Jump to content

Άσπρο μεγάλο στίγμα


Recommended Posts

Έχω ενυδρείο με aulonacara stuartgranti. Έλειπα όλη μέρα από το σπίτι και όταν γύρισα είδα σε ένα από τα θηλυκά αυτό.

 

IMG_20180821_202756.jpg.978f8109cfd4d2bf452db3605fa6c326.jpgIMG_20180821_202732.jpg.2868851e695e5e1af3f05b14314ea849.jpgIMG_20180821_202635.jpg.d30eec762f0964e7906eecb82f460218.jpgIMG_20180821_202632.jpg.e6a2b1fc36c51f2e3b7d518d8c533dd1.jpg

 

Από την άλλη μεριά το ψάρι φαίνεται υγιές

 

IMG_20180821_202825.jpg.67eaafe5f1da4e61cb9f2132d6775b0b.jpg

 

Καλύτερα ίσως να διακρίνετε κάτι στο video :

 

 

Δεν μου έχει αρρωστήσει ξανά ψάρι οπότε ως τελείως άσχετος και μέσα σε 20 λεπτά διάβασμα λέω μήπως είναι fungus ή velvet? Θα φτιάξω φόρμα ασθένειας αύριο. απλά είπα να ανοίξω το θέμα από σήμερα μήπως και καταλάβετε και πάρω αύριο το πρωί τα φάρμακα, αν βρω τπτ λάρισα, και ξεκινήσω θεραπεία πιο νωρίς. Αυτό που άλλαξε στο ενυδρείο 8 μήνες τώρα που τρέχει ήταν η μεγάλη αύξηση νιτρικών (από 25 που ήταν πριν τις αλλαγές να έφτασε στα 60 πριν την αλλαγή το τελευταίο 15νθήμερο λόγω ιχθυοφόρτωσης από γέννες/συχνά ταΐσματα)...και λόγω νιτρικών για αυτό είπα μήπως είναι fungus ή velvet. Εσείς ξέρετε καλύτερα. Οι φωτό είναι από κινητό και γρήγορα τραβηγμένες για να προλάβω πριν κλείσουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :  Όπως έγραψα και πιο πάνω είδα ένα άσπρο στίγμα (δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι χνούδι ή ξεφλούδισμα, αν και τύνω προς το δεύτερο), σε ένα 8 μηνων θηλυκό ψαράκι aulonacara stuartgranti. Δεν μου έχει αρρωστήσει ξανά ψάρι οπότε είμαι τελείως άσχετος και με καθόλου φάρμακα. Αυτό που άλλαξε στο ενυδρείο 8 μήνες τώρα που τρέχει ήταν η μεγάλη αύξηση νιτρικών (από 25 που ήταν πριν τις αλλαγές να έφτασε στα 60 πριν την αλλαγή το τελευταίο 15νθήμερο λόγω ιχθυοφόρτωσης από γέννες/συχνά ταΐσματα)...και λόγω νιτρικών για αυτό είπα μήπως είναι fungus ή velvet. Εσείς ξέρετε καλύτερα. Οι φωτό είναι από κινητό και γρήγορα τραβηγμένες για να προλάβω πριν κλείσουν τα φώτα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 450 λίτρα (1,5μ Χ 0,5μ Χ 0,6μ)

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): jbl 1500 (έχω βγάλει τα 2 σφουγγαράκια από τα 4 και έχω βάλει βιολογικό μακαρόνι και στην κορυφή έχει υαλοβάμβακα)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 8 μήνες με στρώσιμο από βακτήρια και τροφή

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 10 ψάρια 8 μηνών aulonacara stuartgranti (3 αρσενικά - 7 θηλυκά)  από προηγούμενη γέννα - Κάπου στα 30 μικρά ψαράκια χιλιοστών σε γεννήστρες

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τα ενήλικα 2 φορές την ημέρα τάισμα (πρωί - βράδυ). Τα μικρά 5 φορές τάισμα την ημέρα. Το νερό προετοιμάζεται σε πλαστικό με θερμοστάτη και κυκλοφορητη με ανατάραξη περίπου 2-3 μέρες πιο πριν χωρίς χρήση αντιχλώριου. Αλλαγές κατά μέσο όρο 10 μέρες (ελάχιστη διάρκεια 7 ημέρες - μέγιστη 14 ημέρες)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6

- KH: 11

- GH: 14

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): Πριν τις γέννες δεν έφτασαν ποτέ 25. Τώρα μετά τις γέννες εδώ και 2 βδομάδες πριν την αλλαγή άγγιξαν και 60 και μετά την αλλαγή έπεφταν στα 40.

- Θερμοκρασία: Τώρα καλοκαίρι την κρατούσα μέχρι 28 το μεσημέρι

 

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: 1 θηλυκό 8 μηνών aulonacara stuartgranti

- Ιστορικό Ψαριού: Το πήρα από γέννα συγχομπίστα και δεν έχει γεννήσει ακόμη καμιά φορά. Δεν είχε αρρωστήσει ποτέ πιο πριν όπως και κανένα άλλο ψάρι στο ένυδρείο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Δεν έχει αλλάξει τίποτα, κινητικό κοινωνικό κολυμπάει μέσα στην ομάδα και τρώει/αναπνέει κανονικά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Δεν είχε καμία

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Δεν έχω καθόλου φάρμακα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Χωρισε το ψαρακι απο τα αλλα(αν δεν εχεις πιο μικρο ενυδρειο, μπορεις να παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης (20-30λ)με αεραντλια) και βαλε για αρχη methylene blue(διαλ. απο φαρμακειο 300 mg- 30ml). απ΄αυτο παιρνεις 1ml με συριγγα+10ml νερο, ανακατευεις καλα Και απο αυτα τα 10 μλ, που εκανες , θα παρεις 3μλ  για 10λ νερου. Πρωτα βαζεις μιση δοση (σιγα-σιγα) και παρακολουθεις το ψαρι, αν ολα καλα σιγα-σιγα ριχνεις το υπολυπο φαρμακο.Θεραπεια ειναι 7 ημερες με αλλαγη νερου καθε 3ς μερες απο 50%  + την  μιση δοση φαρμακου μετα την καθε αλλαγη νερου.

Η... να μην μπερδευτεις παρε tetra general tonic (δοσολ.στο μπουκαλακι).

Στο μεγαλο ενυδρειο κανε αλλαγες νερου πιο συχνα για να μην υπερβαινεις τα 25ppm NO3.

Τις θεραπειες μην κανεις στο μεγαλο ενυδρειο(αν δεν ειναι απαραιτητο), θα πνιξεις την βιολογια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Χωρισε το ψαρακι απο τα αλλα(αν δεν εχεις πιο μικρο ενυδρειο, μπορεις να παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης (20-30λ)με αεραντλια) και βαλε για αρχη methylene blue(διαλ. απο φαρμακειο 300 mg- 30ml). απ΄αυτο παιρνεις 1ml με συριγγα+10ml νερο, ανακατευεις καλα Και απο αυτα τα 10 μλ, που εκανες , θα παρεις 3μλ  για 10λ νερου. Πρωτα βαζεις μιση δοση (σιγα-σιγα) και παρακολουθεις το ψαρι, αν ολα καλα σιγα-σιγα ριχνεις το υπολυπο φαρμακο.Θεραπεια ειναι 7 ημερες με αλλαγη νερου καθε 3ς μερες απο 50%  + την  μιση δοση φαρμακου μετα την καθε αλλαγη νερου.

Η... να μην μπερδευτεις παρε tetra general tonic (δοσολ.στο μπουκαλακι).

Στο μεγαλο ενυδρειο κανε αλλαγες νερου πιο συχνα για να μην υπερβαινεις τα 25ppm NO3.

Τις θεραπειες μην κανεις στο μεγαλο ενυδρειο(αν δεν ειναι απαραιτητο), θα πνιξεις την βιολογια.

Σε ευχαριστω για την βοήθεια. Τι ασθενεια ειναι και μπορω να κανω χρη ση αλλου φαρμακου σε περιπτωση που το μοναδικο πετ σοπ στην λαρισα δεν το εχει το συγκεκριμενο?

 

Σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

 

Σε ευχαριστω για την βοήθεια. Τι ασθενεια ειναι και μπορω να κανω χρη ση αλλου φαρμακου σε περιπτωση που το μοναδικο πετ σοπ στην λαρισα δεν το εχει το συγκεκριμενο?

 

Σε ευχαριστω και παλι.

Sera omnipur κανει ιδια δουλεια. Ενα απ΄τα δυο σιγουρα θα βρεις. Ειναι απο τα φαρμακα "για ολα" , που μπορεις να  βρεις παντου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ασθενιες δες https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Παρε μεγεθυντικό φακό και δες με προσοχη με τι μοιαζει αυτο το ασπρο. Μπορει να ειναι μιξ βακτηριο+μυκητας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Sera omnipur κανει ιδια δουλεια. Ενα απ΄τα δυο σιγουρα θα βρεις. Ειναι απο τα φαρμακα "για ολα" , που μπορεις να  βρεις παντου.

Ειχα βγει να ψαξω για tetra και δεν ειχε καποιος οποτε ειπα στην φαρμακοποιο να μου φτιαξει το διαλυμα

 

Διαλυμα:  300mg σε 30ml νερο σωστα?

 

Σχετικα με τις οδηγιες που μου εδωσες

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Χωρισε το ψαρακι απο τα αλλα(αν δεν εχεις πιο μικρο ενυδρειο, μπορεις να παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης (20-30λ)με αεραντλια)

το χωρισα πηγα και αγορασα ενα 45lt πλαστικο και εβαλα περιπου 35-40 lt νερο ενυδρειου με αεραντλια

 

και βαλε για αρχη methylene blue(διαλ. απο φαρμακειο 300 mg- 30ml). απ΄αυτο παιρνεις 1ml με συριγγα+10ml νερο, ανακατευεις καλα Και απο αυτα τα 10 μλ, που εκανες , θα παρεις 3μλ  για 10λ νερου.

 

άρα θα παρω περιπου 10 ml, 1 ml μειγμα θα αφησω εκτος σωστα?

 

Πρωτα βαζεις μιση δοση (σιγα-σιγα) και παρακολουθεις το ψαρι, αν ολα καλα σιγα-σιγα ριχνεις το υπολυπο φαρμακο.

εννοεις απο τα 10ml του μειγματος θα ριξω τα 5 και μετα απο καμια ωρα να ριξω το υπολοιπο ή να ριξω και τα 10 ml και μετα απο 3 μερες να ξαναριξω αν ολα πανε καλα ακομη 10 ml?

 

Θεραπεια ειναι 7 ημερες με αλλαγη νερου καθε 3ς μερες απο 50%  + την  μιση δοση φαρμακου μετα την καθε αλλαγη νερου.

Θθα σε ξαναρωτησω τότε χεχε

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Η... να μην μπερδευτεις παρε tetra general tonic (δοσολ.στο μπουκαλακι).

Στο μεγαλο ενυδρειο κανε αλλαγες νερου πιο συχνα για να μην υπερβαινεις τα 25ppm NO3.

Τις θεραπειες μην κανεις στο μεγαλο ενυδρειο(αν δεν ειναι απαραιτητο), θα πνιξεις την βιολογια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ειχα βγει να ψαξω για tetra και δεν ειχε καποιος οποτε ειπα στην φαρμακοποιο να μου φτιαξει το διαλυμα

 

Διαλυμα:  300mg σε 30ml νερο σωστα?

 

Σχετικα με τις οδηγιες που μου εδωσες

 

 

 

Αν σου εφτιαξαν το διαλυμα στο μπουκαλακι, παρε μια σιριγγα (η 1ml η 2,5 ml και βγαλε απο το μπουκαλακι 1ml μπλε διαλυμα. Κλεισε το μπουκαλακι και βαλτο καπου σε ντουλαπα.

Παρε ενα ποτηρακι μικρο, ριξε μεσα 1ml μπλε διαλ. , που εχεις στην σιριγγα και απο πανω ακομα 10 ml νερο απο την βρυση. Ανακατευεις καλα και απο αυτο το διαλυμα !!! παιρνεις  3ml για καθε 10 λιτρα νερου (για θεραπεια). Δηλ. για 30 λιτρα θα χρεαστεις 9ml απο το διαλυμα, που εφτιαξες εσυ , οχι ο φαρμακοποιος!

Οκ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεχρι εκει το εχω καταλαβει...το πως θα δωσω το δικο μου μειγμα δεν ξερω.....να το ριξω ολο μαζι?σε δοσεις?και αφου το ριξω, οπως μου πεις, μετα απο 3 ημερες θα κανω αλλαγη και θα ξαναριξω ακομη 9ml και ξανα μετα απο 3 ημερες 50% αλλαγη νερου και μετα μια τελευταια φορα  9ml και μετα απο 3 ημερες αλλαγη?

 

φαγητο να του δινω κανονικα?(2 φορες την ημερα οπως μεχρι τωρα?)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ναι μεχρι εκει το εχω καταλαβει...το πως θα δωσω το δικο μου μειγμα δεν ξερω.....να το ριξω ολο μαζι?σε δοσεις?και αφου το ριξω, οπως μου πεις, μετα απο 3 ημερες θα κανω αλλαγη και θα ξαναριξω ακομη 9ml και ξανα μετα απο 3 ημερες 50% αλλαγη νερου και μετα μια τελευταια φορα  9ml και μετα απο 3 ημερες αλλαγη?

 

φαγητο να του δινω κανονικα?(2 φορες την ημερα οπως μεχρι τωρα?)

Πρωτα ριχνεις 5ml σιγα-σιγα με δοσεις για να προλαβαινει να ανακατευτει καλα με το υπολοιπο νερο(30λ). Περιμενεις κανα 5-10 λεπτα και ριχνεις τα αλλα 4ml παλι σιγα-σιγα.

Στην αλλαγη

Αλλαζεις 50% του νερου, χωρις να χρησιμοποιησεις αντιχλωριο. Απλα το νερο της αλλαγης να το εχεις για 24 ωρες σε ενα ανοιχτο δοχειο.

Φτιαχνεις ακομα ενα καινουριο δυαλ. 1ml απο φαρμακειο +10 ml νερου και απο αυτο το διαλ. βαζεις 4,5 ml (1/2 απο 9 ml).

Ταιζεις κανονικα, οτι δεν εφαγε βγαλε.Στην αλλαγη καθαριζεις με σκουπα και τα κακακια.

Link to comment
Share on other sites

Μην το ματιασω παει καλα...η τουλαχιστον ετσι εγω πιστευω. Το ασπρο στιγμα εφυγε και στην θεση του εχει γινει σαν εσωτερικο αιματωμα που γιαινεται. Θα το δω και το πρωι παλι.

 

Το μονο που με προβληματιζει ειναι που δεν εφαγε καθολου σημερα. Εβαλα flakes το μεσημερι και το βραδι κοκκους. Θα του ριξω παλι αυριο να δω πως θα παει. Κακα εκανε κανονικα βεβαια. Ηταν σκουρα.

 

@natateo περα απο την αεραντλια εχω βαλει και ενα φιλτρακι χωρις την βιολογια του, μονο για αναταραξη/καλυτερη οξυγωνωση και καλυτερη κυκλοφορια του νερου.

 

πριν 22 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα ριχνεις 5ml σιγα-σιγα με δοσεις για να προλαβαινει να ανακατευτει καλα με το υπολοιπο νερο(30λ). Περιμενεις κανα 5-10 λεπτα και ριχνεις τα αλλα 4ml παλι σιγα-σιγα.

Στην αλλαγη

Αλλαζεις 50% του νερου, χωρις να χρησιμοποιησεις αντιχλωριο. Απλα το νερο της αλλαγης να το εχεις για 24 ωρες σε ενα ανοιχτο δοχειο.

Φτιαχνεις ακομα ενα καινουριο δυαλ. 1ml απο φαρμακειο +10 ml νερου και απο αυτο το διαλ. βαζεις 4,5 ml (1/2 απο 9 ml).

Ταιζεις κανονικα, οτι δεν εφαγε βγαλε.Στην αλλαγη καθαριζεις με σκουπα και τα κακακια.

Μεθαυριο που θα βαλω 4,5 ml μειγματος και θα μου περισσεψουν 4,5 ακομη. κραταει για την τελευταια αλλαγη η θα ξαναφτιαξω μειγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

On 22/8/2018 at 11:58 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα ριχνεις 5ml σιγα-σιγα με δοσεις για να προλαβαινει να ανακατευτει καλα με το υπολοιπο νερο(30λ). Περιμενεις κανα 5-10 λεπτα και ριχνεις τα αλλα 4ml παλι σιγα-σιγα.

Στην αλλαγη

Αλλαζεις 50% του νερου, χωρις να χρησιμοποιησεις αντιχλωριο. Απλα το νερο της αλλαγης να το εχεις για 24 ωρες σε ενα ανοιχτο δοχειο.

Φτιαχνεις ακομα ενα καινουριο δυαλ. 1ml απο φαρμακειο +10 ml νερου και απο αυτο το διαλ. βαζεις 4,5 ml (1/2 απο 9 ml).

Ταιζεις κανονικα, οτι δεν εφαγε βγαλε.Στην αλλαγη καθαριζεις με σκουπα και τα κακακια.

Τελικά το ψάρι ολοκλήρωσε τον κύκλο θεραπείας και φαίνεται ότι το ξεπεράσαμε...δεν έχει κανένα εξωτερικό σημάδι και η συμπεριφορά του με το που επέστρεψε στο κυρίως ενυδρείο ήταν μια χαρά (κινητικό, εντάχθηκε στην ομάδα κανονικά, αναπνοές σε διάρκεια και επανάληψη όπως και τα άλλα ψαράκια και τέλος τρώει κανονικά)

 

 

@natateo

Πρώτα από όλα θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί ενώ σε ζάλιζα για το γαριδάδικο ταυτόχρονα μου έσκασε και η ασθένεια...και ενω ενα θηλυκο aulonacara δεν έχει κάποια ιδιαίτερη χρηματική αξία ωστόσο ασχολήθηκες και είδα πως είναι να σώζεις ένα ψαράκι. Μακάρι όλοι όσοι έχουν γνώσεις σαν εσένα να έχουν διάθεση να "σπαταλάνε" λίγο χρόνο από την καθημερινότητά τους και να μας βοηθούν στα προβλήματά μας. Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

Μέχρι πότε πιστεύεις θα πρέπει να έχω το νου μου μην επανεμφανιστεί η ασθένεια στο ψαράκι...φαντάζομαι ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να εμφανιστεί η ίδια ή διαφορετική ασθένεια στο ίδιο ή σε διαφορετικό ψάρι...απλά εννοώ πόσο κρατάει η πιο επικίνδυνη περίοδο και αν πρέπει να προσέχω κάτι κατά την διάρκειά της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

 

Τελικά το ψάρι ολοκλήρωσε τον κύκλο θεραπείας και φαίνεται ότι το ξεπεράσαμε...δεν έχει κανένα εξωτερικό σημάδι και η συμπεριφορά του με το που επέστρεψε στο κυρίως ενυδρείο ήταν μια χαρά (κινητικό, εντάχθηκε στην ομάδα κανονικά, αναπνοές σε διάρκεια και επανάληψη όπως και τα άλλα ψαράκια και τέλος τρώει κανονικά)

 

 

@natateo

Πρώτα από όλα θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί ενώ σε ζάλιζα για το γαριδάδικο ταυτόχρονα μου έσκασε και η ασθένεια...και ενω ενα θηλυκο aulonacara δεν έχει κάποια ιδιαίτερη χρηματική αξία ωστόσο ασχολήθηκες και είδα πως είναι να σώζεις ένα ψαράκι. Μακάρι όλοι όσοι έχουν γνώσεις σαν εσένα να έχουν διάθεση να "σπαταλάνε" λίγο χρόνο από την καθημερινότητά τους και να μας βοηθούν στα προβλήματά μας. Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

Μέχρι πότε πιστεύεις θα πρέπει να έχω το νου μου μην επανεμφανιστεί η ασθένεια στο ψαράκι...φαντάζομαι ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να εμφανιστεί η ίδια ή διαφορετική ασθένεια στο ίδιο ή σε διαφορετικό ψάρι...απλά εννοώ πόσο κρατάει η πιο επικίνδυνη περίοδο και αν πρέπει να προσέχω κάτι κατά την διάρκειά της.

Ευχαριστα τα νεα! Απλα προσεχε να μην ανεβαινουν πολυ τα νιτρικα στο  νερο,αλλαγες νερου πιο συχνα αν μπορεις, καμια βιταμινη στην τροφη(καλυτερα).

Εγω δινω που και που Sera fishtamin.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...