Jump to content

Χαλίκι και πέτρες ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σε όλους σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εαν μπορώ να βάλω  χαλίκι θάλασσας Στο ενυδρείο μου Αφού πρώτα το καθαρισω με σαπούνι και νερό και μετά να τα βάλω σε ξίδι να φύγει η μυρωδιά και της πέτρες να δω αν είναι ασβεστολιθικες ή μη ασβεστολιθικες και τέλος να τα βάλω σε καυτό νερό πριν μπουν στο ενυδρείο Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος skater2 έγραψε:

Γεια σε όλους σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εαν μπορώ να βάλω  χαλίκι θάλασσας Στο ενυδρείο μου Αφού πρώτα το καθαρισω με σαπούνι και νερό και μετά να τα βάλω σε ξίδι να φύγει η μυρωδιά και της πέτρες να δω αν είναι ασβεστολιθικες ή μη ασβεστολιθικες και τέλος να τα βάλω σε καυτό νερό πριν μπουν στο ενυδρείο Ευχαριστώ. 

 Μπορεις να κανεις δοκιμη με το υδροχλωρικο οξυ( απο το σουπερ μαρκετ το παιρνεις με 1-2€ το μπουκαλακι πλαστικο ,που εχει κοκκινο χρωμα).

Αλλα σιγουρα θα αφριζει, γιατι στο χαλικακι αυτο υπαρχουν και κοχυλια μικρα και ασβεστολιθικες πετρες.

Καλο πλυσιμο και βρασιμο απαραιτητο.

Παρε καλυτερα http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

υπαρχει και 5kg. Μερικα αλλα χαλικακια περιεχουν κοχυλια κ.α. Αυτο ειναι δοκιμασμενο η μπορεις να παρεις χαλαζιακo χαλικακι 1-3 mm.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος skater2 έγραψε:

Γεια σε όλους σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εαν μπορώ να βάλω  χαλίκι θάλασσας Στο ενυδρείο μου Αφού πρώτα το καθαρισω με σαπούνι και νερό και μετά να τα βάλω σε ξίδι να φύγει η μυρωδιά και της πέτρες να δω αν είναι ασβεστολιθικες ή μη ασβεστολιθικες και τέλος να τα βάλω σε καυτό νερό πριν μπουν στο ενυδρείο Ευχαριστώ. 

Τι ψαράκια έχεις, ή τι πρόκειται να βάλεις μέσα?:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...