Jump to content

Πρωτη αδιευκρινιστη απώλεια


Recommended Posts

Δυστυχώς, ο τελευταίος μονομάχουλης που δεν είχα πανω από 4 με 5 μήνες κατέληξε προς έκπληξη μου για αδιευκρινιστο λόγο... :rip: Δεν μπόρεσα να καταλάβω το γιατί, εξωτερικά δεν είχε κάτι που να έδειχνε ότι υπάρχει κάποια αρρώστια και μέχρι και το μεσημέρι ήταν ορεξάτος (αν και δεν τον ταΐσα εγώ) όταν γύρισα στο σπίτι όμως ήταν νωχελικος, καθόταν (στηριζόταν) στην επιφάνεια. Έκανα μετρήσεις στο νερό και όλες οι πάραμετρους ήταν σωστές. Καλού κακού έκανα μια αλλαγή νερού 50% αν και την εβδομαδιαία μου την έκανα την Δευτέρα. Προσπάθησα να τον ταΐσω, όμως δεν έτρωγε, ούτε καν αντιδρούσε οπότε είπα να τον αφήσω νηστικό. Λες και ήταν προγραμματισμένο, κάποια στιγμή σηκώθηκα να τσεκάρω τι κάνει, έκανε μια σπασμωδικη κίνηση και αρχισε να πέφτει προς τα κάτω, άλλη μια σπασμωδικη κίνηση και χτύπησε με δύναμη πάνω σε μια πέτρα. Αυτό ήταν, τα βράγχια του ακίνητα, άψυχος. Έπαθα σοκ, δεν το περίμενα, τίποτα δεν προδίδε ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει. Οι λόγοι μου είναι αγνωστοι, κατηγορώ όμως τον εαυτό μου εσωτερικά ότι φταίω εγώ και ότι απέτυχα. Επειδή δεν ξέρω με τι είχα να κάνω, αυτή την στιγμή εβαλα την πρωτη δόση Esha 2000 για να απολυμανθεί το ενυδρείο και θα βάλω ακόμα 2. Πόσο διάστημα πρέπει να περάσει ώστε να είναι ασφαλές το ενυδρείο από οποιαδήποτε παθογόνο ή παράσιτα ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο μέχρι να ξαναμπεί νέος κάτοικος; Υποθέτω η απώλεια είναι μια πλευρά του χόμπι, η ανεξήγητη απώλεια όμως είναι στενάχωρη 12:02 την ημέρα των γενεθλίων σου. 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ φιλαρακι!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Πφφφ.... τη να πω ρε φιλε.... το να καθομαστε και να κανουμε σεναρια δεν νομιζω να βοηθαει....κριμα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mr.Angelos said:

Μηπως ηταν γερακος? παντος πολυ κριμα..:notfair:
 

Όχι ήταν μικρός ηλικιακα, και δεν τον είχα πανω από 4 μήνες συνολικά. Πάντα όμως ήταν ορεξάτος και κινητικός μέσα στην εβδομάδα, δηλαδή ήταν μια χαρά. Γενικά τους φροντίζω πολύ και μου κάνει εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο έγινε. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Rik said:

Πφφφ.... τη να πω ρε φιλε.... το να καθομαστε και να κανουμε σεναρια δεν νομιζω να βοηθαει....κριμα.

Έχεις δίκιο δεν βοηθάει, είναι και αυτά μέσα στο πρόγραμμα. Είναι στενάχωρο όμως. Απλά δεν ξέρω πόσο διάστημα πρέπει να περάσει έτσι ώστε να είναι safe για ένα νέο ψάρι το ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Όχι ήταν μικρός ηλικιακα, και δεν τον είχα πανω από 4 μήνες συνολικά. Πάντα όμως ήταν ορεξάτος και κινητικός μέσα στην εβδομάδα, δηλαδή ήταν μια χαρά. Γενικά τους φροντίζω πολύ και μου κάνει εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο έγινε. 

λυπαμαι πολυ....:notfair: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, africa tender said:

μεχρι τι θερμοκρασια,ειχες μεσα στο ενυδρειο?

Με τις ζεστές μέχρι τους 29, οταν πλακώνουν γενικά υψηλές θερμοκρασίες έχω ανεμιστήρακια αλλά και air condition. Και τα άλλα 2 που έχω την ίδια θερμοκρασία μετρούν. 

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε τα καπακια,βαλε εναν ανεμιστηρα κανονικο και δεν θα ξανασυμβει.το e.2000 ειναι εξαιρετικο προιον,αλλα τωρα δεν χρειαζεται.βαλε ανθρακα,κανε αλλαγη και εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, africa tender said:

ανοιξε τα καπακια,βαλε εναν ανεμιστηρα κανονικο και δεν θα ξανασυμβει.το e.2000 ειναι εξαιρετικο προιον,αλλα τωρα δεν χρειαζεται.βαλε ανθρακα,κανε αλλαγη και εισαι οκ!

Τα ενυδρεία μου είναι ανοιχτού τύπου, έχουν ένα υποτυπώδες καπάκι για να μην πηδηξουν έξω τα ψάρια. Όλα έχουν κρεμαστά φίλτρα οπότε το νερό ψιλο δροσίζεται περνοντας μέσω αυτών. Το μόνο που εχω κάνει είναι ότι έχω αγοράσει 3 ανεμιστήρακια φθηνά και όταν πιάσουν οι χοντρές ζεστες στοχευω το ανεμιστήρακι στην έξοδο του κρεμαστου φίλτρου. Δεν ξέρω εάν αυτό συνέβη από την θερμοκρασία. Στους 27 με 29 βαθμούς παίζει από Ιούνιο περίπου. Πιστεύεις ότι έφταιξε αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

μου περναε απο το μυαλο,σε συνδυασμο και με αλλα.οι σπασμοι πολλες φορες για παραδειγμα,οφειλονται σε υπερβολικη μειωση kh.ξερεις καποιες φορες,οξινα ψαρια,εζησαν περισσοτερο και καλυτερα σε βασικα η αλκααλικα νερα.αυτος τωρα,μαλλον στην προσπαθεια αναπνοης απο το εξωτερικο περιβαλλον, τα βρηκε δυσκολα ισως λογω ζεστης.μηπως τον πειραξε και ητροφη? σιγουρα ειναι συνδυασμος διαφορων παραγοντων.ρε φιλε,δεν φταις εσυ για ονομα του θεου!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, africa tender said:

μου περναε απο το μυαλο,σε συνδυασμο και με αλλα.οι σπασμοι πολλες φορες για παραδειγμα,οφειλονται σε υπερβολικη μειωση kh.ξερεις καποιες φορες,οξινα ψαρια,εζησαν περισσοτερο και καλυτερα σε βασικα η αλκααλικα νερα.αυτος τωρα,μαλλον στην προσπαθεια αναπνοης απο το εξωτερικο περιβαλλον, τα βρηκε δυσκολα ισως λογω ζεστης.μηπως τον πειραξε και ητροφη? σιγουρα ειναι συνδυασμος διαφορων παραγοντων.ρε φιλε,δεν φταις εσυ για ονομα του θεου!

Σε μετρήσεις KH και PH που έκανα και στα 3, το KH είναι 5d° και το PH στο 7. Οπότε και εκεί οι μετρήσεις δείχνουν να είναι εντάξει. Δεν ξέρω τι να πω. Συνήθως πριν μας αφήσουν δείχνουν κάποιες ενδείξεις, αυτός δεν έδειξε καμια πάρα μόνο στο τέλος προσπάθεια για ανάσα, μη όρεξη για φαγητό και νωχελικοτητα. Ακόμα πιο περίεργο ότι το μεσημέρι ήταν και έφαγε μια χαρά. Δεν χρειάζεται να περάσουν κάποιες μέρες έτσι ώστε να εξαλείψω την πιθανοτητα κάποιου παρασίτου η παθογόνου; 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την απώλεια Κωνσταντίνε, δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα οφελήσει κάπου να ψαχνεις τι έφταιξε. Το να τρέξεις με λίγο άνθρακα το ενυδρείο δεν είναι κακη ιδέα, νομίζω αναφέρθηκε.

Αλλαγη 50% όταν βλέπουμε ψάρι να μην είναι καλά και δεν γνωρίζουμε τι έχει, θα ήταν καλύτερα να μην κάνουμε. Με τόσο μεγάλη αλλαγη μπορείς να σοκαρεις ανεπανόρθωτα.

 

Το να είναι κάτι παθογόνο μην το αποκλείεις, επειδή εκδηλώθηκε σε βαθμό που να το καταλάβεις τις τελευταίες 24ωρες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπήρχε και τίποτα. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, bbetta said:

Λυπάμαι για την απώλεια Κωνσταντίνε, δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα οφελήσει κάπου να ψαχνεις τι έφταιξε. Το να τρέξεις με λίγο άνθρακα το ενυδρείο δεν είναι κακη ιδέα, νομίζω αναφέρθηκε.

Αλλαγη 50% όταν βλέπουμε ψάρι να μην είναι καλά και δεν γνωρίζουμε τι έχει, θα ήταν καλύτερα να μην κάνουμε. Με τόσο μεγάλη αλλαγη μπορείς να σοκαρεις ανεπανόρθωτα.

 

Το να είναι κάτι παθογόνο μην το αποκλείεις, επειδή εκδηλώθηκε σε βαθμό που να το καταλάβεις τις τελευταίες 24ωρες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπήρχε και τίποτα. 

 

 

 

Να είσαι καλά...Οντως ίσως μια αλλαγή 50% να μην έπρεπε να την κάνω, αλλά δεν ήξερα τι άλλο να κάνω. Θα το τρέξω σίγουρα με άνθρακα 2 με 3 μέρες. Όχι δεν αποκλείω το να ήταν κάτι παθογόνο γι αυτό αφού τον αφαίρεσα πλέον νεκρό, έβαλα την δοσολογία του Esha 2000. Εκεί στην ουσία εγκειτε η απορία μου. Από οποιοδηποτε παθογόνο, μικρόβιο, παράσιτο χωρίς ξενιστή πως μπορώ να διασφάλισω και να προφύλαξω ένα επόμενο ψάρι που θα αποφασίσω να φιλοξενήσω; Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο που θα πρέπει να μείνει άδειο το ενυδρείο; Ή το Esha καλύπτει μια ευρεία γκάμα αφού στις οδηγίες γράφει ότι λειτουργει και σαν απολυμαντικό;

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Θα συνφωνησω με τα παιδια πιο πανω μπορει η αλλαγη να το σοκαρε πιο πολυ!!

Απλα ναι να βαλεις ανθρακα αλλα εχεις κατι αλλο μεσα?? Δουλευε καιρο το ενυδρειο?? Το λεω γιατι αν βαλεις ανθρακα θα αρχισει να πεφτει η βιολογια μεσα στο ενυδρειο.. 

Συμφωνω στο να βαλεις για μια με 2 μερες απλα γνωμη μου αν δεν λειτουργουσε πολυ καιρο ωστε να εχει απλετη βιολογια θα ειναι καλη ιδεα να ταΐζεις με πολυ μικρη ποσοτητα για να εχουν τροφη τα ωφελιμα βακτηρια..

Εμενα σαν Πανο απο τα παραπανω συμπτωματα μου κανει σαν νευρικο προβλημα το οποιο δυστυχως δεν ξερω αν αντιμετοπιζοταν με καποια απο τις γνωστες μεθοδους!!

Οποτε δεν ηταν δικο σου λαθος, μην το ριχνεις πανω σου..

Εχουμε πει αρκετες φορες οτι τα ψαρακια που παιρνουμε απο πετ δυστυχως εχουν περασει πολλα και καποιες φορες ανεπανορθωτες ζημιες!!

Μην τα παρατας αφου σου αρεσει το χομπι ασε λιγο το ενυδρειο να καθαρισει απο το esha και αν μπορεις να κανεις υπομονη και θελεις μπορω να σου στειλω εγω εναν μονομαχο δικης μου εκτροφης.. ;)

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ρίχνεις ποσότητα τροφής αλλά απειροελάχιστη. Έχεις γαρίδες και σαλιγκάρια; Το eSHa δεν υπήρχε λόγος να το βάλεις. Άνθρακας 48 ώρες και μετά πέταμα. Καλύτερο πράγμα από τους μονομάχους εκτροφής του Πάνου.... δεν υπάρχει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ας ρίχνεις ποσότητα τροφής αλλά απειροελάχιστη. Έχεις γαρίδες και σαλιγκάρια; Το eSHa δεν υπήρχε λόγος να το βάλεις. Άνθρακας 48 ώρες και μετά πέταμα. Καλύτερο πράγμα από τους μονομάχους εκτροφής του Πάνου.... δεν υπάρχει.

 

Οσο εχω θα δινωω ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ, φιλε. Συμβαινει...:waaa:

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, panos nts said:

Θα συνφωνησω με τα παιδια πιο πανω μπορει η αλλαγη να το σοκαρε πιο πολυ!!

Απλα ναι να βαλεις ανθρακα αλλα εχεις κατι αλλο μεσα?? Δουλευε καιρο το ενυδρειο?? Το λεω γιατι αν βαλεις ανθρακα θα αρχισει να πεφτει η βιολογια μεσα στο ενυδρειο.. 

Συμφωνω στο να βαλεις για μια με 2 μερες απλα γνωμη μου αν δεν λειτουργουσε πολυ καιρο ωστε να εχει απλετη βιολογια θα ειναι καλη ιδεα να ταΐζεις με πολυ μικρη ποσοτητα για να εχουν τροφη τα ωφελιμα βακτηρια..

Εμενα σαν Πανο απο τα παραπανω συμπτωματα μου κανει σαν νευρικο προβλημα το οποιο δυστυχως δεν ξερω αν αντιμετοπιζοταν με καποια απο τις γνωστες μεθοδους!!

Οποτε δεν ηταν δικο σου λαθος, μην το ριχνεις πανω σου..

Εχουμε πει αρκετες φορες οτι τα ψαρακια που παιρνουμε απο πετ δυστυχως εχουν περασει πολλα και καποιες φορες ανεπανορθωτες ζημιες!!

Μην τα παρατας αφου σου αρεσει το χομπι ασε λιγο το ενυδρειο να καθαρισει απο το esha και αν μπορεις να κανεις υπομονη και θελεις μπορω να σου στειλω εγω εναν μονομαχο δικης μου εκτροφης.. ;)

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορα Πανό! Το ενυδρείο τρέχει κοντά στους 4 με 5 μήνες αλλά κάποιο μέρος του βιολογικού υλικού είναι γύρω στους 8 μήνες λειτουργίας. Κάτι άλλο μέσα δεν έχω και ήδη από χθες που συνέβη έβαλα τροφή σε ένα διχτακι το οποίο θα αλλάζω μέρα παρά μέρα. Θα βάλω σίγουρα και άνθρακα για κάποιες μέρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορα Πανό! Το ενυδρείο τρέχει κοντά στους 4 με 5 μήνες αλλά κάποιο μέρος του βιολογικού υλικού είναι γύρω στους 8 μήνες λειτουργίας. Κάτι άλλο μέσα δεν έχω και ήδη από χθες που συνέβη έβαλα τροφή σε ένα διχτακι το οποίο θα αλλάζω μέρα παρά μέρα. Θα βάλω σίγουρα και άνθρακα για κάποιες μέρες 

 

Αμα εν τελη θέλεις στείλε μου πμ και θα συννενοηθουμεε.. ;)^_^ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, panos nts said:

 

Αμα εν τελη θέλεις στείλε μου πμ και θα συννενοηθουμεε.. ;)^_^ 

Έγινε Πανό! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την προσφορά! Θα σου στείλω, μολις ξεμπερδέψω με τους άνθρακες και τα συναφή! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ας ρίχνεις ποσότητα τροφής αλλά απειροελάχιστη. Έχεις γαρίδες και σαλιγκάρια; Το eSHa δεν υπήρχε λόγος να το βάλεις. Άνθρακας 48 ώρες και μετά πέταμα. Καλύτερο πράγμα από τους μονομάχους εκτροφής του Πάνου.... δεν υπάρχει.

Αυτο στο εγγυωμαι κι εγω!Μοσχαναθρεμενα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2018 at 1:32 ΠΜ, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Έχεις δίκιο δεν βοηθάει, είναι και αυτά μέσα στο πρόγραμμα. Είναι στενάχωρο όμως. Απλά δεν ξέρω πόσο διάστημα πρέπει να περάσει έτσι ώστε να είναι safe για ένα νέο ψάρι το ενυδρείο. 

Φιλε Κωσταντινε υπαρχουν στιγμες που εχασα ψαρι απο απροσεξια μου η απο ατυχημα η απο..... δεν ξερω και εγω. Μια γενικη απολυμανση που κανεις δεν ειναι κακο, απλα προσεχε οταν θα ξαναβαλεις ψαρι μεσα να εισαι οκ με τις μετρησεις. Απο την αλλη πιστευω οτι κατι δεν πηγε καλα οργανικα παρα λογω καποιας μολυνσης η ασθενειας. Μονο μια βιοψια θα βοηθουσα απο καποιο εμπειρο βιολογο ιχθυολογο αλλα εδω φευγουν ανθρωποι στα καλα καθουμενα απο καρδια, εγκεφαλικο η δεν ξερω εγω τη στα ξαφνικα..... μην την ψαχνεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rik said:

Φιλε Κωσταντινε υπαρχουν στιγμες που εχασα ψαρι απο απροσεξια μου η απο ατυχημα η απο..... δεν ξερω και εγω. Μια γενικη απολυμανση που κανεις δεν ειναι κακο, απλα προσεχε οταν θα ξαναβαλεις ψαρι μεσα να εισαι οκ με τις μετρησεις. Απο την αλλη πιστευω οτι κατι δεν πηγε καλα οργανικα παρα λογω καποιας μολυνσης η ασθενειας. Μονο μια βιοψια θα βοηθουσα απο καποιο εμπειρο βιολογο ιχθυολογο αλλα εδω φευγουν ανθρωποι στα καλα καθουμενα απο καρδια, εγκεφαλικο η δεν ξερω εγω τη στα ξαφνικα..... μην την ψαχνεις.

 

Έχεις δίκιο, εντωμεταξυ τον συγκεκριμένο τον παρακολουθώ, και έχω δει και την εξέλιξη του βίντεο, όπου επιβεβαιώνει ότι κάποιες φορές η εξέλιξη ενός οργανισμού που φιλοξενούμε δεν είναι πάντα στο χερι μας. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...