Jump to content

Recommended Posts

καλημερα σε ολους,το θεμα το ανοιγω εκ μερους φιλου ,εχουμε φτιαξει μαζι ενα ενυδρειο 240 λιτρα με 8 κιχλιδες neolamprologus brihardi και 8 leleupi,το ενυδρειο εκτος απ τα ψαρια εχει πετρες αρκετες και καμια 10αρια ανουμπιες!!!!!!!!ο φιλος ειναι πολυ τυπικος στις αλαγες νερου(1 ανα 10-15 μερες) μετρα παντα αμωνια,νιτρικα και ph!!!το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο+!!!η θερμοκρασια σταθερη στους26-27 βαθμους

Εχθες με το που μπηκε σπιτι απ την δουλεια ειδε ολα τα ψαρια ψωφια,ΟΛΑ ομως!!!μετρησε αμωνια 0,νιτρικα0.5 και ph7.7 η θερμοκρασια ηταν στους 26 βαθμους!!!!τελευταια αλαγη νερου εκανε την κυριακη 29 του μηνα πριν 4 μερες δηλαδη!!!!δεν μπορω να βγαλω ακρη και να του πω τι μπορει να εφταιξε,ο ανθρωπος εχει σκασει!!!!η μονη θεωρια μου ειναι οτι κατι υπηρχε στο νερο,δεν ξερω ομως τι?την ιδια διαδικασια με το ιδιο νερο την κανει ενα χρονο τωρα και ολα πηγεναν καλα!!!!!θα ηθελα σας παρακαλω την γνωμη σας τι μπορει να εφταιξε?

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά μου ότι τα ψάρια έμειναν από οξυγόνο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Τα λεφτά μου ότι τα ψάρια έμειναν από οξυγόνο

τι ενοεις απο οξυγονο...?

 

Link to comment
Share on other sites

Η φιλτρανση που εχει ο φιλος κανει καποια αναταραξη στο νερο; χρησιμοποιει καποιο spray bar; εχει αεραντλια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άνοδος της θερμοκρασίας μειώνει τη διαλυτότητα του οξυγόνου και τώρα το καλοκαίρι είναι ο εφιάλτης κάθε χομπίστα αν δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ψύξης του νερού. Ωστόσο οι 26-27 δεν είναι υπερβολικη θερμοκρασία ώστε να πεθανουν από ασφυξία Όλα τα ψάρια.

Η ανατάραξη της επιφάνειας με σπρέι μπαρ ή αεραντλία βοηθάει στην διάλυση του οξυγόνου μέσα στο νερό. 

Σίγουρα το θερμόμετρο μέτρα σωστά; Και δεν είναι παραπάνω η θερμοκρασία.

Επίσης η υψηλή υγρασία στο χώρο αν περεμεινε κλειστος μπορει να εμποδίσει την διάλυση του οξυγόνου νομίζω

Μήπως ψεκασατε για μύγες κουνούπια στο χώρο ή και πάνω από το ενυδρείο; Όλα τα εντομοκτόνα είναι άκρως τοξικά για τους υδροβιους οργανισμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τι κάνει μετρήσεις; Πως παραμένει τόσο σταθερή η θερμοκρασία, ακόμα και τώρα; Στις μετρήσεις αναφέρεις 0 αμμωνία και 0.5 νιτρικά; Με τόσα ψόφια ψάρια στο νερό κάτι δεν κολλάει. Τι μέγεθος είχαν τα ψάρια; Νομίζω ότι ήταν πολλά 

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα ειχε τυχει στον κουνιαδο μου να του πεσει στο ενυδρειο ενα ανεμιστηρακι και με την ηλεκτροπληξια που εγινε την ακουσαν ολα τα κοραλια και την επομενη βρηκε αρκετα ψαρια ψοφια. Ειχε ο φιλος σου κατι παρομοιο ή καμια αυξομειωση στον ηλεκτρισμο και να εγινε καμια διαρροη προς το ενυδρειο?ρωτησε τον μηπως παιχτηκε τιποτα τετοιο.

Αλλιως αν ολα τα αλλα ειναι οκ, επειδη η αλλαγη εγινε πριν απο 4 ημερες εγω πιστευω οτι καπου εκει κατι πρεπει να παιχτηκε. περιεγραψε λιγο λεπτομερεστερα τη διαδικασια αλλαγης μηπως π.χ. ο κουβας ειχε χρησιμοποιηθει για τιποτε αλλο πιον πριν απο καποιο αλλο ατομο και δεν το ηξερε ο φιλος σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο,το μονο που καταληγω ειναι η δηλητιριαση αν και μου λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση για κατι τετοιο η επειδη δεν εχει ρελε στο σπιτι μηπως επαθαν ηλεκτροπληξια τα ψαρια....δεν μπορω να βρω κατι αλλο

 

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτροπληξια ή κάποιο απο τα εξαρτήματα του ενυδρείου, λογικά θερμαντήρας έσκασε, ή έχεις διαρροή ρεύματος πάλι απο κάπου, οπότε λογικά θα το ένοιωθες. 

Δηλητηρίαση είναι πιθανό, ακόμα και στην αλλαγή. Πχ κάποιος κουβάς, που ειχε και άλλη χρήση, να μετέφερε κάποιο απορυπαντικο. Η αν κάποιος καθάρισε απροσεκτα το ενυδρείο εξωτερικά με αζαξ πχ. 

Ξαναλέω μου κάνουν εντύπωση οι μετρήσεις, δείτε το. 

Όπως και να έχει το θέμα, δυστυχώς στο ενυδρείο υπάρχουν και οι αναποδιές, μακάρι να μην του τύχει άλλη. 

Καλη συνέχεια 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ηλεκτροπληξια ή κάποιο απο τα εξαρτήματα του ενυδρείου, λογικά θερμαντήρας έσκασε, ή έχεις διαρροή ρεύματος πάλι απο κάπου, οπότε λογικά θα το ένοιωθες. 

Δηλητηρίαση είναι πιθανό, ακόμα και στην αλλαγή. Πχ κάποιος κουβάς, που ειχε και άλλη χρήση, να μετέφερε κάποιο απορυπαντικο. Η αν κάποιος καθάρισε απροσεκτα το ενυδρείο εξωτερικά με αζαξ πχ. 

Ξαναλέω μου κάνουν εντύπωση οι μετρήσεις, δείτε το. 

Όπως και να έχει το θέμα, δυστυχώς στο ενυδρείο υπάρχουν και οι αναποδιές, μακάρι να μην του τύχει άλλη. 

Καλη συνέχεια 

 

να σε καλα δημητρη

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...