Jump to content

φτανει το φως?


noa1978

Recommended Posts

σε ενυδρειο 330 λιτρα με μηκος 1.5 μετρο σκεφτομαι εκτος απο το φωτιστικο του που εχει μια sylvania grolux 54w και μια απλη 54w 4500kelvin

να προσθεσω και τρια προβολακια λεντ 30w 6500κ το καθενα!!!!ειναι επαρκης ο φωτισμος και τα kelvin?φυτα θα εχω μετριας δυσκολιας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως μπορείς να παίξεις σε αυτά τα watt με cryptocorine, anubia, valisneria, κάποια είδη echinidorus, microsorum, moss . Ίσως καταφέρεις και λίγο δυσκολότερα φυτά. Η χρήση ανακλαστήρων μπορεί να βοηθήσει να "στοχεύσεις" κάποια σημεία για εντονότερο φως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τα προβολακια ποσα lumen  εχουν; Μετρησε ποσα lumen εχεις συνολικα και κανε δια 300. Αν εχεις 30 lumen/w , τοτε εισαι μια χαρα για τα φυτα μετριας δυσκολιας.

Δες λιγο και εδω https://rotalabutterfly.com/light-calculator.php

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα. Τα προβολακια ποσα lumen  εχουν; Μετρησε ποσα lumen εχεις συνολικα και κανε δια 300. Αν εχεις 30 lumen/w , τοτε εισαι μια χαρα για τα φυτα μετριας δυσκολιας.

Δες λιγο και εδω https://rotalabutterfly.com/light-calculator.php

 

τα προβολακια ειναι 20 βατ οχι 30 που ειχα γραψει λαθος μου 6500kelvin 1700lumen το καθενα

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να αλλάξεις την απλή τ λάμπα με μια πχ Arcadia plant pro και να προσθέσεις μια φτηνή λεντ ταινία γύρω στους 6500 ή παραπάνω. Έτσι τα φυτά θα καλόπερνάνε με τις δύο Τ5 και το μάτι σου θα είναι οκ με τα λεντ. 

Τα 4500 είναι και σύμμαχος των αλγών οπότε καλύτερα βγαλτα 

Link to comment
Share on other sites

Με 1.5 μέτρο μήκος τα 3 προβολακια θα έχουν πολύ στοχευμένο φως.  Θα πρέπει να έχεις τα φυτά από κάτω τους...   Ενώ με τις Τ5, 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Επίσης μπορείς να αλλάξεις την απλή τ λάμπα με μια πχ Arcadia plant pro και να προσθέσεις μια φτηνή λεντ ταινία γύρω στους 6500 ή παραπάνω. Έτσι τα φυτά θα καλόπερνάνε με τις δύο Τ5 και το μάτι σου θα είναι οκ με τα λεντ. 

Τα 4500 είναι και σύμμαχος των αλγών οπότε καλύτερα βγαλτα 

μονο 2 τ5 54βατ ειναι λιγα για τα φυτα που θελω,οι επιλογες μου ειναι η να βαλω αλλες δυο,η να βαλω προβολακια λεντ για τα οποια δεν εχω γνωση τι βατ χρειαζομαι

 

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν πας σε απαιτητικά φυτά ναι δεν φτάνουν (αν και δεν μας λές το υψος του ενυδρείου που ειναι βασικότερο απο το μήκος).
Απο την αλλη ομως αν πας σε απαιτητικά φυτά βαλε ακόμη μια Τ5 να τις κανεις 3 (8 ευρώ εχει ενα ηλεκτρονικό ballast + το κοστος της λάμπας), βάλε και ανακλαστήρες αν θελει (αναλογα και το υψος του ενυδρείου παντα) και σίγουρα θα εχεις καλύτερη φωτοσύνθεση απο τα κοινά προβολάκια λεντ. απο κατανάλωση ρεύματος ήδη είσαι στα 110 βατ με τις δυο Τ5,  βαλε και ποσο θα παει με τα λεντ ε δεν εχεις σημαντική διαφορά απο 3 Τ5 54αρες (και σίγουρα θα εχεις καλύτερη φωτοσύνθεση με τις φθορίου, τα λεντ για να φτάσουν την απόδοση ενος καλου συνδυασμού 3 λαμπών Τ5 πρέπει να ειναι σχεδιασμένα για ενυδρείο και κοστίζουν αυτες οι λύσεις).
Παράδειγμα, εγώ ειχα πολύ καλο αποτέλεσμα με 3 Τ5 και οταν το γύρισα στα λεντ (που είναι και της jewel σχεδιασμένα για φυτα υποτίθεται) εχασα στα δύσκολα φυτά.

Αλλα ξαναλέω ολα εχουν να κάνουν με το τι φυτά θες (το co2 δεν το αναφέρω καν) και το πόσο υψος εχει το ενυδρείο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

επίσης επειδή λες για 4 Τ5,  μη νομίζεις οτι επειδή ειναι 200 λιτρα θες στανταρ 4+ λαμπες. αν πχ εισαι στα 40cm υψος λογικά φτάνουν οι 3 (σωστά διαλεγμένες όμως). βαλε και τους ανακλαστήρες.... αν παλι εισαι στα 60+cm τότε να το ξανασυζητήσουμε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

κοίτα αν πας σε απαιτητικά φυτά ναι δεν φτάνουν (αν και δεν μας λές το υψος του ενυδρείου που ειναι βασικότερο απο το μήκος).
Απο την αλλη ομως αν πας σε απαιτητικά φυτά βαλε ακόμη μια Τ5 να τις κανεις 3 (8 ευρώ εχει ενα ηλεκτρονικό ballast + το κοστος της λάμπας), βάλε και ανακλαστήρες αν θελει (αναλογα και το υψος του ενυδρείου παντα) και σίγουρα θα εχεις καλύτερη φωτοσύνθεση απο τα κοινά προβολάκια λεντ. απο κατανάλωση ρεύματος ήδη είσαι στα 110 βατ με τις δυο Τ5,  βαλε και ποσο θα παει με τα λεντ ε δεν εχεις σημαντική διαφορά απο 3 Τ5 54αρες (και σίγουρα θα εχεις καλύτερη φωτοσύνθεση με τις φθορίου, τα λεντ για να φτάσουν την απόδοση ενος καλου συνδυασμού 3 λαμπών Τ5 πρέπει να ειναι σχεδιασμένα για ενυδρείο και κοστίζουν αυτες οι λύσεις).
Παράδειγμα, εγώ ειχα πολύ καλο αποτέλεσμα με 3 Τ5 και οταν το γύρισα στα λεντ (που είναι και της jewel σχεδιασμένα για φυτα υποτίθεται) εχασα στα δύσκολα φυτά.

Αλλα ξαναλέω ολα εχουν να κάνουν με το τι φυτά θες (το co2 δεν το αναφέρω καν) και το πόσο υψος εχει το ενυδρείο σου.

 

δημητρη στο ενυδρειο που εχω τωρα ειναι 200 λιτρα και εχει 50cm υψος εχω 2*45βατ και μια 39βατ,στο καινουριο ενυδρειο το υψος ειναι 45 ποντους και εχει απο μαμα 2 54αρες τ5 και απλα ψαχνω τι ειναι καλυτερο να βαλω

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες λοιπον, εγω προσωπικά θα εβαζα (οπως ειχα κιολας στα 40cm υψος αλλά 24w εμενα)  μια grolux (αλλαγη καθε 6 μηνες max) μια arcadia plant pro Και μια freshwater pro. Ισως και ανακλαστήρες καπου ή σε ολες. στο παλιο μου δεν ειχα χρειαστει παντως.
προτιμω τη διαχυση του φωτός των φθοριου. Αλλιώς θα αγοραζα/εφτιαχνα ενα πολύ προσεγμένο λεντ φωτιστικό αλλά κοστίζει πολύ.
Οτι δοκιμασεις παντως πες μας εντυπώσεις να μαθαινουμε και εμεις!

(απο ετοιματζιδικα μου εχει κατσει πολύ στο ματι αυτο τις τελευταιες μέρες αλλά κοιταω να βγαλω ακρη με λεντ για οικονομια ρευματος αλλιώς....https://www.iquaticsonline.co.uk/universal-t5-light-bar/iquatics-aqualumi-universal-4-tube-80cm.html?___store=default)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις αγορασει ακομα τα προβολακια, ειμαι μαζι με τον Δημητρη, υπερ Τ5 plant. Απλα για αλλαγη λαμπας ανα 6 μηνο.... Καθε χρονο η λιγο παραπανω....Τωρα πια σφιξανε τα πραγματα.... No money, no funny...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...