Jump to content

Πού ξεκιναμε;


aquaMarina

Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Μικρη είχα χρυσόψαρα. Πάντα ένα ζευγάρι. Θυμαμαι κόκκινα και κάτι άλλα μαύρα με τα ματια σαν πεταγμένα έξω. Μικρά. Όταν ψοφούσε κανενα εβαζα ένα αλλο στην θεση του. Παει καιρος πια που δεν εχω χρυσοψαρα. Βρεθηκα ομως στο σπιτι φίλου με ενυδρειο και μου έκανε εντύπωση, χάζευα με την ωρα.

Τώρα που το ξαναθυμηθηκα έψαξα στο google να δω τί υπαρχει κι ο δρομος με εβγαλε εδω.

 

Διαβαζοντας τα διαφορα θέματα μαλλον αποθαρύνθηκα απο τις πολλες κατηγορίες, κιχλίδες, γλυκό/αλμυρό νερό κτλ. Ειναι λογικο φυσικά.


Πρέπει να θελει αρκετή μελέτη σαν χόμπι.

 

Να ρωτησω λοιπον κατι, μετά τα χρυσοψαρα που εχει κανεις χωρις να το πολυσκεφτει, ποιο ειναι το επομενο βήμα που μπορει να κανει; Το πιο εύκολο βημα. Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία - aquaMarina
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aquaMarina έγραψε:

Γεια σε ολους.

Μικρη είχα χρυσόψαρα. Πάντα ένα ζευγάρι. Θυμαμαι κόκκινα και κάτι άλλα μαύρα με τα ματια σαν πεταγμένα έξω. Μικρά. Όταν ψοφούσε κανενα εβαζα ένα αλλο στην θεση του. Παει καιρος πια που δεν εχω χρυσοψαρα. Βρεθηκα ομως στο σπιτι φίλου με ενυδρειο και μου έκανε εντύπωση, χάζευα με την ωρα.

Τώρα που το ξαναθυμηθηκα έψαξα στο google να δω τί υπαρχει κι ο δρομος με εβγαλε εδω.

 

Διαβαζοντας τα διαφορα θέματα μαλλον αποθαρύνθηκα απο τις πολλες κατηγορίες, κιχλίδες, γλυκό/αλμυρό νερό κτλ. Ειναι λογικο φυσικά.


Πρέπει να θελει αρκετή μελέτη σαν χόμπι.

 

Να ρωτησω λοιπον κατι, μετά τα χρυσοψαρα που εχει κανεις χωρις να το πολυσκεφτει, ποιο ειναι το επομενο βήμα που μπορει να κανει; Το πιο εύκολο βημα. Ευχαριστω :)

Πρωτα παιρνεις ενα ενυδρειο 70-100λ με το φιλτρο του (προσεχε το φως να μην ειναι μπλε) ,  για 2 χρυσοψαρα φτανει.

Χαλικακι ενυδρειου 10kg (1-3mm ), το πλενεις και βαζεις μεσα στο ενυδρειο.

Γεμιζεις με  νερο  βρυσης, βαζεις μπρος το φιλτρο και .... περιμενεις μεχρι να στρωσει(οταν στρωσει, κανεις μερικη αλλαγη νερου και βαζεις ψαρια)

Τελος!

Θα σου παρει απο 3-4 εβδομαδες μεχρι 1.5 μηνα. Για το στρωσιμο διαβασε εδω

 

και εδω

 

Καλη επιτυχια!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα παιρνεις ενα ενυδρειο 70-100λ με το φιλτρο του (προσεχε το φως να μην ειναι μπλε) ,  για 2 χρυσοψαρα φτανει.

Χαλικακι ενυδρειου 10kg (1-3mm ), το πλενεις και βαζεις μεσα στο ενυδρειο.

Γεμιζεις με  νερο  βρυσης, βαζεις μπρος το φιλτρο και .... περιμενεις μεχρι να στρωσει(οταν στρωσει, κανεις μερικη αλλαγη νερου και βαζεις ψαρια)

Τελος!

Θα σου παρει απο 3-4 εβδομαδες μεχρι 1.5 μηνα. Για το στρωσιμο διαβασε εδω

 

και εδω

 

Καλη επιτυχια!:)

Εγω θα ελεγα τουλαχιστον 100 λιτρα γιατι τα 70-80ρια εχουν συνηθος μικρες διαστασεις + Με τα 10kg χαλικι χανεις λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Ούτε είχε πάει το μυαλό μου πως πρέπει να γίνει 'στρώσιμο'!!!! Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα δυο άρθρα στα οποία παρέπεμψε ο natateo.

 

Θα το σκεφτώ πολύ καλά αν θα αρχισω γιατί το βλέπω πως ειναι ένα  απαιτητικό χομπι.

 

Πάντως αν είναι να ξεκινήσω θα είναι για δυο τρία ψαράκια. Έτσι λέω τουλάχιστον τώρα γιατί υποθετω πως αν τα στήσεις αρχίζεις να βάζεις κι από ένα κάθε τόσο;:)

 

(φανταζομαι πως ακομα δεν μπορώ να κανω like επειδη ειμαι νεο μέλος?)

Έγινε επεξεργασία - aquaMarina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος aquaMarina έγραψε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Ούτε είχε πάει το μυαλό μου πως πρέπει να γίνει 'στρώσιμο'!!!! Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα δυο άρθρα στα οποία παρέπεμψε ο natateo.

 

Θα το σκεφτώ πολύ καλά αν θα αρχισω γιατί το βλέπω πως ειναι ένα  απαιτητικό χομπι.

 

Πάντως αν είναι να ξεκινήσω θα είναι για δυο τρία ψαράκια. Έτσι λέω τουλάχιστον τώρα γιατί υποθετω πως αν τα στήσεις αρχίζεις να βάζεις κι από ένα κάθε τόσο;:)

 

(φανταζομαι πως ακομα δεν μπορώ να κανω like επειδη ειμαι νεο μέλος?)

Πολη καλα εκανες, που διαβασες. Τωρα ξερεις τι χρεαζονται οι μικροι μας φιλοι. Μην φοβασαι! Ολα φαινονται βουνο στην αρχη. :)

P.S. Μπορεις να κανεις και like.

Θελω να πιστευω , οτι θα περασεις καλα μαζι μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Σκέφτεσαι να ασχοληθες με χρυσόψαρα ξανά; 

Η θα κανεις κάτι άλλο για αλλαγή.

Υπαρχουν πολλά ειδη που είναι εύκολα και εντυπωσιακά και θα ενθουσιασουν κάποιον νεο.

Ψάξε εικόνες στο ίντερνετ και βιντεακια. Δες τι σου κάνει "κλικ" (σίγουρα θα βρεις πολλά και θα πελαγώσεις και σίγουρα πολλά απο αυτά θα είναι για αργότερα, όταν μπειςστο χόμπι και μάθεις πραγματακια) και μετα εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...