Jump to content

Διαρροή ενυδρείου


api.a

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι συνφορουμίτες...προχτές έγινε αυτό που φοβάται κάθε χομπύστας...γύρισα σπίτι μου και διαπίστωσα ότι το ενυδρείο μου (Juwel RIO 240) χάνει νερά μέσα στο σπίτι, δεν μπορούσα να δω από που είναι η διαρροή εικάζω ότι προέρχεται από κάπου χαμηλά...τα νερά χυνόντουσαν με πολύ αργό τρόπο από κάπου σταγόνα σταγόνα και υπερχειλίζανε το κάτω πλαίσιο του ενυδρείου και από εκεί φεύγανε κάτω από την βάση στο πάτωμα...εννοείτε άδειασα γρήγορα την γυάλα από πέτρες άμμο και ψάρια και τώρα το έχω άδειο.....η διαρροή και πάλι δεν δείχνει πως προέκυψε (ράγισμα, άνοιγμα σιλικόνης) η μόνη φθορά που είναι εμφανής είναι η πάνω κόντρα που ενώνει το πίσω τζάμι με την πρόσοψη αρχίζει και ξεκολλάει όταν είναι γεμάτο το ενυδρείο και απλά συγκρατείτε από το πάνω πλαίσιο....απευθύνθηκα σε κάποιους επαγγελματίες για επισκευή και το μόνο που μου προτάθηκε είναι άδειασμα το ενυδρείο και ξύρισμα της εσωτερικής σιλικόνης και αντικατάσταση με καινούργια...η ερώτηση μου είναι αν αυτή η μέθοδος είναι αξιόπιστη και αν υπάρχει κάποια ασφαλής εναλλακτική...ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος api.a έγραψε:

Καλημέρα φίλοι συνφορουμίτες...προχτές έγινε αυτό που φοβάται κάθε χομπύστας...γύρισα σπίτι μου και διαπίστωσα ότι το ενυδρείο μου (Juwel RIO 240) χάνει νερά μέσα στο σπίτι, δεν μπορούσα να δω από που είναι η διαρροή εικάζω ότι προέρχεται από κάπου χαμηλά...τα νερά χυνόντουσαν με πολύ αργό τρόπο από κάπου σταγόνα σταγόνα και υπερχειλίζανε το κάτω πλαίσιο του ενυδρείου και από εκεί φεύγανε κάτω από την βάση στο πάτωμα...εννοείτε άδειασα γρήγορα την γυάλα από πέτρες άμμο και ψάρια και τώρα το έχω άδειο.....η διαρροή και πάλι δεν δείχνει πως προέκυψε (ράγισμα, άνοιγμα σιλικόνης) η μόνη φθορά που είναι εμφανής είναι η πάνω κόντρα που ενώνει το πίσω τζάμι με την πρόσοψη αρχίζει και ξεκολλάει όταν είναι γεμάτο το ενυδρείο και απλά συγκρατείτε από το πάνω πλαίσιο....απευθύνθηκα σε κάποιους επαγγελματίες για επισκευή και το μόνο που μου προτάθηκε είναι άδειασμα το ενυδρείο και ξύρισμα της εσωτερικής σιλικόνης και αντικατάσταση με καινούργια...η ερώτηση μου είναι αν αυτή η μέθοδος είναι αξιόπιστη και αν υπάρχει κάποια ασφαλής εναλλακτική...ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν σκεφτεσαι πανω απο τ παλια σιλικονη να βαλεις κανουρια, δεν γινεται. Ξύσιμο χρεαζεται.  Ευκολος τροπος δεν υπαρχει, τουλαχιστον εγω δεν τον ξερω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ρωτάω είναι αν είναι ασφαλές να ξυριστεί η εσωτερική σιλικόνη και να ξανά περαστεί καινούργια ραφή σιλικόνης εσωτερικά....συμπεριλαμβανομένου και επισκευή στην πάνω κόντρα η οποία ξεκολλάει όταν είναι γεμάτο το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις .......... λογικα θα πιασεις την διαρροη, αλλα οπως και να εχει η καλυτερη λυση ειναι ξεκολλημα ολο και ξανακολλημα.

Link to comment
Share on other sites

μου είπανε ότι στα Juwel δεν μπορεί να γίνει ολικό ξεκόλλημα....κοίτα και εγώ αυτό πιστεύω....όλο ξεκόλλημα και ξανά κόλλημα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν βλεπεις καποια σταγονα στις καθετες κολλησεις λογικα ειναι ο πατος... προσωπικα δεν ειχα ποτε juwel για να ειμαι ειλικρινης αλλα πιστευω πως ολα κολλανε και ξεκολλανε αλλα εχει πολυ πεδεμα δυστηχως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ποσα χρονια ειναι;

 

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει επισκευές θα χαρώ πάρα πολύ...μέχρι τώρα έχω βρει μόνο ένα μαγαζί που αλλάζει μόνο την εσωτερική σιλικόνη....

Link to comment
Share on other sites

τελικά τρεχει κατι με τα rio??? σαν να εχω δει μερικα περιστατικά με διαρροες στο ιντερνετ κατα καιρους..... εχει ακουστει κατι?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

τελικά τρεχει κατι με τα rio??? σαν να εχω δει μερικα περιστατικά με διαρροες στο ιντερνετ κατα καιρους..... εχει ακουστει κατι?

Δεν έχει ακουστεί κάτι συγκεκριμένα για τα RIO

Link to comment
Share on other sites

Η βάση σε τι κατάσταση είναι; Πρόσεξε για φουσκωματα, ειδικά κάθετα. 

Λογικά η διαρροή είναι από τις κολλήσεις στον πάτο του ενυδρείου, μιας και δεν βλέπεις κατι κάθετα. Δοκίμασε το σε βεράντα πχ, μόνο με νερό. Αν η ζημιά είναι κάτω κ το επισκευάσεις, βάλε και κόντρες περιμετρικά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ρώτα και τιμή, αν το δώσεις για επισκευή 

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται περιεργο,γιατι τα 7 χρονια ειναι η μιση ζωη για την κολλα στα rio. θα ηταν καλο να κοιταξεις στο προφιλ τις ενωσεις,για τυχον φθορα της κολλας,αφου πρωτα αφαιρεσεις με κοπιδι,την πλαστικη κοντρα της βασης.η επισκευη αφου πρωτα αφαιρεθει η παλια κολλα,καθαριστει σχολαστικα και στεγνωσει ειναι ασφαλης.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν αξίζει η κατασκευή του ενυδρείου με τον τρόπο που ανέφερα....το λέω γιατί γνωρίζω ότι εφόσον δεν ξεκολληθεί τελείως το ενυδρείο και μείνει μόνο η σιλικόνη που κρατάει τα τζάμια δεν θα συνεργαστεί με την νέα σιλικόνη που θα μπει εσωτερικά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος api.a έγραψε:

εγώ αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν αξίζει η κατασκευή του ενυδρείου με τον τρόπο που ανέφερα....το λέω γιατί γνωρίζω ότι εφόσον δεν ξεκολληθεί τελείως το ενυδρείο και μείνει μόνο η σιλικόνη που κρατάει τα τζάμια δεν θα συνεργαστεί με την νέα σιλικόνη που θα μπει εσωτερικά 

απο οσο εχω δει στο internet πετυχαινει. η κολλα που πρεσαρει τα τζαμια,συνηθως δεν φθειρεται. το οτι δεν κολλαει η παλια με την καινουρια,ειναι αληθεια,αλλα εδω δεν μας επηρεαζει.μηπως ομως,η διαρροη ειναι απο υπερχειληση της πανω κοντρας και σου γεμισε νερα η βαση?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω γιατί η στάθμη του νερού είναι 3 δάχτυλά κάτω από την πλαστική κόντρα....οπότε λες να προχωρήσω με την επισκευή που μου προτείνουν? ο λόγος που δεν το έχω πάει ακόμα είναι γιατί φοβάμαι ότι σε ένα 6 μηνο θα είμαι ξανά στην ίδια θέση 

Link to comment
Share on other sites

προχωρα αφοβα,η μεσα κολα θα κολαει τα τζαμια η καινουρια θα στεγανοποιει.προσοχη στην επιλογη της σιλικονης να ειναι για ενυδρειακη χρηση,να ειναι φρεσκια,και να ξυσεις καλα την παλια.τοτε θα εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...