Jump to content

Salamander 1500L Reef+Hippocampus tank


salamander

Recommended Posts

On 9/7/2018 at 1:26 AM, salamander said:

Τα λίτρα είναι συνολικά. Μελέτη έγινε και έδειξε 2000 κιλα στο τετραγωνικό σε εκείνο το σημείο. 

καλημέρα, βάσει οποιασδήποτε συμβατικής εγκεκριμένης μελέτης, 500/ m2 για χώρους επαγγελματικούς και για κατοικίες 300 κιλά/m2 και αυτό διότι, οτιδήποτε παραπάνω σε μελέτη, συνεπάγεται σίδερο και μπετόν και αυξηση όλων των μεγεθών προς τη θεμελίωση, οπότε, έτσι όπως το βλέπω, υπάρχει κανονικότατη υπερβολική καταπόνηση των συνδέσμων... που θα αναδειχθει αμα υπάρξει δυναμική φόρτιση, απλά ένας σεισμός...ευχομαι ότι καλύτερο, αλλα ειναι υπερβολικά μεγαλο βάρος για μια κατασκευή, κινήσαι μέσα στο περίπου 200-300% όριο ασφαλείας...

Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2019 at 3:56 PM, salamander said:

Μια συνολική φωτογραφία του ενυδρείου και μια δώρο.:busted_cop:

 

DJI-0882.jpg

 

 

DJI-0896-2.jpg

 

 

 

ΥΠΕΡΟΧΟ!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dearangelo έγραψε:

καλημέρα, βάσει οποιασδήποτε συμβατικής εγκεκριμένης μελέτης, 500/ m2 για χώρους επαγγελματικούς και για κατοικίες 300 κιλά/m2 και αυτό διότι, οτιδήποτε παραπάνω σε μελέτη, συνεπάγεται σίδερο και μπετόν και αυξηση όλων των μεγεθών προς τη θεμελίωση, οπότε, έτσι όπως το βλέπω, υπάρχει κανονικότατη υπερβολική καταπόνηση των συνδέσμων... που θα αναδειχθει αμα υπάρξει δυναμική φόρτιση, απλά ένας σεισμός...ευχομαι ότι καλύτερο, αλλα ειναι υπερβολικά μεγαλο βάρος για μια κατασκευή, κινήσαι μέσα στο περίπου 200-300% όριο ασφαλείας...

Καλημέρα φίλε έτσι είναι που τά λες. Η κατασκευή απλώνετε σε περίπου 6τμ καθώς δύο ενυδρεία και η chaeto είναι σε άλλο δωμάτιο πίσω από το ενυδρείο. Σίγουρα όπως και να έχει είναι αρκετό βάρος για ένα σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salamander said:

Καλημέρα φίλε έτσι είναι που τά λες. Η κατασκευή απλώνετε σε περίπου 6τμ καθώς δύο ενυδρεία και η chaeto είναι σε άλλο δωμάτιο πίσω από το ενυδρείο. Σίγουρα όπως και να έχει είναι αρκετό βάρος για ένα σπίτι. 

... κάποιες φορές ειναι ... δυσκολο, να πεις τη γνώμη σου, όταν δεν σε ρωτάν και οταν δεν σε αφορά, πες το επαγγελματική διαστοφή όμως, στην περίοδο του σεισμου του 1999 έλεγξα απειρες κατασκευές και τα πραγματα ήταν πολύ στεναχωρα... δεν ηθελα να προσβάλω ουτε να το παιξω εξυπνάκιας.

Ο Ωκεανός σου είναι πού όμορφος και σίγουρα θα έχεις κοπιάσει πολύ να το φέρεις σε αυτό το επίπεδο...

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dearangelo έγραψε:

... κάποιες φορές ειναι ... δυσκολο, να πεις τη γνώμη σου, όταν δεν σε ρωτάν και οταν δεν σε αφορά, πες το επαγγελματική διαστοφή όμως, στην περίοδο του σεισμου του 1999 έλεγξα απειρες κατασκευές και τα πραγματα ήταν πολύ στεναχωρα... δεν ηθελα να προσβάλω ουτε να το παιξω εξυπνάκιας.

Ο Ωκεανός σου είναι πού όμορφος και σίγουρα θα έχεις κοπιάσει πολύ να το φέρεις σε αυτό το επίπεδο...

Κανείς δε προσβάλλεται φίλε , διάλογο κάνουμε και μάλιστα σε ένα σοβαρό θέμα. Μακάρι να κάναμε συχνότερα τέτοιες και άλλες κουβέντες και τα μπράβο να έρχονταν σε τελευταία μοίρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

¨Ενα μικρό φωτογραφικό update με κάποια κοράλλια. Όταν έχω χρόνο θα επανέλθω και με ένα κέιμενο για τις αλλαγές που έχουν γίνει στο ενυδρείο.

 

 

IMG-4794.jpg


IMG-4796.jpg


IMG-4797.jpg


IMG-4800.jpg


IMG-4803.jpg


IMG-4806.jpg


IMG-4810.jpg

 

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

IMG-4807.jpg

 

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές φώτο, μπράβο φίλε, περιμένουμε λεπτομέρειες... 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε 

Πολύ ωραία χρώματα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ορέστη!

Πολύ όμορφες φωτογραφίες!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραίες φωτογραφίες φίλε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εντυπωσιακο!!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη κι απροβληματιστη συνεχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

???Πραγματικά πανέμορφα πλάσματα συγχαρητήρια. Θέλω να αρχίσω και εγώ με ιππόκαμπους για Ελλάδα δεν είδα κανένα μαγαζί γιαυτό από μια ιστοσελίδα στο ίντερνετ είδα ότι μπορώ να παραγγείλω από Χαβάη. Ακόμα μαθαίνω για αυτά τα υπέροχα πλάσματα προτού πάρω. Ξέρετε τι εξοπλισμό θα χρειαστώ για να βάλω; Μπορεί να συμβιωσει με αστερία;Τι τρώνε, καθώς και αν μπορούν να ζήσουν με άλλα είδη ιπποκαμπων. (Κυρίως για salamander) εσένα γέννησε καμία φορά και αν ναι περίπου πόσες φορές μπορεί να γεννήσει;;; (Ξερω και εγώ μπάσο και πιάνο, να κάνουμε καμία μπάντα) 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Γεωργαντας
Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2020 at 9:03 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Γεωργαντας έγραψε:

???Πραγματικά πανέμορφα πλάσματα συγχαρητήρια. Θέλω να αρχίσω και εγώ με ιππόκαμπους, για Ελλάδα δεν είδα κανένα μαγαζί γιαυτό από μια ιστοσελίδα στο ίντερνετ είδα ότι μπορώ να παραγγείλω από Χαβάη. Ακόμα μαθαίνω για αυτά τα υπέροχα πλάσματα προτού πάρω. Ξέρετε τι εξοπλισμό θα χρειαστώ για να βάλω; Μπορεί να συμβιωσει με αστερία;Τι τρώνε, καθώς και αν μπορούν να ζήσουν με άλλα είδη ιπποκαμπων. (Κυρίως για salamander) εσένα γέννησε καμία φορά και αν ναι περίπου πόσες φορές μπορεί να γεννήσει;;; (Ξερω και εγώ μπάσο και πιάνο, να κάνουμε καμία μπάντα) 

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2020 at 9:03 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Γεωργαντας έγραψε:

???Πραγματικά πανέμορφα πλάσματα συγχαρητήρια. Θέλω να αρχίσω και εγώ με ιππόκαμπους για Ελλάδα δεν είδα κανένα μαγαζί γιαυτό από μια ιστοσελίδα στο ίντερνετ είδα ότι μπορώ να παραγγείλω από Χαβάη. Ακόμα μαθαίνω για αυτά τα υπέροχα πλάσματα προτού πάρω. Ξέρετε τι εξοπλισμό θα χρειαστώ για να βάλω; Μπορεί να συμβιωσει με αστερία;Τι τρώνε, καθώς και αν μπορούν να ζήσουν με άλλα είδη ιπποκαμπων. (Κυρίως για salamander) εσένα γέννησε καμία φορά και αν ναι περίπου πόσες φορές μπορεί να γεννήσει;;; (Ξερω και εγώ μπάσο και πιάνο, να κάνουμε καμία μπάντα) 

Καλησπέρα φίλε από 3τες χώρες δε μπορεις να φέρεις, οπότε καλό είναι να ψάξεις από Ευρώπη.  Γενικά θέλει να διαβάσεις πως λειτουργεί ένα θαλασσινό  ενυδρειο και μετα διαφέρει σε λεπτομέρειες.  Έχει ένα άρθρο μεσα εδω στην κατηγορία  άρθρα που θα βρεις λεπτομέρειες.  Μπορεί να γεννήσει αρκετές φορές αλλα δεν είναι εύκολο να μεγαλώσεις τα μικρά. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το χω με θαλασσινά έχω διαβάσει από την αρχή την προσπάθεια σου. Απλά είναι μοναδικό και πανέμορφο αυτό που έχεις καταφέρει.  Συγχαρητήρια....και συνέχισε να μας βγάζεις τα μάτια. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες  σε ένα ενυδρείο που τρέχει μόνο του τους τελευταίους μήνες. 20200815-212111.jpg


20200815-212142.jpg


20200815-212201.jpg


20200815-212242.jpg


20200815-212341.jpg


20200815-212349.jpg


 

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 4
  • love 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολλά μπράβο!! Συγχαρητήρια για το υπέροχο ενυδρείο σου! Είμαι περίεργος πόσο χρόνο σου παίρνει για να συντηρήσεις κάτι τόσο μεγάλο.. Δεν φαντάζομαι τι χρήματα πρέπει να διαθέσει κάποιος για να φτιάξει κάτι τέτοιο και να το συντηρήσει.. Ειλικρινά εγώ μ ένα πολύ μικρό ενυδρείο δυσκολεύομαι και σε χρόνους για συντήρηση και τρώει αρκετά χρήματα :)

 

Συνέχισε έτσι φιλαράκι!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος bam-bam έγραψε:

πολλά μπράβο!! Συγχαρητήρια για το υπέροχο ενυδρείο σου! Είμαι περίεργος πόσο χρόνο σου παίρνει για να συντηρήσεις κάτι τόσο μεγάλο.. Δεν φαντάζομαι τι χρήματα πρέπει να διαθέσει κάποιος για να φτιάξει κάτι τέτοιο και να το συντηρήσει.. Ειλικρινά εγώ μ ένα πολύ μικρό ενυδρείο δυσκολεύομαι και σε χρόνους για συντήρηση και τρώει αρκετά χρήματα :)

 

Συνέχισε έτσι φιλαράκι!!

Ευχαριστώ φίλε,  από θεμα χρόνου τίποτα ιδιαίτερο  . Θα έλεγα πολύ λιγότερο από συστήματα μικρότερα. Όσο αφορά τα έξοδα αν εξαιρέσεις το ρεύμα δε εχει κατι ιδιαίτερο  απο την στιγμή που θα στηθεί. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Πραγματικά υπέροχο το ενυδρείο σου. Όπως αναφέρεις την παρούσα χρονική στιγμή που είναι στημένο δεν έχει φοβερό κόστος συντήρησης πλην του ρεύματος. Θα μπορούμε όμως αν ήθελες να αναφέρεις έναν προυπολογισμό για ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους μέχρι να ολοκληρωθεί? Γιατί μιλάμε για 1500 λίτρα, όποτε μόνο η γυάλα το έπιπλο και ο εξοπλισμός θα πρέπει να σου έχουν πάει άνω των 5000 ευρώ. Αν θες μου απαντάς με π.μ.γιατί καταλαβαίνω ότι μπορεί να μη θέλεις να το δείξεις δημόσια. Και το ρωτάω γιατί πιστεύω ότι κόστος ενός τέτοιου θαλασσινού είναι πολύ μεγάλο και για αυτό δεν έχω καν σκεφτεί να ασχοληθώ με την κατηγορία αυτή.    

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται απ την στιγμή που θα στηθεί θα το πηγαίνεις στον αυτόματο.. και γω αυτό σκεφτόμουν μέχρι να στηθεί αυτό το θηρίο ποσό μπορεί να φτάσει..

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2020 at 5:17 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. Πραγματικά υπέροχο το ενυδρείο σου. Όπως αναφέρεις την παρούσα χρονική στιγμή που είναι στημένο δεν έχει φοβερό κόστος συντήρησης πλην του ρεύματος. Θα μπορούμε όμως αν ήθελες να αναφέρεις έναν προυπολογισμό για ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους μέχρι να ολοκληρωθεί? Γιατί μιλάμε για 1500 λίτρα, όποτε μόνο η γυάλα το έπιπλο και ο εξοπλισμός θα πρέπει να σου έχουν πάει άνω των 5000 ευρώ. Αν θες μου απαντάς με π.μ.γιατί καταλαβαίνω ότι μπορεί να μη θέλεις να το δείξεις δημόσια. Και το ρωτάω γιατί πιστεύω ότι κόστος ενός τέτοιου θαλασσινού είναι πολύ μεγάλο και για αυτό δεν έχω καν σκεφτεί να ασχοληθώ με την κατηγορία αυτή.    

Οτι αφορά την κατασκευή εχει γινει από μενα σε όλα τα επίπεδα. Τώρα όσο αφορά τον εξοπλισμό ενα τετοιο ενυδρειο μπορεί να κοστίσει από 2χιλ μέχρι 20χιλ. Όσο αφορά τα ζωντανά από 1χιλ μέχρι 100χιλ. Ολα είναι σχετικά απο που αγοράζεις τι θες να κάνεις και πολλά πράγματα που όταν εχεις θαλασσινό τα μαθαίνεις.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο η δουλειά που έχεις κάνει είναι κάτι τρομερό για χομπυστα. Και το λέω γιατί μιλάμε για ένα πολύ μεγάλο σε μέγεθος ενυδρείο (που σημαίνει μελέτη σε πολλούς τομείς) το οποίο μάλιστα είναι και θαλασσινό υφάλου (προσωπικά θεωρώ το δείκτη δυσκολίας του πιο μεγάλο και από τα ενυδρεία με δίσκους και διόρθωσε με αν κάνω λάθος). Είναι χάρμα οφθαλμών πάντως και μπράβο σου γιατί είναι αποτέλεσμα και πολύ προσωπικής δουλειάς. Φτου φτου σκόρδα μη στο ματιασω (αν και προσωπικά δεν πιστεύω σε αυτά??? τα μάτια και τα φρύδια κτλ)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...