Jump to content

Ξυλο DIY (πουρναρι)


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

Εχω αυτο το υπεροχο κουτσουρακι απο πουρναρι το οποιο βυθιζεται εδω και 3 βδομαδες... 

το πολυ χρωμα εχει φυγει το μονο που με ανησυχει ειναι οτι το χρωμα που βγαζει στο νερο δεν ειναι το κλασσικο καφε-κιτρινο αλλα ειναι ελαφρως ερυθρο ... Θα εχω θεμα αν το βαλω ? ειχε βαλει κανεις πουρναρι ποτε?

 

 

IMG_20180809_172251-1593x2124.jpg

IMG_20180809_172310-1593x2124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ποτε πουρνάρι....

Δεν ξέρω για την καταλληλότητα του...Βγάζει ωραίο χρωμα όμως...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο το σκέφτομαι, σε διάφορες κουβέντες που έχουμε κανει εδώ μέσα περί ξύλων, έχει ειπωθεί οτι δεν κανουν ξύλα που έχουν ρετσίνι, που μπορεί να ξερασουν στο ενυδρείο κάτι...

Αλλα, όπως πλάτανος και αμπέλι δεν έχουν θέμα... Τώρα το πουρνάρι....δεν ξέρω, βγαζει τπτ ρετσινια;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καποιος εχει βαλει πουρναρι αλλα δεν θυμαμαι ποιος. Εγω εβαλα πλατανι και ενω το ειχα βαλει να στεγνωνει σχεδον 6 μηνες υπαρχει μια περιπτωση να μου βγαλε διαφορα μεσα στο νερο ( χωρις να βαζω χερι στη φωτια ) . Φαντασου οτι μετα απο ενα χρονο και το κομματι που ηταν εξω απ το νερο εβγαζε μανιταρια. Θελω βρασιμο καλο, στεγνωμα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ πουρνάρια,6 μήνες τώρα δεν έχω θέμα,και το πουρνάρι δεν έχει ρετσίνι!!!!απλά τα άφησα ένα μήνα στο νερό μετά καλό ξύσιμο και βρασιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πουρνάρι ή πρίνος ή περνιά (κυπρ.), (επιστ. Δρυς η κοκκοφόρος, Quercus coccifera L.) είναι ένα είδος αείφυλλης σκληρόφυλλης δρυός με ευρεία εξάπλωση γύρω από τη Μεσόγειο.

Απο βικιπαιδια.Δρυς ειναι απο τα καλυτερα ξυλα για ενυδρειο, παρα που βαφει για αρκετο καιρο το νερο, δεν περιεχει ρετσινη , αλλα τανινες.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

για να σας ησυχάσω έχω πουρνάρι εδώ και χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα μάλιστα είναι και ανθεκτικό ξύλο στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...