Jump to content

Αντίστροφη Όσμωση


dimitris1981

Recommended Posts

πριν 38 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Καλησπερα,μπορει καποιος να μου πει πως συνδεουμε την Α/Ο σε ενυδρειο?ευχαριστω

Πες γιατι  θελεις να το συνδεσεις Α/Ο στο ενυδρειο; Εχεις θαλασσινο και θελεις να φτιαξεις αναπληρωση η εχεις γλυκου νερου και ...; Λιγο πιο συγκεκριμένα αν μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Για γλυκο νερο,το θελω για να ριξω το ph

Το καθαρο νερο απο Α/Ο δεν κανει για ενυδρειο. Πρεπει να το ανακατευεις με νερο βρυσης η να παρεις ειδικα αλατα τυπου Dennerle Osmos re mineral κ.α.

Κανεις προετοιμασια του νερου σε ενα δοχειο(οσα λιτρα χρεαζεσαι) και μετα  κανεις αλλαγη νερου στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γεμίζω με νερό από Α/Ο ένα δοχείο κ το πρόσθετο στο ενυδρείο;εφόσον έχω πετάξει από αυτό τόσα λίτρα όσα έχω στο δοχείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Δηλαδή γεμίζω με νερό από Α/Ο ένα δοχείο κ το πρόσθετο στο ενυδρείο;εφόσον έχω πετάξει από αυτό τόσα λίτρα όσα έχω στο δοχείο;

Αν το νερο απο την βρυση εχει Kh=8-9(οπως εχω εγω γ.π.) και Gh=10-11, τοτε κανεις μιξ οσμος με νερο βρυσης 3:1 και βγαινει νερο με Kh=3 και Gh=3 με 4 , με αυτο το νερο κανεις αλλαγη, οχι με σκετο οσμος. Δηλαδη γεμιζεις με Α/Ο ενα δοχειο στο 2/3 περιπου και συμπληρωνεις (1/3) με νερο βρυσης(στ περιπτωση μου).

Πρεπει να μετρησεις τουλαχιστον το Kh νερου, που εχεις στη βρυση, για να ξερεις πως να αραιωνεις το νερο απο Α/Ο.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως. Ας πουμε οτι εχεις ενα ενυδρειο 100λτ  και στις αλλαγες νερου αλλαζεις 35 λιτρα. Στην αρχη βαλε (στα 35 λιτρα) 30% ΑΟ και το υπολοιπο νερο βρυσης. Στην δευτερη αλλαγη ανεβασε λιγο το ποσοστο ΑΟ και παει λεγοντας. Μπορει να φτασεις να χρησημοποιεις και 80% ΑΟ στο νερο αλλαγης,για να δεις αποτελεσματα, αλλα θα πρεπει να γινει σταδιακα. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Οχι ακριβως. Ας πουμε οτι εχεις ενα ενυδρειο 100λτ  και στις αλλαγες νερου αλλαζεις 35 λιτρα. Στην αρχη βαλε (στα 35 λιτρα) 30% ΑΟ και το υπολοιπο νερο βρυσης. Στην δευτερη αλλαγη ανεβασε λιγο το ποσοστο ΑΟ και παει λεγοντας. Μπορει να φτασεις να χρησημοποιεις και 80% ΑΟ στο νερο αλλαγης,για να δεις αποτελεσματα, αλλα θα πρεπει να γινει σταδιακα. 

Εγραψα συνταγη για να γεμιζει το ενυδρειο απο την αρχη (αν δεν ειναι γεματο). Αν τρεχει ηδη με σκληρο νερο, τοτε πρεπει να ακολοθει την δικη σου συνταγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Ωραία όλα αυτά,όσο αφορά το ph θα πέσει στον βαθμό που ιελω

 Ολα ειναι στα χερια σου.Ποσο θελεις να κατευεζεις το Ph ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

στο 6.5 είμαι στο 7.5

Για να γινει το Ph = 6.5 θα χρεαστεις πολυ μαλακο νερο με Kh περιπου στο 1με 2 βαθμους. Γιατι θελεις τοσο μαλακο νερο; Με τρωει  η περιεργεια:)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχαμε ξαναμιλήσει σε άλλο θέμα θελω να βγάλω μια γεννά σε όσκαρ που έχω κ δεν έχω καταφέρει ακόμα,αυτή την στιγμή το ενυδρείο τρέχει με τύρφη μέσα μήπως κ δω αποτέλεσμα,απλά κοιτάω μια άλλη λύση σε περίπτωση που δεν κάνω κάτι με την τυρφη

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Όπως είχαμε ξαναμιλήσει σε άλλο θέμα θελω να βγάλω μια γεννά σε όσκαρ που έχω κ δεν έχω καταφέρει ακόμα,αυτή την στιγμή το ενυδρείο τρέχει με τύρφη μέσα μήπως κ δω αποτέλεσμα,απλά κοιτάω μια άλλη λύση σε περίπτωση που δεν κάνω κάτι με την τυρφη

Τυρφη σου κατεβαζει πολυ το Ph ; Εμενα δεν μου αρεσε, πολυ καφε γινεται το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι καφέ,αλλά τι να κάνω,μου είπαν ότι θα το κατεβάσει,φυσικά το πάω πολύ συντηρητικά να μην έχω θέμα με τα ψάρια με την απότομη αλλαγή,θα δούμε αν θα πέσει 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...