Jump to content

Εισβολείς στη Μεσόγειο θάλασσα


Recommended Posts

Χθες, κάνοντας μπάνιο στο Μικρό Καβούρι, βρήκα στο βυθό ένα νεκρό κάβουρα. Όταν τον πείρα για να τον επεξεργαστώ προσπαθούσα να καταλάβω τι μου θύμιζε. Κάνοντας κι άλλες βουτιές αργότερα βρήκα και άλλους δύο να τρέφονται με άλγες πάνω στα βράχια, σε βάθος περίπου δύο μέτρα, όμως στάθηκε αδύνατο να τους πιάσω. Επιστρέφοντας σπίτι και μετά από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο ανακάλυψα πως ο συγκεκριμένος κάβουρας είναι του είδους Percnon Gibbesi και πως έφτασε στη Μεσόγειο από τις δυτικές ακτές του Ατλαντικού στα έρματα των πλοίων που έρχονταν από την αμερικανική ήπειρο. Είναι ένα όμορφο καβούρι που ανήκει στην οικογένεια Grapsidae, αναγνωρίσιμο εύκολα από το εξαιρετικά λεπτό κέλυφος, τα μακριά και πεπλατυσμένα πόδια και το πολύχρωμο "παλτό" του, συνήθως καφέ με κόκκινες και κίτρινες γραμμές κοντά στις αρθρώσεις.

Το 1999 παρατηρήθηκε για πρώτη φορά στη Μεσόγειο, κατά μήκος των ακτών της Ιταλίας. Από τότε, η εξάπλωσή του στη θάλασσά μας ήταν αρκετά γρήγορη, με πολλές παρατηρήσεις από τις Βαλεαρίδες Νήσους, τη Μάλτα και αλλού. Οι επιστήμονες λένε πως αυτή τη στιγμή η εισβολή δεν δημιουργεί μεταβολές του οικοσυστήματος, ίσως χάρη στο γεγονός ότι το Percnon gibbesi είναι κυρίως φυτοφάγο, ενώ το μεγαλύτερο μέρος των μεσογειακών καβουριών είναι σαρκοβόρα ή τρέφονται με υπολείμματα. Έτσι, το νέο είδος βρήκε έναν ελεύθερο οικολογικό χώρο και ήταν σε θέση να εγκατασταθεί εύκολα και εν τω μεταξύ να μην ανταγωνιστεί τα ήδη υπάρχοντα είδη. Το ενδιαφέρον είναι πως σε λίγο δε θα χρειάζεται να τον αγοράζουμε από τα pet shop για να μας τρώει τις άλγες, απλά θα βουτάμε κάτω από τα σπίτια μας - με ότι βέβαια σημαίνει μακροπρόθεσμα η αλλαγή του οικοσυστήματος για τα αυτόχθονα είδη της θάλασσάς μας...

Percnon gibbesi.JPG

Percnon gibbesi 2.JPG

Έγινε επεξεργασία - timor
  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος timor έγραψε:

Χθες, κάνοντας μπάνιο στο Μικρό Καβούρι, βρήκα στο βυθό ένα νεκρό κάβουρα. Όταν τον πείρα για να τον επεξεργαστώ προσπαθούσα να καταλάβω τι μου θύμιζε. Κάνοντας κι άλλες βουτιές αργότερα βρήκα και άλλους δύο να τρέφονται με άλγες πάνω στα βράχια, σε βάθος περίπου δύο μέτρα, όμως στάθηκε αδύνατο να τους πιάσω. Επιστρέφοντας σπίτι και μετά από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο ανακάλυψα πως ο συγκεκριμένος κάβουρας είναι του είδους Percnon Gibbesi και πως έφτασε στη Μεσόγειο από τις δυτικές ακτές του Ατλαντικού στα έρματα των πλοίων που έρχονταν από την αμερικανική ήπειρο. Είναι ένα όμορφο καβούρι που ανήκει στην οικογένεια Grapsidae, αναγνωρίσιμο εύκολα από το εξαιρετικά λεπτό κέλυφος, τα μακριά και πεπλατυσμένα πόδια και το πολύχρωμο "παλτό" του, συνήθως καφέ με κόκκινες και κίτρινες γραμμές κοντά στις αρθρώσεις.

Το 1999 παρατηρήθηκε για πρώτη φορά στη Μεσόγειο, κατά μήκος των ακτών της Ιταλίας. Από τότε, η εξάπλωσή του στη θάλασσά μας ήταν αρκετά γρήγορη, με πολλές παρατηρήσεις από τις Βαλεαρίδες Νήσους, τη Μάλτα και αλλού. Οι επιστήμονες λένε πως αυτή τη στιγμή η εισβολή δεν δημιουργεί μεταβολές του οικοσυστήματος, ίσως χάρη στο γεγονός ότι το Percnon gibbesi είναι κυρίως φυτοφάγο, ενώ το μεγαλύτερο μέρος των μεσογειακών καβουριών είναι σαρκοβόρα ή τρέφονται με υπολείμματα. Έτσι, το νέο είδος βρήκε έναν ελεύθερο οικολογικό χώρο και ήταν σε θέση να εγκατασταθεί εύκολα και εν τω μεταξύ να μην ανταγωνιστεί τα ήδη υπάρχοντα είδη. Το ενδιαφέρον είναι πως σε λίγο δε θα χρειάζεται να τον αγοράζουμε από τα pet shop για να μας τρώει τις άλγες, απλά θα βουτάμε κάτω από τα σπίτια μας - με ότι βέβαια σημαίνει μακροπρόθεσμα η αλλαγή του οικοσυστήματος για τα αυτόχθονα είδη της θάλασσάς μας...

Percnon gibbesi.JPG

Percnon gibbesi 2.JPG

Τρομερό εργαλείο όλο το 24ωρο.Βλεπω μια ψιλό αλαγη και προσαρμογή στο νέο κλίμα και θάλασσα που κατοικεί τώρα σε έχει με τον πρωτότυπο. 

https://www.google.gr/search?biw=360&bih=318&tbm=isch&sa=1&ei=LDVCW7_uNomx0gWKy6zQAQ&q=gibbesi+percnon+crab&oq=gibbesi+percnon+crab&gs_l=mobile-gws-wiz-img.12..0i8i30.17343.21338..22582...0....172.571.0j4......0....1.........0i8i13i30.2ushDCY40rY#imgrc=qG8LjmRrR_6BdM:

Κυρίως στο σχήμα του άκρου του κεφαλιού του.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Νίκο, όταν το είδα στην αρχή μου φάνηκε για μικρή καβουρομάνα, ίσως γιατί φαίνεται λίγο μυτερό το κέλυφος μπροστά επειδή λείπουν τα μάτια. Τα ζωντανά όμως που συνάντησα στις επόμενες βουτιές μού φάνηκαν πιο τετραγωνισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω πολλά χρόνια και είναι πραγματικά δυνατό εργαλείο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ξαναπήγα στο ίδιο σημείο, κατάφερα να φωτογραφίσω και έναν...

Percnon gibbesi 3.jpg

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ίδιος είναι ρε παιδιά. 

 

Αυτός μεγαλώνει έτσι δεν είναι? Δηλαδή σε ενα ενυδρείο 200 λτ θα ήταν ζόρι να μπει μέσα?

 

Οντως καταπληκτική φώτο!! Με τι την τράβηξες ? 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον φίλε @timor

 

Τελικά υπάρχει εξέλιξη. 

 

Αυτή είναι μια φωτο από τον δικό μου gibbesi που τον είχα 2 χρόνια. 

15311623317374602916044941635040.thumb.jpg.309ee535027d51e205f8ef37c9b571a6.jpg

Το καπάκι δείχνει το μέγεθος του .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

σε οσους βουτανε,λιγο προσοχη γιατι εχουμε και εναν πολυ επικυνδυνο εισβολεα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

σε οσους βουτανε,λιγο προσοχη γιατι εχουμε και εναν πολυ επικυνδυνο εισβολεα....

δηλητηριωδες οβαλ κοχυλι με κεντρι...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος africa tender έγραψε:

δηλητηριωδες οβαλ κοχυλι με κεντρι...

Έχεις στοιχεία και φωτο?

Link to comment
Share on other sites

την προηγουμενη εβδομαδα,στη γλυφαδα στην πλαζ,στις σημαδουρες,τα ειδα να μετακινουνται σαν στρατιωτες το ενα πισω απο το αλλο.εκανα το λαθος και επιασα ενα.εβγαλε ενα κεντρι σαν του σκορπιου στο τελειωμα του.παραλιγο να με βρει στο μπουτι.το αφησα και εριξα δυο πεδιλιες να απομακρυνθω.γυρισα με την γυναικα και το παιδι σπιτι,και εψαξα στο διαδικτυο.δεν ηξερα που να αποτανθω και το ειπα σε εσας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον φίλε @timor

 

Τελικά υπάρχει εξέλιξη. 

 

Αυτή είναι μια φωτο από τον δικό μου gibbesi που τον είχα 2 χρόνια. 

15311623317374602916044941635040.thumb.jpg.309ee535027d51e205f8ef37c9b571a6.jpg

Το καπάκι δείχνει το μέγεθος του .

 

Γίνεται μεγάλο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

την προηγουμενη εβδομαδα,στη γλυφαδα στην πλαζ,στις σημαδουρες,τα ειδα να μετακινουνται σαν στρατιωτες το ενα πισω απο το αλλο.εκανα το λαθος και επιασα ενα.εβγαλε ενα κεντρι σαν του σκορπιου στο τελειωμα του.παραλιγο να με βρει στο μπουτι.το αφησα και εριξα δυο πεδιλιες να απομακρυνθω.γυρισα με την γυναικα και το παιδι σπιτι,και εψαξα στο διαδικτυο.δεν ηξερα που να αποτανθω και το ειπα σε εσας.

Ενδιαφέρον πολύ,Θα το δούμε αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

Africa tender, η Αργυρώ Ζενέτου (Διευθύντρια Ερευνών στο Ινστιτούτο Θαλάσσιων Βιολογικών Πόρων) γράφει το 2003 στο επιστημονικό περιοδικό "Oceanography and Marine Biology: an Annual Review" άρθρο με τίτλο "EXOTIC MOLLUSCS IN THE MEDITERRANEAN BASIN: CURRENT STATUS AND PERSPECTIVES". Σε αυτό αναφέρει 139 εξωτικά είδη μαλακίων στη Μεσόγειο θάλασσα και δύο από αυτά ανήκουν στο γένος Conus, όπου συναντάμε αυτά με το δηλητηριώδες κεντρί. Τα δύο αυτά είδη είναι το Conus arenatus και το Conus fumigatus. Για δες τις φώτο μήπως αναγνωρίσεις κάποιο από τα δύο. Μην λαμβάνεις υπόψη σου τόσο πολύ το χρώμα του κοχυλιού (υπάρχουν διαφοροποιήσεις), αλλά περισσότερο το σχήμα.

Conus arenatus & fumigatus.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα επίσης να ανεβάσω μια ακόμη φώτο σε διαφορετικό θέμα, αλλά νομίζω όπως κυλά η συζήτηση καλό θα ήταν να μπει εδώ κι αυτή, και ο τίτλος του θέματος να αλλάξει από τους διαχειριστές από Percnon gibbesi σε: "Εισβολείς στη Μεσόγειο θάλασσα".

Προς μεγάλη μου έκπληξη λοιπόν, στο ίδιο σημείο σήμερα με τον κάβουρα, βρήκα και ένα ψάρι που το γένος του μας είναι γνωστό στα ενυδρεία μέσω του ξαδέρφου του βέβαια, του Siganus vulpinus. Ο κύριος αυτός μας ήρθε από τον Ινδο-Ειρηνικό μέσω της Ερυθράς θάλασσας, περνώντας την διώρυγα του Σουέζ. Λέγεται Siganus luridus και το φωτογράφισα σε βάθος περίπου δύο μέτρα, όπου το βρήκα να τρώει φύκια από τα βράχια.

Siganus luridus.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

timor,πρωτα απο ολα να σου ζητησω συγνωμη,για την δικη μου εισβολη στο θεμα σου,αλλα νομιζω οτι εσεις εισαστε οι πλεον ειδικοι σε αυτο το θεμα,και η αληθεια ειναι οτι τρομαξα λιγο,γιατι δηλητηριο ειναι αυτο.απο τις φωτο μαλλον για το πρωτο μου κανει.αυτο που δεν θα ξεχασω,ειναι το κεντρι,που εμοιαζε με το ποδι μιας κατσαριδας,ειχε δηλαδη "αρπαδια"",και ηταν γυρω στους 3 ποντους.το αλλο που μου εκανε εντυπωση,ηταν οτι διατηρουσαν παραταξη,τοενα πισω απο το αλλο,και η γραμμη,εφτανε μεχρι το νησακι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος timor έγραψε:

Ήθελα επίσης να ανεβάσω μια ακόμη φώτο σε διαφορετικό θέμα, αλλά νομίζω όπως κυλά η συζήτηση καλό θα ήταν να μπει εδώ κι αυτή, και ο τίτλος του θέματος να αλλάξει από τους διαχειριστές από Percnon gibbesi σε: "Εισβολείς στη Μεσόγειο θάλασσα".

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη λοιπόν, στο ίδιο σημείο σήμερα με τον κάβουρα, βρήκα και ένα ψάρι που το γένος του μας είναι γνωστό στα ενυδρεία μέσω του ξαδέρφου του βέβαια, του Siganus vulpinus. Ο κύριος αυτός μας ήρθε από τον Ινδο-Ειρηνικό μέσω της Ερυθράς θάλασσας, περνώντας την διώρυγα του Σουέζ. Λέγεται Siganus luridus και το φωτογράφισα σε βάθος περίπου δύο μέτρα, όπου το βρήκα να τρώει φύκια από τα βράχια.

 

Siganus luridus.jpg

 

Το συγκεκριμένο το'χα πιάσει με ψαροτούφεκο πριν από 2 χρόνια στο Λαιμό Βουλιαγμένης και μισοζώντανο μου είχε μουδιάσει τα δάχτυλα. Αργότερα ένας ψαράς μου είπε ότι λέγεται "Γερμανός". Πάντως τώρα υπάρχουν πολλά εκεί, σε διάφορα μεγέθη.

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

νομίζω ότι αναφέρεσαι σε αυτό παρακάτω. Είναι χρόνια στην Ελλάδα και μάλιστα πολύ καλός καθαριστής βυθού. Έχω πολλά χρόνια 2-3 στο ενυδρείο μου. Δεν «τσιμπάει», μπορεί να σε τρομάξει και έχει απίστευτη «φάτσα» με τα δύο πεταχτά μάτια του. Το πόδι «κατσαρίδας» νομίζω το έχει για να μετακινείται και κυρίως να σκάβει στην άμμο όπου και θάβεται τα πρωινά. Το βρίσκεις ως fighting conch

image.png.f2a293a790aff456c7716098f1e4f5e3.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος immer έγραψε:

Καλημέρα,

νομίζω ότι αναφέρεσαι σε αυτό παρακάτω. Είναι χρόνια στην Ελλάδα και μάλιστα πολύ καλός καθαριστής βυθού. Έχω πολλά χρόνια 2-3 στο ενυδρείο μου. Δεν «τσιμπάει», μπορεί να σε τρομάξει και έχει απίστευτη «φάτσα» με τα δύο πεταχτά μάτια του. Το πόδι «κατσαρίδας» νομίζω το έχει για να μετακινείται και κυρίως να σκάβει στην άμμο όπου και θάβεται τα πρωινά. Το βρίσκεις ως fighting conch

image.png.f2a293a790aff456c7716098f1e4f5e3.png

Πρωτη φορα τα βλεπω αυτα... ποτε δεν τα εχω δει στο βυθο, μονο γλυφαδα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Πρωτη φορα τα βλεπω αυτα... ποτε δεν τα εχω δει στο βυθο, μονο γλυφαδα ειναι?

φιλε μου ουτε στα διχτυα δεν εχω πιασει!και ταειδα σε πλαζ!!!!αφου δεν ηξερα τι ειναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος africa tender έγραψε:

φιλε μου ουτε στα διχτυα δεν εχω πιασει!και ταειδα σε πλαζ!!!!αφου δεν ηξερα τι ειναι!

 

On 10/7/2018 at 3:13 ΜΜ, το μέλος africa tender έγραψε:

το αλλο που μου εκανε εντυπωση,ηταν οτι διατηρουσαν παραταξη,τοενα πισω απο το αλλο,και η γραμμη,εφτανε μεχρι το νησακι!

Μου κανει εντυπωση γιατι οποτε βλεπω τετοια καβουρακια μαζι (με κοχυλια) ολο παλευουν... 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

αυτα που λες,ειναι μαλλον σκαλτσινια!αυτο  οπως μας ειπε και ο @immer,ειναι ξενικο ειδος,και ευτυχως που λυθηκε το μυστηριο.να ναι καλα τα παιδια,που με τις γνωσεις τους,δινουν λυσεις σε τετοιες περιπτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...