Jump to content

Το νερό του ενυδρείου κιτρινίζει αμεσως


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο forum ! Έχω ένα πρόβλημα με τις χελώνες μου , είναι μεγάλου μεγέθους , και το τελεφταιο δίμηνο όταν τους κάνω αλλαγή νερού  , το νερό θολώνει γρήγορα και 2 μέρες μετά κιτρινίζει τόσο πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω ούτε τις χελώνες ! Τόσο πολύ !!! 

 

Εχω ενυδρείο 120lt και γεμίζω με 70lt για να μπορούν να βγαίνουν κιόλας ,κι έχω κι εξωτερικό φίλτρο μεγάλο για το το συγκεκριμένο ενυδρείο !

 

Γνωριζει κάνεις τι μπορεί να φταίει ;

 

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να αξιοποίησης όλα τα λτ του ενυδρείου και απαιτείται πολύ δυνατο φιλτρο 4 φορεσ τα λτ της δεξαμενησ παντωσ τα 70 λτ είναι λιγα δοκιμασε και ανθρακα να τοποθέτησης και καθαρισε και το φιλτρο με ην ορθη διαδικασια που προβλεπεται

Έγινε επεξεργασία - Kostas Nikolaoy
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ άνθρακα και το φίλτρο το καθαρίζω πολύ καλά κάθε 2 εβδομάδες ! Το φίλτρο είναι 360 όποτε στα 70 λίτρα που το έχω είναι πολύ καλό , αλλά μάλλον κάπου γίνεται το λάθος με τα ουρά από τις 2 χελώνες και κιτρινίζει έτσι το νερό !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητέ φίλε έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και προσπαθώ να βρω λύση εμένα όχι μόνο κιτρινίζει αλλά γίνεται πράσινο διότι στον πάτο φυτρώνουν κάτι σαν βρύα.Το καθαρίζω και πάλι γίνεται.Αν βρήκες λύση πες μου κι εμένα!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάεις φωτό να δούμε το setup?

Επίσης το νερό είναι κίτρινο σίγουρα ή είναι αιωρούμενη άλγη?Μπορείς να βάλεις σε ένα ποτήρι και να το φωτογραφήσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ελπίζω να φαίνεται. το φίλτρο μου είναι εξωτερικό minikani 120.

rsz_20181008_222914[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2018 at 2:42 ΠΜ, το μέλος Iordanis Tsolakoglou έγραψε:

Χρησιμοποιώ άνθρακα και το φίλτρο το καθαρίζω πολύ καλά κάθε 2 εβδομάδες ! Το φίλτρο είναι 360 όποτε στα 70 λίτρα που το έχω είναι πολύ καλό , αλλά μάλλον κάπου γίνεται το λάθος με τα ουρά από τις 2 χελώνες και κιτρινίζει έτσι το νερό !

Πότε εχεις αλλαξει τον ανθρακα; Αν περασαν 3-4 εβδομαδες, θελει αλλαγη. Το νερο να αλλαζεις καθε 3-4 ημερες απο 30-50%. Παιζει ρολο και ο φωτισμος(δυνατος και πανω απο 10 ωρες φωτισμος ευνοει την αναπτυξη της αλγης- πρασιναδα) και το ταισμα(αν μπορεις, ταισε την χελονα μεσα σε μια λεκανη, να μην λερωνει το νερο).

Μεσα στο φιλτρο τι εχεις, εκτος ανθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Αν απευθύνεσαι σ εμένα έχω ζεόλιθο κ κεραμικά spirorax .θα δοκιμάσω να μην ανάβω το φως τόσες ώρες.Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Shifis έγραψε:

Αν απευθύνεσαι σ εμένα έχω ζεόλιθο κ κεραμικά spirorax .θα δοκιμάσω να μην ανάβω το φως τόσες ώρες.Ευχαριστώ !!

Είμαι η romina

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και ακολούθησα τα όσα συμβουλεύσατε παραπάνω η πρασινάδα δεν λέει να φύγει SOS Tι να κάνω;;; Απαντήστε μου τουλάχιστον αν είναι απειλητικό για την υγεία της χελώνας.Να μην ανάβω το φως νομίζω ότι θα δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις υπάρχει και κάτι ανώτερο του άνθρακα που πολλοί ''ορκίζονται'' πως δεν ξεκινούν νέο ενυδρείο χωρίς αυτό.

Είναι το seachem purigen.

 

Βγαίνει σε έτοιμα σακουλάκια για χρήση και κάθε 3-4 εβδομάδες μπορείς και να το επαναφορτίζεις για να μην αγοράζεις καινούργιο.

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις καλό κάνει κακό δεν κάνει.

 

Αν όμως αυτό που βλέπω απόσο μπορώ να διακρίνω σχετίζεται με πράσινη άλγη δεν θα σε βοηθήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Romina έγραψε:

Αν και ακολούθησα τα όσα συμβουλεύσατε παραπάνω η πρασινάδα δεν λέει να φύγει SOS Tι να κάνω;;; Απαντήστε μου τουλάχιστον αν είναι απειλητικό για την υγεία της χελώνας.Να μην ανάβω το φως νομίζω ότι θα δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα.

Το πρασινο νερο δεν επηρεάζει την χελωνα. Με αλλαγες νερου πως παμε;

Ειπαμε, οτι ο ανθρακας βοηθαει(δεν το εβαλες;) Καθαρισε το ενυδρειο καλα απο τις αλγες και βαλε κανα 2 στρωσεις ενυδρειακο βαμβακι μεσα στο φιλτρο(λιγο κραταει την πρασιναδα).

Αλλα μια λυση 100% για πρασινο νερο ειναι UV sterilizer for aquarium. Ειναι λιγο ακριβο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό το αλλάζω κανονικά και μάλιστα όταν στην αρχή πρασίνισε το άδειασα όλο και καθάρισα και το φίλτρο.Ομως και το καθαρό νερό πρασινίζει μετά από λίγο.Το ενυδρειακό βαμβάκι δεν το έχω δοκιμάσει, θα το δοκιμάσω.Ευχαριστώ θα ενημερώσω σχετικά..

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2018 at 1:26 ΜΜ, το μέλος giannisv έγραψε:

Μήπως η λαμπα σου θέλει αλαγμα? 

Αυτό δεν το σκέφτηκα.Η αλήθεια είναι ότι την έχω καιρό.Θα το δω ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...