Jump to content

Υψηλο PH


Recommended Posts

Καλησπερα,εχω ανεβασμενο ph στο ενυδρειο  κ μου προτειναν να βαλω αυτο Seachem Neutral Regulator,ωστε να το σταθεροποιησω τι γνωμη εχετε,ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

φίλε πες μας τι ενυδρείο είναι και μια περιγραφή του.

Αν δεν υπάρχουν τα δεδομένα δεν μπορεί να σου δώσει κάποιος σωστή απάντηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο 450 λιτρα με 2 oscar μεσα,εχουν κανει 3 γεννες μεσα σε ενα μηνα,αλλα ακομα δυστηχως δεν εχω παρει ψαρακια,μου ειπαν οτι εχω μαλλον ανεβασμενο το ph κ γιαυτο χαλανε τα αυγα,πριν μια εβδομαδα εκανα αλλαγη νερου στο 50% κ καθαρισα κ τα δυο φιλτα,εχθες εκαναν παλι αυγα κ εγω εκανα τις μετρισεις στο νερο,ολα ηταν καλα εκτος απο το ph που ηταν γυρο στο 7,5,ρωτησα κ μου προτειναν αυτη την σκονη για να το κρατησω σταθερο στο 7

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, dimitris1981 said:

Ενυδρειο 450 λιτρα με 2 oscar μεσα,εχουν κανει 3 γεννες μεσα σε ενα μηνα,αλλα ακομα δυστηχως δεν εχω παρει ψαρακια,μου ειπαν οτι εχω μαλλον ανεβασμενο το ph κ γιαυτο χαλανε τα αυγα,πριν μια εβδομαδα εκανα αλλαγη νερου στο 50% κ καθαρισα κ τα δυο φιλτα,εχθες εκαναν παλι αυγα κ εγω εκανα τις μετρισεις στο νερο,ολα ηταν καλα εκτος απο το ph που ηταν γυρο στο 7,5,ρωτησα κ μου προτειναν αυτη την σκονη για να το κρατησω σταθερο στο 7

Βάλε τύρφη στο φίλτρο σου και θα χαμηλώσει το ph... καλές αυτές οι σκόνες αλλά ανεβάζουν φωσφορικά και η επίδρασή τους είναι προσωρινή μετά από λίγο το ph θα αρχίσει να ξανανεβαίνει. Αλλαγή πως κάνεις από την βρύση κατευθείαν ή έχεις βαρέλι προετοιμασίας; Άν έχει βαρέλι βάλε και εκεί τύρφη οπότε και το νερό της αλλαγής να είναι μαλακό και να μην έχει σκαμπανεβάσματα στο ph.

Link to comment
Share on other sites

Βαρελι δεν εχω το βαζω κατευθειαν απο την βρυση,την τυρφη που μπορω να την βρω,μιας κ ειμαι νεος στο χομπι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitris1981 said:

Βαρελι δεν εχω το βαζω κατευθειαν απο την βρυση,την τυρφη που μπορω να την βρω,μιας κ ειμαι νεος στο χομπι

Σε όποιο petshop ψωνίζεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Ενυδρειο 450 λιτρα με 2 oscar μεσα,εχουν κανει 3 γεννες μεσα σε ενα μηνα,αλλα ακομα δυστηχως δεν εχω παρει ψαρακια,μου ειπαν οτι εχω μαλλον ανεβασμενο το ph κ γιαυτο χαλανε τα αυγα,πριν μια εβδομαδα εκανα αλλαγη νερου στο 50% κ καθαρισα κ τα δυο φιλτα,εχθες εκαναν παλι αυγα κ εγω εκανα τις μετρισεις στο νερο,ολα ηταν καλα εκτος απο το ph που ηταν γυρο στο 7,5,ρωτησα κ μου προτειναν αυτη την σκονη για να το κρατησω σταθερο στο 7

Δεν ειναι θεμα του ανεβασμενου  ph , αλλα θεμα σκληροτητας νερου (KH, GH), που βεβαια εχει σχεση με Ph . Για παραδειγμα, τα αυγα των νεον τετρα δεν μπορούν να γονιμοποιηθούν αν το Kh ειναι πανω απο 1  και Gh πανω απο 2-3. Σε πολλα ψαρια του αμαζονιου συμβαινει κατι τετοιο.Για τα οσκαρ εχω διαβασει , οτι θελουν μαλακο νερο για αναπαραγωγη τους, αλλα ακριβος τις τιμες - Κh, Gh- δεν γραφουν. Θα ψαξω κ εγω.

Θα σε βοηθησει φιλτρο αντιστροφης οσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Τις μετρήσεις που πήρα εχθές ήταν όλες μια χαρά,μόνο το ph στο 7.5,την αλλαγή που εκανα ήταν με νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης,

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Τις μετρήσεις που πήρα εχθές ήταν όλες μια χαρά,μόνο το ph στο 7.5,την αλλαγή που εκανα ήταν με νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης,

Τωρα βρηκα- σκληροτητα ολικη μεχρι 8 βαθμους, Ph 6,5-7 (καλυτερα κατω του 7).

Το νερο απο Α/Ο εχει Ph καπου 5,5 και σκληροτητα μηδεν (Kh=0, Gh=0), αν δεν ειναι ετσι, τοτε... η χαλασμενη μεμβρανη εχεις η αλλο τυπου φιλτρο.Το δικο μου μετα απο ενα χρονο εβγαζει Kh=1, Gh=1, αλλα και παλι το Ph ηταν γυρω απο το 6.

Για να ξερεις,αν δουλευει το φιλτρο σου πρεπει να κανεις τουλαχιστον ενα τεστ Κh.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, dimitris1981 said:

Τις μετρήσεις που πήρα εχθές ήταν όλες μια χαρά,μόνο το ph στο 7.5,την αλλαγή που εκανα ήταν με νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης,

Πόσα λίτρα έκανες;

Link to comment
Share on other sites

50%αλλαγη,τώρα με το φίλτρο με έβαλες σε σκέψεις γιατί πήρα ph κατευθείαν από το φίλτρο κ ήταν στο 7

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το νερό που βγάζει η Α.Ο. έχει ουδέτερο p.h. την ανθρακική σκληρότητα πρέπει να μετρήσεις του νερού δηλαδή την K.h. όταν πέσει η k.h. μετά σιγά σιγά θα αρχίσει να κατρακυλάει και το p.h.

Η διαδικασία θέλει υπομονή και όχι βιασύνη  μην αρχίσεις να κάνεις 50% αλλαγές κάθε μέρα γιατί θα προκαλέσεις οσμωτικό σόκ στα ψάρια κάνε υπομονή και κάνε μέρα παρα μέρα ή κάθε 3 ημέρες 30% αλλαγή νερού και παρακολούθα k.h. και p.h. 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις μέσα στο ενυδρείο που σου ανεβάζει σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Σωστά το νερό που βγάζει η Α.Ο. έχει ουδέτερο p.h. την ανθρακική σκληρότητα πρέπει να μετρήσεις του νερού δηλαδή την K.h. όταν πέσει η k.h. μετά σιγά σιγά θα αρχίσει να κατρακυλάει και το p.h.

Η διαδικασία θέλει υπομονή και όχι βιασύνη  μην αρχίσεις να κάνεις 50% αλλαγές κάθε μέρα γιατί θα προκαλέσεις οσμωτικό σόκ στα ψάρια κάνε υπομονή και κάνε μέρα παρα μέρα ή κάθε 3 ημέρες 30% αλλαγή νερού και παρακολούθα k.h. και p.h. 

Most people assume that the pH of DW is neutral or near neutral. With respect to the preparation procedure, and expelling of gases during boiling, it is understandable that the pH scale falls in the neutral range (pH 7). Nevertheless, in most cases, it is slightly acidic (around pH 5.8). Some sources report that the pH level to be as low as 5.5. Διαβασε ολο στο σαιτ-

https://sciencestruck.com/distilled-water-ph-level

Κανονικα  απο 5,4 μεχρι 6,6 ειναι τιμες ph για απεσταγμενο νερο.Γιατι; Μολις ανοιγεις το μπουκαλακι, αρχιζει να ρουφα CO2 απο την ατμοσφαιρα! Και γινεται οξυνο!

Εμεις εχουμε φιλτρο Α/Ο συνδεμενο με την βρυση. Το νερο της βρυσης περιεχει περιπου 5% CO2 (για αυτο και υπαρχει εντονο perling στα φυτα μετα την αλλαγη νερου.Αυτο το CO2+ απο την ατμοσφαιρα κανει το νερο απο Α/Ο οξυνο.

Αν δεν με πιστευεται καντε τεστ Low Ph test (API για παραδειγμα η αλλης εταιριας, αρκει να υπαρχει σκαλα μεχρι ph- 5!) Αρκει το φιλτρο σας να δουλευει καλα και να δειχνει Kh=0! :)

Διαβαζοντας για Ph=7 στο απεσταγμενο νερο, πρεπει να διαβαζουμε και τη γραφει και πιο κατω.... απ αυτο το 7.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Το μονο που εχω στο ενυδρειο μεσα ειναι χαλαζιακη αμμο κ 3 ριζες

Ελεξε το νερο, που βγαζει το φιλτρο σου. Χαλαζιακη αμμο και ριζες δεν αυξανουν το Ph.

 

Link to comment
Share on other sites

και η οξυγονωση,ανεβαζει το ph.νομιζω ομως,οτι η τιμες που αναφερεις,δεν ειναι τραγικες.ισα ισα,που κανουν καλο στα ψαρια,εκτος αν τα εφερες κατευθειαν απο τον αμαζονιο!οπως σου ανεφεραν οι φιλοι παραπανω,με λιγο τυρφη, θα μειωθει το ph.υπαρχει και to discus buffer απο την seachem,και πολλα αλλα προιοντα.για αυτο το σκοπο.εαν εχεις σκοπο,την αναπαραγωγη,δισκων και νεον τετρα,τοτε θα πρεπει να μειωσεις την GH.με το KH μην παιζεις,γιατι στις χαμηλες τιμες ( <3).οι οργανισμοι ολοι υποφερουν.και οι μεταβολες στο PH,ειναι αποτομες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος africa tender έγραψε:

και η οξυγονωση,ανεβαζει το ph.νομιζω ομως,οτι η τιμες που αναφερεις,δεν ειναι τραγικες.ισα ισα,που κανουν καλο στα ψαρια,εκτος αν τα εφερες κατευθειαν απο τον αμαζονιο!οπως σου ανεφεραν οι φιλοι παραπανω,με λιγο τυρφη, θα μειωθει το ph.υπαρχει και to discus buffer απο την seachem,και πολλα αλλα προιοντα.για αυτο το σκοπο.εαν εχεις σκοπο,την αναπαραγωγη,δισκων και νεον τετρα,τοτε θα πρεπει να μειωσεις την GH.με το KH μην παιζεις,γιατι στις χαμηλες τιμες ( <3).οι οργανισμοι ολοι υποφερουν.και οι μεταβολες στο PH,ειναι αποτομες.

Φιλε @africa tender! Με ολο το σεβασμο, απο που παιρνεις τετοιες πληροφοριες- εαν εχεις σκοπο,την αναπαραγωγη,δισκων και νεον τετρα,τοτε θα πρεπει να μειωσεις την GH.με το KH μην παιζεις,γιατι στις χαμηλες τιμες ( <3).οι οργανισμοι ολοι υποφερουν.και οι μεταβολες στο PH,ειναι αποτομες. !

Στα  Ριο-νεγρο, Ριο κοπαλ, Ριο ταπαίος το kh ειναι απο <0,1 μεχρι 0,4! Και δεν υποφερει κανενα ψαρακι.

Ασχολουμε με αναπαραγωγη νεον και glowlight tetra (δες λινκ στ υπογραφη μου) τωρα και ενα χρονο και δεν υπηρχε καμια αποτομη αλλαγη του ph με kh =1, gh=1.

Την καλημερα μου!:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ πολύ καμηλή KH και τα ψάρια μου είναι υγιέστατα. 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ, έχω ΚΗ σχεδόν μηδέν (κατευθείαν από όσμωση δηλαδή) και GH κάπου εκεί... pH ~5,5-6,0.

Στα φυτά μου είχα αυγά από  ramshorn, και δεν περίμενα να τα δω να μεγαλώνουν εκεί μέσα.

Και όμως μεγάλωσαν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε @africa tender! Με ολο το σεβασμο, απο που παιρνεις τετοιες πληροφοριες- εαν εχεις σκοπο,την αναπαραγωγη,δισκων και νεον τετρα,τοτε θα πρεπει να μειωσεις την GH.με το KH μην παιζεις,γιατι στις χαμηλες τιμες ( <3).οι οργανισμοι ολοι υποφερουν.και οι μεταβολες στο PH,ειναι αποτομες. !

Στα  Ριο-νεγρο, Ριο κοπαλ, Ριο ταπαίος το kh ειναι απο <0,1 μεχρι 0,4! Και δεν υποφερει κανενα ψαρακι.

Ασχολουμε με αναπαραγωγη νεον και glowlight tetra (δες λινκ στ υπογραφη μου) τωρα και ενα χρονο και δεν υπηρχε καμια αποτομη αλλαγη του ph με kh =1, gh=1.

Την καλημερα μου!:)

 

 

τα βλεπετε ολα οξινα.αν τα ψαρακια σου,προερχονται κατευθειαν απο τη ζουγκλα,τοτε τι να πω.η αληθεια ειναι πως στην περιοχη του φιλου,το νερο ειναιο σχετικα αλκααλικο. σας αφηνω να χαρειτε τα οξινα νερα.ανηκω σε διαφορετικη σχολη,το λαθος δικο μου.παρεπιπτοντως ,διατηρω εδω και δεκα χρονια,και μερικα clown,σε αλκααλικο νερο,και ειναι μια χαρα.:calm:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...