Jump to content

θηλυκό guppy δεν τρώει


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Θηλυκό guppy δεν τρώει εδώ και 2 μέρες. κάποιες φορές καθεται σε ένα σημείο του ενυδρείου που είναι απομονωμένο. άλλες φορές κυκλοφορεί αλλά δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για την τροφή. το ψάρι εισηχθει σύμφωνα με τις προβλεπομενες διαδικασίες. σήμερα παρατηρώ μεγαλύτερη κινητικοτητα. Επίσης είναι το μικρότερο ψάρι σε μέγεθος στο ενυδρείο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): μινι σιποραξ για 60λτρ σφουγγάρι 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): guppy 9. 6 θηλυκά 3 αρσενικά

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 2 φορές τη μέρα. 2 εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 16 λίτρα έκαστη με αντιχλωριο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.8

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: 27.5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: api 

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: guppy

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): μειωμένη όρεξη, περιττώματα λευκά, αναπνοή κανονική, κινειται περιοδικά,  ορεξη καθόλου, χρωματισμος κανονικός.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:οχι

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(

20180903_112455.jpg

20180902_223133.jpg

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
Link to comment
Share on other sites

Με τι ταιζεις; Μπορει να ειναι απλα δυσκοιλιότητα , αν ταιζεις μονο με ξηρη τροφη.....  η hexamita.

Βρασε αρακα(πρασινο) και ταισε, αν θα φαει.

Για hexamita Flagyl caps 500mg σε 30-40 λ νερου το βραδι. Καθε μερα αλλαγη νερου 30-40% + μιση δοση απο φαρμακο (για 10-14 ημερες).

Πότε αγορασες τα ψαρακια;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

κλείνει μια εβδομάδα. δίνω ως βασική flakes για τροπικά ψάρια της  prodac,  guppy gran sera και 2 φορές bloodworms της sera. μόλις είδα και θέμα σε ένα άλλο. έχει κάτι σαν κύστη στον πρωκτο της.  

20180903_115237.jpg

20180903_115238.jpg

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνω λάθος. Οι παράμετροι του νερού μου είναι καλοί και προσπαθώ να τηρώ με ευλάβεια τις ρουτίνες που πρέπει. Έχω διαβάσει ό,τι υπάρχει σε άρθρο αλλά πάντα αναρωτιέμαι αν τα κάνω όλα όπως πρέπει ή τελικά φταίει το pet shop  

Έγινε επεξεργασία - red shrimp
Link to comment
Share on other sites

Το δικο σου θηλυκο ειναι εγκυος. Δεν εχει κυστη.

Εγραψα για hexamita, γιατι στην 1-η φωτογρ. εχει μακρια ασπρο-διαφανα περιττώματα(κακακια) , εχασε ορεξη, απομονωνεται.

Πολλες φορες αγοραζουμε ηδη αρρωστα ψαρια, απλα ολα αρχιζουν και βγαινουν μετα απο 3-4 ημερες.

Στα μερικα πετσοπ τα εχουν με αντιβιωσεις η αντιβακτηριακα φαρμακα(μερικες φορες ερχονται αρρωστα από τον προμηθευτή). Στο μαγαζι δεν φαινεται να εχουν κατι, αλλα στο σπιτι αρχιζουν και βγαζουν....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τους έδωσα αρακά και τους άρεσε τελικά. Δυστυχώς η συγκεκριμένη συνεχίζει να μην τρωει. Βέβαια την έπιασα να ψιλοτσιμπολογαει αλγη από τα φυτά. Τον αρακά δεν τον άγγιξε :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος red shrimp έγραψε:

Τους έδωσα αρακά και τους άρεσε τελικά. Δυστυχώς η συγκεκριμένη συνεχίζει να μην τρωει. Βέβαια την έπιασα να ψιλοτσιμπολογαει αλγη από τα φυτά. Τον αρακά δεν τον άγγιξε :(

Μπορεις να βαλεις αυτο το ψαρακι  χώρια απο τα αλλα; Ενα πλαστικο κουτι 3-4 λ + μια αεραντλια αρκουν.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μην πάρει την κάτω βόλτα επειδή θα αλλάξουν οι παράμετροι του νερού. Μπορεί να λέω και βλακείες δεν ξερω. Το σκέφτηκα και αυτό να μπει σε καραντίνα. Αεραντλια δεν έχω αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος red shrimp έγραψε:

Φοβάμαι μην πάρει την κάτω βόλτα επειδή θα αλλάξουν οι παράμετροι του νερού. Μπορεί να λέω και βλακείες δεν ξερω. Το σκέφτηκα και αυτό να μπει σε καραντίνα. Αεραντλια δεν έχω αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να πάρω. 

Το νερο για καραντινα απο ενυδρειο θα παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό. Σε περίπτωση που δεν βάλω αεραντλια κάθε ποτέ πρέπει να κάνω αλλαγές νερού; Ή είναι εκτός συζητήσης αυτό το ενδεχόμενο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος red shrimp έγραψε:

Σωστό και αυτό. Σε περίπτωση που δεν βάλω αεραντλια κάθε ποτέ πρέπει να κάνω αλλαγές νερού; Ή είναι εκτός συζητήσης αυτό το ενδεχόμενο;

Καποτε ειχα guppy χωρις φιλτρο (χαλασε) για 2-3 μερες, δεν θυμαμαι ακριβος(πριν χρόνια) και μια χαρα αντεξαν. Αλλαγη νερου αν θα κανεις 20-30% καθε μερα, νομιζω δεν θα χρεαστεις ουτε φιλτρο να εχεις ουτε αεραντλια :)

Diana Walstad τα ψαρια κραταει χωρις εξοπλισμό...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος red shrimp έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ. Είσαι η μόνη που ασχολήθηκες με το θέμα μου. Να είσαι καλά. 

Απλα λειπουν ακομα οι περισσοτεροι. Δεν γυρισαν ακομα απο τις διακοπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ για το άλλο που έγραψα ότι είχε κάτι σαν κύστη, εξαφανίστηκε αλλά τώρα βλέπω αυτό. Κοκκινωπά περιττώματα. 

20180904_202726.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος red shrimp έγραψε:

Δυστυχώς δεν φαίνεται να γλιτώνει το ψάρι μου. Άρχισε να γέρνει και παρατήρησα αίμα στην κοιλιά της. 

 

Αν θελεις μπορεις να παρεις το bactopur direct και να συνεχιζεις μ΄αυτο την θεραπεια, αλλα δεν υπαρχει εγγυηση ,οτι θα γινει καλα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι πολύ αργά πλέον. είναι σε κάθετη θέση. Και το ότι πρήζεται σημαίνει ότι τα νεφρα της έχουν πάθει μη αναστρέψιμη βλάβη. Για να πω την αλήθεια αρχίζω και ξενερώνω άσχημα.  το ψαράκι δυστυχώς δεν τα κατάφερε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος red shrimp έγραψε:

νομίζω ότι είναι πολύ αργά πλέον. είναι σε κάθετη θέση. Και το ότι πρήζεται σημαίνει ότι τα νεφρα της έχουν πάθει μη αναστρέψιμη βλάβη. Για να πω την αλήθεια αρχίζω και ξενερώνω άσχημα.  το ψαράκι δυστυχώς δεν τα κατάφερε. 

Δεν φταις εσυ, το ψαρακι ηταν αρρωστο, απλα ετσι συμβαινει μερικες φορες. Εχω παρει καποια ψαρακια ( παλια) απο μια αλυσιδα πετ σοπ στην Αθηνα. Οταν εκανα μετρησεις νερου, επαθα σοκ! Νιτρικα ηταν γυρο στα 160-180! Το ιδιο και στο τοπικο μας καταστημα .... Τι να πω... Μετα απο τετοια  ταλαιπωρία καθολου παραξενο δεν ειναι , οτι βγαζουν χιλια δυο...

Κριμα ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω δυστυχώς. ειναι το δεύτερο που χάνω μέσα σε 2 εβδομάδες. Την επόμενη φορά θα κάνω μετρήσεις στο νερό τους για να δω τι γίνεται. Από την πλευρά μου θέλω να πιστεύω ότι κάνω το σωστό. Διάβασα πολύ πριν αποφασίσω να επιλέξω ψάρια ως κατοικίδια και ακολούθησα κατά γράμμα αυτά που έπρεπε να κάνω. Εννοείται ότι εφόσον επιλέγω κατοικίδια πρέπει να είμαι σε θέση να τους παρέχω την καλύτερη φροντιδα. Και αυτό κάνω. Ελπίζω να μην έχω άλλη απώλεια. Όπως και κανένας που αγαπά και φροντίζει τα ζώα του. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος red shrimp έγραψε:

νομίζω ότι είναι πολύ αργά πλέον. είναι σε κάθετη θέση. Και το ότι πρήζεται σημαίνει ότι τα νεφρα της έχουν πάθει μη αναστρέψιμη βλάβη. Για να πω την αλήθεια αρχίζω και ξενερώνω άσχημα.  το ψαράκι δυστυχώς δεν τα κατάφερε. 

Δυστυχώς το χόμπυ μας έχει και την δυσάρεστη πλευρά του, όταν υπάρχουν απώλειες. Όμως δεν χρειάζεται να μας παίρνει από κάτω. Προσφέρουμε όσο μπορούμε καλύτερες συνθήκες στα ζωντανά μας,  αλλά καμιά φορά κυρίως στα μικρόψαρα είναι δύσκολο να διακρίνουμε σημάδια για την κατάστασή τους. Έχει συμβεί σε όλους μας. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος red shrimp έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για όλο το support. Με βοήθησες πολύ. 

Προσπαθουμε να βοηθαμε ο ενας τον αλλον.

Τωρα και ενα χρονο κραταω μονο τα ψαρακια " παραγωγης" μου και ξεχασα απο αρρωστιες, φαρμακα κ.α. δυσαρεστα.

Καραντινα ψαριων ειναι παντα η καλυτερη λυση για προληψη ασθενειων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω σας έχω πρήξει λίγο αλλά νομίζω υπάρχει και άλλο κρούσμα. Άλλο ένα θηλυκό της ίδιας παρτίδας παρατήρησα ότι έχει κόκκινα περιττώματα. Μπορείτε να μου πείτε αν είναι άρρωστο το ψάρι; τρώει κανονικά αλλά το βλέπω ότι πηγαίνει 20180906_144440.thumb.jpg.004956d57fb0fab3440f6f6752cb8e0e.jpgκαι κάθεται πάνω από το φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...