Jump to content

Διάταξη φίλτρου εσωτερικού (sump?)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ετοιμάζω το ενυδρείο (όπως φωτό) που πήρα μεταχειρισμένο. έχει διαστάσεις 1,00 μήκος@0,60 πλάτος@0,40 (!) ύψος και επιπλέον το sump-φίλτρο όπως φαίνεται με διαστάσεις 15εκ@50εκ με δύο διαμερίσματα. από τη γραμμή στο μαύρο πλαστικό φαίνεται η παλιά στάθμη νερού. εγώ θέλω να κλείσω με ρακόρ την επιστροφή από την αντλία κ να κερδίσω κ τα επιπλέον 5εκ ύψος γιατί είναι αρκετά χαμηλό. η ερώτησή μου αφορά τη διάταξη των χωρισμάτων στο sump-φίλτρο δύο διαμερισμάτων. δεν θα μπει skimmer (θα βάλω κρεμαστό εξωτερικό), δεν θα γίνει refugium. θα έχει μακαρόνια, βιόμπαλες κ αργότερα στη ροή του καταράκτη chaeto.

η επιφάνεια του νερού θέλω να καλύψει τις δύο εξόδους πάνω αριστερά περίπου ως τα 36εκ.

20180725_100057.jpg

20180725_100053.jpg

20180725_100048.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα δύο σχεδια κατέληξα. δουλεύουν σωστά ή θα το πλημυρίσω κ θα τα ξεκολάω? εγώ προτιμώ τη 1η διάταξη αλλά ένας φίλος πρότεινε τη 2η διάταξη γιατί είναι στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο κ καλύτερα το πρώτο τμήμα της εισαγωγής νερού να είναι κλειστό από κάτω για να τραβήξει πιο δυνατά. ισχύει κάτι τέτοιο?

sump.GIF

sump2.GIF

Έγινε επεξεργασία - cathan
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, θα χρησιμοποιήσεις το sump που εχει ήδη το ενυδρειο. Δηλαδη το εσωτερικό του φίλτρο. 

Για την στάθμη μην ανησυχείς. Ολο το συστημα ειναι συγκοινωνούντα δοχεία. οπότε η σταθμη καθορίζεται απο το πόσο νερό θα προσθέσεις εσυ.

 

Τωρα για τα σχέδια δεν νομίζω να κερδίσεις κάποια δύναμη για να τραβάει ποιό δυνατά.  Παρόλα αυτά θα προτιμούσα το 2ο σχέδιο γιατί ειναι ποιό απλοϊκό  :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. στο 2ο μήπως πρέπει το χώρισμα 28εκ να είναι ίσο με το προηγούμενο 30εκ (μεσαίο κάτω) ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα έχεις κόψει τα χωρίσματα θα έλεγα να το έκανες και αυτό 30, για να κάνει λίγο καλύτερη κίνηση το νερό πρίν φτάσει στην αντλία επιστροφής.

Αν πάλι το εχεις κόψει 28 και είναι έτοιμο, μην τρελαίνεσαι ιδιαίτερα. Ας μείνει 28.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...