Jump to content

Θελω βοηθεια για το χελωνακι μου


Recommended Posts

Ταιζεις μεσα στο νερο σωστα? Ρηχνεις την τροφη μεσα στο νερο οχι στην ""στερια""

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Anestis Tsamourov έγραψε:

@rafael @Ειρήνη Σκλαβούνου

Παιδιά λίγο help, η χελώνα δεν τρώει λαχανικα, την δίνω  μαρούλι, μαϊντανό , αγγούρι και δεν τα τρωι, τρώει μήλο , μπανάνα , καρότο και της αρέσει παρά πολύ τα sticks που της δινω. Επίσης ξεφλουδιζει στην άκρη ο λαιμός της, την είχα αφήσει στον ήλιο με σκιά βέβαια και όταν πήγα να δω πως είναι , είχε στεγνώσει ο λαιμός της, και γενικά που την αφήνω στον ήλιο κάθετε όλη την ώρα εκεί δεν την εχω δει να πηγενει Ποτέ σε σκιά. Επίσης παρατήρησα Σήμερα ότι έχει κάτι σαν χνουδακια στα πόδια , τι είναι? Η χελώνα είναι μια χαρα, ζωηρή, λαμπερά ματια, όρεξη γεματη, σκληρό καβούκι και ο μύκητας σχδον έχει φύγει, την βάζω μπεταντιν κάθε μέρα.

Τα χνουδακια στα ποδια είναι γιατι μεγαλωνει.Σε λιγο θα δεις και κομματια από το κελυφος μεσα στο νερο.Για να φαει λαχανικα τριψε τα με λιγο τονο να παρουν την μυρωδια του.Ο τονος από κονσερβα με νερο όχι λαδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Jackal ναι ρε. 

@rafael κιαλο? Νόμιζα τα είχε περάσει αυτά.. Έχει ρίξει ποσά κομμάτια από το κέλυφος , είναι 4 χρόνων. Με τον λαιμό να ανησυχώ ή μπα? 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τα εχει περασει αυτα?ειναι μια διαδικασια που τα ερπετα περνουν καθε χρονο.Αλλωστε σε σχεση με τα 30 χρονια που εχουν μεσο ορο ζωης 4 χρονων εινει μικρη ακομα.Για τον λαιμο της μια φωτο θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Τι εννοεις τα εχει περασει αυτα?ειναι μια διαδικασια που τα ερπετα περνουν καθε χρονο.Αλλωστε σε σχεση με τα 30 χρονια που εχουν μεσο ορο ζωης 4 χρονων εινει μικρη ακομα.Για τον λαιμο της μια φωτο θα βοηθουσε.

 

20181101_120610.jpg

SavedImage_20181101_120550_06.jpg

SavedImage_20181101_120459_02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω.Στην πρωτη φωτο μου φαινεται σα να εχει πληγες στο λαιμο της.Οντως?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rafael έγραψε:

Δεν μπορω να καταλαβω.Στην πρωτη φωτο μου φαινεται σα να εχει πληγες στο λαιμο της.Οντως?

Όχι δεν έχει πληγές απλός ξεφλουδιζει ο λαιμός της, το δέρμα απλός κρέμεται . το γκρι μέρος που βλέπεις στον λαιμό της είναι το μέρος που ήδη βγήκε το δερμα, στην πρώτη φώτο φαίνεται καλα το δέρμα που βγηκε, και αυτό που νομίζεις ότι είναι πληγές είναι απλά το παλιό δέρμα που έμεινε πάνω στο κεφάλι της. Από το κάτω μέρος του λαιμού της ξεφλουδισε και το πάνω Όχι για αυτο και είναι έτσι. Ελπίζω να κατάλαβες :p 

Έγινε επεξεργασία - Anestis Tsamourov
Link to comment
Share on other sites

Τοτε είναι οκ.Ειναι στα πλαισια του μεγαλώματος κι αυτό ,παρομοιο με το χνουδι που βλέπεις στα ποδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@rafael χρειάζομαι λίγο help φίλε , η χελώνα έχει καιρό που δεν τρώει πράσινα , τρώει όλα τα άλλα , sticks , αυγά , κοτόπουλο , μπανάνα κτλπ. Και να βουτήξω το μαρούλι σε κονσέρβα ή στα sticks έτσι να πάρει μυρωδιά πάλι δεν το τρωει. Είδα λίγο στο YouTube και λένε ότι άμα σταματήσεις να ταιζεις την χελώνα και βάλεις μαρούλι στο νερό να επιπλέει θα πεινασουν και θα το φάνε , λένε ότι μπορεί να πάρει λίγες μέρες. Λες να το κάνω?? Επίσης βγήκαν κάτι ασπράδια πάνω στο καβούκι της χελώνας ξανά και για να φύγει βάζω λίγο σαπούνι πάνω στο καβούκι της και το βουρτσιζω απαλά με οδοντόβουρτσα (προσεκτικά να μην πάει στο κεφάλι), το πλένω ,και βάζω betadine για κανένα 10-15 λεπτά, σωστά κάνω? 

IMG_20181215_191559.jpg

Έγινε επεξεργασία - Anestis Tsamourov
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την νηστεια και την πρασιναδα ισχυει.Αν την αφησεις νηστικη θα το φαει.Τωρα με τις ασπρίλες σαπουνι εγω δεν θα χρησιμοποιουσα.Μονο το μπεταντιν είναι οκ.Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@rafael αγόρασα Καινούργιο ενυδρείο , το οποίο ήδη περιέχει θερμαντήρα, φίλτρο και λάμπα. Διαστάσεις 62x31x42, αυτός ο εξοπλισμός που έρχεται με το ενυδρείο είναι καλός ή θα πρέπει να πάρω καινούργια ? Και εκτός από αυτά και uvb τι άλλο χρειάζομαι ? Επίσης αν μπορείς να μου πεις πόσα εκατοστά να έχω την λάμπα από το νησάκι και πόσους βαθμούς το νερό καλά θα ήταν, γιατί είδα στο ίντερνετ 23,24 και ο τυπάς με λέει 28,30. Θέλω να βάλω και έδαφος αξίζει?  Αυτό είναι το ενυδρείο : https://www.skroutz.gr/s/16604514/HS-Aqua-Platy-70-Led-Bio-Μαύρο.html αν ξέχασα κάτι πες μου, ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ανεστη  καλη χρονια.Ωραια νεα για την χελωνιτσα η αγορα ενυδρείου και εξοπλισμου!Λοιπον η λαμπα από την στερια στα 20 εκατοστα περιπου, Εκτος από την λαμπα που προσομοιαζει το ηλιακο φως χρειαζεσαι και μια θερμαντικη λαμπα'την βαζεις κι αυτην στα 20 εκατοστα διπλα στην άλλη.Θερμομρασια νερου γυρω στους 26 βαθμούς είναι μια χαρα.Θερμοκρασια στεριας γυρω στους 33.Υποστρωμα στο ενυδρειο σε συμβουλευω να μην βαλεις'οι χελωνες δεν το χρειαζονται και θα καθαριζεις πολύ δυσκολα τις ακαθαρσίες.Καλη συνεχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ιζήματα είναι βαρια και δυσκολα μαζεύονται από ένα φιλτρο.Αν σ'ενοχλουν μπορεις να χρησιμοποιησεις σκουπα βυθου.Γιατι εχεις το φιλτρο ξαπλωμενο?Η χελωνα είναι μεγαλη .Βαλε φουλ νερο στο ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest geo xri

Άμα είναι αγόρι έχει μακριά νύχια άμα είναι κορίτσι έχει κοντά νύχια εσένα είναι θυλικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...