Jump to content

Σκαλαρίνα δεν τρώει


Recommended Posts

Για αρχη αν υπαρχει η δυνατοτητα απομονωσης του ψαριου καντο. Ριξε και λιγες βιταμινες στο νερο ωστε να το βοηθησουμε.

Να δουμε τι θεραπεια πρεπει να ακολουθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kokbeast έγραψε:

Λοιπόν από χθες δοκιμάζω να ταΐσω το ψάρι αλλά μάταια. Ενώ φαίνεται να πηγαίνει προς την τροφή, δεν τρώει καθόλου. Παρεπιπτόντως το σκορδόζουμο με τα φυλλαράκι σπιρουλίνας έγινε ανάρπαστο από τους υπόλοιπους κάτοικους του ενυδρείο. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Πόσο καιρό μπορεί το ψαράκι να ζει χωρίς φαγητό?? Είναι επίσης λογικό να σκεφτώ πως η παρατεταμένη νηστεία θα οδηγήσει και σε επιπλέον αδυναμία του ανοσοποιητικού. Ευχαριστώ πολύ. 

Είναι πολύ σχετικό το πόσο θα αντέξει χωρίς φαγητό. Κατ' αρχάς δεν βλέπεις τι κάνει όταν κλείνουν τα φώτα, μπορεί να τσιμπολογάει όταν είναι ηρεμο , μόνο του στα κρυφά. Είχα σκαλαρι με άρνηση τροφής και έζησε μήνες...Το ανοσοποιητικό του νομιζω οτι ναι θα εξασθενεί σιγά σιγά χωρίς την πρόσληψη τροφής και σε συνδιασμό με  την ενδεχόμενη ασθένεια του.

Η πρόταση του Sturm είναι σωστη για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω τι εκανα οταν εβλεπα εντερικα. Τσιμπαγα την θερμοκρασια στο ενυδρειο νοσοκομειο για καμια βδομαδα. Μια θερμοκρασια 31- 32 ειναι καλη. Εγω το πηγαινα λιγο πιο πανω. Και ταιζα σπιρουλινα με σκορδοζουμο 4 μερες σερι. Αν το ψαρι δεν ετρωγε 1η 2η μερα σιγουρα μετα ετρωγε. Απλα να προσεξεις το νοσοκομειο να εχει καλη οξυγονωση με μια αεραντλια και τα κοπρανα να τα μαζευεις ωστε να μην μενουν μεσα. Και φυσικα παρακολουθεις το ψαρι. Αν αρχισει και δεν την παλευει χαμηλωνεις θερμοκρασια.

Αν το ψαρι παλι συνεχιζει να μην τρωει μετα απο 3- 4 μερες μπορεις να πας σε  flagyl. Το παιρνεις απο φαρμακειο και ειναι φθηνο. Αλλα ξαναλεω πρωτα εγω εξαντλουσα καθε φυσικη μεθοδο και μετα φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Flagyl είναι μετρονιδαζόλη. Τη δοσολογία για ανθρώπους την ξέρω αλλά για ψάρια?? Το παίρνεις σε μορφή σιροπιού ή χαπιών που τα θρυμματίζεις?? Και η δοσολογία ποια είναι??? Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα Είναι.. 

Γραφω μετα απο 8 μηνες και γίνεται μπάχαλο.. 

Λοιπόν γιατι οχι σκορδοζουμο...

Για τον ίδιο λόγο που δεν χρησιμοποιούμε κάθε φορά που έχουμε πονόλαιμο ή πονοδοντο το ιδιο φαρμακο και επιλέγει ο γιατρός διαφορετικα..

Το ψαρι αν υποφέρει από χεξαμιτα σε αυτό το στάδιο που βρίσκεται το σκορδοζουμο δεν θα του προσφέρει τπτ..

Το αντίθετο θα έλεγα.. 

Χρειαζεται κατι για να "σταθεί στα πόδια του"(όσο μπορεί να κολλάει αυτό με ψαρι) και μετά ή συγχρόνως να ακολουθηθεί θεραπεια..

Δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο εξαντλημένη ειναι...

Αλλα όσοι έχουμε ασχοληθεί με γεννες ξερουμε οτι μια θυληκια που εχει συνεχομενες οταν κοβει στο φαι και υποτονει δεν σωζεται με σκορδοζουμα και παρομοια "ματζουνια"...

Πολύ καλό μεν για την χλωρίδα του στομάχου αλλα σε αρχικα στάδια ή σε περιοδους μαζι με ταίσματα που θελουμε να βοηθήσουμε τα ψαρια...

Οπως σπιρουλινα επίσης που δυσκολα μπορει και να θέλει να την αποφύγει μιας και αυτή και η χλωρελα υπαρχουν πια στα περισοτερα τυποποιημενα προιντα ταισματος...

Περνάτε καλά.. 

Δεν υπαρχει λογος για "αντιπαραθεσεις" η γιατρικη ακομα δεν εχει φτασει στο σημειο που πρεπει ετσι ωστε να ξερουμε με ακριβεια τι χρειαζεται το καθε ψαρι..

Ουτε ειναι κανεις τοσο μαγκας ώστε κανει διαγνωσεις σε τομεα που δεν εχουν γινει ακομα οι κατάλληλες επιστημονικές έρευνες.. 

Οπότε μιλάμε με εικασίες και απο προσωπικές εμπειριες λειψες..ΟΛΟΙ!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Kαι για αν κλεισω με αυτο το θεμα..Θελω μια επιστημονικη εργασια που να αποδεικνυει μεσα απο ερευνα οτι το σκορδοζουμο καταπολεμα την χεξαμιτα παρακαλω!!!

Καλο καλοκαιρι σε ολους παιδια!!

Μου λειψατε!:bigemo_harabe_net-139:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kokbeast έγραψε:

Flagyl είναι μετρονιδαζόλη. Τη δοσολογία για ανθρώπους την ξέρω αλλά για ψάρια?? Το παίρνεις σε μορφή σιροπιού ή χαπιών που τα θρυμματίζεις?? Και η δοσολογία ποια είναι??? Thanks!!!

Υπάρχουν πολλοί τρόποι φίλε. Εμένα αυτό που είδα εγω ότι δούλεψε στα ψάρια μου ,ηταν μια κάψουλα των 500 ανά 40 λίτρα ,μια φορά την ημερα κ βραδυ, για 10 μέρες.να θυμάσαι ότι το flagyl αδρανοποιειται μετά από 8 ώρες κ μ το φως.απο όσο εχω διαβασει σ κατι ερευνες η μεγίστη αποδοση του ειναι στους 32 μ 33 βαθμους .στις ιδιες ερευνες δεν εγραφε για 50 τοις εκατο καθε μερα αλλαγές νερου η κατι τετοιο.εγω έκανα σ 10 μέρες 3 αλλαγές αυθαίρετα κ είδα ότι έπιασε.

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαρερχομαι τις ειρωνιες και τις προκλησεις.

Ασπρα νηματωδη κοπρανα δεν σημαινουν απαραιτητα και hexamita.

Κανεις δεν ειπε οτι σκορδοζουμο καταπολεμαει την hexamita. 

Επιστημονικη εργασια εδω δεν υπαρχει.

Το ζητουμενο εδω ειναι να φαει το ψαρι. Δεν γνωριζουμε σε τι σταδιο ειναι.

Δυο γεννες μεσα σε 20 μερες δεν ειναι και κατι τρομερο για το ψαρι.

Αλλα τελοσπαντων ευχαριστουμε για την απαντηση Σταθη.

 

Φιλε kokbeast εγω το flagyl το χρησιμοποιω σε υψηλες θερμοκρασιες οπως εχω γραψει και πιο πανω, μιση καψουλα στην τροφη, πρωι βραδυ για περιπου 7 μερες η μεχρι να δεις το ψαρι να στρωνει.

Επειδη το flagyl δεν πολυκολλαει στην τροφη εγω το πλαθω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει εύκολα μ focus της seachem στην οποιαδήποτε τροφή.1/5 της κάψουλες σ 5 ml τροφή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυτα Είναι.. 

Γραφω μετα απο 8 μηνες και γίνεται μπάχαλο.. 

(......)

 

Περνάτε καλά.. 

(.....)

Οπότε μιλάμε με εικασίες και απο προσωπικές εμπειριες 

ΟΛΟΙ!

Σιγά το μπαχαλο ρε Στάθη! Απορω που το ειδες...

 

Φαντάζομαι οτι εχεις ασχοληθεί και με αλλά φόρουμ που εκεί πραγματικα γίνεται μπαχαλο. Εδώ είμαστε παρθεναγωγείο (και καλά κάνουμε)!

Και φυσικά καλά περνάμε....

Οντως ΟΛΟΙ μιλάμε με εικασίες στην προσπαθεια να βοηθήσουμε. Κανεις δεν υποχρέωσε κάποιον να κανει ο,τι λέει....

Φιλικά ε;

Που χαθηκες 8μηνες; 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Κολλάει εύκολα μ focus της seachem στην οποιαδήποτε τροφή.1/5 της κάψουλες σ 5 ml τροφή.

 

Εχω ακουσει γιαυτο το προιον αλλα δεν το χω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Σιγά το μπαχαλο ρε Στάθη! Απορω που το ειδες...

 

Φαντάζομαι οτι εχεις ασχοληθεί και με αλλά φόρουμ που εκεί πραγματικα γίνεται μπαχαλο. Εδώ είμαστε παρθεναγωγείο (και καλά κάνουμε)!

Και φυσικά καλά περνάμε....

Οντως ΟΛΟΙ μιλάμε με εικασίες στην προσπαθεια να βοηθήσουμε. Κανεις δεν υποχρέωσε κάποιον να κανει ο,τι λέει....

Φιλικά ε;

Που χαθηκες 8μηνες; 

 

 

 

Γεια σου ρε Παρασκευα..

Δεν ξέρω τι γινεται σε αλλα φορουμ..

Όχι δεν έχω ασχοληθεί με αλλα εκτος απο εγγραφή και κανα δυο δημοσιεύσεις σε φίλους.. 

Άσε που δεν τα παρακολουθούσα οταν ασχολιομουν πιο εντατικά ποσο περισοτερο τωρα που ειμαι πιο χαλαρά.. 

Και βέβαια δεν υποχρεώνει κανεις κανενα..

Πώς θα μπορούσε άλλωστε αφού όπως είπα υπαρχει έλλειψη γνώσης και κατάρτισης στον συγκεκριμένο τομέα.. 

Όχι μόνο από χομπιστες αλλα και απο τους ίδιους τους ερευνητές.. 

Η αληθεία ειναι οτι χάθηκα γιατι χρειαζομουν λιγο καιρο αποχη ..

Και ακόμα χρειάζομαι αρκετό νομιζω..

:fpc:

Την αγαπη μου εχετε ολοι ανεξαιρέτως και προσπαθηστε να το κρατήσετε χομπι αρχικα και μετα ολα τα αλλα.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Γεια σου ρε Παρασκευα..

Δεν ξέρω τι γινεται σε αλλα φορουμ..

Όχι δεν έχω ασχοληθεί με αλλα εκτος απο εγγραφή και κανα δυο δημοσιεύσεις σε φίλους.. 

Άσε που δεν τα παρακολουθούσα οταν ασχολιομουν πιο εντατικά ποσο περισοτερο τωρα που ειμαι πιο χαλαρά.. 

Και βέβαια δεν υποχρεώνει κανεις κανενα..

Πώς θα μπορούσε άλλωστε αφού όπως είπα υπαρχει έλλειψη γνώσης και κατάρτισης στον συγκεκριμένο τομέα.. 

Όχι μόνο από χομπιστες αλλα και απο τους ίδιους τους ερευνητές.. 

Η αληθεία ειναι οτι χάθηκα γιατι χρειαζομουν λιγο καιρο αποχη ..

Και ακόμα χρειάζομαι αρκετό νομιζω..

:fpc:

Την αγαπη μου εχετε ολοι ανεξαιρέτως και προσπαθηστε να το κρατήσετε χομπι αρχικα και μετα ολα τα αλλα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

η δραστικη ουσια,απο το σκορδοζουμο,λειτουργει αν ερθει σε επαφη με την ατμοσφαιρα για περιπου 10 λεπτα.σαφως πιο αποτελεσματικο ειναι το σκορδοζουμο,που παρασκευαζουμε εμεις,με το αλεσμα σκορδου.η ανοσια των ψαριων,θα επανελθει σταδιακα,αν χρησιμοποιηθει ενυδρειακος πηλος,βιταμινες και τροφη με προβιωτικα (dennerle herbivore).η συγκεκριμενη τροφη,εχει μεγαλη γκαμα απο διαφορα βοτανα.ολα αυτα ,μαζι με σκορδοζουμο,θα βοηθησουν,να αποφυγουμε την φαρμακευτικη αγωγη.δεν υπαρχει λογος να μαλωνετε,ουτε χρειαζονται εγωισμοι!εμενα για παραδειγμα,με προλαβε απο ζημια που θα εκανα ο @Rik.τι επρεπε να του πω? τρεις το πρωι,μου ειπε εδω,στο forum ' κανεις λαθος"μην ανακατεψεις τα αλατα,για αυτον και για αυτον το λογο!με εσωσε!με τους εγωισμους ,δεν κερδιζει κανεις ποτε και τιποτα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα το πρωί τελικά η σκαλαρίνα μπήκε καραντίνα και θα τις ξεκινήσω θεραπεία με Flagyl. Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι πώς θα λαμβάνει το flagyl  με την τροφή αφού δεν τρώει τίποτα. Μήπως να το ξεκινήσω στη δοσολογία 500mg/40λίτρα δις ημερησίως ανεξάρτητα από την τροφή και με τις άλλες παρεμβάσεις κανονικά (θερμοκρασία 32 βαθμοί και σκοτάδι στο ενυδρείο)?

Link to comment
Share on other sites

500mg στα 40 λίτρα είναι σχεδόν διπλή δόση. Γι'αυτό κ σ έγραψα μια φορά την ημερα .Η απόφαση δική σου.σκοταδι πάντα, όταν μπει το φάρμακο για 8 ωρες τουλάχιστον. Εγω θα δοκίμαζα τροφή μετά από 5 μέρες ΑΝ ακολουθούσα αυτό τον τρόπο.στο κοκκινο σκουληκι αντιστέκονται δύσκολα .

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχασεις την αεραντλια!

Θα συμφωνησω με τον Δημητρη στο σκουληκι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Και μην ξεχασεις την αεραντλια!

Θα συμφωνησω με τον Δημητρη στο σκουληκι!

σαφως κανενα ψαρι δεν αντιστεκεται στο κοκκινο σκουλικι,αλλα κουβαλαει πολλα παρασιτα.μακαρι να μπορουσαμε να ταιζαμε συνεχεια,αλλα μετα δεν τρωνε την κανονικη τροφη.μηπως θα ηταν καλυτερα να το απεφευγε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τρώει καθόλου οχι ,δεν υπαρχει αλλος τρόπος.για μετά μην ανησυχείς, θα ξαναφαει βιτς.Επισης το κόκκινο σκουλήκι το δίνουμε για το σίδηρο που περιέχει, που Τώρα το χρειαζόμαστε,Τα παράσιτα που μπορεί να περιέχει έρχονται δευτέρα.εχεις πολύ δίκαιο όμως όταν μιλάς για μόνιμη σίτιση!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοκκινο σκουληκι ειναι η πιο πρακτικη τροφη για να επαναφερεις ενα ψαρι στις διατροφικες του συνηθειες! Το χω δει απειρες φορες να συμβαινει σε διαφορα ψαρια. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις χθες το ψαράκι έφαγε κάνα δυο flakes και είδα για πρώτη φορά κόπρανα με χρώμα. Ακόμα δεν χιμάει στην τροφή, αλλά παρουσιάζει διάθεση να τσιμπολογάει άλγη από τα κλαδιά. Θα επανέλθω με νεότερα. Τουλάχιστον το ψαράκι δείχνει κάποια σημάδια βελτίωσης

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...