Jump to content

Σπασμένο ενυδρείο


Geo087

Recommended Posts

Καλησπέρα, παι20180907_211218.thumb.jpg.fc81b60525d98e331991c1fa4a9fc724.jpgδια sos καθάριζα το ενυδρείο έτσι ώστε να γεμίσει αύριο αλλά όπως το είχα όρθιο μ έσπασε στην γωνία θα ανεβάσω φωτογραφίες μπας και μπορέσεις να καταλάβει κάποιος εάν το κατέστρεψαν και χάνει νερα, η τι μπορώ να κανω ωστε να σιγουρευτώ ότι ειναι εντάξει και δεν θα ανοίξει...... προσπαθώ να ανεβάσω και άλλες φωτο αλλά δεν με αφήνει δεν ξέρω γιατι....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πάτησα  και ανεβηκε ψιλο όπως νανε το θεμα sorry 

20180907_211312.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geo087
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι μπορώ να διακρίνω από τις φώτο έχει σπάσει ελαφρά η γωνία εξωτερικά . . .

Για μένα δεν θα έχεις πρόβλημα . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι το βλέπω λίγο ποιο ψύχραιμα τώρα έχει σπάσει το πλασάρισμα η όπως λέγεται το τζαμί μέσα φαίνεται καθαρό θα προσπαθήσω να το βγάλω μια καθαρή φωτο  και να το ανεβάσω    

Link to comment
Share on other sites

Άμα το γεμίσω στο μπαλκόνι και το αφήσω το βράδυ θα μ δείξει τις διαθέσεις του ?η αν έχει γίνει ζημιά θα την βγάλει αργότερα που θα ειναι καιρό γεμάτο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαίνει η φλύδα βγάλτην για να δεις πόσο βαθύ είναι.

Καλό θα είναι να μην το ακουμπάς απ`ευθείας στο πάτωμα το ενυδρείο γιατί θα σπάσει και σε άλλο σημείο. . .

 

Link to comment
Share on other sites

Στο φελιζολ το εχω με το πανί το σκούπιζε και έφυγε το κομματάκι

.... δεν βγαινει η φλυδα 

Έγινε επεξεργασία - Geo087
Link to comment
Share on other sites

Το γεμίζω τώρα αλλά η απορία μ ειναι η εξής αν δεν τρέξει μέχρι αύριο το μεσημέρι θα ειναι εντάξει ......?η μπορεί σε 3 μήνες να ανοίξει ?  Μέχρι στιγμής παντός που γεμίζει τώρα δεν έχει τρέξει σταγόνα   .......

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απλα το καθαρισες εφυγε κομματι γυαλι? Μπορει και πιθανον να ισχυει να μην εχεις θεμα απο το κομματι που εφυγε αλλα δεν τσεκαρεις για καλο και κακο ολο το ενυδρειο για τυχον ραγισματα και πουθενα αλλου. Επιπλεον ψαξτο λιγο γιατι εσπασε τοσο ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έτρεχε 4 χρόνια μετα το ειχα αλλα 3 χρόνια άδειο στην αποθήκη ...το προηγούμενο Σάββατο το έβγαλα στο μπαλκόνι το καθάρισα πρόχειρα και το γέμισα 3 μέρες ήταν γεμάτο και όλα καλά .....ραγισματα στο γυαλί η την σιλικόνη δεν έχει....στο σπάσιμο τώρα που έκανε και έφυγε  η γωνία εκεί το   σκαλιζω με το χέρι και δεν φεύγουν ουτε κομματάκια ούτε τίποτα φαίνεται εντάξει    

  

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σου ανοίξει.

Εγω θα το ρίσκαρα, αφού φυσικά το ειχα πρώτα ψηλαφίσει και δεν είχε  ρωγμές κλπ σε άλλα σημεία όπως μας περιγράφεις. 

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει τι θα κάνει το βράδυ τα αποτελέσματα αύριο και βλέπουμε........και ο θεος βοηθός......   

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το ραγισμα παντως 7 ετων σιλικονες ισως να θελουν και φρεσκαρισμα...

Ειδικα αφου περασαν και καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα στεγνες ...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχετικα απειρος με το θεμα καθως τρεχω ενα reef περιπου ενα χρονο.

Δε θα το ρισκαρα.

Ή μαλλον για να ειμαι πιο σαφης εξαρταται. Αν το ενυδρειο που συζηταμε ειναι 300 λιτρα και εχεις δωσει 500 ευρω αλλαζει.
Αν ομως ειναι κανα 100αρι λιτρα, τοτε τα 100 με 200 ευρω που κοστιζει σημερα δεν ειναι αρκετα για να με κανουν να τρεμω καθε φορα που μπαινω σπιτι για το τι θα αντικρυσω. Χωρια του οτι μπορει αν σπασει η ζημια να ειναι μεγαλυτερη και σε αλλα αντικειμενα στο σπιτι.

Υπαρχει ενα ρητο στη σημερινη εποχη..... better safe than sorry

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις δεν λέω, αλλά .......παντός δεν έχει βγάλει απο πουθενά σταγόνα ολο το βράδυ...... 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου ειπαν για τις σιλικονες ισως ειναι καλη ιδεα. Δεν πας σε εναν τζαμα να ρωτησεις ποσο θα σου κοστισει ενα φρεσκαρισμα. Λογικα δεν θα σου πει και καμια τραγικη τιμη. Βεβαια δεν λες και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου. Παντως ισχυει οτι κριμα ειναι να σε τρωει το ανχος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω την βρήκα την λύση το ενυδρείο δεν τρέχει απο πουθενά πήρα και μια σιλικόνη της bison την poly max θα γεμίσω το σημείο και μετα δεν θα εχω κανένα πρόβλημα 120 λίτρα ειναι το ενυδρείο δεν ειναι μεγάλο .....

Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρες σιλικονη  ξυρισετο εσωτερικα χωρις να το ξεκιλλησεις και περασε καινουρια κορδονια παντου...

Ασχετα με το παραπανω με αυτο που σκεφτεσαι δεν θα κανεις κατι....

Αν εχει κανει κρακ το γυαλι καποια στιγμη θα ανοιξει.Αν απλα ειναι φλυδα δεν τρεχει τιποτα απλα γυαλοχαρταρισε το για να μην κοβει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το ενυδρείο τρέχει μια χαρά δυο μέρες τώρα και μπήκε και το πρώτο κομμάτι βράχου ....Κάτι που με προβλημάτισε αν και δεν νομίζω να ειναι κάτι , ειναι πως το φελιζολ σε ενα μικρο κομμάτι σαν να έκατσε λίγο  θα ανεβάσω μια φωτο με αυτο το σημείο όπως και το ενυδρείο που αρχίζει και πέρνει μορφή   .......

20180911_222851.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...