Jump to content
Dynamite

DIY εξωτερικο φιλτρο

Recommended Posts

Εχει δοκιμασει κανεις την κατασκευη DIY εξωτερικου φιλτρου ? Εχω δει ενα βιντεο το οποιο εχει ενα πολυ καλο φιλτρο που φτιαχνει ο τυπος μονος του και θα ηθελα να ηξερα αν εχει επιχειρησει κανεις αυτην την κατασκευη γιατι το πιο φθηνο εξωτερικο φιλτρο της προκοπης κανει 80-90 € .. Οποιος εχει κανει κατι παρομοιο αν μπορει να βοηθησει με τα υλικα πχ. τα seal , τις μουφες κλπ κλπ σας βαζω πιο κατω το λινκ . 

https://www.youtube.com/watch?v=hL271pKi_qY 

https://www.youtube.com/watch?v=jzJ_QmplCFE 

νομιζω ειναι καλη ιδεα και σχετικα φθηνη !!

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By kostas georgiou
      Καλησπέρα. Ειμαι άσχετος με το αντικείμενο και τωρα κανω τα πρωτα μου βήματα. Εχω ενα γυάλινο ενυδρείο για νεροχελώνες. Μπορείτε να μου πείτε ποια ειναι τα απαραίτητα ;; Φιλτρα ,αντλίες και τέτοια ....
    • By Panos_nest
      Καλησπέρα στην κοινότητα ! Ηθελα να ρωτήσω έκανα αλλαγή, Όλα καλά μέχρι εκεί αλλά όταν πήγα να βάλω μπροστά τα φίλτρα το ένα από τα δύο φίλτρα επειδή έχω δύο φίλτρα στο ενυδρείο, ξεκίνησε να κάνει ενα ελαφρύ θόρυβο . το ανοίξα στα υλικά φιλτραρίσματος να δω τι  είχε και αφού τα ξαναέβαλα όλα μέσα πάλι κάνει τον ίδιο θόρυβο. Μπορειτε να μου πείτε τι φταίει ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😁.
      Υ.Γ: το φίλτρο που κάνει το θόρυβο είναι το Hailea HE-400 , ένα κρεμαστό , το οποίο έχει σφουγγάρι και βιολογικό υλικό.
    • By Kleis Gry
      Η σημεριμενη μου ερωτηση: αληθευουν οσα βλεπω στο youtube σχετικα με no filter no heater no co2 no ferts no no no; ενοοω γινεται να φτιαξω ενα ενυδρειο 16 λιτρα με καλο ενεργο υποστρωμα και απο πανω χαλικι να εχω μονο  πολυ καλο φωτισμο ( απο εξοπλισμο ) παρα πολλα φυτα διακοσμιση  και μεσα να εχω γαριδες;
    • By Kleis Gry
      Λοιπον. Σκεφτηκα να φτιαξω ενα diy φιλτρο εκανα μια αποτυχημενη προσπαθεια επειδη δεν υπηρχε ροη για αυτο σκεφτηκα να ειναι το ιδιο δηλαδη θα υπαρχει ενα διαχωριστικο αναμεσα σε ενυδρειο και φιλτρο αλλα θα ειναι πιο χαμηλο για να πεφτει το νερο θα περναι μεσα απο μακαρονι ( βιολογικο φιλτρο ) και θα καταληγει σε ενανα σωληνα ( δειτε στην φοτο ) ο οποιως θα μεταφερει το νερο στο ενυδρειο αλλα ο σωληνας θα ειναι κατω απο το χωμα δηλαδη θα εχω θα ψει τον σωληνα και θα φενεται μονο το στωμιο που ειναι μεσα στο φιλτρο και το στομιο που θα ειναι διπλα απο το διαχωριστικο ( στην πλευρα του ενυδρειου φυσικα ). Πως σας φενεται; προς τον παρων εχω τεσταρη μονο τον σωληνα για να δω αν υπαρχει ροη και ευτηχως υπαρχει.

• By Vou
      Λοιπόν σήμερα ξεκίνησα να επισκευάσω το παλιό παρατημένο και σπασμένο ενυδρειάκι διαστάσεων 60χ30χ30. Το ξεκόλλησα και θα κολληθεί από την αρχή. Τα τζάμια πλύθηκαν και οι σιλικόνες έφυγαν σχετικά εύκολα, αλλά μέχρι να βρω τον τρόπο έσπασα ένα ακόμη τζάμι . Ξέρει κανείς πως μπορώ να καθαρίσω εντελώς κάτι υπολείμματα σιλικόνης; Το περίβλημα στο κάτω μέρος έσπασε κι αυτό, αλλά ήταν λογικό μετά από τόσα χρόνια σε τέτοιες συνθήκες. Μιας και ήταν εργοστασιακή η κατασκευή του λέτε να χρειαστώ να βάλω κάτι αντίστοιχο όταν το κολλήσω ή μπορώ να το αφήσω όπως είναι; Αύριο θα παραγγείλω τα τζάμια και συνεχίζουμε, μέχρι τώρα έχω κοπεί μόνο μια φορά 💪 !

• By Irida Zor 🐟Tanganyika🐟
      Αποκατάσταση ενός σπασμένου 60λιτρου και χρόνια αχρησιμοποίητου ενυδρείου!!!
      Διαστάσεις 60*30*40.
      Νομίζω παίρνει σιγά σιγά μορφή 😁 Κάτι έκανα ... 🤣

• By Leny Zafeiropoulou
      Καλησπέρα, θέλω τη βοήθεια σας!! Αγορά στο γιο μου ένα ενυδρείο με δικό του εσωτερικό φίλτρο και φωτισμό.. Έχω απορία με την τοποθέτηση του φίλτρου.. Πρέπει να αγγίζει το υπόστρωμα το ακροφυσιο?? Βλέπετε φώτο 

• By Har
      Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα κύβο 30 lt. Σκεφτόμουν για κρεμαστό φίλτρο fluval c2 λόγω φιλτρανσης. Πιστεύετε ότι θα είναι υπερβολικό για τα 30 lt? Αν πάω σε eheim liberty 75 φοβάμαι πως δεν μπορώ να τοποθετήσω αρκετό βιολογικό υλικό. Αν πάω στο liberty 130 που είναι πιο μεγάλο και σε ροή και σε χώρο, με το βιολογικό υλικό δεν θα πέσει λίγο η απόδοση ώστε να είναι πιο "φιλόξενο"? 
    • By Stergios92
      Καλησπερα θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω. 

Όταν πρώτο πήρα το φίλτρο μου έμοιαζε έτσι από μέσα : 

Κατόπιν, ενημερώθηκα ότι πρέπει να προσθέσω βιολογικό υλικό και βαμβάκι μέσα. 
      Και μετά έμοιαζε έτσι : 

Υπόψιν το ενυδρείο είναι 30λιτρα και προορίζεται για μονομαχο. 
      Είναι υπό στρώσιμο κανένα 10ημερο και υπολογίζω ακόμη κανένα 20ημερο σίγουρα. 

Η ερώτηση είναι η εξής.

Το αφήνω ως έχει ; Ή αφαιρώ ακόμη και το «μεγάλο» βαμβάκι και προσθέτω κι άλλο siporax. 
      Η ποσότητα του siporax αυτή την στιγμή είναι 35g. Είναι αρκετό Γιάν να κρατήσει βιολογία ; 
      Το ενυδρείο έχει ψιλό χαλίκι για υπόστρωμα.

ευχαριστω πολύ. 
  • Create New...