Jump to content

Αυτό τι είναι???


Recommended Posts

Αυτο το βρηκα πανω στον βραχο. Μηπως ξερει καποιος τι ειναι ? Ειναι καλο η κακο ???? Να ανησυχω????

20180731_170749.jpg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι καποιό έντομο περίμενε να απαντήσουν ποιο έμπεροι

Έγινε επεξεργασία - Georgearp
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι κάποιο είδος bristle worm. (Σκουλήκι). 

 

Ζουν σε τρύπες στα βράχια, μέσα στον αραγωνίτη και κάτω απο τα βράχια. Τρώνε  τροφές που πέφτουν κάτω, αλλά αν τα κόψει η πείνα μπορεί να την πέσουν και σε κανένα Clam. 

 

Με ενα wrasse όπως το melanurus, chrysus μειώνεις τον πληθυσμό τους. 

 

Αν δεν σε ενοχλούν που τα βλέπεις άστα. Το βράδυ συνήθως βγαίνουν έξω για αναζήτηση τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν με ενοχλουν καθολου.Το θεμα ειναι να μην κανουν κακο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dolphin7 έγραψε:

Οχι δεν με ενοχλουν καθολου.Το θεμα ειναι να μην κανουν κακο...

Μόλις μπει π.χ melanouros δεν θα τα ξαναδεις

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Μόλις μπει π.χ melanouros δεν θα τα ξαναδεις

 

Ωραια. Το καλο ειναι οτι δεν ειναι κατι επικινδυνο!!! Και μια φωτο με διαφορετικο scape... Πιστευω να ειναι λιγο καλυτερα τωρα. Μαλλον παντως δεν ειναι το τελικο.....

20180731_222029.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dolphin7 έγραψε:

Ωραια. Το καλο ειναι οτι δεν ειναι κατι επικινδυνο!!! Και μια φωτο με διαφορετικο scape... Πιστευω να ειναι λιγο καλυτερα τωρα. Μαλλον παντως δεν ειναι το τελικο.....

20180731_222029.jpg

Εάν είναι σταθερό και σου αρέσει άστο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εάν είναι σταθερό και σου αρέσει άστο.

Σταθερο ειναι γιατι τα περισσοτερα κομματια ειναι τρυπημενα και ενωμενα με ακρυλικη ραβδο.Παντως μαλλον θα το δουλεψω λιγο ακομα γιατι κατι δεν μου κολλαει καλα στο ματι...

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Μόλις μπει π.χ melanouros δεν θα τα ξαναδεις

 

Ωραια. Το καλο ειναι οτι δεν ειναι κατι επικινδυνο!!! Και μια φωτο με διαφορετικο scape... Πιστευω να ειναι λιγο καλυτερα τωρα. Μαλλον παντως δεν ειναι το τελικο.....

Link to comment
Share on other sites

Είδος bristle worm είναι όπως αναφέρθηκε... άκακο, χρήσιμο και αηδιαστικό.

Εάν δεις ότι πάει να ξεφύγει ο πληθυσμός τους τα αφαιρείς (ποτέ με γυμνά χέρια), αλλιώς τα αφήνεις στην ησυχία τους.

 

Ο βράχος σου στα μάτια μου είναι λιγάκι αφύσικος έτσι όπως είναι στημένος. Αν υπάρχουν σωστές ροές νερού χωρίς νεκρά σημεία και σου αρέσει εσένα, εννοείται το κρατάς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γιατι οχι με γυμνα χερια? Το επιασα για την φωτο.... Τον βραχο παντως θα τον δουλεψω ακομα λιγο γιατι κατι δεν μου αρεσει .... Ισως προσθεσω λιγο ακομα.... δεν ξερω...Εσυ πως το βλεπεις? Εχεις κατι να προτεινεις?

20180801_144636.jpg

Έγινε επεξεργασία - dolphin7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος dolphin7 έγραψε:

Φιλε γιατι οχι με γυμνα χερια? Το επιασα για την φωτο.... Τον βραχο παντως θα τον δουλεψω ακομα λιγο γιατι κατι δεν μου αρεσει .... Ισως προσθεσω λιγο ακομα.... δεν ξερω...Εσυ πως το βλεπεις? Εχεις κατι να προτεινεις?

20180801_144636.jpg

Μου φαινεται οτι απο διαφορετικη γωνια ειναι καλυτερο....

20180801_230409.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως από διαφορετική γωνία είναι καλύτερο το αποτέλεσμα. Εμένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι η 'ροδα' στο κέντρο. Κατά τα άλλα είναι πολύ ιδιαίτερο. Θα προτιμούσα τη ρόδα στην άκρη τερμα αριστερά ή δεξιά ανάλογα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Όντως από διαφορετική γωνία είναι καλύτερο το αποτέλεσμα. Εμένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι η 'ροδα' στο κέντρο. Κατά τα άλλα είναι πολύ ιδιαίτερο. Θα προτιμούσα τη ρόδα στην άκρη τερμα αριστερά ή δεξιά ανάλογα. 

Φιλε μαλλον εχεις δικιο.Πιστευω οτι ποιο πολυ για αυτο φαινεται καλυτερο απο αλλη γωνια. Λογο του οτι δεν φαινεται η 'ροδα'.....

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, dolphin7 said:

Φιλε μαλλον εχεις δικιο.Πιστευω οτι ποιο πολυ για αυτο φαινεται καλυτερο απο αλλη γωνια. Λογο του οτι δεν φαινεται η 'ροδα'.....

Η ρόδα μαρεσει ( αυτή το κάνει ιδιαίτερο το στήσιμο) απλά θα την ήθελα στην άκρη. Θα έχει πιο αρμονικό αποτέλεσμα. Στο κέντρο θα δυσκολεύει περισσοτερο την κύκλοφορια και αργότερα θα κάνουν σκιές ότι βάλεις πάνω της. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dolphin γιατί δεν κάνεις μια παρουσίαση το ενυδρείο σου ώστε να συμμετέχουν και άλλα μέλη στην κουβέντα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Φίλε dolphin γιατί δεν κάνεις μια παρουσίαση το ενυδρείο σου ώστε να συμμετέχουν και άλλα μέλη στην κουβέντα?

Φιλε μου εχεις δικιο.Θα κανω συντομα μια παρουσιαση τωρα που θα παρω αδεια και θα εχω παραπανω χρονο γιατι μεχρι τωρα...δουλεια με βαρδιες, 8χρονα διδυμα αγορια που τρεχουν και τσακωνονται μεσα στο σπιτι συνεχεια και γυναικα με μουρμουρα για το ενυδρειο ( παρολο που της αρεσει πολυ) κλπ...δεν τα εχω καταφερει μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Η ρόδα μαρεσει ( αυτή το κάνει ιδιαίτερο το στήσιμο) απλά θα την ήθελα στην άκρη. Θα έχει πιο αρμονικό αποτέλεσμα. Στο κέντρο θα δυσκολεύει περισσοτερο την κύκλοφορια και αργότερα θα κάνουν σκιές ότι βάλεις πάνω της. 

Ισως αμα παει στην ακρη να δειχνει καλυτερα... Τωρα που θα καθομαι ενα μηνα θα εχω χρονο να το σκεφτω καλυτερα γιατι μεχρι τωρα ολα στο τρεξιμο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτο που ανέβασες τώρα όντως φαίνεται πιο ωραίο.

 

Τα σκουλίκια ποτε δεν τα πιάνουμε με γυμνά χέρια. Ανάλογα την ηλικία και το είδος μπορούν να σε καρφώσουν. Σχεδόν όλοι έχουμε τα κλασικά που δεν προκαλούν σοβαρή ζημιά αλλά και τα δικά τους αγκαθακια αν σου μπουν δεν είναι ότι καλύτερο. Αυτό που έβγαλες φωτο είναι μωρό. Αν σου τύχει όμως fireworm ή κάτι χειροτερο ο πόνος είναι ανυπόφορος και μπορεί να φτασει μέχρι και σε προσωρινή παράλυση. Προφανώς οι πιθανότητες είναι ελάχιστες για κάτι τέτοιο, έχει συμβεί όμως σε ριφάδες Ανα τον κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

Μου έλυσες μερικές απορίες.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Στις φωτο που ανέβασες τώρα όντως φαίνεται πιο ωραίο.

 

Τα σκουλίκια ποτε δεν τα πιάνουμε με γυμνά χέρια. Ανάλογα την ηλικία και το είδος μπορούν να σε καρφώσουν. Σχεδόν όλοι έχουμε τα κλασικά που δεν προκαλούν σοβαρή ζημιά αλλά και τα δικά τους αγκαθακια αν σου μπουν δεν είναι ότι καλύτερο. Αυτό που έβγαλες φωτο είναι μωρό. Αν σου τύχει όμως fireworm ή κάτι χειροτερο ο πόνος είναι ανυπόφορος και μπορεί να φτασει μέχρι και σε προσωρινή παράλυση. Προφανώς οι πιθανότητες είναι ελάχιστες για κάτι τέτοιο, έχει συμβεί όμως σε ριφάδες Ανα τον κόσμο. 

Αμαν!!! Ευτυχως που ηταν μωρα!!! Δεν τα ηξερα ολα αυτα! Σ'ευχαριστω πολυ φιλε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος dolphin7 έγραψε:

Φιλε μου εχεις δικιο.Θα κανω συντομα μια παρουσιαση τωρα που θα παρω αδεια και θα εχω παραπανω χρονο γιατι μεχρι τωρα...δουλεια με βαρδιες, 8χρονα διδυμα αγορια που τρεχουν και τσακωνονται μεσα στο σπιτι συνεχεια και γυναικα με μουρμουρα για το ενυδρειο ( παρολο που της αρεσει πολυ) κλπ...δεν τα εχω καταφερει μεχρι τωρα.

Μετά από αυτό τι να πω....

Ήρωας :bow:!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μετά από αυτό τι να πω....

Ήρωας :bow:!!!

Αστα φιλε μου αλλα που θα παει...θα τους φερω στα νερα μου... Ηδη παντως τα πιτσιρικια με βοηθανε στις αλλαγες καθε 10 μερες!!Η γυναικα ειναι λιγο δυσκολη ακομα...:hehe:hysterical:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Όλες γκρινιάζουν για τα ενυδρεία.

Εγω είχα τσακωθεί με την δικιά μου, γιατι με πήρε τηλ και με βρήκε με βρεγμένα χέρια ,  κόλλες κλπ , επειδή κόλλαγα ενα φραγκάκι.

Ακουσα μουρμούρα γιατι ασχολήθηκα με το κοράλλι και όχι με εκείνη.  :death:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου το θεμα,θελει λεπτους χειρισμους! πρωτα στρωνεται η ψυχολογια της γυναικας,και μετα το ενυδρειο.η δικια μου,ασχολειται κανονικα και με βοηθαει!κραταει σωληνα,κοβει υαλοβαμβακα,φροντιζει να μην ξεμεινω απο prime, εχει μαθει τα προιοντα,γνωριζει τα ψαρια ενα-ενα,καθαριζει τα τζαμια με μυλοξυδο κτλ! καταλαβαινω βεβαια τον πονο σας,αλλα επειδη οι ανθρωποι ολοι ειναι διαφορετικοι,δεν μπορω να σας δωσω συμβουλη. καλο κουραγιο:innocent::poster_oops:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος africa tender έγραψε:

φιλοι μου το θεμα,θελει λεπτους χειρισμους! πρωτα στρωνεται η ψυχολογια της γυναικας,και μετα το ενυδρειο.η δικια μου,ασχολειται κανονικα και με βοηθαει!κραταει σωληνα,κοβει υαλοβαμβακα,φροντιζει να μην ξεμεινω απο prime, εχει μαθει τα προιοντα,γνωριζει τα ψαρια ενα-ενα,καθαριζει τα τζαμια με μυλοξυδο κτλ! καταλαβαινω βεβαια τον πονο σας,αλλα επειδη οι ανθρωποι ολοι ειναι διαφορετικοι,δεν μπορω να σας δωσω συμβουλη. καλο κουραγιο:innocent::poster_oops:

 

Η γυναίκα σου είναι είδος προς εξαφάνιση, είσαι τυχερός. Αχαχαχαχαχα.

Εγώ που ξεκίνησα το θαλασσινό εξαιτίας της μετά από πολύ έντονο πρέσινγκ και κάθε φορά ακούω την γνωστή και γνώριμη ατάκα σε όλους μας, πάλι με το ενυδρείο σου ασχολείσαι;;;

Εκεί τι λες και τι κάνεις;;;

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...