Jump to content

θερμοκηπειο για ενυδρεια


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ 

Εχω μια ιδεα που δεν ξερω αν ειναι εφικτη, στην βεραντα εχω ελευθερο χωρο 2μχ2,50-3μ και σκεφτομουν με καποιο τροπο να το εκανα θερμοκηπειο για ενυδρεια.
Δηλαδη να εβαζα μερικα ενυδρεια εκει και επειδη η βεραντα ειναι σκεπαστη να εκλεινα εκει τον χωρο για να μην χανετε πολυ θερμοτητα τον χειμωνα.

Τα ψαρια που θελω να εχω σε αυτα τα ενυδρεια ειναι guppies και σκεφτωμουν να εκανα φιλτρα με συστηματα υδροπονιας.
Εχω καποια σχεδια στο μυαλο μου αλλα δεν ειμαι ειδικος και ουτε εχω ξανακανει κατι τετοιο. 

 

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
θα μπορω τον χειμωνα να εχω τουλαχιστον 16 βαθμους? 
τι εξοπλισμο πρεπει να χρησιμοποιησω? 
ειναι εφικτο να γινει? 
τι κοστος θα εχει ολη η κατσκευη? 

 Αποψεις,ιδεες,συμβουλες ευπροσδεκτες :)
 

Link to comment
Share on other sites

Το χειμώνα δεν θα χρειαστείς θερμομόνωση για να κρατήσει σε μια σεβαστή θερμοκρασία το χώρο ώστε να μη χρειάζεται να δουλεύουν οι θερμοστάτες συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Το χειμώνα δεν θα χρειαστείς θερμομόνωση για να κρατήσει σε μια σεβαστή θερμοκρασία το χώρο ώστε να μη χρειάζεται να δουλεύουν οι θερμοστάτες συνέχεια;

πως μπορει να μπει κατι τετοιο? το θεμα ειναι δεν θελω να κανω πολλα πραγματα πχ τοιχους και τετοια γιατι θελω αδεια και δεν ειναι νοικιαρικο. σκοπος ειναι να ειναι κατι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα, απλά δεν ξέρω πως θα μπορούσες να θερμομονώσεις χωρίς πολλά πολλά :/ Ας δούμε αν έχει κανείς κάποια ιδέα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Ναι κατάλαβα, απλά δεν ξέρω πως θα μπορούσες να θερμομονώσεις χωρίς πολλά πολλά :/ Ας δούμε αν έχει κανείς κάποια ιδέα :)

Δυστιχως ειναι ο μονος τροπος να εχω αρκετα ενυδρεια χωρις:ranting2:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mr.Angelos said:

Εχω μια ιδεα που δεν ξερω αν ειναι εφικτη, στην βεραντα εχω ελευθερο χωρο 2μχ2,50-3μ

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά,
αν είναι βεράντα, σε όροφο και ελεύθερο χώρο αυτά που αναφέρεις, πόσα ενυδρεία με τι συνολικά λίτρα σκέφτεσαι να τοποθετήσεις από ελάχιστα έως μέγιστα;

Μετά πως θα τα διατάξεις σε αυτόν τον ελάχιστο χώρο. Δώσε μας κάποιο σχέδιο, σκαρίφημα, ό,τι σου είναι εύκολο και κατανοητό για όλους.

 

Αν απαντήσεις στα παραπάνω μπορούμε να δούμε τα επόμενα που είναι ευκολότερα να απαντηθούν.

Έγινε επεξεργασία - elatos
Εμπλουτισμός κειμένου
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος elatos έγραψε:

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά,
αν είναι βεράντα, σε όροφο και ελεύθερο χώρο αυτά που αναφέρεις, πόσα ενυδρεία με τι συνολικά λίτρα σκέφτεσαι να τοποθετήσεις από ελάχιστα έως μέγιστα;

Μετά πως θα τα διατάξεις σε αυτόν τον ελάχιστο χώρο.

 

Αν απαντήσεις στα παραπάνω μπορούμε να δούμε τα επόμενα που είναι ευκολότερα να απαντηθούν.

Ειναι βεραντα στο πρωτο οροφο και στην μεση εχει κολωνα στιριξης που θα ειναι και το οριο του χωρου. δηλαδη 3 μετρα απο το τοιχο εως την κολωνα.
θελω να βαλω 2 πλαστικα κουτια τον 70 λιτρων κατω και εχω ενα γραφειο που εκει θα βαλω ενα μικρο γυαλινο ενυδρειο
και θα βαλω ακομα ισως καποιο ενυδρειο ή πλαστικο το πολυ 70-100 λιτρα.
Δεν νομιζω να εχω θεμα με το βαρος. 

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)
 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mr.Angelos said:

Δεν νομιζω να εχω θεμα με το βαρος. 

Όλα είναι σχετικά!

Όποτε έχεις χρόνο κι αν σου είναι εύκολο ετοίμασε το σχέδιο που σου ζήτησα.

Θα βοηθήσεις πολλούς που είναι και πιο ειδικοί, να κατανοήσουν και να σου προτείνουν λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος elatos έγραψε:

Όλα είναι σχετικά!

Όποτε έχεις χρόνο κι αν σου είναι εύκολο ετοίμασε το σχέδιο που σου ζήτησα.

Θα βοηθήσεις πολλούς που είναι και πιο ειδικοί, να κατανοήσουν και να σου προτείνουν λύσεις.

Πολυ προχειρο αλλα ελπιζω να καταλαβετε... λυπαμαι αλλα δεν το εχω με το σχεδιο :wacko:Screenshot_1.thumb.jpg.28e8b1afd2123c90c9daa0e4f19bb248.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Mr.Angelos said:

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
θα μπορω τον χειμωνα να εχω τουλαχιστον 16 βαθμους? 

Γιατί η θερμοκρασία να είναι τουλάχιστον 16°C;

Τα Guppies ιδανικά ζουν σε 25,5 έως 27,8°C. Από που προκύπτουν οι 16 βαθμοί;


τι εξοπλισμο πρεπει να χρησιμοποιησω? 

Θέλεις να μονώσεις ένα χώρο, υποθέτω πως επειδή είναι μπαλκόνι δεν θα τον χτίσεις.

Να βάλεις κάποιο είδος τέντας, διάφανου μουσαμά κ.λπ. δεν το συζητάμε γιατί απλά δεν μονώνεις.

Η επόμενη λύση είναι συρόμενα, επάλληλα, ή όποιος συνδυασμός παραθύρων διπλής υάλωσης.

Κλιματιστικό για τον χειμώνα, ιδιαίτερα τα βράδια, αλλά και τα καλοκαίρια καλή ώρα που θα ξεφεύγει προς τα πάνω.

Τα ενυδρειακά τα υπολογίζεις εύκολα μόνος σου.


ειναι εφικτο να γινει? 

Όλα είναι εφικτά, για αυτό πληρώνουμε τη ΔΕΗ!

Αν το μπαλκόνι είναι βορινό, τότε θα δώσεις κάτι παραπάνω.


τι κοστος θα εχει ολη η κατσκευη? 

Ξεκινάς να παίρνεις προσφορές για τα κουφώματα, βρίσκεις ποιο κλιματιστικό σε καλύπτει και μετά υπολογίζεις τα ενυδρειακά, που το κόστος τους μάλλον θα είναι ένα πολύ μικρό κλάσμα των προηγούμενων.

 

Και για τη θέση, καλύτερα να βρίσκονται από τη μεριά της κολόνας και κολλημένα στον τοίχο του σπιτιού.

Με τα φορτία στα μπαλκόνια δεν παίζουμε, όσο καλή κατασκευή κι αν είναι.

Έγινε επεξεργασία - elatos
Λάθος πληκτρολόγηση
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος elatos έγραψε:

 

Και για τη θέση, καλύτερα να βρίσκονται από τη μεριά της κολόνας και κολλημένα στον τοίχο του σπιτιού.

Με τα φορτία στα μπαλκόνια δεν παίζουμε, όσο καλή κατασκευή κι αν είναι.

κλιματισμο δυστιχως δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω... εδω δεν εχω για εμενα :D
στο προφιλ τους λεει 18-28 οποτε ειπα το πολυ 16 ,το ξερω αντεχουν και ποιο κατω αλλα δεν ειναι και ιδανικα.. 

 

Μαλλον με βλεπω να τα δοσω ολα και να κανω χρησοψαραδικο...:notfair:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα συμφωνω με το θεμα του φορτιου καθως ειναι το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο.

Βεβαια αυτα που σκεφτεσαι ειναι λιγα και μικρα και δεν τιθεται θεμα...

Οσον αφορα την θερμοκρασια για τα συγκεκριμενα ψαρια να σε ενημερωσω οτι και στους 10 βαθμους αντεχουν....

αλλα.....

Δεν ζουν... απλα επιβιωνουν :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αρχικα συμφωνω με το θεμα του φορτιου καθως ειναι το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο.

Βεβαια αυτα που σκεφτεσαι ειναι λιγα και μικρα και δεν τιθεται θεμα...

Οσον αφορα την θερμοκρασια για τα συγκεκριμενα ψαρια να σε ενημερωσω οτι και στους 10 βαθμους αντεχουν....

αλλα.....

Δεν ζουν... απλα επιβιωνουν :(

αυτο σκεφτομαι και εγω... απο το να τα εχω μεσα στο κρυο καλητερα να τα δοσω...:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...