Jump to content

εντονη μυρωδια σαν χλωριο...


Recommended Posts

καλησπερα παιδια σημερα γυρισα απο διακοπες και με το που μπηκα σπιτι μου ηρθε μια μυρωδια που δεν μπορουσα να καταλαβω τι ηταν και απο που...μετα απο λιγη ωρα καταλαβα οτι εβγαινε απο το ενυδρειο (κατι σαν χλωριο)τα ψαρακια μια χαρα ειναι...εχει γινει αλλαγη πριν λιγες μερες...ξερει καποιος τι μπορει να συμβαινει???
Link to comment
Share on other sites

Να μυριζει χλωριο, λιγο δυσκολο... Μηπως μυριζει σαν απο τις σωληνες αποχετευσης;

Το νερο ειναι θολο;Ταισες παραπανω; Κανα ψαρακι σε αποχαιρέτησε και δεν το καταλαβες; Αναταραξη επιφανειας υπαρχει;

Κανενα φαρμακο εβαλες;

Δεν εδωσες κανενα στοιχεειο για το ενυδρειο σου (λιτρα, ψαρια,φιλτρο κ.α)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου μυριζει σαν πισινα το νερο δεν ειναι θολο (εκανα παλι αλλαγη σημερα το πρωι) και παλι μυριζει εντονα ολο το σπιτι....τωρα για το ταισμα ειπα στον αδερφο μου ποσο να τους δινει γιατι εγω ελειπα 7 μερες  διακοπες...τα ψαρακια ειναι ζωντανα και τα εχω μηνες (δυο Severum  μικρα ειναι) αναταραξη εχει...φαρμακο δεν εχω βαλει ακομα γιατι δεν ξερω τι πρεπει να βαλω....και το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα και φιλτρο HQJ-700G αυτο που ειχε επανω....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου μυριζει σαν πισινα το νερο ...δεν ειναι θολο (εκανα παλι αλλαγη σημερα το πρωι) και παλι μυριζει εντονα ολο το σπιτι....τωρα για το ταισμα ειπα στον αδερφο μου ποσο να τους δινει γιατι εγω ελειπα 7 μερες  διακοπες...τα ψαρακια ειναι ζωντανα και τα εχω μηνες (δυο Severum  μικρα ειναι) αναταραξη εχει...φαρμακο δεν εχω βαλει ακομα γιατι δεν ξερω τι πρεπει να βαλω....και το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα και φιλτρο HQJ-700G αυτο που ειχε επανω....δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο αλλα πριν 10 μερες που εκανα αλλαγη μετα απο λιγες ωρες εκει που ηταν πεντακαθαρο το τζαμι απο μεσα γεμισε σαν σκονη και ηταν σαν αλατα ξερα και ταλαιπωρηθηκα για να το καθαρισω...δεν ξερω αν φταιει το αντιχλωριο  γιατι ειχα παρει καινουργιο (ιδιο με το αλλο που ειχα) και ολα αυτα με το καινουργιο αντιχλωριο...υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλασμενο??? πιστευω να μη σε μουρλανα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αντιχλωριο χρησιμοποιεις?

Τι δοσολογια και πως αποχλωριωνεις?

Σε βαρελι ή απεθειας στο ενυδρειο.

 

Αν μυριζει χλωριο (σαν πισινα πχ) τοτε σιγουρα εχει χλωριο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

king british   de-chlorinator

αυτο εχει 1ml ανα 9 λιτρα  

οταν κανω αλλαγη και βγαζω 20 λιτρα απο τα 60 λιτρα... βαζω με την μεζουρα που εχει μεσα 2ml (η μεζουρα ειναι 1ml)

και το ριχνω μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αν ριχνεις το φρεσκο νερο απ'ευθειας μεσα θα βαζεις δοσολογια που αντιστοιχει σε ολο το νερο του ενυδρειο και οχι μονο στην ποσοτητα που προσθετεις φρεσκο.

Αφου ειναι λιγα ομως τα λιτρα σου,θα προτεινα να αποχλωριωνεις 20 λιτρα σε ενα μεγαλο κουβα ή βαρελακι και μετα να το ριχνεια μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2018 at 9:14 ΜΜ, το μέλος argy1 έγραψε:

Αν ριχνεις το φρεσκο νερο απ'ευθειας μεσα θα βαζεις δοσολογια που αντιστοιχει σε ολο το νερο του ενυδρειο και οχι μονο στην ποσοτητα που προσθετεις φρεσκο.

Αφου ειναι λιγα ομως τα λιτρα σου,θα προτεινα να αποχλωριωνεις 20 λιτρα σε ενα μεγαλο κουβα ή βαρελακι και μετα να το ριχνεια μεσα.

Γιατί αυτό Μιχάλη;

Επειδή το φρέσκο αναμιγνύεται με το παλιό δεν έχει να κάνει. Το παλιό δεν περιέχει χλώριο, άρα μας ενδιαφέρει να αποχλωριώσουμε την νέα ποσότητα χλωρίου που μπήκε.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το αντιχλωριο δυαλιεται μεσα στο νερο (σε οση ποσοτητα υπαρχει) δεν περιμενει να βρει το χλωριο ωστε να το εξουδετερωσει,και αν δεν το βρει να παραμεινει στο νερο ανενεργο. Αντιδρα αμεσα μολις ερθει σε επαφη με το νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...