Jump to content

Ενυδρείο 250 l για ραμιρεζι.


Κουλης

Recommended Posts

Για σας και από εμένα είμαι νέο μέλος και θα ήθελα βοήθεια για να στήσω ένα ενυδρείο που τρέχει είδη για ραμιρεζι και καριντορας κατά πρώτο λόγο δηλαδή ,ένα ενυδρείο με βιότοπο νότιας Αμερικής.Το ενυδρείο είναι 300 l ενώ καθαρά 250l.Η προβληματισμός μου είναι για αρχή τη χαλαζία κη άμμος να βάλω;πρώην ένα μήνα έβαλα υπόστρωμα και από πάνω χαλίκι που με πρότεινε το πετσ σοπ αλλά μετά διαβάζοντας κατάλαβα ότι είναι λάθος δεν ταιριάζει και δεν μου αρέσει.λεω να βάλω χαλαζία κη άμμος κακομετριας 0,4-0,8 πάνω από το υπόστρωμα όμως είναι κρίμα να το πετάξω ένα μήνα το έχω και βοηθά και τα φυτά μου.σε λίγο θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες μου λέει πως είναι μεγαλύτερες από 4mp.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Κουλης έγραψε:

Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες μου λέει πως είναι μεγαλύτερες από 4mp.

Εγω τραβαω ενα screenshot τις φωτογραφιες και τις ανεβαζω, ετσι ποιανουν λιγοτερο χωρο 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τη πρέπει να κανω.;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρώτη φορά γράφω στο σάιτ και δεν το ξέρω καλά όποτε καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Κουλης έγραψε:

Βασικά πρώτη φορά γράφω στο σάιτ και δεν το ξέρω καλά όποτε καταλάβεις.

Εγω εχω ενα προγραμμα στον υπολογιστη (lightshot) για screenshot.
οταν θελω να ανεβασω μια φωτογραφια και ειναι μεγαλητερη απο 4mb τραβαω screenshot και το ανεβαζω κανονικα επειδη ποιανει λιγοτερο χωρο.
 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Κουλης έγραψε:

Για σας και από εμένα είμαι νέο μέλος και θα ήθελα βοήθεια για να στήσω ένα ενυδρείο που τρέχει είδη για ραμιρεζι και καριντορας κατά πρώτο λόγο δηλαδή ,ένα ενυδρείο με βιότοπο νότιας Αμερικής.Το ενυδρείο είναι 300 l ενώ καθαρά 250l.Η προβληματισμός μου είναι για αρχή τη χαλαζία κη άμμος να βάλω;πρώην ένα μήνα έβαλα υπόστρωμα και από πάνω χαλίκι που με πρότεινε το πετσ σοπ αλλά μετά διαβάζοντας κατάλαβα ότι είναι λάθος δεν ταιριάζει και δεν μου αρέσει.λεω να βάλω χαλαζία κη άμμος κακομετριας 0,4-0,8 πάνω από το υπόστρωμα όμως είναι κρίμα να το πετάξω ένα μήνα το έχω και βοηθά και τα φυτά μου.σε λίγο θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες.

Τα corydoras θελουν αμμο οποτε το χαλικι που εχεις πρεπει να βγει.
Αμα ανακαπτευσεις αμμο-χαλικι δεν θα ειναι ωραιο σαν αποτελεσμα και θα γινει σαν αχταρμας.

Το χαλικι που εχεις δεν ειναι αναγκη να το πεταξεις μπορεις να το κρατισεις στην ακρη αμα το χρειαστεις μελλοντικα ή να το δοσεις σε καποιον αλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι τι κακομετριας να είναι;το χαλίκι θα το βγάλω εννοείται αλλά το υπόστρωμα για τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Κουλης έγραψε:

Το πρόβλημα μου είναι τι κακομετριας να είναι;το χαλίκι θα το βγάλω εννοείται αλλά το υπόστρωμα για τα φυτά;

Σχετικα με το υποστρωμα καλητερα δεν θα σου απαντησω γιατι δεν χρησιμοποιω και δεν ξερω.
περιμενε καποιον αλλο να απαντησει.
Μην τρελενεσαι με την κοκομετρια...:)

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Έχω μέσα στο ενυδρείο από φυτά 3 ανουμπιες 6 valisneria spiralis 2cryptocoryne wendcii 2echinodorus Bleneri  και 2 hygrophila corymbosa.

Ψάρια:1 αγκελοψαρο

2 Σίλβερ σαρκ

3 ραμιρεζι 

3κοριντορας

1πλατυ

3μαυρες χήρες

5ακομα που δεν θυμάμαι το όνομα, πολύ όμορφα και συνηθισμένα ψαράκια με δύο μακριά λεπτά πτερύγια κάτω από το κεφάλι.

Βέβαια κάποια θα φύγουν γιατί δεν ταιριάζουν,όταν πας στα pets όμως όλα ταιριάζουν δεν σου λένε όχι.

Από εβδομάδα θα πάω να πάρω και μια Α.Ο οικιακής χρήσης όμως.

 

IMG_20180707_201855565_LL.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα ,

Θα σε απογοητεύσω αλλα πρέπει να αναθεωρήσεις την ψαροσυνθεση σου ..

και τα silver shark και ο αριθμός των ραμιρεζι ειναι λαθος ...

και το Αγγελοψαρο ειναι λαθος...

βασικά όλα λαθος ειναι :((

 

αν θελεις ραμιρεζι χρειάζεσαι τελείως διαφορετικό στήσιμο και όχι 3 αλλα ζευγάρι..

το Αγγελοψαρο δεν πάει μόνο του..

τα silver shark δεν κάνουν για το ενυδρείο και πάνε μόνα τους...

 

σκεψου ακριβώς τι θελεις να κανεις και να έχεις μέσα στο ενυδρείο για να σου πούμε ακριβώς πως μπορείς να πετύχεις κάτι καλό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Φίλε καλησπέρα ,

Θα σε απογοητεύσω αλλα πρέπει να αναθεωρήσεις την ψαροσυνθεση σου ..

και τα silver shark και ο αριθμός των ραμιρεζι ειναι λαθος ...

και το Αγγελοψαρο ειναι λαθος...

βασικά όλα λαθος ειναι :((

 

αν θελεις ραμιρεζι χρειάζεσαι τελείως διαφορετικό στήσιμο και όχι 3 αλλα ζευγάρι..

το Αγγελοψαρο δεν πάει μόνο του..

τα silver shark δεν κάνουν για το ενυδρείο και πάνε μόνα τους...

 

σκεψου ακριβώς τι θελεις να κανεις και να έχεις μέσα στο ενυδρείο για να σου πούμε ακριβώς πως μπορείς να πετύχεις κάτι καλό.

μηπως καποιος πρεπει να πει του πετσοπα δυο λογια? τι εκανε στον ανθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε αναθεώρησα βασικά δεν ήξερα αλλά διαβάζοντας κατάλαβα κάποια πραγματα.Γραφω επάνω όμως πως θέλω να κρατήσω τα ραμιρεζι και τα κοριντορας.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια εδω θα σε βοηθησουν,αλλωστε δεν φταις εσυ.ο πετσοπας θα επρεπε να σου μιλησει για συμβατοτητες ειδων,τελικο μεγεθος κτλ.τωρα οι φιλοι που ασχολουνται με softwater, θα βγαλουν το φιδι απο την τρυπα!καποιος θα πρεπει να σου φιλοξενησει τα ψαρια,που δεν ταιριαζουν με την τελικη ιχθυοσυνθαση που θα αποφασισεις.dont panic!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας αν βγαλω το χοντρό χαλίκι αφήσω το υπόστρωμα για τα φυτά και βάλω από πάνω χαλαζιακη 0,5 -0,8 κακομετριας;

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζουμε αμμο δεν μπαινει υποστρωμα.

τωρα για πιο σιγουρα ας απαντησουν οι φυτεμενοι.

οσο για τα ψαρια θα συμφωνησω με τον @Fred13.

αναθεωρηση της ψαροσυνθεσης και θα φτιαξεις ενα ενυδρειακι φοβερο;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Κουλης έγραψε:

Αυτό προσπαθώ να φτιάξω.

1. Κοκκομετρια. Με 0.4-0.8 - ειναι καλα για βιοτοπικο.

2. Τα φυτα σου ειναι απο Αφρικη(ανουμπιας) και απο Ασια (βαλισνερια, κριπτοκορινα),... αλλα...... δεν μηλαμε για βιοτοπικο Αμαζονιου.

3.Βιοτοπικα(Αμαζονιου) χωρις ξυλα δεν φαινουνται ωραια (προσωπικη αποψη).

Παρε αποφαση τι θελεις να κανεις ακριβος, και επειδη εισαι κοντα(ειμαι Πτολεμαιδα), θα μπορεσω να σε βοηθησω με τα φυτα (αν οντος θελεις βιοτοπικο)

Σκεψου καλα και θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε.

Και.....! Εχουμε σκληρο νερο στην περιοχη μας με PH  8.2 να φτανει. Εχεις RO (Α/Ο) φιλτρο; Νομιζω τα ραμιρεζι ειναι λιγο ευαισθητα ψαρακια. Δεν μπορω να πω αν θα ειναι καλα σε τετοιο νερο.

4.Το ενυδρειο (οπως καταλαβα) τρεχει μονο 1 μηνα, αλλα ισα ισα που εστρωσε (η οχι ακομα), αν θ΄αρχηζεις τωρα να κανεις αλλαγες τυπου βγαζω το υποστρωμα και βαζω κατι αλλο- τοτε στρωσιμο σχεδον απο την αρχη θα παει.

Πες δυο λογια για εξοπλισμο του ενυδρειου και την συντηρηση (αλλαγες νερου, φαρμακα κ.α.)

Την καλημερα μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά Α.Ο θα έχω σε λίγες μέρες.Στο ενυδρείο έχω ενα ξύλο σαν ρίζες μάλλον θα κοιτάξω να πάρω και άλλα.Το ενυδρείο τρέχει ένα μήνα ναι αλλά το έστρωσα με μπολι,πήρα από το παλιό 60 όλη την βιολογία και την έβαλα σε αυτό το άφησα 3 μέρες χωρίς ψάρια και έβαζα λίγο τροφή σε τούλι έκανα κάποιες μετρήσεις και μετά τρεις μέρες έβαλα λίγα ψάρια μετά από 2 εβδομάδες έβαλα και άλλα ψάρια.της πρώτες μέρες ήταν ελαφρώς θολό την τρίτη η τέταρτη είχε φύγει η θολούρα και έβαλα τα ψάρια.Εριχνα και βακτήρια υγρό τίποτα άλλο.Της τροπικά.αυτο που θέλω να κάνω είναι ένα ενυδρείο με ραμιρεζι και κοριντορας. Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα 25 με 30% για φυλτο έχω ένα σαμπ στα πλάγια του ενυδρείο που έχει μέσα ενυδρεία Κο βαμβάκι μπλε σφουγγάρι βιομπαλες και μακαρονι και λέω να βάλω λίγο ελαφρόπετρα που έχω φυσική από Σαντορίνη (την δοκίμασα με ακουα φόρτε και δεν αφριζει αφού την πλένω και βράσω πρώτα νομίζω είναι καλή).στο σαμπ έχω δύο αντλίες  να δουλεύουν μαζί 600 L την ώρα η κάθε μία δηλαδή 1200L την ώρα πιστεύω αρκούν.και έχω και αεροαντλια της τετρα APS 300.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά Α.Ο θα έχω σε λίγες μέρες.Στο ενυδρείο έχω ενα ξύλο σαν ρίζες μάλλον θα κοιτάξω να πάρω και άλλα.Το ενυδρείο τρέχει ένα μήνα ναι αλλά το έστρωσα με μπολι,πήρα από το παλιό 60 όλη την βιολογία και την έβαλα σε αυτό το άφησα 3 μέρες χωρίς ψάρια και έβαζα λίγο τροφή σε τούλι έκανα κάποιες μετρήσεις και μετά τρεις μέρες έβαλα λίγα ψάρια μετά από 2 εβδομάδες έβαλα και άλλα ψάρια.της πρώτες μέρες ήταν ελαφρώς θολό την τρίτη η τέταρτη είχε φύγει η θολούρα και έβαλα τα ψάρια.Εριχνα και βακτήρια υγρό τίποτα άλλο.Της τροπικά.αυτο που θέλω να κάνω είναι ένα ενυδρείο με ραμιρεζι και κοριντορας. Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα 25 με 30% για φυλτο έχω ένα σαμπ στα πλάγια του ενυδρείο που έχει μέσα ενυδρεία Κο βαμβάκι μπλε σφουγγάρι βιομπαλες και μακαρονι και λέω να βάλω λίγο ελαφρόπετρα που έχω φυσική από Σαντορίνη (την δοκίμασα με ακουα φόρτε και δεν αφριζει αφού την πλένω και βράσω πρώτα νομίζω είναι καλή).στο σαμπ έχω δύο αντλίες  να δουλεύουν μαζί 600 L την ώρα η κάθε μία δηλαδή 1200L την ώρα πιστεύω αρκούν.και έχω και αεροαντλια της τετρα APS 300.

IMG_20180708_165129740_BURST001.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2018 at 4:55 ΜΜ, το μέλος Κουλης έγραψε:

Βασικά Α.Ο θα έχω σε λίγες μέρες.Στο ενυδρείο έχω ενα ξύλο σαν ρίζες μάλλον θα κοιτάξω να πάρω και άλλα.Το ενυδρείο τρέχει ένα μήνα ναι αλλά το έστρωσα με μπολι,πήρα από το παλιό 60 όλη την βιολογία και την έβαλα σε αυτό το άφησα 3 μέρες χωρίς ψάρια και έβαζα λίγο τροφή σε τούλι έκανα κάποιες μετρήσεις και μετά τρεις μέρες έβαλα λίγα ψάρια μετά από 2 εβδομάδες έβαλα και άλλα ψάρια.της πρώτες μέρες ήταν ελαφρώς θολό την τρίτη η τέταρτη είχε φύγει η θολούρα και έβαλα τα ψάρια.Εριχνα και βακτήρια υγρό τίποτα άλλο.Της τροπικά.αυτο που θέλω να κάνω είναι ένα ενυδρείο με ραμιρεζι και κοριντορας. Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα 25 με 30% για φυλτο έχω ένα σαμπ στα πλάγια του ενυδρείο που έχει μέσα ενυδρεία Κο βαμβάκι μπλε σφουγγάρι βιομπαλες και μακαρονι και λέω να βάλω λίγο ελαφρόπετρα που έχω φυσική από Σαντορίνη (την δοκίμασα με ακουα φόρτε και δεν αφριζει αφού την πλένω και βράσω πρώτα νομίζω είναι καλή).στο σαμπ έχω δύο αντλίες  να δουλεύουν μαζί 600 L την ώρα η κάθε μία δηλαδή 1200L την ώρα πιστεύω αρκούν.και έχω και αεροαντλια της τετρα APS 300.

IMG_20180708_165129740_BURST001.jpg

Ολα καλα, αλλα καποια ψαρια πρεπει να φυγουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ολα καλα, αλλα καποια ψαρια πρεπει να φυγουν...

Θα φύγουν για να γίνει ποιο σωστό.ποσα ραμιρεζι μπορώ να βάλω στα 250 L μπορώ να βάλω και Borrelli;η τη άλλο μπορώ να βάλω με τα ραμιρεζι;

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν πήρα ακόμα μια απάντηση από κάποιον για το υπόστρωμα και το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι αυτό στις φωτό 99% σου ανεβάζει σκληρότητες


Βάλε άμμο, τα ψάρια που θες να έχεις μέσα χρειάζονται άμμο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...