Jump to content

Γεννητούρια..και τώρα τι?


Recommended Posts

Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνει κάποιος όταν είναι έτοιμος για γέννα. Αν μπορείτε πείτε μου ή υποδείξτε μου που να κοιτάξω για να διαβάσω. Η γέννα αφορά αφρικάνικες κιχλίδες Aulonacara stuartgranti maleri.

S1720002.thumb.JPG.db7791595ab0f611ca48e3b658c75695.JPG

 

1η ερώτηση Την γεννήστρα την έβαλα ψηλά στην επιφάνεια και σε σημείο όπου χτυπάει η έξοδος του νερού με μια αεραντλία.. Σκέφτηκα ότι θα κάνει καλό η συνεχής ροή άμεσα από το φίλτρο. Απλά πειράζει που είναι κοντά στα φώτα όντας στην επιφάνεια του ενυδρείου? Αν δεν πρέπει να είναι κοντά στη ροή ή τα φώτα που πρέπει να μπεί?.

S1720009.thumb.JPG.8bc2ad1f7f80f26a04bb795910467a9f.JPG

 

S1720010.thumb.JPG.a524ac79629874933cf68e9aa3666b95.JPG

 

2η ερώτηση

Αφήνω την θηλυκιά μέσα στο ενυδρείο ή την βγάζω σε ένα άλλο περιμένω να γεννήσει και την επιστρέφω πίσω αφήνοντας τα μικρά?Δοκίμασα αυτό που κατά καιρούς διάβασα και το έβλεπα με την λέξη stripping...μάλλον τα έκανα μαντάρα. Απομόνωσα το ψάρι και ουσιαστικά μέσα στην γεννήστρα του πατούσα τα μάγουλα εκεί κοντά στα βράγχια και τα έφτυσε, βέβαια μου φαινόταν σαν να είχε μερικά ακόμη και πάτησα και κάτω από το στόμα του αλλά τίποτα. ταλαιπώρησακαι έκανα κακό στη θηλυκιά? πρέπει να της προσφέρω κάτι?

 

 

3η ερώτηση

Πήγα και πήρα τροφή που έγραφε για baby fish να έχω. Κατα καιρούς διαβάσω διάφορες τροφές όπως αρτέμια δάφνια κτλ. τι τροφή πρέπει να δώσω στα ψαράκια μου σε αυτό το στάδιο?η τροφή που πήρα κάνει για την περίπτωσή μου?και αν ναι κάθε πότε τα ταίζω?γιατί βλέπω ότι φεύγει μετά από λίγο μέσα από τις τρυπούλες της γεννήστρας.

Αυτή είναι η τροφή: S1720007.thumb.JPG.8cbaa3c5d39d479dd8b55f3c86f22223.JPG

 

4η ερώτηση: και τώρα τι? Χρειάζονται αλλαγές νερού ή η ροή καθαρίζει το μέρος τους?Αλλάζω κάτι στην ρουτίνα του υπόλοιπου ενυδρείου(αλλαγές νερού, ταίσματα, θερμοκρασίες)?Μέχρι πότε θα είναι στην γεννήστρα?

 

 

Υ.Γ. Πιστεύω απέδειξα περίτρανα την ασχετοσύνη μου στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε. Γιατι δεν τα αφησες στην μανα τους να χαρεις και την διαδικασια;

Αυτα θελουν ταισμα συνεχεια. Και φυσικα αλλαγες νερου. Την τροφη την εριξες να την δεις αν τρωνε; αν τρωνε ριχνε ανα δυο τρεις ωρες και οτι μενει ανακατευε λιγο την γεννηστρα να φευγουν στο ενυδρειο. Και φυσικα να κανεις αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτρη τροφη για μικρα ειναι νεοεκκολαπτόμενη αρτέμια. Αν θα παρεις αυγα αρτεμιας, μπορεις να εχεις ζωντανη τροφη για μικρα οποτε χρεαστεις. Η διαδικασια ειναι πολυ απλη,

αρκει να εχεις αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται αρτεμια, πούδρα τροφή στην αρχή και μετά ψιλοτριμμενη φυλλαράκια.

Θα συμφωνήσω, κακώς έκανες stripping.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

πριν 20 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Γεια σου φιλε. Γιατι δεν τα αφησες στην μανα τους να χαρεις και την διαδικασια;

Αυτα θελουν ταισμα συνεχεια. Και φυσικα αλλαγες νερου. Την τροφη την εριξες να την δεις αν τρωνε; αν τρωνε ριχνε ανα δυο τρεις ωρες και οτι μενει ανακατευε λιγο την γεννηστρα να φευγουν στο ενυδρειο. Και φυσικα να κανεις αλλαγες νερου.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Δεν χρειάζονται αρτεμια, πούδρα τροφή στην αρχή και μετά ψιλοτριμμενη φυλλαράκια.

Θα συμφωνήσω, κακώς έκανες stripping.

 

Διάβαζα κατα καιρούς ότι τα μικρά αν γεννηθούν στο ενυδρείο θα τα φάνε τα μεγαλύτερα ψαράκια για αυτό τα έβγαλα. Δλδ για να καταλάβω. αν τα άφηνα με την μάνα τους δεν θα είχαν θέμα?

 

Ναι την τρώνε την τροφή και η υπόλοιπη περνάει μέσα στο ενυδρείο από τα τοιχώματα της γεννήστρας.

 

Τα ταίζω στις 6 και 8 το πρωί. Μετά στις 15 και στις 17. Στη συνέχεια είμαι στο σπίτι οπότε τα ταίζω κάθε 2 ώρες. Το θέμα είναι τα κενά το βράδυ και στην δουλειά. θα έχουν θέμα?

 

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Η καλυτρη τροφη για μικρα ειναι νεοεκκολαπτόμενη αρτέμια. Αν θα παρεις αυγα αρτεμιας, μπορεις να εχεις ζωντανη τροφη για μικρα οποτε χρεαστεις. Η διαδικασια ειναι πολυ απλη,

αρκει να εχεις αεραντλια.

Επειδή πήρα αυτή την τροφή τώρα και την τρώνε δεν ξέρω κατα πόσο θα ψάξω στην λάρισα να δω αν υπάρχει αρτέμια. Αλλά επειδή έχω αεραντλία αν ψάξω θα ζητήσω από τα πετ σοπ αυγά αρτέμιας? Η διαδικασία εκκόλαψης είναι κάπου εδώ στο φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά που έχεις τα τάιζα 2 με 3 φορές την ημέρα, ανάλογα με το πότε ήμου στο σπίτι και μεγάλωσαν μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Καποια θα φαγωνονταν ναι. Δεν πειραζει. Θα εβλεπες την ολη ιστορια. Επισης θα βγαινανε πιο ετοιμα ψαρακια χωρις τοσες αναγκες στο ταισμα. Ρωρα αφου τρωνε ταιζε οποτε μπορεις, οσο μπορεις, οτι εχεις και καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Καποια θα φαγωνονταν ναι. Δεν πειραζει. Θα εβλεπες την ολη ιστορια. Επισης θα βγαινανε πιο ετοιμα ψαρακια χωρις τοσες αναγκες στο ταισμα. Ρωρα αφου τρωνε ταιζε οποτε μπορεις, οσο μπορεις, οτι εχεις και καλη επιτυχια.

Τωρα ξενερωσα...εγω νομιζα οτι φαγωνονται ολα. Δλδ κανονικα τα αφηνεις μεσα και τα προστατευουν απο τα αλλα ψαρια οι γονεις τους μεχρι να μπορουν να ανταπεξελθουν μονα τους? Απο τροφη τι τους δινεις οταν ειναι στο μεγαλο ενυδρειο μιας και η πουδρα χανεται σε τοσα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

αφου μπορεσες και τα ξεχωρισες καλα εκανες.σε περιπτωση που δεν μπορεσεις να βρεις αρτεμια σε σκονη,μπορεις να αλεσεις κανονικη τροφη στο μιξερ,και να την ανακατευεις με βιταμινη μεχρι να γινει σαν πλαστελινη.ταιζεις μικρες ποσοτητες απο αυτο αρκετες φορες τη μερα.και μεγαλωνουν γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρτεμια

Σε ενα βαζω 2,5 λ ριχνεις 25-30γρ χοντρο θαλασσινο αλατι χωρις προσθετα + 1λ νερο. Βαζεις μεσα αεραντλια (πετρα με σωληνακι) και 1/2 κουτ. γλυκου ( μεχρι ενα κουταλακι) αυγα αρτεμιας. Το αφηνεις κοντα στο παραθυρο, αλλα να μην χτυπαει ο ηλιος απευθειας(θα βρασει). Σε 24 ωρες εχεις ετοιμη αρτεμια.

Βρηκα μια φωτο απο την" συσκευη "μου για αρτεμια

1527886220_9.jpg.3e8ed2187c4f32aa9c3622d66d695388.jpg

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Αν μου προκυψει και αλλη μπουκωμενη μπορω να βαλω ολα τα ψαρακια μαζι?αν εχουν 1-2 μηνες διαφορα?ρωταω για να προετοιμαζομαι σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αν μου προκυψει και αλλη μπουκωμενη μπορω να βαλω ολα τα ψαρακια μαζι?αν εχουν 1-2 μηνες διαφορα?ρωταω για να προετοιμαζομαι σιγα σιγα

Τα πιο μεγαλα χωριζω παντα απο τα πιο μικρα, τα κραταω χωρια, ακομα οταν ειναι και απο την ιδια γεννα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για αρτεμια

Σε ενα βαζω 2,5 λ ριχνεις 25-30γρ χοντρο θαλασσινο αλατι χωρις προσθετα + 1λ νερο. Βαζεις μεσα αεραντλια (πετρα με σωληνακι) και 1/2 κουτ. γλυκου ( μεχρι ενα κουταλακι) αυγα αρτεμιας. Το αφηνεις κοντα στο παραθυρο, αλλα να μην χτυπαει ο ηλιος απευθειας(θα βρασει). Σε 24 ωρες εχεις ετοιμη αρτεμια.

Βρηκα μια φωτο απο την" συσκευη "μου για αρτεμια

1527886220_9.jpg.3e8ed2187c4f32aa9c3622d66d695388.jpg

Επειδη 2,5 λιτρα μου φαινονται πολλα.αν πεσω στο μισο θα ριξω ολες τις ποσοτητες στο μισο σωστα?η ποσοτητα με την κουταλια με τα αυγα θα βαλω την ιδια η λιγοτερη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Επειδη 2,5 λιτρα μου φαινονται πολλα.αν πεσω στο μισο θα ριξω ολες τις ποσοτητες στο μισο σωστα?η ποσοτητα με την κουταλια με τα αυγα θα βαλω την ιδια η λιγοτερη?

2,5 λ βαζο χρεαζεται να μην πιτσιλαει το νερο στο πατωμα. Δεν γεμιζεις το βαζο μεχρι πανω, καπου μεχρι τη μεση η λιγο πιο πανω, δηλ καπου 1,5 λ νερο+40(45γρ) αλατι.

Και αεραντλια πρεπει να ανακατεβει καλα το μειγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τωρα ξενερωσα...εγω νομιζα οτι φαγωνονται ολα. Δλδ κανονικα τα αφηνεις μεσα και τα προστατευουν απο τα αλλα ψαρια οι γονεις τους μεχρι να μπορουν να ανταπεξελθουν μονα τους? Απο τροφη τι τους δινεις οταν ειναι στο μεγαλο ενυδρειο μιας και η πουδρα χανεται σε τοσα λιτρα

 

Δεν υπαρχει λογος για ξενερωματα και αγχος.

Αν δεν κανω λαθος τα ψαρια αυτα ειναι mouthbrooders! Δηλαδη η μανα κραταει τα μωρα στο στομα μεχρι να μεγαλωσουν αρκετα ωστε να μπορουν να τραφουν μονα τους. 

Υπαρχει παντα η περιπτωση να δφαγωθουν ολα αλλα συνηθως καποιο την γλυτωνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...