Jump to content

gmarbel's reefara


gmarbel

Recommended Posts

Συνεχίζω 10ml την ημέρασε δύο δόσεις με δοδομετρική πλεον και τα νιτρικά ειναι σταθερα στο 1 και τα φοσφωρικά στο 0.03. Βαζω βεβαια και αντιφόσφωρο. Ταισμα 2 φορες την ημέρα. Το fox ειναι πλεον τουμπανο και πρεπει να τους κάνω λιγη διαιτα.

Αφαιρεσα λίγο βραχο απο το σαμπ και το καθαρισα να φύγει η βρωμια. Στοχος να αφιαρεθει όλος και ισως βάλω το τουβλο της brightwell. H caulerpa έλιωσε καθως αρχισα το NoPox. Εμεινε  μόνο η χαετο που συνεχίζει να αναπτύσσεται με εργούς ρυθμούς. 

Καθαρισα τον πυθμένα με ξυστρα να φύγει μια αντιαισθητική αλγη κατι μεταξύ κοραλίνης και διατομικής μαζί και θα συνεχίσω καθαριζοντας το πισω τζαμι όταν πα΄ρω αποφαση να καθαρίσω και τους κυκλοφορητές.

Το φωτιτικό όλα τα λεφτα (οχι μονο κυριολεκτικά ). Εχουν διορθωθει τα χρώματα αρκετα και υπάρχει και σαφής αναπτυξη. Το δουλευω στο 60% max.

Ααναβαθμισα και την αντλια το σκιμμερ παραγγελνοντας νεο κοντρολερ με αισθητήρα σταθμης νερού. Ετσι οταν κλεινει η επιστροφή και ανεβαινει η σταθμη του σαμπ να μην υπεχειλιζει το σκιμμερ. Πρεπει να την εγκαταστήσω βεβαια οταν βρώ τον κατσλληλο στηριγμα για το φλοτερ. (Ηδη κατι ετοιμλαζω)

Και πλεον περιμένω καμια καλη εισαφωγή για να βάλω κανενα ταγκ... :)

Εχω παραγγελει και ενα φίλτρο για να βγαζω καλύτερες φωτογραφίες. Απο μερα σε μέρα θα ειναι τα χερια μου ωτε να βγάλω και φωτογραφίες

 

Το

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, niknik said:

Όλα μια χαρά 10ml την μέρα δεν είναι πολλά??? 

λογω των αλλαγών καθαρισμου και ταισματων τα θελει... συμφωνα με τις οδηγίες για τα θρεπετικα πυο εχω ειναι καλά... απο αυριο που θα κάνω ενα ταισμα και σύμφωνα με τις μετρήσεις  θα προπαθήσω να τα μειώσω να δω το αποτελεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...