Jump to content

Microsorum Pteropus/Φτέρη της Ιάβας Πρόβλημα.


Recommended Posts

Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες παιδιά για κάποιο λόγο δεν έχω καλή τύχη με αυτό το φυτό. Μου κάνει πολύ εντύπωση γιατι θεωρείται από τα εύκολα φυτά. Τα έχω περίπου πάνω από χρόνο στα ενυδρεία μου. Στην αρχή η ανάπτυξη τους πήγαινε καλά, ήταν καταπράσινα και έβλεπα και στις άκρες κάποιων φύλλωματων νέους βλαστούς. Από καπόια στιγμή και ύστερα ξεκίνησαν να κίτρινο μαυρίζουν, ειδικότερα τα παλιά φύλλα. Η τωρινή τους μορφή είναι έτσι και με εκνευρίζει γιατί είναι όμορφο φυτό. Να προσθέσω ότι σαν ρουτίνες λίπανσης εχω: Flourish, Potassium, Nitrogen, Iron μια φορά την εβδομάδα και Excel καθημερινά. Τι μπορεί να φταίει; Τι έλλειψη είναι αυτή; Σπάω το κεφάλι μου με το συγκεκριμένο φυτό και δεν βρίσκω άκρη! :growl:Εάν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος! Ευχαριστώ! 

IMG_20180719_213004-600x800.jpg

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες παιδιά για κάποιο λόγο δεν έχω καλή τύχη με αυτό το φυτό. Μου κάνει πολύ εντύπωση γιατι θεωρείται από τα εύκολα φυτά. Τα έχω περίπου πάνω από χρόνο στα ενυδρεία μου. Στην αρχή η ανάπτυξη τους πήγαινε καλά, ήταν καταπράσινα και έβλεπα και στις άκρες κάποιων φύλλωματων νέους βλαστούς. Από καπόια στιγμή και ύστερα ξεκίνησαν να κίτρινο μαυρίζουν, ειδικότερα τα παλιά φύλλα. Η τωρινή τους μορφή είναι έτσι και με εκνευρίζει γιατί είναι όμορφο φυτό. Να προσθέσω ότι σαν ρουτίνες λίπανσης εχω: Flourish, Potassium, Nitrogen, Iron μια φορά την εβδομάδα και Excel καθημερινά. Τι μπορεί να φταίει; Τι έλλειψη είναι αυτή; Σπάω το κεφάλι μου με το συγκεκριμένο φυτό και δεν βρίσκω άκρη! :growl:Εάν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος! Ευχαριστώ! 

IMG_20180719_213004-600x800.jpg

Δες αυτο https://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/aquarium-pictures/showimage.php?i=7698&c=12

Λιγο τις τιμες για N,P, PH.(KH,GH)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Δες αυτο https://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/aquarium-pictures/showimage.php?i=7698&c=12

Λιγο τις τιμες για N,P, PH.(KH,GH)

Το κοίταξα αλλά απλα με βάζει στην σελίδα ενός forum. Πρέπει να πάω καπου πιο συγκεκριμένα; 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Δες αυτο https://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/aquarium-pictures/showimage.php?i=7698&c=12

Λιγο τις τιμες για N,P, PH.(KH,GH)

Υπάρχει περίπτωση να είναι έλλειψη φωσφορικών; Κοίταζα μόλις τώρα ότι κάνει αυτό το καφέ στα φύλλα των φυτών. 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά ιδέες, όσοι έχετε φυτεμένα. Γιατί μου γίνονται έτσι τα Ferns; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Για πείτε ρε παιδιά ιδέες, όσοι έχετε φυτεμένα. Γιατί μου γίνονται έτσι τα Ferns; 

Δωσε μετρησεις!!!!!!!!!!!!!!!!

N,P, KH - τουλαχιστον και ποσο βαζεις ΝΟ3 και καλιο σε μλ και Exel ποσο. Χωρις μετρησεις ειναι σκετη μαντια.

Εχεις αλλα φυτα μεσα; Πως ειναι;

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, natateo said:

Δωσε μετρησεις!!!!!!!!!!!!!!!!

N,P, KH - τουλαχιστον και ποσο βαζεις ΝΟ3 και καλιο σε μλ και Exel ποσο. Χωρις μετρησεις ειναι σκετη μαντια.

Εχεις αλλα φυτα μεσα; Πως ειναι;

 

P δεν έχω τρόπο να τo μετρήσω ή μάλλον δεν ξέρω πως να το μετρήσω, αύριο θα μετρήσω και KH γιατί σήμερα έκανα αλλαγές νερού. NO3 βάζω 1ml, Potassium 1ml,  Flourish 0,40ml, Iron 0,60ml και Excel 1,20ml στα 35 λίτρα. Ναι έχω και άλλα φυτά και δείχνουν να είναι OK μόνο με τα Ferns έχω θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

P δεν έχω τρόπο να τo μετρήσω ή μάλλον δεν ξέρω πως να το μετρήσω, αύριο θα μετρήσω και KH γιατί σήμερα έκανα αλλαγές νερού. NO3 βάζω 1ml, Potassium 1ml,  Flourish 0,40ml, Iron 0,60ml και Excel 1,20ml στα 35 λίτρα. Ναι έχω και άλλα φυτά και δείχνουν να είναι OK μόνο με τα Ferns έχω θέμα. 

Γραψε 2 λογια για το φως και μια γενικη  φωτο σε παρακαλω.(για να φαινονται και αλλα φυτα).

Link to comment
Share on other sites

Σιδηρος

ferro.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αζωτο

nitro.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαγνησιο

Magnesio.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Σιδηρος

ferro.jpg

Καλιο ειναι. (μικρες τρυπουλες), δεν βλεπω χλωρωση.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλιο ειναι. (μικρες τρυπουλες), δεν βλεπω χλωρωση.

Καλιο  ηθελα να γραψω....... :) αλλα ειχα στο μυαλο μου και τον σιδηρο οπου αναφερετε  γενικα οτι το συγκεκριμενο φυτο θελει τακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Κωσταντινε γραψε λιγο γενικες μετρησεις........... και αυτα τα ασπρα ριζιδια απο τη ειναι;;;

Βαλε και κανενα βιντεακι εαν μπορεις.......

Την καλημερα μου!!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλιο  ηθελα να γραψω....... :) αλλα ειχα στο μυαλο μου και τον σιδηρο οπου αναφερετε  γενικα οτι το συγκεκριμενο φυτο θελει τακτικα.

το καταλαβα :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

σε ξύλα, πέτρες, διάφορα διακοσμητικά και στον βυθό με την προϋπόθεση ότι μέσα στον βυθό θα είναι μόνο τα ριζίδια ο κορμός θα πρέπει ίσα ίσα να τον ακουμπά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...