Jump to content

Ο τύπος του Hirayama


Rik

Recommended Posts

Καλημερα παιδια............

 

Χρηστο δεν με ενδιαφερει να διατυπωσω ακριβως τον συγκεκριμενο τυπο καθε αυτου αλλα να δουμε εαν μπορουμε να πατησουμε πανω σε αυτον και να βγαλουμε εναν μεσω ορο ανα 100 λιτρα ενυδρειου σε πληρης ιχθυοφωρτηση. Δηλαδη εναν εμπειρικο τυπο οπου θα μας λεει οτι ανα 100 λιτρα θελουμε τοσο κεραμικο υλικο για να ειμαστε καλυμμενοι για παν ενδεχομενο.....

θα προσπαθησω δηλαδη να δω εαν μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα γιατι καποιοι παραμετροι με προβληματιζουν στο πως να μπορεσω να τους αντικαταστησω και να μπορουν να συμβαδιζουν ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

@Rik θα σου πω γιατί δεν έχει εφαρμογή ο τύπος

Πρώτων δεν είπα ότι δεν είναι σωστός ή ότι είναι άχρηστος και ανέφερα σε πιες ομάδες απευθύνεται.

Δεύτερων εδώ ο απλός χομπίστας δεν ξέρει και δεν θέλει να καταλάβει και να πράξει τα απλά πόσο μάλλον να αντλήσει όλες της πληροφορίες που χρειάζεται να της βάλει σε ένα τύπο για να δει το πόσα ψάρια χωράει το ενυδρείο του.

Δηλαδή να κάτσω τώρα εγώ και να μετρώ την έκταση της επιφάνειας του  φίλτρου σε τετραγωνικά μέτρα, την ταχύτητα ροής του νερού που  απο το φίλτρου (cm/min), το πάχος στρώματος του φίλτρου, τον αριθμό των φίλτρων άντε αυτό είναι εύκολο έχω ένα :)

 

Για το ποσα ψαρια μπορει να χωραει ενα ενυδρειο, ενας εμπειρικος κανονας ειναι καθε εκατοστο ψαριου να αντιστοιχη σε 3 με 4 λιτρα νερου για να ειμαστε καλυμμενοι για ψαρια μεχρι 20 εκατοστα τελικο μεγεθος ψαριου.  Δηλαδη 4 χ 20 = 80 λιτρα για ενα χρυσοψαρο πχ.....

Τωρα για την ταχυτητα ροης σε cm με προβληματιζει... δηλαδη μπορω να πω οτι για ενα ενυδρειο 100 λιτρων με ενα φιλτρο 600 λιτρων ανα ωρα ειμαστε οκ... αρα 600/60 λεπτα της ωρας= 10 λιτρα το λεπτο..... αυτα τα 10 λιτρα το λεπτο μπορω καπως να τα μεταφρασω σε cm/λεπτο που ζηταει;; Το παχος και το μεγεθος του φιλτρου δεν με απασχολει μια που το βγαζουμε ευκολα.

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

(τον G μόνο που τον διαβάζεις ανατριχιάζεις (G = παράµετρος που εκφράζει το συντελεστή µεγέθους των κόκκων των
υλικών που αποτελούν το φίλτρο και εκφράζεται ως: και μου βγαίνει ένας τύπο και απο εκεί έχουμε ξανά μανά το R = το µέσο µέγεθος των σωµατιδίων (κόκκων) σε mm που αποτελούν το κάθε στρώµα (τµήµα) του φίλτρου.  το Χ = το ποσοστό βάρους που καταλαµβάνει το κάθε στρώµα στο όλο βάρος
του φίλτρου.Το δεξιό µέρος της σχέσης του Hirayama αντιπροσωπεύει το ρυθµό ρύπανσης του νερού από τα ζώα και εκφράζεται και αυτό σε mg O2 ανά λεπτό. το Β = σωµατικό βάρος κάθε ψαριού σε g, το F = ποσότητα τροφής που παρέχεται στο σύστημα καθηµερινά σε g, το q = ο αριθµός των ψαριών στο σύστηµα.)

 

Αν βαλουμε εξ αρχης οτι μιλαμε για μινι σιποραξ ξερουμε μεγεθος του καθε κοκκου και το βαρος του μπορουμε ευκολα να το βρουμε ...... το οξυγωνο μπορουμε να το μετρησουμε με τεστ και την ποσοτητα τροφης το 5% του τελικου βαρους του ψαριου.

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

Αναρτήθηκες τη μετρήσεις πρέπει να κάνει ένας χομπιστας στο ενυδρείο του για να βρει και αν της βρει αυτές της μετρήσεις;

Άντε πες πως εγώ θέλω να βάλω στα 100 λίτρα το μαξιμουν σε νέον με βάση τον τύπο, πόσο ζυγίζει ένα νέον όταν φτάσει στο τελικό του μέγεθος; Μόνο αυτήν την πληροφορία να ψάξεις δεν θα την βρεις ιδιαίτερα αν δεν ξέρεις και ξένες γλώσσες. Θα πρέπει να υπολογίσω δηλαδή στο περίπου να αγοράζω τα νέον και μετά όταν φτάσουν στο τελικό μέγεθος να τα βγάλω απο το ενυδρείο και να τα ζυγίσω σε μια ζυγαριά ακριβείας που αγόρασα ποιο μπροστά. Νωρίτερα όμως θα έπρεπε να βρω όλες της προηγούμενες πληροφορίες για να δω τι, πόσα νέον χωρούν στο ενυδρείο των εκτατών λίτρων ενώ αυτήν την πληροφορία απο την χρόνια εμπειρία ανά τον κόσμο την βρίσκουμε πανεύκολα και χωρίς περίπλοκες μετρήσης, και το κερασάκι στον τύπο δεν γίνεται αναφορά στην φυτόμαζα που τουλάχιστον έχουν το 50% των ενυδρείων απο λίγο έως πολύ. 

Δεν υπολογιζουμε την φυτομαζα αλλα την ποσοτητα του βιολογικου φιλτρου για να ειμαστε σιγουροι οτι ειμαστε οκ.

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

Είπαμε ο τύπος είναι μια χαρά και απευθύνεται αλλού, μην ξεχνάς πως η προσεγμένη εμπειρία των χομπιστων που μετρούν χρόνια και χρόνια και δεν αναφέρομε μόνο σε εμένα δεν απορρίπτει της μετρήσεις και της επιστημονικές μελέτες αλλά με την εμπειρία οι χομπιστες κατάφεραν να απλοποίησαν πολλά πράγματα και πλέον σχεδόν μασημένα τα βρίσκεις εύκολα.

Και της συζητήσεις που ανοίγουμε κατά καιρούς και πάνε σε βάθος απλά της κάνουμε για εμπλουτισμό γνώσεων και γιατί μας κούρασαν τα απλά και θέλουμε που και που κάτι το ποιο βαθύ, (κουβέντα να γίνεται)  γενικά όμως προσφέρουν λίγα πράγματα στο χόμπι και σπάνια έχουν εφαρμογή ή δύσκολη εφαρμογή.

 

θα το πω σκληρά για εμένα ο τύπος αυτός για το ενυδρείο μου μου είναι άχρηστος και δεν με προσφέρει τίποτα αφού ούτως ή άλλος πάντοτε είχα υποπληθυσμό ψαριών σε όλα τα ενυδρεία μου και πάντοτε είχα φυτά.

 

θα αναμένω όμως το μέλλον να δω αν κάποιος βάλει ψάρια στο ενυδρείο του με βάση τον τύπο.

Δεν βρισκω χρονο αυτη την στιγμη για να μελετησω καλυτερα τον τυπο και εαν μπορω στην πραξη με τα εργαλεια που εχω να τον εφαρμοσω...... απλα θα προσπαθησω να δω εαν μπορω να βγαλω ακρη....... και αυτο ηθελα εξ αρχης και απο εσας.... δηλαδη να με βοηθησετε εαν θελεται να βγαλουμε καποια ακρη για να τον εχουμε σαν μπουσουλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.....

 

Μετα απο επικοινωνια με τον καθηγητη Γ. Χωτο, (Τ.Ε.Ι. Δυτικής Ελλάδας πρ. Τμ. Υδατοκαλλιεργειών και Αλιευτικής Διαχείρισης) οπου του εθεσα τον προβληματισμο μου ως προς την εφαρμογη του τυπου και των παραμετρων που λαμβανει στα υποψην,  αν θα μπορουσαμε με καποιες παρεμβασεις να εχουμε εστω μια προσεγγιστικη επιλυση του , εχοντας τον σαν μπουσουλα ως ενα βαθμο.

 

Για οσους εχουν πειραματικες ανησυχιες περι του θεματος και θελουν να δοκιμασουν τον συγκεκριμενο τυπο παραθετω τις παρακατω πληροφοριες που μου προσφερε  ο κυριος απλοχερα  και τον ευχαριστω και παλι και δημοσια.

 

Ο τύπος του Hirayama αποτέλεσε από τη 10ετία του 70 το μόνο βοήθημα-οδηγό για την ασφαλή επιβίωση των ψαριών σε κλειστό σύστημα (ενυδρείο).
Πρόκειται για πολύ "αυστηρό" τύπο και εκ πείρας μπορώ να σας εγγυηθώ ότι το περιθώριο ασφαλείας του είναι της τάξεως του 30-50 %.
Δυστυχώς η εφαρμογή του αφορά ενυδρείο ή κλειστό σύστημα που έχει ως μέσο βιολογικής φίλτρανσης ένα φίλτρο βυθού (ψευδοπυθμένας, στρώσεις άμμου-χαλικιών, σωλήνας επαναφοράς νερού, κ.τ.λ..).
Για να εφαρμοστεί σε διαφορετικές διαμορφώσεις πρέπει να γίνουν αυθαίρετες υποθέσεις ...αλλά υπάρχει ελπίδα...
Για παράδειγμα θεωρώ ότι ένα εξωτερικό φίλτρο αντιπροσωπεύει ένα φίλτρο βυθού. Τότε το κάθε διαμέρισμα του φίλτρου που έχει ποικίλα υλικά το θεωρώ ως διαφορετικές στρώσεις. 
Το ποσοστό βάρους που αναφέρει ο Hirayama για την κάθε στρώση στην ουσία είναι ο όγκος που αυτό καταλαμβάνει στο χώρο του φίλτρου. Οταν έφτιαχνε τον τύπο είχε υπόψη του στρώσεις αδρανών υλικών (άμμο-χαλίκι) οπότε μια και αυτά έχουν την ίδια πυκνότητα ύλης το ποσοστό του κάθε στρώματος το έβρισκε από το βάρος του όταν το έστρωνε κατόπιν στον πυθμένα. Του ήταν πιο εύκολο να πάρει βάρος αντί όγκο (έτσι το σκέφτηκε).
Συνεπώς στην περίπτωση του canister-filter υπολογίζουμε το ποσοστό όγκου που καταλαμβάνει το κάθε υλικό.
Τώρα ως προς το μέγεθος των κόκκων εδώ τα πράγματα πολυπλοκεύουν. Πως να αντιστοιχήσεις σε κόκκους άμμου ένα π.χ. σφουγγάρι ή ένα κεραμικό;
Εδώ χρειάζεται πρωτοβουλία και εκ πείρας θυμάμαι από παλιά ότι θεωρούσα το σφουγγάρι ως υλικό με κόκκο 0,5 mm και το κεραμικό (μακαρόνι) ώς κόκκο ~1cm. 
Η ταχύτητα ροής V υπολογίζεται από τον τύπο Q = V x S όπου: Q = παροχή σε π.χ. cm3 / min (ή οποιεσδήποτε άλλες μονάδες), S = επιφάνεια του φίλτρου σε cm2 και συνεπώς V = Q/S δηλαδή σε μονάδες cm/min μετά τις απλοποιήσεις. 
 
Ο τύπος του Hirayama αποτελεί ένα πολύτιμο βοήθημα για τη διδασκαλία μου επειδή οι φοιτητές μελετώντας τον και εφαρμόζοντάς τον στα ενυδρεία μας κατανοούν τη λειτουργεία του βιολογικού φίλτρου και πολλά άλλα ακόμα.
 
Είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε λύσεις και αν παρατηρήσετε κάτι αξιοσημείωτο θα χαρώ να το ακούσω.
Φιλικά
Γ. Χώτος
Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστησουμε τον κυριο καθηγητη. απο οσο ασχοληθηκα,ο hirayama,ειχε ξεκινησει την μελετη του,θετοντας ως βαση,τα "πυκνα"φιλτρα αμμου,σαν και αυτα που εχουν στις πισινες.ο μαθηματικος τυπος, στην πραγματικοτητα,μπορει να αποδωσει, τα αποτελεσματα των ηδη στημενων εγκαταστασεων,να περιγραψει αν θελεις,ολο το φασμα,ολες τις διεργασιες. το να στησεις ομως ενα φιλτρο,βασιζομενος μονο στον τυπο,χωρις αλλη εμπειρια,νομιζω πως ειναι λιγο δυσκολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να εξηγησουμε στους νεοτερους φιλους του αθληματος που λεγεται ενυδρειο, πως αρχικα τα ενυδρεια ειχαν φιλτρα βυθου με αεραντλιες. Μετα απο χρονια εξελιξης και απαιτησεων στο χομπυ ειχαμε πολλες και διαφορες λυσεις στην φιλτρανση.

 

eheim-bodemfiltersysteem-aanzuigsysteem-

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

υπαρχουν ακομα,και δουλευουν μια χαρα!!!

Οντως......... η αρχικη λογικη της βιολογικης φιλτρανσης δεν εχει αλλαξει ουσιαστικα........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...