Jump to content

Καινούργιο θαλασσινό!!


Aris Xrisanthakopoulos

Recommended Posts

Ακούω συμβουλες-γνώμες  η αν πρέπει να αλλάξω κάτι τρέχει μια βδομάδα τώρα . Διαστασεις 100*50*50 .βραχος 25 κιλά περίπου. Κυκλοφορητες tunze 6025(2) εξωτερικό φίλτρο 1000λ/ω  μέσα υπάρχει αντιφωσφορο-άνθρακας (νερό γέμισα από βρύση σε λίγες μέρες έρχεται η όσμωση). Φωτισμός 4x39(Από κοράλια στο μέλλον εάν θα βάλω θα είναι ελάχιστα  και ότι ποιο εύκολο υπάρχει). Σκιμμερ εκτός απροόπτου  deltec mc600.. 
Από μετρήσεις μόνο αμμωνία μετράω που είναι κοντά στο 2.

20180901_202311.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή..

Ωραίο στήσιμο

αναπλήρωση έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο φιλτρο ρε παιδια ειναι απαραιτητο στο θαλασσινο; ο βραχος δεν κανει αυτον τον ρολο υποτιθεται;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναπλήρωση δεν έχω!! Βακτήρια Ρίχνω τα stability. Αλλά παράγγειλα τα special  blend  για καλύτερα. Είναι η πρώτη φορά που κάνω υπομονή και δεν έχω βάλει ψάρι ακόμα .Αλλά εάν δεν δω μετρήσεις φυσιολογικές δεν μπαίνει ζωντανό. Εξωτερικό φίλτρο  δεν κάνει τη χημική  φιλτρανση έτσι ξέρω.

Έγινε επεξεργασία - Aris Xrisanthakopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά..υπομονή τότε... Σημειωσε τη στάθμη του νερού ώστε να προσθέτεις καθημερινά οτι εξατμίζεται... Το εξωτερικό φίλτρο χρειαζεται ακριβώς για τη χημική φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό μπορεί να μπει άνθρακας και αντιφώσφορος, και προαιρετικά μια μικρή και λεπτή στρώση απο κάποιο σφουγγάρι σε περίπτωση που έχουμε πολλά αιωρούμενα Detritus

Link to comment
Share on other sites

εγω αντι για εξωτερικο φιλτρο βαζω ανθρακα αντιφοσφωρο στο mce 600

επισης στην εξοδο του συγκεκριμενου σκιμερ μπορεις να προσαρμοσεις ενα ταπερ με ενυδρειακο βαμβακι για τα αιρουμενα μικροσωματιδια

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρη καλή αρχή!
Εγώ στη θέση σου θα έπαιζα περισσότερο με τα βράχια τώρα που είναι ακόμα αρχή!
Κ σίγουρα θα τα στερέωνα με δεματικά κ κόλλα!
Για το ότι ξεκίνησες με νερό βρύσης..

Δεν θα σου πω "καλά έκανες"! Κάποιοι λένε ότι είχαν προβλήματα...
Αλλά θα σου πω ότι κ το δικό μου έχει ξεκινήσει με νερό βρύσης! Ποτέ δεν είχα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...