Jump to content

Βιολογία καινούργιου ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα μιας και απέχω πολλά χρόνια από το χόμπι αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω πάλι ένα ενυδρείο γλυκού νερού... Το θέμα είναι ότι είμαι στην διαδικασία στησίματος και θέλω να μάθω τι κάνω για να δημιουργήσω βιολογία πριν βάλω ψάρια μέσα... Βάζω κανένα χρυσόψαρο όπως ελεγαν παλιά για λίγο καιρό και μετα βάζω ψάρια ή υπάρχει άλλος τρόπος;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω ένα άρθρο με τον πιο απλό και ασφαλές τρόπο στρωσίματος.

Δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθεί κανένας οργανισμός στο ξεκίνημα του ενυδρείου μας.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μόλις γέμισα το ενυδρείο και έβαλα το αντιχλωριο και μπουκαλάκι της sera με βακτήρια το όπιο μου.ειπε αυτός από το pet shop ότι το βάλουμε και μετά από μια μέρα μπορούμε να βάλουμε κανονικά ψάρια... Ισχύει κάτι τέτοιο το γνωρίζει κανείς; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος compact έγραψε:

Σημερα μόλις γέμισα το ενυδρείο και έβαλα το αντιχλωριο και μπουκαλάκι της sera με βακτήρια το όπιο μου.ειπε αυτός από το pet shop ότι το βάλουμε και μετά από μια μέρα μπορούμε να βάλουμε κανονικά ψάρια... Ισχύει κάτι τέτοιο το γνωρίζει κανείς; 

δυστυχώς δεν ισχυει! Το ενυδρειο πρεπει να ωριμασει.Αν διαβασες το αρθρο του @Rik , γραφει απο 3 μεχρι 5 εβδομαδες.Και καλα βακτηρια να ριχνεις, δεν θα μειωθει ο χρονος στρωσιματος μεχρι 24 ωρες :). Θα τεσταρεις το νερο μετα απο 2 εβδομαδες και θα δειξει, που βρισκεσαι. Τα καλα βακτηρια θελουν χρονο για να αποικησουν το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...