Jump to content

Χανω τα Guppies..


haf

Recommended Posts

Αποφάσισα να αλλαξω ψαροσυνθεση και να εχω αποκλειστικα guppies.. το ενυδρειο 180 L τρεχει αρκετα χρονια μα  εκανα μια γεναια αλλαγη νερου και εβαλα καμια 50αρια guppies...

 

Σταδιακα αρχισα να τα χανω.. εχουν ελλατωθει με αποτέλεσμα να εχουν παραμεινει καμια 10αρια μονο..

 

εκανα  μετρήσεις και εχω τα παρακατω..

 

PH 8

KH 6-10

GH >14,7

N02 0

N03 10

NH4 0

 

TDS 150

TEMP 26,5

 

 

μηπως φταιει η ποιοτητα του νερου? Μηπως είναι "μαλακο" και μη καταλληλο για τα guppies?

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος haf έγραψε:

Αποφάσισα να αλλαξω ψαροσυνθεση και να εχω αποκλειστικα guppies.. το ενυδρειο 180 L τρεχει αρκετα χρονια μα  εκανα μια γεναια αλλαγη νερου και εβαλα καμια 50αρια guppies...

 

Σταδιακα αρχισα να τα χανω.. εχουν ελλατωθει με αποτέλεσμα να εχουν παραμεινει καμια 10αρια μονο..

 

εκανα  μετρήσεις και εχω τα παρακατω..

 

PH 8

KH 6-10

GH >14,7

N02 0

N03 10

NH4 0

 

TDS 150

TEMP 26,5

 

 

μηπως φταιει η ποιοτητα του νερου? Μηπως είναι "μαλακο" και μη καταλληλο για τα guppies?

 

 

 

 

 

Με τι τεστ μετρας( strip; υγρα, εταιρεια,) ;  Kh 6 με Kh 10 ειναι μεγαλη διαφορα....Αλλαγη νερου γεναια ειναι ποσα λιτρα;

Το νερο σου ειναι σκληρο ως πολυ σκληρο (συμφωνα με τις μετρησεις σου). Γραψε δυο λογια για το φιλτρο ,που εχεις και καθε πότε και ποσα λιτρα κανεις αλλαγη νερου.

συμπληρωσε φορμα ασθενιας δες εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/25739-φόρμα-διάγνωσης-ασθένειας/

Περιεγραψε την συμπεριφορα των ψαριων (πως τρωνε, κολυμπανε κτλ). Σταδιακα αρχισα να τα χανω... Μεσα σε 1εβδομαδα.... 1 μηνα;

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Απωλεια guppies σε ένα μηνα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: JEWEL VISIO 180 L

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ενσωματωμενο φιλτρο, βιολογικο υλικο σε δακτυλίδια και σφουγγαρια της juwel

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 10 ετη συνολικα αλλα με guppies τους τελευταιούς 2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): αρχικα 40 αλλα εμειναν 10 περιπου

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγη κάθε 15 ημερες, ταισμα 1 φορα ανα ημερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8

- KH: 6-10

- GH: 14,7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 10

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: 26.5

 

TDS 150

 

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips: ναι

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: guppies,

- Ιστορικό Ψαριού: τα ειχα βαλει τους τελευταίους 2 μηνες αλλα μεσα σε ένα μηνα σχεδόν όλα αφανιστηκαν

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κανενα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράς αμμωνία 10  (μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο), αυτή είναι η αιτία που ψοφούν τα ψάρια.:)

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...