Jump to content

Την συμβουλή σας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Μετά απο χρόνια ξαναγράφω εδω μέσα κ΄ζητώ την συμβουλή σας ( αν κ' τοσα που εχω διαβάσει εδω μέσα μυαλό δεν βαζω....) . Σημερα περνόντας έξω απο ενα pet shop μαζι με την κορούλα μου κ την συζυγο μου έπεσαν τα μάτια τους μέσα στα ενυδρειακά κ΄για να μην τα πολυλογώ με έπεισαν να ξανα γεμίσουμε το ενυδρείο μας με ψαράκια ( ενα 200 ltr που εδω και πανω απο 1 χρόνο τρέχει μόνο με 2 καθαριστές ). Το λάθος ήταν οτι επάνω στον ενθουσιασμό κ΄με τα λόγια του πωλητή αγόρασα ( χωρίς να εχω δει τι παραμέτρους εχω στο ενυδρείο μου αυτη την στιγμη ) 3 ασημένια δολάρια κ΄2 Γκουράμι.

Τώρα με μια μέτρηση που έκανα έχουμε :

Cl2 : είναι σιγουρα εκτος ορίων γιατί το χρώμα που μου βγάζει το stick δεν προσδιοριζεται.

Ph : 6,4

ΚH : 0

GH : 10

NO2 : 1

NO3 : 250

NH3 / NH4 : 0.25

Παώ σίγουρα για αλλαγή νερού 50 % μεχρι να απαντήσετε κ΄περιμένω να μου πειτε αν μπορώ να κάνω κάτι αλλο ωστε να βελτιώσουμε την κατάσταση.

Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνος

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Δημητρης Τ said:

Καλησπέρα φιλε.μ στικ δλδ μετράς???

Αμμωνία με υγρά της Tetra

κ΄τα υπόλοιπα με το test 6 in 1 παλι της Tetra

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος kokakis έγραψε:

Αμμωνία με υγρά της Tetra

κ΄τα υπόλοιπα με το test 6 in 1 παλι της Tetra

ενα 200 ltr που εδω και πανω απο 1 χρόνο τρέχει μόνο με 2 καθαριστές !

Φιλε, ειναι σιγουρα Zombi- fish! Προσεχε! :death:

Τωρα σοβαρα. Αλλαγη νερου ειναι βεβαια καλη σκεψη! Αλλα καλυτερα απο 30% καθε μερα η  μερα παρα μερα και τουλαχιστον 3-ς φορεςΧ30% . Αποτομη αλλαγη με τετοιες μετρησεις δεν ειναι καλο να γινουν. Τα ψαρακια σου εχουν μαθει να ζησουν στο Αουσβιτς και εσυ κατευθείαν τους πας  στη γαλλικη ριβιερα.:)

Καθαρισμα φιλτρου και βυθου (χωρις φανατισμο!) θα βοηθησει.

Κh=0   μονο το Α/Ο φιλτρο βγαζει , η  η συσκευη απόσταξης νερου , λαθος μετρησες.Βασικα με τα στικ ολα στα περιπου βγαινουν.

Αν θα κανεις αλλαγη νερου κατευθειαν απο την βρυση, παρε κανα Seachem prime .

Μια φωτο, αν ειναι ευκολο....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εκανα οπως προανεφερα αλλαγη 50% του νερού. Τώρα απο υγρά στο ντουλάπι μου εχω της Sera bio nitrivec κ' Sera toxivec κ΄της Jbl Acclimol το οποιο είναι μόνο για το stress νομίζω....

Το σπίτι μου είναι 36 χιλιόμετρα μακρια απο το πλησιεστερο κατάστημα αρα για σήμερα μονο αλλαγη νερου προβλεπω σωστά;;

 

Υ.Γ. τα ψάρια πραγματικά τα ειχα αφησει στο ελεος τους...ειναι πραγματικοι ηρωες αυτοι οι καθαριστες

Υ.Γ 2 : Τι Φωτο θελεις ;;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη επανοδο..μια χαρα θα τα πας. Οπως σου ειπαν κανε και ολα τελεια θα ειναι, απλα να προσθεσω επειδη σιγουρα η γλυκουλα κορουλα σου θα σου ζηταει ολο και περισσοτερα ψαρια προσπαθησε να της εξηγησεις οτι τουλαχιστον αυτες τις πρωτες εβδομαδες μεχρι να σταθεροποιηθει το ενυδρειο καλο ειναι να μην βαλεις αλλα ψαρακια

 

Link to comment
Share on other sites

Απο υγρά λέω προς το παρών να μην βάλω κάτι μιας κ΄θα κάνω συχνες αλλαγες νερού...

Υπάρχει κάποιο λινκ για τα δολάρια με χαρακτηριστικά;; Γιατί ψαχνω εδω στο  φορουμ κ' δεν βλέπω κάτι...για τα Γκουράμι βρήκα τις πληροφορίες.

Επίσης στο pet ο πωλητής μου είπε οτι τρώνε οτι τροφή να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς ιδιαίτερα τα παιδιά στα πετ.Κοιτα αυτούς καλύτερα,που δεν έχουν κέρδος από τις πληροφορίες που σου δινουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα δολάρια είναι φυτοφάγα και θέλουν ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο.

Να ξέρεις ότι τις περισσότερες φορές τρώνε τα  περισσότερα φυτά του ενυδρείου.

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω προφίλ.

https://www.seriouslyfish.com/species/metynnis-hypsauchen/

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, SOTIRIS said:

Τα δολάρια είναι φυτοφάγα και θέλουν ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο.

Να ξέρεις ότι τις περισσότερες φορές τρώνε τα  περισσότερα φυτά του ενυδρείου.

 

Αρα το κερατόφυλλο να αρχίσω να το κλαίω;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kokakis έγραψε:

εκανα οπως προανεφερα αλλαγη 50% του νερού. Τώρα απο υγρά στο ντουλάπι μου εχω της Sera bio nitrivec κ' Sera toxivec κ΄της Jbl Acclimol το οποιο είναι μόνο για το stress νομίζω....

Το σπίτι μου είναι 36 χιλιόμετρα μακρια απο το πλησιεστερο κατάστημα αρα για σήμερα μονο αλλαγη νερου προβλεπω σωστά;;

 

Υ.Γ. τα ψάρια πραγματικά τα ειχα αφησει στο ελεος τους...ειναι πραγματικοι ηρωες αυτοι οι καθαριστες

Υ.Γ 2 : Τι Φωτο θελεις ;;

 

Φωτο θελω βεβαια δικο σου! :) Πλακα κανω!:) χωρις παρεξηγηση, απλα σε πειραζω φιλικα.

Του ενυδρειου, μια γενικη, να φαινεται τι και πως εχεις μεσα.

Nitrivec ριξε μεσα μετα τις  αλλαγες νερου. Με toxivec λιγη προσοχη, γιατι μπορει να σου καψει το κερατοφυλλο. Αν θα βαλεις, απλα πιο μικρη δοση. Καπου στο κουτι , νομιζω γραφει για επιδραση στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο φίλε μου και να το δείτε οικογενειακώς έτσι όπως θέλετε.. Αργές κινήσεις για όσο το δυνατόν μικρότερα σκαμπανευάσματα στις παραμέτρους του νερού από την ώρα που υπάρχουν ζωντανά μέσα. Μη σε πιάνει άγχος, θα στρώσει σιγά σιγά και σίγουρα πιο γρήγορα από το να το έκανες restart απλά θέλει υπομονή και προσοχή στις κινήσεις..

Και πάλι καλή επάνοδο από μενα!!

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση NO3 είναι σωστή?:)

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2018 at 10:37 AM, SOTIRIS said:

Η μέτρηση NO3 είναι σωστή?:)

Ναι σωστή είναι.

Θα ξανα κάνω αυριο πάλι μετρησεις για να δω που βρισκομαι

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...