Jump to content

Επιλογή σωστής κοκκομετρίας χαλικιού


Recommended Posts

Πρωτο μου μηνυμα :P καλως σας βρηκα πως επιλεγω την σωστη κοκκομετρια χαλαζιακου χαλικιου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Babis Gold έγραψε:

Πρωτο μου μηνυμα :P καλως σας βρηκα πως επιλεγω την σωστη κοκκομετρια χαλαζιακου χαλικιου?

 

Καλησπέρα.. κοιτα λίγο πιο πάνω το θέμα και θα καταλαβεις.. ;) Εκτός το τι θελεις να βαλεις μεσα αν το κανεις φυτεμμενο ηοχι αν θα βαλεις κιχλιδες ή οχι.. αλλα πάνω κάτω είναι και το γούστο που εχει ο καθενας.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Εχω αποφασισει τι θελω να βαλω... Για αρχη θα μπουν τα συγκεκριμμενα φυτα χαμηλων απαιτησεων(Heteranthera zosterifolia,Egeria densa,java moss πανω σε ριζα, Eleocharis parvula) και ποιο μετα οταν στρωσει Ramshorn Snails και guppies  υπαρχει και πιθανοτητα για amano. 
Το ενυδρειο μου ειναι το haquoss evolution eco led 76

Έγινε επεξεργασία - Babis Gold
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Εφόσον έχεις αποφασίσει οτι θα βάλεις χαλίκι ιδανική κοκκομετρία για τα φυτά είναι τα 2-3mm. . .

 

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά και στο παρακάτω άρθρο το οποίο θα σε διαφωτίσει αρκετά. . .

 

 

Ps Μετέφερα το ερώτημα σου σε νέο ξεχωριστό θέμα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα! 1,2mm με 3mmείναι ιδανικά!

 

Και φυσικά... :welcomeXL:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις αμμεσες απαντήσεις σας . επισκέφτηκα σήμερα αποθήκη με οικοδομικά υλικά κ βρήκα χαλαζιακό με 1,5-2,6 φυσικου χρωματος εννοειται.Εκανα μπανακι στο χαλικι και αύριο ξεκινάει το στρώσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Babis Gold έγραψε:

Ευχαριστώ όλους για τις αμμεσες απαντήσεις σας . επισκέφτηκα σήμερα αποθήκη με οικοδομικά υλικά κ βρήκα χαλαζιακό με 1,5-2,6 φυσικου χρωματος εννοειται.Εκανα μπανακι στο χαλικι και αύριο ξεκινάει το στρώσιμο. 

Το θεμα δεν ειναι μονο το χρωμα. Ρωτησε απο ποιο υλικο ειναι το χαλικι. Αν ειναι δολομιτης η μαρμαρο - δεν κανει. Ακομα προσεξε, αν ειναι απλος θρυμματισμενη πετρα, τοτε οι κοκκοι μπορει να εχουν αιχμηρες ακρες και το χαλικι αυτο δεν κανει για ενυδρειο. Παρε καλυτερα αυτο(δοκιμασμενο) http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Το θεμα δεν ειναι μονο το χρωμα. Ρωτησε απο ποιο υλικο ειναι το χαλικι. Αν ειναι δολομιτης η μαρμαρο - δεν κανει. Ακομα προσεξε, αν ειναι απλος θρυμματισμενη πετρα, τοτε οι κοκκοι μπορει να εχουν αιχμηρες ακρες και το χαλικι αυτο δεν κανει για ενυδρειο. Παρε καλυτερα αυτο(δοκιμασμενο) 

 

Το χαλαζιακο χαλικι ειναι φτιαγμενο απο διαφορα υλικα;

Εγω νομιζα οτι ειναι απο χαλαζια. Εξου και το ονομα.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακό χαλίκι = ουδέτερο=δεν επηρεάζει τις τιμές του νερού.

 

Να το πλύνεις εξαιρετικά καλά εφόσον είναι από οικοδομικά υλικά.

 

Να θυμάσαι πως η καλύτερη κοκκομετρία για φυτεμένο είναι 1-2 mm.

Να θυμάσαι επίσης πως αν θέλεις γατόψαρα δεν επιλέγεις χαλίκι όποιο και όποιο αλλά πας σε quartz στρογγυλεμένο.

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Για φυτεμενο δηλαδη εκανα κακως που πηρα αυτή την κοκκομετρια για τα φυτα που ανεφερα παραπανω(κυριως eleocharis parvula για γρασιδι και java moss σε ξυλο)? Το χαλικι δεν ειναι αιχμηρο το κοιταξα προσεκτικα. 

Επανω γραφει τα παρακάτω

"από τον οίκο Rawasy. Υψηλής καθαρότητας SiO2 98,5 – 99,8 %, ξηρή"

Έγινε επεξεργασία - Babis Gold
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Babis Gold έγραψε:

Για φυτεμενο δηλαδη εκανα κακως που πηρα αυτή την κοκκομετρια για τα φυτα που ανεφερα παραπανω(κυριως eleocharis parvula για γρασιδι και java moss σε ξυλο)? Το χαλικι δεν ειναι αιχμηρο το κοιταξα προσεκτικα. 

Επανω γραφει τα παρακάτω

"από τον οίκο Rawasy. Υψηλής καθαρότητας SiO2 98,5 – 99,8 %, ξηρή"

Καλο! Που το βρηκες; Στα δικα μας μερι δεν θα βρεις κατι τετοιο. Εισαι οκ! και καλη εταιρια.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Το χαλαζιακο χαλικι ειναι φτιαγμενο απο διαφορα υλικα;

Εγω νομιζα οτι ειναι απο χαλαζια. Εξου και το ονομα.

Θα εξηγησω, γιατι εγραψα οπως εγραψα :)

Στα δικα μας καταστηματα με οικοδομικα υλικα Εχουν μονο την αμμο και πολυ χοντρο χαλικι, δεν ξερουν την διαφορα απο φυσικο, χαλαζιακο, γρανιτη η αλλο. Τους λες για χαλαζιακο και σου δειχνουν οτι να ΄ναι!

Και αν δεν ξερεις απο αυτα θα σου πουλησουν και ριζακι μαρμαρου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θα εξηγησω, γιατι εγραψα οπως εγραψα :)

Στα δικα μας καταστηματα με οικοδομικα υλικα Εχουν μονο την αμμο και πολυ χοντρο χαλικι, δεν ξερουν την διαφορα απο φυσικο, χαλαζιακο, γρανιτη η αλλο. Τους λες για χαλαζιακο και σου δειχνουν οτι να ΄ναι!

Και αν δεν ξερεις απο αυτα θα σου πουλησουν και ριζακι μαρμαρου!

Οκ. Το καταλαβα.

Και εχεις απολυτο δικιο καθοτι πηρα και εγω ενα τσουβαλι χαλαζιακη αμμο απο μαντρα οικοδομων και φυσικα το εχω ατοφιο κατω στο υπογειο, μονο χαλαζιακο δεν ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις eleocharis parvula ή echinodorus tenellus ή java moss σε κοκκομετρια 1,6-2,5 ή κατι αντιστοιχο? Πως τα πανε τα γρασιδακια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Babis Gold έγραψε:

Εχει κανεις eleocharis parvula ή echinodorus tenellus ή java moss σε κοκκομετρια 1,6-2,5 ή κατι αντιστοιχο? Πως τα πανε τα γρασιδακια?

Δεν θα έχουν πρόβλημα στην κοκκομετρία αυτή. 

Από κάτω όμως θα βάλεις κάτι ; Kάποιο υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Babis Gold έγραψε:

Όχι ταμπλέτες + ακαθαρσίες απο τα ψαράκια :)

Διάλεξες λιγο δυσκολα φυτα. Για να ειναι σε καλη κατασταση, πρεπει να υπαρχει καλος φωτισμος και CO2(θα μεγαλωνουν και χωρις, αλλα πικνο χαλακι μην περιμενεις).

Ταμπλετα για τετοια φυτα ειναι λεφτα στον αερα (γνωμη μου), αν ειχες εχινοδορους η κριπτοκορινα- ναι, αλλα για γρασιδακι....

Παρε Tropica plant growth substrate 1 kg - 5€ και βαλε κατω απο το χαλικι , εκει που θα φυτευεις.

Γινεται και χωρις χαπια, χωρις ταμπλετες, αλλα πρεπει να προσεχεις να υπαρχει αρκετη τροφη για φυτα στην στηλη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη χωρις υποστρωμα δεν γινεται? ουτε σε περιπτωση που το ενυδρειο θα ειναι στρωμενο και θα έχει μια ιχθυοφόρτωση? απλα σκεφτομαι οτι το υποστρωμα εκτος του οτι καποια στιγμη έχει ημερομηνία λήξης θα σκουρήνει και το χαλικι μου :(

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα απλα να παρω και Seachem Flourice ποθ ειναι οικονομικο ... Λεει μια φορα την βδομαδα 1ml σε 200 λιτρα ενυδρειο. Εγω στα 80 θα βαζω περιπου 0,5...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Babis Gold έγραψε:

Σκεφτηκα απλα να παρω και Seachem Flourice ποθ ειναι οικονομικο ... Λεει μια φορα την βδομαδα 1ml σε 200 λιτρα ενυδρειο. Εγω στα 80 θα βαζω περιπου 0,5...

Οπως εγραψα, γινεται και χωρις ταμπλετα και χωρις υποστρωμα. Μην τρεχεις τωρα και για τα Flourish και αλλα. Πρωτα φτιαξε ενα ομορφο aquascape, γεμισε το ενυδρειο με νερο και μετα θα τα πουμε και για λιπασματα :).

Αν θελεις διαβασε λιγο εδω

και εδω

Θα βρεις απαντησεις. Ξερω , οτι ειναι πολλα, αλλα αξιζει! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...