Jump to content

Ερώτηση για νεροχελώνες


melavr

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Έχω ένα ενυδρείο με δύο χελώνες μέσα, δύο χρονών. Πρόσφατα αγόρασα καινούργιο ενυδρείο και έβαλα μέσα και φυσικό χαλίκι. Η μια απο τις δύο όμως έφαγε μερικές απο τις πετρόυλες. 

Ρώτησα τον υπάλληλο του Pet Shop και μου είπε οτι δεν υπάρχει θέμα και ότι αυτό τις βοηθάει να χωνέψουν. Ισχύει ή μήπως να βγάλω το χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι ειδικος στα χελωνακια, ξερω οτι αυτο το κανουν τα πτηνα χωρις κανενα θεμα.Αν το βοτσαλακι ειναι μικρης διαμετρου λογικα θα παρουν την φυσικη οδο. Αυτο που ξερω ειναι οτι τα χελωνακια χρειαζοντε ασβεστιο για το καβουκι τους και μηπως το εκανε γιαυτο. Υπαρχουν πετρες ασβεστιου ειδικες για τα χελωνακια για να καλυπτουν αυτη την αναγκη τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι επικινδυνο αν είναι μελο το πετραδακι γιατι μπορεί να φράξει το σύστημα πεψης..

Ποσο μεγαλα ειναι τα χελωνακια σου και το φυσικο χαλικι ποσο μεγαλο ηταν?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Dio45 said:

Χωρις να ειμαι ειδικος στα χελωνακια, ξερω οτι αυτο το κανουν τα πτηνα χωρις κανενα θεμα.Αν το βοτσαλακι ειναι μικρης διαμετρου λογικα θα παρουν την φυσικη οδο. Αυτο που ξερω ειναι οτι τα χελωνακια χρειαζοντε ασβεστιο για το καβουκι τους και μηπως το εκανε γιαυτο. Υπαρχουν πετρες ασβεστιου ειδικες για τα χελωνακια για να καλυπτουν αυτη την αναγκη τους.

 

 

Τους έχω μέσα στο ενυδρείο πέτρα ασβεστίου και τους βάζω σε τακτά χρονικά διαστήματα, δεν νομίζω να φταίει αυτό. Επίσης είναι πολύ μικρά τα χαλικάκια που έφαγε.

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, panos nts said:

Καλησπέρα, είναι επικινδυνο αν είναι μελο το πετραδακι γιατι μπορεί να φράξει το σύστημα πεψης..

Ποσο μεγαλα ειναι τα χελωνακια σου και το φυσικο χαλικι ποσο μεγαλο ηταν?

Τα πετραδάκια ειναι πολύ μικρά και τα χελωνάκια που είναι περίπου στο μέγεθος της παλάμης. 

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να σου πουνε και οι πιο εμπειροι απλα εγω ξερω οτι δεν κανει να τρωε τις πετρες και αν ειναι μικρες μπορουν να τις αποβαλουν αλλιως ειναι δυσκολο..

 

Αυτο με την χωνεψη ισχυει στα πουλια αλλα δεν νομοζω πως οι χελωνες εχουν προλοβο και δεν χρειαζονται πετρες για να χωνεψουν.. ακομα και τα πουλια χρησιμοποιουν λεπτη αμμο..

Μπορει να ειμαι και τελειως φαουλ.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστα οσα λεει και ο Πανος.Σκεψου το χαλικακι πρεπει να ειναι σε διαμετρο μιικροτερο των περιττωματων τους.Και το καλυτερο να μην ειναι ακανονιστο αλλα στρογγυλιμενο.Λιγο αβολο αυτο που γραφω,αλλα το λεω για να σου φυγει το αγχος.Αν τα παραπανω ισχυουν δεν θα εχεις θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα βγαλτε το χαλικι ,ασβεστιο μπορειτε να δινετε σαν σουπιοκοκαλο εξαλου με το χαλικι θα εχετε πρόβλημα με την  καθαριοτητα το ενυδρείου παντως αν επιμενετε στο χαλικι υπαρχη ειδικο χαλικι μεγαλησ κοκκομετριας για χελωνες υδρόβιες tηs  exo terra, κ αν ερθεται αθηνα μου εχη μεινη καμποσο αχρησιμοποιητο μπορω να σας το δωρισω είναι αχρηστο για τις χελωνες είναι μπελας.τωρα αν το εφαγε τι να πω ητανε ατυχια μπορη να μη συμβη κατι αλλα αν ξαναγινη ποιος ξερη εγω θα το εβγαζα παντως απ το ενυδρειο .

PT3833.jpg

Έγινε επεξεργασία - Kostas Nikolaoy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο πιο ωραιος της ιστοριας ητανε ο υπάλληλος του petshop

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kostas Nikolaoy έγραψε:

ο πιο ωραιος της ιστοριας ητανε ο υπάλληλος του petshop

θελουν σκοτωμα μερικοι, ολοι μας πιστευω εχουμε πεσει στον πανασχετο πετσοπα που να σου το παιζει οτι ειναι και ειδήμων.

On 4/9/2018 at 12:40 ΜΜ, το μέλος melavr έγραψε:

Καλησπέρα, 

Έχω ένα ενυδρείο με δύο χελώνες μέσα, δύο χρονών. Πρόσφατα αγόρασα καινούργιο ενυδρείο και έβαλα μέσα και φυσικό χαλίκι. Η μια απο τις δύο όμως έφαγε μερικές απο τις πετρόυλες. 

Ρώτησα τον υπάλληλο του Pet Shop και μου είπε οτι δεν υπάρχει θέμα και ότι αυτό τις βοηθάει να χωνέψουν. Ισχύει ή μήπως να βγάλω το χαλίκι;

Στα πιο πολλα πετ σοπ  (οχι σε ολα)εκτός του ότι ειναι ασχετοι σου δινουν και πληροφοριες αχρειαστες και επικίνδυνες για τις χελωνες οπως ειπαν και οι παραπανω ......ΒΓΑΛΕ το χαλικι ΤΩΡΑ( χθες μη σου πω), αν θες υπόστρωμα βαλε ποταμισιο βοτσαλο ( καλυτερα μη ασβεστολιθικο) ή αμμο χαλαζιακη αλλα θα στην ανακατευουν πολυ. Εγω ειμαι με bare bottom παντως με τις 2 χελωνες μου.

Link to comment
Share on other sites

On ‎10‎/‎10‎/‎2018 at 12:09 ΠΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

θελουν σκοτωμα μερικοι, ολοι μας πιστευω εχουμε πεσει στον πανασχετο πετσοπα που να σου το παιζει οτι ειναι και ειδήμων.

Στα πιο πολλα πετ σοπ  (οχι σε ολα)εκτός του ότι ειναι ασχετοι σου δινουν και πληροφοριες αχρειαστες και επικίνδυνες για τις χελωνες οπως ειπαν και οι παραπανω ......ΒΓΑΛΕ το χαλικι ΤΩΡΑ( χθες μη σου πω), αν θες υπόστρωμα βαλε ποταμισιο βοτσαλο ( καλυτερα μη ασβεστολιθικο) ή αμμο χαλαζιακη αλλα θα στην ανακατευουν πολυ. Εγω ειμαι με bare bottom παντως με τις 2 χελωνες μου.

εδώ μου τα πουλήσανε με μυκοπλασμα καποτε όταν ξεκινησα τα χελώνια κ καναμε ενεσεις αντιβιωση 40 στο κτηνιατρο χαλαλι της βεβαια γιατι τον εσωσε το χελωνακο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...