Jump to content

Λάμπα ενυδρείου


skater2

Recommended Posts

Γεια σε όλους έχω πάρει μια λάμπα για το ενυδρείο μου ειναι 40λιτρα και εχω ενα χρυσόψαρο μόλις ανάβω την λάμπα το ψάρι τρομάζει και μόλις την σβήνω  το ψάρι ηρεμεί τι να κάνω ??. Έχω πάρει και μια αεραντλια αλλα δεν έχει πρόβλημα με την αντλία ίσα που του αρέσει. πείτε μου τι να κάνω  Ευχαριστώ.☺

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανάβεις πρώτα τα φώτα του δωματίου και μετά τη λάμπα, σταδιακά, ίσως η λάμπα να είναι και πολύ κοντά και να το τρομάζει, δοκίμασε να την βάλεις λίγο πιο ψηλά.
Πιστεύω ότι αν ανάβεις τα φώτα σταδιακά δεν θα έχει πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Βαγγέλης Αναστασόπουλος
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@skater2

Πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου οπως διαστασεις,συγκατοικοι,φιλτρανση κτλ και αν μπορεια βαλε και καμια φωτογραφια ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Το ενυδρείο μου εχει διαστάσεις 50x25x25 και εχω ενα χρυσόψαρο το φίλτρο είναι aquatlantis tc200 παρακάτω έχει και Εικόνα 

 

20180727_210756.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, απλα δεν ειπες τι λαμπα πηρες.Και ποσες ειναι. Ολα τα ψαρια τρομαζουν οταν αποτομα αναβεις το φως(ειδικα την νυχτα), μετα ηρεμουν.Αλλα δεν χρεαζεται εντονο φως στο αδειο ενυδρειο.

Αν εχεις δυο λαμπες, αναψε μονο μια. Οταν θα βαλεις φυτα, τοτε και δευτερη θα ειναι χρησιμη.

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι μια λαμπα natural light,γιατι αυτη σε συνδυασμο με το λευκο υποστωμα στρεσαρει το ψαρι. τωρα το καλοκαιρι,δεν νομιζω να χρειαζεσαι το φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...