Jump to content

Ποιο άγριο betta??


panos nts

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια, εκεί που καθόμουν όμορφα και καλα στο fb και χάζευα, ξαφνικά βλέπω μια δημοσίευση του @Husky_Jim στην ομάδα με μια φωτογραφία ενός άγριου Betta..

Λέω όπα κάτσε, αυτό φαίνεται ενδιαφέρον.. Μετά από μια συνομιλία με τον Δημήτρη και αφού έψαξα λίγο στο ίντερνετ για διαθεσιμότητα, συνθήκες κλπ βρήκα τα εξης..

 

betta albimarginata: Μέσα σε όλα τα θετικά του κυρίως ότι χωράει σε ένα μικρό ενυδρείο 30 λίτρων ένα ζευγαρι ή μια μικρή ομάδα, βρήκα ότι θέλει να έχει χαμηλή σκληρότητα το νερό, να είναι όξινο δηλαδή.. Εκεί λίγο κόλλησα.. Εδώ στη Θεσσαλονίκη είναι ένα θέμα αυτό καθώς το νερό είναι ιδανικό για αφρικάνες.. :P Μετά σκέφτηκα το εξής.. Εάν έχω ένα δοχείο 15-20 λίτρα το οποίο να το επεξεργάζομαι με τυρφη ώστε να ρίχνω κάπως την σκληρότητα, σε συνδυασμό με πολλά φυλλα catapa και ξύλα ώστε να κάνουν blackwater ( που είναι και το ιδανικό για αυτά τα μπέτα ) λέτε να μπορέσω να κάνω δουλειά??

 

betta simplex: Μετά είδα αυτό το όμορφο ψαράκι αλλά εκεί που κόλλησα είναι ότι θέλει λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο από αυτό που έχω να προσφέρω.. Κατά τα άλλα είναι ψάρι το οποίο μπορεί να αντέξει σε πιο ουδέτερα με αλκαλικά νερά οπότε αυτό είναι ένα συν..

 

Betta picta: Και αυτό θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο περίπου 60 λίτρα δηλαδή και επίσης θέλει όξινο νερό..

 

Betta channoides: Αυτό το είδος με τράβηξε είναι η αλήθεια και νομίζω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα λίτρα, το οποίο όμως πάλι θέλει όξινο νερό..

 

Για να μην σας κουράζω άλλο με είδη και επειδή δεν ξέρω ακόμα και να επιλέξω, αλλά οδευω προς το τελευταίο ή το πρώτο είδος, εχει κανενας ασχοληθεί με αυτα τα είδη??

Όπως καταλάβατε είναι ήδη όλα mouthbrooder και θέλω πολύ να δοκιμάσω να τα αναπαράξω και φυσικά να τα κρατήσω στις καλύτερες συνθήκες που μπορώ να τους προσφέρω! ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φέρτε το Channoides στην Ελλάδα και ξεστήνω το θαλασσινό....

 

Πέρα από την πλάκα, το έψαχνα για αρκετά χρόνια χωρίς αποτέλεσμα και έναν χειμώνα που τελικά κατάφερα και το έφερα... η κούριερ τα ξέχασε 8 ώρες στο κρύο εκτός αεροπλάνου και δεν έζησε τίποτα.

Απίστευτα ψάρια (όπως και τα Albimarginata) , τα οποία όταν τα ανακάλυψα αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον μου για το χόμπι, άσχετα που δεν τα είχα ποτέ στην κατοχή μου.

 

Φωτιές μας βάζεις βραδιάτικα πάλι με βλέπω να στήνω ενυδρεία...

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Φέρτε το Channoides στην Ελλάδα και ξεστήνω το θαλασσινό....

 

Πέρα από την πλάκα, το έψαχνα για αρκετά χρόνια χωρίς αποτέλεσμα και έναν χειμώνα που τελικά κατάφερα και το έφερα... η κούριερ τα ξέχασε 8 ώρες στο κρύο εκτός αεροπλάνου και δεν έζησε τίποτα.

Απίστευτα ψάρια (όπως και τα Albimarginata) , τα οποία όταν τα ανακάλυψα αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον μου για το χόμπι, άσχετα που δεν τα είχα ποτέ στην κατοχή μου.

 

Φωτιές μας βάζεις βραδιάτικα πάλι με βλέπω να στήνω ενυδρεία...

Πλακα πλάκα και εγω προς τα εκει εκλεινα.. προς τα channoides.. Απο που ειχες κανει την παραγγελία?? Απο το e bay??

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

πολυ ωραια ψαρια!! 

απλα λιγο δυσκολα σε απαιτισεις.

 

Mα για αυτο ειμαστε εδω για να μπορέσουμε να φέρουμε και κάτι καινουργιο στα μέρη μας!!

Να το μάθει πολυς κόσμος και να γίνεται συνεχως αναπαραγωγή των ειδων!! ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, panos nts said:

Πλακα πλάκα και εγω προς τα εκει εκλεινα.. προς τα channoides.. Απο που ειχες κανει την παραγγελία?? Απο το e bay??

 

Θα μου τα έφερνε κατάστημα Θεσσαλονίκης από Σινγκαπούρη αλλά τους πέθανε ολόκληρη η προπαραγγελια λόγω κρυου...

Έχω πάρει τηλεφωνα σε όλα τα καταστήματα της Αθήνας (μιλάμε για 3-5 χρόνια πριν) και δεν μπορούσε να φέρει κανένας. Να φανταστώ εσείς από Αγγλία τα βρήκατε. Είναι αναπαραγωγής ή άγρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Θα μου τα έφερνε κατάστημα Θεσσαλονίκης από Σινγκαπούρη αλλά τους πέθανε ολόκληρη η προπαραγγελια λόγω κρυου...

Έχω πάρει τηλεφωνα σε όλα τα καταστήματα της Αθήνας (μιλάμε για 3-5 χρόνια πριν) και δεν μπορούσε να φέρει κανένας. Να φανταστώ εσείς από Αγγλία τα βρήκατε. Είναι αναπαραγωγής ή άγρια;

 

Η αλήθεια έιναι ότι είμαι ακόμα στο ψάξιμο και δεν ξερω απόπου θα πάρω.. Ρωτάω γενικά και αν βρω μια καλή και οικονομική λύση θα κάνω μια προσπάθεια..

Απλά προς το παρον ψάχνω να βρω ποιο είδος θα είναι το καλύτερο και για τα λιτρα που έχω και για τις συνθήκες που επικρατούν κυρίως τις σκληρότητες και πώς θα κατεβάσω το ph..

Link to comment
Share on other sites

Πανο σκέψου να πάρεις μια απλή όσμωση να κανεις την ζωή σου πιο εύκολη... Με ένα τριανταρι θα βρεις μεταχειρισμένη.

Χωρις αυτό να σημαίνει ότι δεν θα χρειαστείς φιλτράρισμα του νερού αυτού με τύρφες κλπ.

 

Το ενυδρείο θα πρέπει να ειναι άκρως βιοτοπικο και με την υπάρξει πολλών υλών που έχουν χουμικα οξέα και τανίνες θα βρούμε το κατάλληλο αποτέλεσμα.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια και ασχολούμαι πειραματικά με το μαλάκωμα και την όξυνση του νερού κι εγώ, να πω ότι με μια μικρή όσμωση και το εξής προϊόν:

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Stein-s-Oak-Extract/278071/

δεν χρειάζεται τύρφη κλπ παρά μόνο για τανίνες και χουμικά οξέα...

Για μικρά ενυδρεία (κάτω από 60 λτ) είναι πολύ εύκολο... αρκεί όμως να μπορείς να μετράς tds και ph...

Με υγρά τεστ KH και GH κάτι γίνεται, αλλά για το pH χρειάζεται ηλεκτρονικό πεχάμετρο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλάκα θα είναι αρκετά δυσκολο να βρω και αν παρω τα συγκεκριμμένα.. Θέλετε αν βρω να ειδοποιησω μπας και κανουμε καμια ομαδική παραγγελια??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μικρή εξελιξη στο θέμα νομιζω οτι ενα φιλαράκι το βρηκε Γερμανία.. οποτε παιζει να το εχουμε παιδια.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ενδιαφερομουν πολυ για betta albimarginata ή Betta channoides αλλα δεν εχω ακομα α/ο, θα παρω απο φθινοπωρο :)
σε τι τιμη κυμαινονται? Ειδα τα albimarginata μια ομαδα 5 ατομων εκανε $45 σε δημοπρασια στην αμερικη (ebay)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω θα ενδιαφερομουν πολυ για betta albimarginata ή Betta channoides αλλα δεν εχω ακομα α/ο, θα παρω απο φθινοπωρο :)
σε τι τιμη κυμαινονται? Ειδα τα albimarginata μια ομαδα 5 ατομων εκανε $45 σε δημοπρασια στην αμερικη (ebay)

 

 

Δεν ξερω ακόμα τιμή απλά επειδη μένει σε πολυ κεντρικη περιοχή είπε ότι έφεραν καποια ειδη betta και νομίζει ότι είδε και αυτα που λεω..

Οπότε αναμένω για το αν όντως είναι αυτα και την τιμη τους.. Αλλα δεν νομίζω να ξεφευγει πάνω απο 10 το ζευγαρι.. αντε 15..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω ότι το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τα έξοδα αποστολής, που είναι πολλαπλάσια της αξίας των ψαριών... καθώς και το πακετάρισμα που θα πρέπει να γίνει από κάποιον που ξέρει να κάνει αυτή τη δουλειά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Thanmoss έγραψε:

Να σας ενημερώσω ότι το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τα έξοδα αποστολής, που είναι πολλαπλάσια της αξίας των ψαριών... καθώς και το πακετάρισμα που θα πρέπει να γίνει από κάποιον που ξέρει να κάνει αυτή τη δουλειά...

 

Αυτο είναι μεγάλη αλήθεια.. Σκεψου θ γλυτωσουμε πολλα αν το παρει καποιος δικος μου και μας τα φερει.. Γιατι το φιλαρακι αυτο θα ερθει σε λιγοτερο απο μηνα εδω Θεσσαλονικη.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ελπιζω να βρεις γιατι αποτι ειδα και με τα common betta το εχεις με αναπαραγωγες!!!!!! :bigemo_harabe_net-117:

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια!! Θα ειναι μια προκληση αυτα τα μονομαχακια αλλα οσο πιο δυσκολο τοσο ενδιαφερον γινεται.. ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...