριζει κατι παραπανω. Για ηλεκτρονικα και τετοια εχω παρει καποια κομματια απο tme.eu και εμεινα ευχαριστημενος, σε τρεις μερες ηταν στο σπιτι μου. Αν υπαρχει κατι καλυτερο πανω σε αυτα, θα ηθελα να μαθω και εγω. Σχετικα καινουργιος ειμαι αλλωστε, τωρα προσπαθω να μαθω καποια πραγματα σιγα σιγα.

 

φαινεται μονο μια εικονα απο τις τεσσερις που παρεθεσες φιλε elatos.

Jarduino, iAqua και Ferduino τα έχω δεί αλλα νομίζω ότι το RoboTank είναι πιό ολοκληρωμένο προσωπική μου άποψη φυσικά, αλλά μου αρέσει και καλύτερα το interface του.

 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τοτε, αν το εχεις ψαξει, συνεχιζεις με το RoboΤank ;) Με το καλο λοιπον. Τωρα που το σκεφτομαι, δυο παλικαρια που ειναι εδω, εχουν καταφερει να φτιαξουν το iAqua και το Ferduino, αν δεν κανω καποιο λαθος βεβαια. Ισως αν δουν το θεμα εδω, να πουν κατι. Ειναι ανοιχτου τυπου το RoboTank για να αντλησεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι; Ή εχει καποια "συνδρομη" αν μπορω να το πω ετσι; 400 ευρω θελει για να το παρεις ετοιμο νομιζω. Δεν το εχω ψαξει πολυ για αυτο ρωταω, θα το κανω ομως μολις κατσω.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stanisalus18 said:

Ενταξει τοτε, αν το εχεις ψαξει, συνεχιζεις με το RoboΤank ;) Με το καλο λοιπον. Τωρα που το σκεφτομαι, δυο παλικαρια που ειναι εδω, εχουν καταφερει να φτιαξουν το iAqua και το Ferduino, αν δεν κανω καποιο λαθος βεβαια. Ισως αν δουν το θεμα εδω, να πουν κατι. Ειναι ανοιχτου τυπου το RoboTank για να αντλησεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι; Ή εχει καποια "συνδρομη" αν μπορω να το πω ετσι; 400 ευρω θελει για να το παρεις ετοιμο νομιζω. Δεν το εχω ψαξει πολυ για αυτο ρωταω, θα το κανω ομως μολις κατσω.

Όταν αγοράσεις τις πλακέτες μετά σου στέλνει τον κώδικα και ότι ενημερώσεις κάνει και επίσης αν θές να κάνεις αλλαγές σε βοηθάει απο ότι έχω δεί στο forum του.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω περισσοτερο οταν μπορεσω. Εχω καποια κομματια που μαζεψα σιγα σιγα ολο αυτο το διαστημα, αν τυχει και δω οτι τα εχω να καθονται, θα χαρω πολυ να στα δωσω ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Aquadominus said:

Για πές και κανένα άλλο site  να δώ LED και Ψύκτρες.... το arrangement τον LED τελικά λές να το αλλάξω έχεις καμια πρόταση;;;

 

Heatsink ή ψύκτρα για τη χρήση που θέλουμε βρήκαμε σε ΗΠΑ και Ευρώπη. Με υψηλό κόστος.

https://www.ledsupply.com/led-heatsinks/makersheatsink-slim

http://www.makersled.com

Αλλά με καταπληκτική ποιότητα και εργονομία

 

Κινέζοι:

http://www.satisled.com/h40-series-led-aquarium-light-heatsink-40608090100120150cm_p1872.html

και εμείς προτιμήσαμε τον παρακάτω. Καλή ποιότητα και δε χρειαζόμαστε ανεμιστήρες για να μειώσουμε τη θερμοκρασία

http://www.aquastyleonline.com/products/AE%2d90-Aluminum-Heatsink-16.5cmX6cmX90cm.html

 

Για τα LED, καταλήξαμε να τα πάρουμε από τον

https://www.stevesleds.com/3-up-to-80-up-Boards_c_102.html

όπου και τα 3-up του είναι διεθνώς στην καλύτερη τιμή. Και εκεί που περίμενα να μου αργήσει την παράδοση λόγω ποσότητας και ποικιλίας υλικών, σε λιγότερο από μέρα ξεκίνησε η αποστολή τους.

 

Τροφοδοτικά, LED Driver και οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρονικό και ηλεκτρολογικό περιφερειακό από τον 

https://gr.mouser.com

Ότι παραγγείλεις θα ξεκινήσει από το Μέμφις του Τέξας, αλλά αυτό δεν πρέπει να σε ανησυχεί.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα ή τουλάχιστον σου έδωσα τις επιχειρήσεις που κάλυψαν τις δικές μας απαιτήσεις.

 

 

Για την τοποθέτηση των LED δες τη έχει κάνει κάποιος…

LED-Arrangement.thumb.jpg.c4cf342df788f189dcd76308708be175.jpg

με το σκεπτικό της καλύτερης συγκέντρωσης των δεσμών φωτός και ουσιαστικά το antidisco εφέ.

Εδώ βλέπεις συγκεντρωμένα πάνω από 160 watt σε 6 3x3 Watt και 6 1x10 Watt, καθώς και ένα κεντρικό 3x10Watt.

Υπολόγισε πως τα 10αρια είναι λίγο παραπάνω και έτοιμο το φωτιστικό σου.

 

Έγινε επεξεργασία - elatos
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω υλοποίηση απ' όπου παράθεσα την φωτογραφία του προηγούμενου post

https://reefbuilders.com/2012/08/27/hands-makersled-diy-heatsink/

Link to comment
Share on other sites

https://m.ebay.co.uk/itm/100x100x18mm-Aluminum-HeatSink-Heat-Sink-Cooling-Fin-Fr-CPU-IC-LED-Power-Durable/192219076096?epid=4003357493&hash=item2cc1265600:g:r0sAAOSw6YtZQ7u~

 

https://m.ebay.co.uk/itm/300x140x20mm-Aluminum-Heat-Sink-Cooling-For-LED-Power-IC-Transistor-Heatsink-zg/232649316234?epid=26018233277&hash=item362afad78a:g:6DAAAOSwjIVacWin

 

Καλημερα. Αυτα τα συγκεκριμενα, για παραδειγμα, δεν θα κανουν την δουλεια που θελουμε; Μαζι με εναν ανεμιστηρα απο πανω αν χρειαστει;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stanisalus18 said:

Αυτα τα συγκεκριμενα, για παραδειγμα, δεν θα κανουν την δουλεια που θελουμε; Μαζι με εναν ανεμιστηρα απο πανω αν χρειαστει;

Με ανεμιστήρα κάνουν τα περισσότερα.

Χωρίς Fan λίγα, και αυτό που παραγγείλαμε, εδώ και 18 μήνες έχει δείξει να το κάνει καλά!

Και επιπλέον προστατεύονται τα LED από την υγρασία, με αυτά τα απλά προφίλ που μου δείχνεις πρέπει να σχεδιάσεις και να υλοποιήσεις το σύστημα προστασίας από τα νερά.

Εκτός κι αν βάλεις το φωτιστικό σε αρκετή απόσταση από την επιφάνεια του νερού. Τότε έχεις να λύσεις άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Οποτε με εναν σωστο σχεδιασμο στα φτηνα κινεζικα heatsinks θα μπορουσαμε να πουμε οτι θα κανουν περιπου την ιδια δουλεια με των ακριβοτερων, ετσι;

 

Αν μπορεις, ξαναβαλε τις φωτογραφιες απο το post #11 φαινεται μονο η μια :)

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, stanisalus18 said:

Ωραιος. Οποτε με εναν σωστο σχεδιασμο στα φτηνα κινεζικα heatsinks θα μπορουσαμε να πουμε οτι θα κανουν περιπου την ιδια δουλεια με των ακριβοτερων, ετσι;

 

Αν μπορεις, ξαναβαλε τις φωτογραφιες απο το post #11 φαινεται μονο η μια :)

 

Ποια κινέζικα εννοείς; Αν μιλάς για αυτά που παράγγειλα, ναι και πολύ καλά μάλιστα! Για άλλα δε μπορώ να σου πω.

Στο post #11 έχω μόνο μία φωτογραφία, η αναφορά γίνεται για τις φωτογραφίες του post #8

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, elatos said:

Ότι παραγγείλεις θα ξεκινήσει από το Μέμφις του Τέξας, αλλά αυτό δεν πρέπει να σε ανησυχεί.

 

Τι εννοεις;;;; Με το τελωνείο είναι το πρόβλημα από ότι λές τα παράγγειλές πριν 18 μήνες τότε δεν υπήρχε το πρόβλημα με το τελωνείο τώρα τι γίνεται για αυτο κοιτάω από Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...