Jump to content

Πετροψαρα


tkalamat

Recommended Posts

Έχω τα υλικά για ένα ενυδρείο 65-40-42. και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω πετρόψαρα  (όχι κοχυλόψαρα)και αν θα βρω εύκολα στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Έχω τα υλικά για ένα ενυδρείο 65-40-42. και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω πετρόψαρα  (όχι κοχυλόψαρα)και αν θα βρω εύκολα στην Ελλάδα. 

Για μενα ολες οι κιχλιδες Αφρικης ειναι ..... πετροψαρα :)!  Εχουν συγκεκριμενη ονομασια;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Για μενα ολες οι κιχλιδες Αφρικης ειναι ..... πετροψαρα :)!  Εχουν συγκεκριμενη ονομασια;

Δεν θέλω να βάλω κοχύλια στο ενυδρείο αλά πέτρες και ζητάω προτάσεις για κάποιο ψάρι.

  

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Δεν θέλω να βάλω κοχύλια στο ενυδρείο αλά πέτρες και ζητάω προτάσεις για κάποιο ψάρι.

  

Στα λίτρα σου αλλά χωρίς να ξέρω άλλες παραμέτρους ίσως κάποιο cribensis ή απιστόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μιλαμε για αφρικανικες κιχλιδες,100 λιτρα με μηκος 65 ειναι μικρο ενυδρειο.

Μονο καποιο ζευγαρι απο σχετικα μικρο (ειδος οπως juli ή leleupi) να μπορουσε να επιβιωσει μακροπροθεσμα χωρις προβλημματα αλλα αυτο προυποθετει οτι θα μεγαλωσει μια ομαδα σε αλλο ενυδρειο και θα τα ξεχωρισεις,δηλαδη δυσκολο..

Η αφρικη εχει ευκολα ψαρια σε παραμετρους αλλα απαιτει απο εμας ενα μονο πραγμα,λιτρα.

 

Παντως αν θελεις να βαλεις καποιο ειδος απο αφρικη με μια ομαδα κοχυλοψαρων θα εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο που αν κανεις λιγο υπομονη και ωριμασουν σεξουαλικα τα ψαρια θα τα χαρεις και θα σε γεμισουν μικρα βλεποντας μια αλλη πλευρα τους.Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι στοχος ειναι η γεννα (η οποια ειναι σχετικα ευκολη) αλλα η ομορφια στις αφρικανες ειναι μετα καθως βλεπεις τις ιεραρχιες να χτιζονται και καθε γεννια να εχει ξεχωριστο ρολο στο ενυδρειο.Ειναι ψαρια με προσωπικοτητα αλλα αυτο δεν φαινεται ουτε απο φωτογραφιες ουτε απο περιγραφες οσων τα κρατησαν ελαχιστα.Θα σου προτεινα να το δοκιμασεις και μακροπροθεσμα θα σε ανταμειψει ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εφοσον μιλαμε για αφρικανικες κιχλιδες,100 λιτρα με μηκος 65 ειναι μικρο ενυδρειο.

Μονο καποιο ζευγαρι απο σχετικα μικρο (ειδος οπως juli ή leleupi) να μπορουσε να επιβιωσει μακροπροθεσμα χωρις προβλημματα αλλα αυτο προυποθετει οτι θα μεγαλωσει μια ομαδα σε αλλο ενυδρειο και θα τα ξεχωρισεις,δηλαδη δυσκολο..

Η αφρικη εχει ευκολα ψαρια σε παραμετρους αλλα απαιτει απο εμας ενα μονο πραγμα,λιτρα.

 

Παντως αν θελεις να βαλεις καποιο ειδος απο αφρικη με μια ομαδα κοχυλοψαρων θα εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο που αν κανεις λιγο υπομονη και ωριμασουν σεξουαλικα τα ψαρια θα τα χαρεις και θα σε γεμισουν μικρα βλεποντας μια αλλη πλευρα τους.Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι στοχος ειναι η γεννα (η οποια ειναι σχετικα ευκολη) αλλα η ομορφια στις αφρικανες ειναι μετα καθως βλεπεις τις ιεραρχιες να χτιζονται και καθε γεννια να εχει ξεχωριστο ρολο στοριδες και ενυδρειο.Ειναι ψαρια με προσωπικοτητα αλλα αυτο δεν φαινεται ουτε απο φωτογραφιες ουτε απο περιγραφες οσων τα κρατησαν ελαχιστα.Θα σου προτεινα να το δοκιμασεις και μακροπροθεσμα θα σε ανταμειψει ;)

 Το σκέπτομαι και  για κοχυλόψαρα  να δώσω ένα που έχω με γαρίδες και από Σεπτέμβρη τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...